Αγορά Σκίουρου

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by Cosmic, Jan 19, 2010.

1. Cosmic

Cosmic New Member

Παιδία , θα ήθελα αν μπορούσε κάποιος , να μου πει , τι τιμή πάνω κάτω έχει ένα σκιουράκι από pet shop, γιατί σκέφτομαι να το κάνω δώρο στην κοπέλα μου που τα αγαπάει πολύ. Επίσης τι άλλο είναι απραίτητο να προσέξω για την σωστή φροντίδα του???
  2. parist43

parist43 New Member

κατα την γνώμη μου λαθος κίνηση-ο σκιουρος ειναι αγριο ζωο δεν ειναι οικοσιτο,αν το αγαπαει η κοπελα σου να μην το παρετε.παρτης ενα οικοσιτο ζωο συντροφιας,ενα γατο η ενα σκυλακι.ειναι κριμα το ζωακι,αν παντως ειναι ενδημικο σκιουρακι,παρτετο και αφηστε το ελευθερο.τα ζωα δεν ειναι παιχνιδια να κουμε τα καπριτσια μας,εχουν προσωπικοτητα,νοημοσυνη και συναισθηματα.
  3. Antigoni87

Antigoni87 New Member

Καλησπέρα Cosmic! Θα σου πρότεινα κι εγώ να στραφείτε σε άλλο κατοικίδιο και θα σου εξηγήσω σύντομα τους λόγους που το πιστεύω αυτό (να σημειώσω ότι λατρεύω τους σκίουρους αλλά ούτε αν μου χάριζαν δε θα άντεχα να έχω σε κλουβί!).

1. Είναι άγριο είδος και εξημερώνεται πάρα πολύ δύσκολα ή καθόλου. Αν το φαντάζεσαι να κάθεται στον ώμο σας και να παίζετε μαζί, μάλλον δε θα συμβεί... Αντίθετα, χάμστερ, κουνελάκια και ινδικά χοιρίδια γίνονται πιο προσιτοί σύντροφοι γιατί είναι ήμερα ζώα. Οπότε ο σκίουρος δεν είναι για συντροφιά, και είναι κρίμα να έχετε ένα ζωάκι στο κλουβί μονίμως καχύποπτο και φοβισμένο. Δε θα το χαρείτε...
    2. Έχω διαβάσει και εδώ μέσα και σε άλλους χώρους, από άτομα που έχουν-είχαν σκιουράκια, ότι είναι πολύ δύσκολα και ευαίσθητα ζώα. Αυτό οφείλεται κυρίως στην κατάσταση αιχμαλωσίας. Παθαίνουν αρρώστιες, σφυρίζουν όταν πανικοβάλλονται και δεν είναι απίθανο, καθόλου απίθανο, να πάθουν σοκ από τον φόβο ή τον εγκλεισμό και να πεθάνουν. Επιμένω ότι το παθαίνουν επειδή είναι άγρια ζώα, και το ότι πωλούνται σε μαγαζιά δεν τα κανει ήμερα ή εξημερώσιμα.
    3. Οι σκίουροι είναι άγρια ζώα (γίνομαι βαρετή!!) και δεν είναι καλό να συμβάλλουμε στη διαιώνιση της κατάστασης. Δυστυχώς τα πετ εκμεταλλεύονται ό,τι κινείται και αναπνέει, και μας τα μοστράρουν στη βιτρίνα με ταμπέλες "ήμεροι σκίουροι", και αγοράζοντάς τα, το πετ παραγγέλνει κι άλλα, κι άλλα... Έχω δει με τα μάτια μου σκίουρους σε πετ να χτυπιούνται στα κάγκελα του κλουβιού. Αυτή την κατάσταση στρες δε θα άντεχα να τη βλέπω μες στο σπίτι μου. Θα τα λυπόμουν... Όπως δε θα είχα γεράκι σε κλουβί, όσο μεγάλο κλουβί κι αν ήταν.
    4. Ελάχιστοι κτηνίατροι ασχολούνται σοβαρά με τρωκτικά, πολύ λιγότεροι με σκιουράκια. Μπορεί να μη μπορείτε να αντιμετωπίσετε κάποια ασθένεια ή έκτακτη κατάσταση και είναι κρίμα...
    5. Τελικά, για μένα το σοβαρότερο επιχείρημα είναι ότι όσο κι αν μας αρέσει ενα ζώο, αν είναι άγριο οφείλουμε να σεβαστούμε τη φύση του! Έτσι αποδεικνύεται η αγάπη μας. Δεν στέκει το "αν το πάρω εγώ, θα το φροντίσω πιο πολύ από το πετ σοπ", γιατί αν το πάρω, το πετ θα παραγγείλει άλλα. Ας τα λυπηθούμε!

