Αγορά κουταβιού από Pet Shop

Discussion in 'Σχετικά με τα Pet Shops που εμπορεύονται ζώα' started by FILIO, Mar 18, 2007.

1. FILIO

FILIO New Member

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥ. ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ. :smt022 ΑΓΟΡΑΣΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΓΝΩΣΤΗ ΑΛΥΣΙΔΑ PET SHOP ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ ΕΝΑ ΚΟΚΕΡ ΣΠΑΝΙΕΛ. ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΝΤΑΣ ΤΟ ΟΤΙ ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΥΝ ΤΑ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΚΤΡΟΦΙΑ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΕΚΕΙ. ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΚΑΙ Η ΖΩΙΡΑΔΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΤΟΝ ΠΑΙΡΝΩ. ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ, ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΥΠΝΟ ΣΤΟ ΚΛΟΥΒΙ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΗ ΤΗ ΠΟΡΤΑ ΤΟΥ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ. :smt041 ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΤΙΚΑ! ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ. ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΠΡΑΓΜΑ. ΤΑ ΠΙΣΩ ΤΟΥ ΠΟΔΙΑ ΟΤΑΝ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΟΙΧΤΑ. ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΘΕΩΡΗΣΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ ΜΕΓΑΛΟΝΩΝΤΑΣ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΔΙΑΠΛΑΣΗ ΙΣΧΙΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΕΓΑΛΟΝΩΝΤΑΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ. ΚΑΙ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΑΝ? ΠΩΣ ΤΟ ΕΠΕΛΕΞΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΚΤΡΟΦΕΙΟ Ο ΕΙΔΙΚΟΣ? ΠΩΣ Η ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙ ΥΓΕΙΕΣΤΑΤΟ ΓΙΑ ΠΩΛΗΣΗ 550 ΕΥΡΩ? ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΗΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΚΙΝΕΖΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΔΕΙΞΑ ΤΗ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΜΟΥ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΥ ΓΡΑΠΤΟΣ ΚΑΙ ΚΟΚΑΛΩΣΕ. ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΓΙΑ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΟΚΕΣ ΕΞΑΙΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΤΟΥΣ ΣΤΗ ΓΛΥΦΑΔΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ. ΤΟΥΣ ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ. ΜΕ ΤΡΩΕΙ ΚΑΙ Η ΑΓΩΝΙΑ ΓΑΙ ΤΟ ΠΩΣ ΤΟΝ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗ ΒΛΑΚΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΟΥΝ ΑΛΛΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ. ΕΧΩ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ, ΑΝ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΛΛΟ ΠΟΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΥΧΗ ΤΟΥ, ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΟΥΝ ΠΑΛΙ ΣΤΗ ΒΙΤΡΙΝΑ ΓΙΑ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΦΟΥΝΤΟ ΑΦΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΤΤΩΝΑΤΙΚΟΣ :gib: ΕΓΩ ΤΟΝ ΑΓΑΠΗΣΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΩ. ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΑΦΟΥ Η ΤΥΧΗ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΧΕΡΙΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΟΝ ΦΡΟΝΤΙΣΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΖΩΗ ΓΙΝΕΤΑΙ. ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΣΥΜΒΑΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΗΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΔΥΚΤΙΟ. ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΣΥΓΝΩΜΗ. [smilie=hi ya!.gif]
  2. Marin

Marin Administrator

Re: ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ

Filio αν θέλεις στείλε μου πάλι την απάντηση σου στο e-mail που σου έγραψα γιατί βγήκε με περίεργη κωδικοποίηση και δε μπορώ να το διαβάσω...

Μαρίνα
  3. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Aaaaxxx, Filio, exoun ginei oloklires sizitiseis gia to thema ton pet-shop kai ton pedigrees edo pera! Se autes tis periptoseis ta thimata einai kai ta zoa pou polountai kai oi anthropoi pou ta agorazoun! An kaneis mia volta apo ta themata pou exoun dimosieutei kata kairous gia ta pet-shop kai teleutaia gia ta puppy-mills kai ta pistopoiitika ratsas tha katalaveis! Pantos, kalos kalosirthes sto forum kai opoiadipote voitheia xreiasteis me ta zoakia sou, i gia oti allo thes na miliseis sxetika me auta, min distaseis!
  4. Morgan_A

Morgan_A New Member

Καλώς ήρθες...!!! [Δημοσίευση : 19.03.07 - ώρα : 05.27 μμ ]

