Αγορά ενός χάμστερ

Discussion in 'Χάμστερ' started by Κώστος, Jul 8, 2010.

1. Κώστος

Κώστος New Member

Είχα σκύλο,είχα ψάρια,έχω πουλιά,θέλω να πάρω και ένα χάμστερ.Για αυτό το λόγω άνοιξα αυτό το θέμα.Θέλω να μου πείτε πληροφορίες για τα χαμστερ.Διάβασα το θέμα που λέει σχετικά με την φροντίδα των χαμστερ και ομολογώ πως ήταν πολύ καλό θέμα.Όμως θέλω και κάποιες συμβουλές από αυτούς που έχουν χαμστερ.Χρειάζομαι αυτές τις συμβουλές γιατί θέλω να δεθώ με το χαμστερ,ξέρετε,να είμαι φίλος με το χαμστερ. :driving:
  2. Γεια χαρά και καλωσήλθες! Κατά την άποψή μου τα χάμστερ είναι όχι μόνο πολύ χαριτωμένα ζωάκια, αλλά και πολύ αξιαγάπητα, με μόνο μειονέκτημα το ότι ζουν λίγο και είναι ευαίσθητα (αλλά αν έχεις πουλιά μάλλον θα είσαι εξοικειωμένος με αυτό). Οι πρώτες συμβουλές που μου έρχονται είναι:
    -Να πάρεις όσο το δυνατόν μεγαλύτερο κλουβί για να έχει την άνεσή του, ειδικά αν είναι σύριαν
    -Να του δώσεις το χρόνο του για να ξεαγχωθεί από την αλλαγή περιβάλλλοντος προκειμένου να γίνετε πιο εύκολα φίλοι
    -Να προτιμήσεις να υιοθετήσεις χάμστερ από αγγελία, παρά να αγοράσεις. Υπάρχουν πολλά ζωάκια που χαρίζονται γιατί πολύς κόσμος παίρνει ζευγάρια και γεμίζει μικρά.
    -Επίσης, αν θες μόνο ένα μικρό, ίσως τα σύριαν είναι πιο κατάλληλα για σένα, μια και είναι μοναχικά. Αν θέλεις δυο θα πρέπει να πάρεις νάνους, αλλά μην κάνεις το λάθος να πάρεις αντίθετου φύλου.
    -Τέλος, αν έχεις βασικά εργαλεία (σέγα-τρυπάνι) και όρεξη για μαστόρεμα, μπορείς να κανεις κλουβιά-ιδιοκατασκευές με σχετικά λίγα έξοδα.
    Δε μου έρχεται κάτι άλλο αυτή τη στιγμή, αλλά θα είμαι στη διάθεσή σου για οτιδήποτε θες να ρωτήσεις. Και πάλι καλωσήλθες!
  3. Brunitsa

Brunitsa Member

Συγχαρητήρια για την επιλογή σου! Εγώ έχω 8 χαμστεράκια( με 2 ξεκίνησα αλλά (η Αθηνά και ο Φοίβος) μου έδωσαν απογόνους!!!). Περιττό να πω πως (τα χάμστερ) είναι αξιολάτρευτα πλασματάκια!! Για να δεθείς με το χαμστεράκι σου, πρέπει να κάνεις σταδιακά βήματα για να ολοκληρώσεις μια φιλική σχέση με αυτό. Μην το πολυενοχλείς αρχικά...Δηλαδή όταν το πάρεις, άστο να ηρεμήσει, να συνηθίσει το χώρο του, και μετά εσένα. Μετά από λίγο καιρό, μπορείς να αρχίσεις να το χαϊδεύεις και να του δίνεις λιχουδίτσες από το χέρι σου. Σιγά σιγά θα αρχίσει να πλησιάζει το χέρι σου, να ανεβαίνει πάνω του, και να του δίνει φιλάκια!!!Αφιέρωσε του λίγο από το χρόνο σου(όσο περισσότερο τόσο καλύτερα) παρατηρώντας το και καμιά φορά(ελπίζω να μην ακούγεται περίεργο) μιλώντας του! Εύχομαι να έχετε μια πολύ καλή σχέση μεταξύ σας! Θα το λατρέψεις!!!
  4. Brunitsa