Αν τα εξηγήσεις αυτά στην κοπέλα σου και το συζητήσετε, μπορείτε να πάρετε κάποιο άλλο τρωκτικό που θα γίνει φίλος σας, και δε θα προσπαθείτε για όσο ζει να το "καλοπιάσετε" για να σας πλησιάσει και να μη φοβάται, που μπορεί να μη συμβεί ποτέ με το σκίουρο. Έτσι, και ζώο συντροφιάς θα της χαρίσεις, και θα νιώθετε την ικανοποίηση ότι κάνατε με τον τρόπο σας καλό, μένοντας μακριά από τη δυστυχία ενός σκίουρου και βοηθωντας λιγάκι να μην αυξηθει η ζήτησή τους, όπως κάνουμε όσοι μπορούμε εδώ μέσα!
  4. Antigoni87

Antigoni87 New Member

Υγ. κάνε μου μια χάρη! Αν τελικά δε θέλεις να στραφείς σε άλλο ζωάκι για την κοπέλα σου και επιμένεις στο σκιουράκι, προσπάθησε να μην αγοράσεις... Για παράδειγμα, πρόσφατα μπήκε εδώ κάποιος και είπε ότι βρέθηκε με 4 σκιουράκια στα χέρια του και αναρωτιόταν αν μπορεί να τα ελευθερώσει (ήξερε ότι είναι άγρια και μπράβο του που ενδιαφέρθηκε να τα φροντίσει και να ψάξει την καλύτερη λύση γι' αυτά). Αλλά επειδή μπορεί οι κατάλληλοι άνθρωποι να του πουν ότι το είδος αυτό δε μπορεί να επιβιώσει στη χώρα μας ελεύθερο γιατί δεν είναι ενδημικό, ίσως αποφασίσει να τα δώσει (νομίζω είχε πει ότι δεν έχει χώρο να τα κρατήσει). Δες το θέμα: http://www.pets.gr/forum/showthread.php?t=8469
    Θα είναι πολύ κρίμα και άδικο να πας να αγοράσεις σκίουρο από κατάστημα, και ο άλλος πχ να θέλει να δώσει τα δικά του. Δεν ξέρω καθόλου τι έχει αποφασίσει ο άνθρωπος, μπορεί να μην τα δώσει ή να τα πάρει κάποιο καταφύγιο αγρίων ζώων, αλλά δε χάνεις τίποτα να το ψάξεις προς αυτή την κατεύθυνση
    Last edited: Jan 20, 2010
  5. parist43

parist43 New Member

να προσθέσω και εγώ οτι καποτε πρεπει να απαγορευτει με νομο η εμπορία αγριων ζωων
  6. Cosmic

Cosmic New Member

Παιδιά , ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σας !!!! Εγώ πίστευα ότι αν ήταν από μικροί μεγαλωμένοι σε κλουβί δεν υπήρχε πρόβλημα, αλλά για να το λέτε κάτι θα ξέρετε... Οπότε το αφήνουμε το θέμα του σκίουρου!!!
  7. Antigoni87

Antigoni87 New Member

Σωστή η απόφασή σου Cosmic! Το σκιουράκι είναι ωραίο να το βλέπεις αλλά δεν κάνει για κατοικίδιο. Μπράβο! Πες μας όταν αποφασίσεις, τι δώρο επέλεξες τελικά για την κοπέλα σου (και δες αν είναι κάτι που χαρίζεται, ώστε να μην το αγοράσεις αν γίνεται! Αλλιώς, από όσο πιο "καθαρό" πετ γίνεται! :) )
  8. HLIAS ROYMELIOTIS