.
    Καλώς ήρθες, στην παρεούλα μας φίλη "filio", κατ΄ αρχήν... :)

Δυστυχώς, έτυχε να είσαι και εσύ, ένα από τα θύματα..., αυτής της αισχρής εκμετάλλευσης... :cry:
    Τώρα ότι και να λέμε..., δεν αλλάζουν οι καταστάσεις... :cry:

Εδώ όμως, που έφθασαν τα πράγματα, καταλαβαίνω απολύτως, την στεναχώρια και την ανησυχία σου...,
    για το μέλλον του άρρωστου κουταβιού..., το οποίο πρόλαβες και να ζήσεις..., μάλιστα,
    και όπως μας είπες, σε κέρδισε ήδη με την συμπεριφορά του... :cry:

Νομίζω, ότι η απόφασή σου, να το κρατήσεις και να προσπαθήσεις να του δώσεις, όσο καλύτερη ποιότητα ζωής γίνεται...,
    είναι η σωστότερη..., που θα μπορούσε να πάρει, ένας άνθρωπος..., ο οποίος θέλει, να λέγεται ζωόφιλος... :|

Μακάρι, όλα τα ζωάκια, που αντιμετωπίζουν κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας..., να ήχαν την τύχη...,
    μέσα στην ατυχία τους..., να βρεθεί στο δρόμο τους... ένας άνθρωπος σαν και σένα...!!!! :)

Να είσαι σίγουρη, ότι θα ήταν γι΄ αυτά μεγάλη ανακούφιση... και παρηγοριά...!!! :wink:

Εύχομαι και σε σένα, αλλά και σε εκείνο... "κουράγιο..." και όπως έχω ξαναγράψει...
    και σε κάποια άλλη, εξαιρετική... σαν άτομο, φίλη, να θυμάσαι, ότι η αγάπη κάνει ακόμα και θαύματα...!!! :)

.
  5. FILIO

FILIO New Member

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια. Ειναι μια παρηγορια να εχεις μια ευχαριστη ανταποκριση.
    Σημερα ξυπνησα με μεγαλη αγωνια να τηλεφωνησω στο καταστημα στης γλυφαδας για να μαθω τι γινεται με τον "Evo" μου. Μιλησα με μια κοπελα στο κτηνιατριο, της λεω " σας εφεραν το κοκερακι μου απο το καταστημα του Χαιδαριου για ακτινολογικες εξετασεις στη κλινικη σας." Μου απανταει λιγο σαστισμενα " Η κλινικη μας δεν ειναι ετοιμη ακομα! " Τα πηρα κρανιο, λεω με κοροιδευουν κιολας και ποιος ο λογος που τους τον αφησα; Ξανα τηλεφωνησα αυτη τη φορα μιλησα με υπαλληλο πωλησης. Του ανεφερα το περιστατικο του Evo και για ποιο λογο τον εστειλαν εκει. Μου ειπε να αφησω τα στοιχεια που και θα με καλεσουν. Με καλεσε ενας κτηνιατρος 'Β' μου ειπε χρειαζεται και τη γνωμη του κτηνιατρου 'Α' και θα με καλεσουν το απογευμα. Πραγματι με καλεσε ο ανωτερο του και μου επιβεβαιωσε οτι διαπιστωνει ενα προβλημα με τον μικρο και να τον συζητησουμε απο κοντα. Πηγα στο καταστημα οση ωρα περιμενα τον κτηνιατρο εβλεπα ενα σκυλακι μεα στα σκοταδια του κομμωτηριου ελευθερο να γαυγιζει με χωνι γυρο απο το κεφαλι του μαλλον για να μην γλυφεται για καποιο λογο. Τον λυπηθηκα. :smt086 Μιλησα τελικα με τον κτηνιατρο ηταν πολυ καλος και οχι γλυφτης. Ειπε "Υπαρχει προβλημα το οποιο δεν μπορει ακομα να διαπιστωθει το μεγεθος μεχρι να γινει ο μικρος 4 μηνων, η ακτινολογικες εξετασεις δεν γινονται σε τοσο μικρο κουταβι. Η μονη αποζημιωση που θα παρεις απο την εταιρεια ειναι η αντικατασταση. " Την απαντηση αυτη περιμενα. Του ειπα δεν προκειται να κανω αντικατασταση, και συγκινηθηκε. Μου ειπε εξω απο τα δοντια οτι δεν θα με αποζημιωση η εταιρεια με χρηματα ή κατι αλλο γιατι το ολο θεμα ειναι καθαρα εμποριο δυστυχως. Και αυτο περιμενα να ακουσω. Μου εδωσε και παστηλια να του δινω για παρασητα, πραγμα που η αλλη απο το Χαιδαρι δεν μου ανεφερε καν. Ηλιθια :smt021 Παντως περιμενα αρκετη ωρα μεχρι να μου τον φερουν τον Evo. Που τον ειχαν χωσει χωρις το κλουβι του που τους αφησα; Φανταζομαι σε κανα μαζικο κλουβι στα σκοταδια σε καμια αποθηκη του υπογειου [smilie=real mad.gif] Μολις τον πηρα στα χερια μου τρελαθηκε! Μυριζε τη μπλουζα που φορουσα τη τελευταια φορα που τον ειχα αγκαλια μου και με γνωρισε. Τον εφερα στης μητερας μου το σπιτι και τρελαθηκε παιζει κυνηγητο με σκυλο της μανας μου, ειναι και αυτο κανις στο ιδιο μποι και τα βρισκουν :smt058
  6. gikkat