Brunitsa Member

Επίσης θέλω να επισημάνω πως τα αρσενικά(5) είναι σε διαφορετικό κλουβί από τα θηλυκά(3) για να αποφύγω άλλη μία ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη...Μάλιστα, έχουν όλα μια πολύ αρμονική σχέση μεταξύ τους, και το λέω αυτό με σιγουριά γιατί τα παρατηρώ πάρα πολύ ώρα. Εννοείται πως χάρηκα για τα μωράκια που έφεραν στον κόσμο ο Φοίβος με την Αθηνά, αλλά όσο σκέφτομαι το γεγονός πως θα μπορούσα να έχω υιοθετήσει κάποια άλλα 6 χαμστεράκια που έχουν ανάγκη από ένα σπιτάκι με όλα τα απαραίτητα με στεναχωρεί...Βλέπεις, είναι όπως και με όλα τα άλλα ζωάκια, για παράδειγμα τα σκυλάκια, δεν γίνεται να φέρνουμε επίτηδες στον κόσμο νέα κουταβάκια, ενώ υπάρχουν τόσα που αναζητούν σπίτι απεγνωσμένα.Και χαίρομαι που έχουν γίνει σχετικές αναφορές από πολλά άτομα στο φόρουμ.Για αυτό θα συμφωνήσω με τον Παναγιώτη και ιδιαίτερα στο θέμα αποφυγής υιοθέτησης 2 χάμστερ αντίθετου φύλλου. Καλή ανατροφή και καλή σχέση να έχεις με το χαμστεράκι σου. Να ανεβάσεις φωτογραφίες του για να το θαυμάσουμε όταν το πάρεις!!!
  5. Κώστος

Κώστος New Member

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο σας για τις συμβουλές.Άμα πάρω θα βάλω φώτο,ξέρετε τώρα μάνες είναι αυτές,τι το θες το πντίκι,έχει βρομιές κλπ κλπ.Εσείς πως τις πείσατε;
  6. Κώστος

Κώστος New Member

Ξεχάστε το!!!Τους έπησα.Σήμερα θα πάω να πάρω το ένα για δοκιμή και άλλη μέρα θα πάω να πάρω άλλο ένα.Μήπως ομως είναι καλύτερα να τα πάρω και τα δύο μαζί;
  7. Δυστυχώς ή ευτυχώς ηλικιακά απέχω αρκετά από την περίοδο που έπρεπε να πείσω τους γονείς μου για κάποια επιλογή μου :)
    Κάποια επιχειρήματα ωστόσο είναι:
    -Τα χάμστερ (και τα ποντίκια άλλωστε), αν και παρεξηγημένα, είναι πολύ καθαρά ζωάκια γιατί είναι ευαίσθητα στα μικρόβια. Ακόμα και όταν το πιάνεις με το χέρι σου, θα το δεις να πλένεται μετά!
    -Εφόσον φροντίζεις για την καθαριότητα του κλουβιού του και βασικούς κανόνες υγιεινής (πχ πλύσιμο χεριών αφού το πιάσεις), δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Η ποσότητα περιττωμάτων άλλωστε είναι πολύ μικρότερη από το αν είχες οποιοδήποτε άλλο ζώο (σκύλο-γάτα-κουνέλι κτλ). Γιατί ειδικά του τρωκτικού είναι "πιο βρώμικα;"
    -Δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει ως επιχείρημα το "έχουν βρωμιές" έτσι γενικά και αόριστα. Δεν μιλάμε για ζωάκια που ζουν στον υπόνομο, αντίθετα εκτρέφονται στην αιχμαλωσία εδώ και πολλές πολλές δεκαετίες. Έχουμε να πούμε κάτι πιο συγκεκριμένο γύρω από κάτι που μπορεί να σου μεταφέρουν, ή μήπως μιλάμε έτσι λόγω της προκατάληψης που υπάρχει γύρω από τα ζώα αυτά;
    Τι εννοείς "για δοκιμή;" Αν θέλεις να συγκατοικήσουν, θα πρέπει να τα πάρεις και τα δυο μαζί και από την ίδια γέννα, γιατί μετά θα είναι πιο δύσκολο να δεχθεί το ένα το άλλο. Επίσης, αν θες δυο, μην πάρεις syrian γιατί αλληλοσκοτώνονται. Τέλος, θα πρότεινα να πάρεις κάποιο που χαρίζεται - αγγελίες βρίσκεις σε εφημερίδες τύπου χρυσής ευκαιρίας, (μπορώ να σου στείλω λινκ) για να μην ενισχύεις το εμπόριο ζώων.
    Last edited: Jul 9, 2010
  8. Κώστος