HLIAS ROYMELIOTIS New Member

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΣΤΙΣ ΚΟΡΕΣ ΜΟΥ ΕΝΑ ΣΚΙΟΥΡΑΚΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΟ PET-SHOΡ.ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΤΟ ΠΗΡΑΜΕ.ΑΝ ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ.ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΔΑΓΚΩΝΕΙ ΤΗΝ ΟΥΡΑΤΟΥ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΜΑΤΩΣΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΤΟΥ. ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ?ΘΑ ΕΚΤΕΙΜΟΥΣΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ.ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
  9. mariaz

mariaz Member

Κατ' αρχάς, να σας ζήσει το μικρούλι σας. Πρέπει να ξέρεις ότι όλα τα τρωκτικά (κουνελάκια, τσιντσιλά, χάμστερ, σκίουροι κλπ) είναι πολύ δειλά ζωάκια και φοβούνται εύκολα. Αυτό συμβαίνει γιατί στη φύση είναι θηράματα όλων των αρπακτικών (αλεπούδες, κουνάβια, γεράκια κλπ) και το ένστικτο τους υπαγορεύει να τρέχουν να κρυφτούν για να αποφεύγουν τους κινδύνους. Επίσης, τα τρωκτικά, όπως και όλοι οι οργανισμοί άλλωστε, έχουν ένα θέμα με την προσαρμογή τους σε νέο περιβάλλον. Όλα αυτά είναι φυσιολογικά και τα έχουμε ζήσει όλοι.
    Το σκιουράκι σας έχει αγχωθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό, γιαυτό έχει τη συγκεκριμένη συμπεριφορά. Θα πρέπει πρώτα απ' όλα να συνηθίσει το νέο του περιβάλλον. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να νοιώθει προστατευμένο για να αρχίσει να γνωρίζει τους ήχους του σπιτιού και να τους συνδυάσει με τον ΜΗ ΚΙΝΔΥΝΟ. Όταν παίρνουμε ένα νέο τρωκτικό, δεν αρχίζουμε να το χαϊδεύουμε αμέσως. Πρέπει πρώτα να του δώσουμε χρόνο να μας συνηθίσει. Έτσι λοιπόν: βάλτε το κλουβάκι του κάπου που να έχει προστατευμένες τις δύο πλευρές του με τοίχο ή έπιπλα. Ας πούμε στη μιά γωνιά του δωματίου (όχι σε επαφή με έπιπλα γιατί ροκανίζει). Βάλτε από πάνω ένα χαρτόνι, ή ότι άλλο σαν σκεπή, για να γίνει το κλουβάκι του φωλιά. Θα το πλησιάζετε μιλώντας το μαλακά για να γνωρίσει τις φωνές σας και θα ακουμπάτε το χέρι στα κάγκελα για να πάρει τη μυρωδιά σας. Επίσης, όταν του βάζετε τροφή θα πρέπει πρώτα να βάζετε το χέρι για να σας μυρίσει και να συνδυάσει ότι από αυτό το χέρι δεν πρόκειται να πάθει κακό. Δεν είναι άσχημο, τώρα στην αρχή να του δίνετε και κάποια λιχουδίτσα, αφού προηγουμένως μυρίσει το χέρι.
    Αυτό θα πάρει κανα μήνα για να εξοικιωθεί το σκιουράκι. Μετά θα δείτε ένα άλλο ζωάκι, τρυφερό και αγαπησιάρικο. Επίσης προσοχή όταν ανοίγετε το κλουβί. Τρέχουν σαν παλαβά και μπορεί να χαθούν. Καλό είναι να πιάνετε και με συρματάκι την πορτούλα του κλουβιού γιατί είναι πανέξυπνα ζωάκια και είναι θέμα χρόνου να μάθουν να το ανοίγουν.
    Εγώ έχω εκπαιδεύσει με τον τρόπο αυτό τρία κουνέλια, δύο χάμστερ και δύο τσιντσιλά (τα τσιντσιλά κι αν είναι ... παλαβούτσικα!!!!!).
    Λίγη υπομονή και χρόνο. Δεν θα το μετανοιώσεις που το πήρες. Είναι ότι πιο γλυκό για τις κορούλες σου. Καλλιεργείς πολλαπλά την ψυχούλα τους μ' αυτή την προσφορά!!!!!
    Να χαίρεσαι όλη τη φαμίλια και ότι άλλο θέλεις, γράψε μας:)
  10. ilianna

ilianna New Member

Ειχα και εγω καποτε κουνελι,συμφωνω με ολες τις παραπανω γνωμες βεβαια,αλλα αυτονπου θελω να πω ειναι πως αυτα τα ζωα δεν ειναι για σπιτι, δεν τα χαιρεσαι, τα περιοριζεις σε ενα κλουβι και αυτο ηταν, μειναμε μαζι ενα καλοκαιρι με τον ομπεριν και μετα τον εδωσα στη γιαγια μου κ εχει κ παιδακια τωρα στο χωριο. Μην περιοριζετε τα ζωα σε κλουβια, ειναι πολυ λαθος...παρτε ενα σκυλο που θα καταλαβει το παιχνιδι

Share This Page