gikkat New Member

poly tyxero koutavi... den exo logia... :)
  7. RINIO

RINIO New Member

Μακαρι να πανε ολα καλα με τον Ενο σου!!!!!!
    Και μακαρι οσοι αποφασιζαν να παρπυν σκυλο να ηταν τοσο συνειδητοποιημενοι οσο εσυ, και ας εκαναν το λαθος να τον παρουν απο Pet Shop.
    Μολις εχεις νεα να μας πεις!!! Εχω συγκινηθει και ευχομαι ολα να πανε καλα!!!!
  8. joan

joan New Member

Κι εγώ πραγματικά πιστεύω ότι το κουταβάκι ήταν πάρα πολύ τυχερό που σε γνώρισε. Λίγοι θα έκαναν αυτό που έκανες εσύ. Ξέρω πολλές περιπτώσεις που πήραν σκυλί απο pet shop το οποίο εμφάνισε πρόβλημα και το επέστρεψαν πίσω. Αλλά εσύ το αγάπησες και το πόνεσες!!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά.
  9. FILIO

FILIO New Member

Με τη πρωτη ευκαιρια παιδια θα κανω post τη φωτογραφια του. Ειναι αξιολατευτος. Τον εχουν αγαπησει ολοι! [smilie=kiss of love.gif]
  10. phantomas

phantomas New Member

Μακάρι να πάνε όλα καλά για τον μικρούλη σου. Αφού είναι στα χέρια σου σίγουρα θα έχει την καλύτερη μεταχείρηση....
  11. Morgan_A

Morgan_A New Member

Πως πάει ο μικρούλης...???

.
    FILIO πως τα πας...???

Τι κάνει ο μικρούλης σου ???

Γράψε μας κανένα νέο σου...

Ελπίζω όλα να πηγαίνουν καλά... :)

.
    [Δημοσίευση : 02.04.07 - ώρα : 10.50 πμ]
  12. Guest

Guest Guest

Πες μας κανένα νέο.....Πώς πάει? Είναι καλά???
  13. christinaa

christinaa New Member

kala ekanes kai to kratises tha sou dwsei polu agapi pou to voithas kai to frontizeis. einai skotoma afto pou tous kanoun to pernoun kai meta to girnane piso ti einai mplouza pou den sou kanei? an skeftite me to diko tous to mualoudaki th dite poso pou sas agapane. mpite sto mualo enos tetoiou skuliou pou to pane piso i pou to paratane. kai emena o dikos mou exei to idio provlima me esena filio, kai einai mia xara apla an polu treksei to sikonei alla oxi otan itan mikros afto to kanei twra pou einai 8 xronwn sxedwn alla kai pali einai zoirotatos. ola kala tha pane kai stous duo sas.
  14. noela

noela New Member

Νιώθω την ανάγκη να σε ευχαριστήσω που κράτησες το κοκκεράκι. Ήταν πολύ τυχερό που έπεσε σε σένα. :)
  15. Antigoni87