Κώστος New Member

Κοίτα αν πάρω από αγγελία τα ζωάκια θα ταλεπωρηθούν πάρα πολύ καθώς εγώ μένω στα Γρεβενά και αγγελία θα βρω από Θεσσαλονίκη ή Αθήνα και θα πρέπει να πάω εγώ εκεί να τα πάρω άρα θα κάνουν ταξίδι ή θα μου τα στείλει με τα ΚΤΕΛ άρα πάλι ταξίδι θα κάνουν.Τώρα που τους έπεισα πάντως πιστεύω πως δεν είναι ώρα για διαπραγματεύσεις.Πάντως το pet shop είναι καθαρό μαγαζί.Τα είχε σε καλό κλουβί,με τα ροκανίδια τους,με τη ρόδα τους.Είχε 4-5 σε μεγάλο ενυδρείο και ένα σε κλουβάκι.Εγώ θα πάρω κλουβάκι αλλά θα βάλω και πέτρα για να λιμάρουν τα δοντάκια τους.

Μια ερώτηση σχετικά με τις ράτσες:
    Πως ξεχωρίζω αν είναι σίριαν ή νάνος;
  9. Δεν ήξερα πού μένεις, να με συγχωρείς αν σε πίεσα.
    Τα σύριαν μοιάζουν κάπως έτσι: http://en.wikipedia.org/wiki/Golden_hamster
    έχουν διάφορα χρώματα (αν και το κρεμ είναι το πιο συνηθισμένο) και είναι πιο μεγαλόσωμα (γύρω στα 10-15 εκατοστά). Είναι ΑΥΣΤΗΡΑ μοναχικά και σκοτώνονται αργά ή γρήγορα όταν είναι μαζί.
    Οι νάνοι ( winter white ή campbell) μοιάζουν κάπως έτσι:http://www.youtube.com/watch?v=WsP1zc6kscM είναι γκρι ή λευκά, συνήθως με ρίγα στη ράχη, και είναι γύρω στα 8 εκατοστά. Μπορεί να συγκατοικήσουν αν είναι από την ίδια γέννα, αν και κάποιες φορές μπορεί να τσακωθούν και να χρειαστεί να τα χωρίσεις.
    Τα πιο μικρόσωμα είναι τα Roborowski και μοιάζουν κάπως έτσι: http://www.youtube.com/watch?v=ubMGFHqhufg&feature=related
    Είναι τα πιο μικρόσωμα, τα πιο υπερκινητικά και τα πιο κοινωνικά.
    Να ρωτήσεις τον τύπο γιατί έχει χωριστά το ένα χάμστερ- μήπως είναι άρρωστο;
    Επίσης, αν τα χάμστερ είναι ενήλικα, ρώτα τον πόσο καιρό τα έχει γιατί μπορεί να τα έχει κανένα χρόνο.
    Τέλος, αν πάρεις θηλυκό από κλουβί που έχει αρσενικά και θηλυκα μαζί, είναι πολύ πιθανόν να βρίσκεται ήδη σε κατάσταση εγκυμοσύνης.
  10. Κώστος

Κώστος New Member

2 αρσενικά θα πάρω το ένα για μένα το άλλο για τον αδερφό μου.Λέω να πάρω 2 κλουβιά στο ένα να βάζω το δικό μου και στο άλλο τους αδερφού μου μέχρι να μας μάθουν.Μετά ίσως να τα βάλω μαζί.
  11. Κώστος

Κώστος New Member

Τώρα πάμε να πάρουμε!!!!Τελικά το πιο σίγουρο είναι να πάρω ένα αρσενικό σύριαν μάλλον.Τι λέτε;
  12. Κώστος

Κώστος New Member

Έχω καμιά ώρα που το πήρα.Είναι πολύ γλυκό.Είναι ένα χρυσο σίριαν.Πάντως δε φένεται να έχει τόσο στρες,και σκαρφαλώνει και τρώει και πίνει,ούτε φοβάται.Έχει λίγο μεγάλα γεννητικά όργανα έχει κάτι ή είναι φυσιολογικό;

Από αύριο θα βάλω και φώτο.
  13. Brunitsa

Brunitsa Member

Εγώ έχω νάνους και δεν ξέρω πολλά για τα σύριαν...Μπορείς όμως να κάνεις αναζήτηση εικόνων στο google περί του θέματος για να δεις.Εμένα αυτό με διευκολύνει πολύ!
  14. Κώστος

Κώστος New Member

Ναι κοίταξα και είδα οτί τα έχουν μεγάλα αυτά τα σύριαν.
  15. Να σου ζήσει το μικρό σου!
    Ως προς τα μεγάλα γεννητικά όργανα, έτσι είναι, μην ανησυχείς. Οι όρχεις των χάμστερ έχουν αυτό το μέγεθος (τα χάμστερ είναι από τα είδη με τον ταχύτερο ρυθμό αναπαραγωγής στον κόσμο!) Ειδικά δε με τη ζέστη, βγαίνουν τελείως έξω από το σώμα του, γιατί έχουν πολλά αιμοφόρα αγγεία και χρησιμεύουν στο χάμστερ για να αποβάλει την περιττή θερμότητα από το σώμα του (κάτι σαν... κλιματιστικό. Το ρόλο αυτό στα ποντίκια τον παίζει η ουρά τους.). Το χειμώνα θα δεις ότι θα ξαναμπουν κάτω από τη γούνα του (για να μη χάνει θερμότητα) και θα φαίνονται λιγότερο.
    Και πάλι να σου ζήσει! Περιμένουμε φωτό και είμαστε εδώ για όποια απορία έχεις.
  16. Κώστος

Κώστος New Member

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες όλους.Σε λίγες ώρες θα ανεβάσω και εικόνες να μου πείτε αν ξέρετε σε τι ηληκία είναι περίπου.Αφού το έχω μέσα στο σπίτι πόσα χρόνια θα ζήσει;Στη φύση ζουν 2-3,στο κλουβί;
  17. Brunitsa

Brunitsa Member

Στο κλουβί, εάν υπάρχουν τα απαραίτητα, εάν υπάρχει καθαριότητα,εάν υπάρχει σωστή διατροφή, αρκετή εξάσκηση στη ρόδα του κ.λ.π. τότε θα ζήσει 2-3 χρόνια!!! (τουλάχιστον εγώ έτσι ξέρω) Να σου ζήσει το μωράκι σου!!!!!! Και με το καλό να πάρεις και το 2ο!!! Ανυπομονούμε για φωτογραφίες!!
  18. Κώστος

Κώστος New Member

Πάντως αυτό ακόμα κοιμάται.Τι ώρα θα ξυπνήσει;Είναι ανησυζιτικό οτί κοιμλαται πολύ;
  19. Μέσος όρος ζωής είναι τα 2 χρόνια. Τα χάμστερ είναι νυκτόβια ζωάκια, οπότε τη μέρα κοιμάται και ξυπνά με τη δύση του ήλιου. Ειδικά στην αρχή κοιμάται ακόμα περισσότερο για να αντιμετωπίσει το άγχος της αλλαγής περιβάλλοντος. Δεν είναι να σε ανησυχεί, εκτός αν υπάρχουν και άλλα συμπτώματα που υποδηλώνουν ότι είναι άρρωστο (ανορεξία, τρέμουλο κτλ κτλ που δεν πιστεύω να υπάρχουν).
    Μην ξεχνάς ότι για τη συγκεκριμένη ράτσα, αν πάρεις δεύτερο θα χρειαστείς και δεύτερο κλουβάκι.
  20. Κώστος

Κώστος New Member

Ξέρω αφού θα παλέψουν μέχρι θανάτου.Αν πάρω θα πάρω 2 νανάκια.Είχε ωραιώτατα μωράκια αλλά ο πατέρας μου δε με άφηνε να πάρω 2.Σίγουρα πάντως όταν "φύγει" αυτό θα πάρω κι άλλα.

Share This Page