Antigoni87 New Member

Δύο χρόνια μετά, αλλά πάντα επίκαιρο το θέμα... Μπραβο που επέλεξες να κρατήσεις το "προβληματικό" σκυλάκι και να μην το επιστρέψεις σαν ελαττωματικό ρούχο ή χαλασμένο παιχνίδι! Είναι σίγουρα πολύ τυχερό, θα μπορούσε να μην αγοραστεί λόγω του προβλήματος υγείας του αν αυτό επιδεινωνόταν, ή θα μπορούσε να επιστραφεί και ποιός ξέρει τι τύχει θα είχε, αφού δε θα μπορούσαν να το πουλήσουν...
    Επί της ουσίας όμως, ΑΣ ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΖΩΑ!! Οι συνθήκες στις οποίες γεννάνε οι γονείς τους είναι άθλιες, τα ζώα κακοποιούνται, τα μωρά συνήθως είναι άρρωστα και πεθαίνουν τους πρώτους μήνες της ζωής τους (πολλές οι περιπτώσεις ατόμων που έχασαν μικρό το "υγιέστατο" ζωάκι που αγόρασαν), και τέλος είναι κατ' εμέ ανήθικη η εμπορία ψυχών. Πάρα πολλά κουτάβια που δεν τα θέλουν τα αφεντικά τους, εγκαταλείπονται στο δρόμο ή τα αναλαμβάνουν φιλοζωικά σωματεία, και περιμένουν μια οικογένεια που θα τα φροντίσει. Και συχνά τα κουτάβια αυτά είναι ράτσας, αν κάποιος δε θέλει ημίαιμο... Ρίξτε μια ματιά στο ΚΑΖ (http://www.kazshelter.org/adoptions.htm) πριν αγοράσετε κουτάβι από βιτρίνα!
  16. Follow*The*Rabbit

Follow*The*Rabbit New Member

???? ?????????????????? ???? ??????????! ?????????? ?????????????????? ???? ?????? ?????????? ???????????????????????????? ?? ???????????? ?????? ???? ?????? ????????!!! ???????? ???????????????? ?????? ???????????????? ???????????????? ?????? ?????????? ???? ?????? ?????????????????????????? ?????? ?????????? ???????? ???? "????????" ????????! :) ?????? ?????????????????? ?????????? ?????? ?????? ?????????? ?????? ??????!!!! :)

?????? ???????? ?????? ???? ?????????? ?? ????????????????...?????????? ?????????? ???? ???????????? ???? ???????????????????????????? ?????? ??????????; ?????? ???? ?????????? ????????;; ?????????? ???????????????? ?????????????????? ???? ?????? ?????????? ???????? ?????? ???? ?????? ????????! ?????? ?????? ?????? ?????? ???? ?????????????? ?????????? ????????!!!
    ________
    Vapor Genie
    Last edited: Aug 18, 2011
  17. Antigoni87

Antigoni87 New Member

Κι εγώ πριν καμιά τριετία κατάλαβα το βάθος της κατάστασης... Και πριν με ενοχλούσε όταν έβλεπα τα ζώα σε κλουβιά στα πετ, αλλά δε φανταζόμουν τι κρύβεται από πίσω, και έκτοτε παροτρύνω τους γνωστούς μου να υιοθετούν ζώα μέσα από φόρουμ και καταφύγια αντί να αγοράζουν!
    Υπάρχουν αφίσες στο ίντερνετ περί puppy mills και πετ σοπ που μπορούμε να εκτυπώσουμε και να τις κολλήσουμε ακόμη και σε στύλους, ώστε ο περαστικός να βλέπει ότι είναι λάθος η αγορά από πετ και να "συνηθίζει" το μάτι του!
  18. Follow*The*Rabbit

Follow*The*Rabbit New Member

???????? ???????????????? ???????? ?????? ?????? antigoni ???????? ?????????? ?????? ???????? ?????????????? ?????? ???????????????????? ???????? ?????? ???????????????? ?????? ????????????! ???????? ???????????? ?????? ???????????? ???????? ??????????????. ?????? ???????? ?????????? ??????????, ???????????? ???? ?????????? ???????? ???????????????????? ?????? ???? ?????? ???????????????? ?????? ?????????????? ???????????? ?????? ????????????????????. ???? ?????????? ?????? ???????????? ???????? ???? ???????????? ???? ?????????????? ???????? ?????? ???????? ?????? ???? ?????????????? ?????? ???????????? ?????????? ???? ?????????????? ?????? ???? ???????? ???? ?????? ?????? ????????????. ?????? ?????????? ?????? ????????.
    ???????? ???? ?????????????????? ?????? ???????????????????? topic ???? ??????????;....
    ________
    Prilosec lawsuit
    Last edited: Aug 18, 2011

Share This Page