Αγορα Chinchilla....

Discussion in 'Άλλα είδη!' started by k0ki13, May 17, 2010.

1. k0ki13

k0ki13 New Member

Γεια σας
    θα ήθελα να αγοράσω ένα Chinchilla.
    K θα ήθελα να μάθω τα πάντα για την φροντίδα του.
    τι χρειάζεται για το σπιτάκι του?
    ποίες είναι οι κατάλληλες διαστάσεις για το σπιτάκι του?
    τι τροφή τρώει και σε ποση ποσότητα?
    είναι φιλικά μπορούν να εξημερωθούν εύκολα??
    είναι ευαιστιτα στη αρρώστιες γιατί πιστεύω δύσκολα να βρεθεί κτηνίατρος να ξέρει γι αυτά τα πλασματάκια.
    τι τιμή έχουν?
    υπάρχει κάποιος από εδώ που να πουλάει κάποιο?

Σας ευχάριστω εκ τον προτερων!:seeya::seeya:
  2. noMoreFaith

noMoreFaith Member

Λοιπον το τσιντσιλα κανει απο 70 μεχρι 100 ευρω, θελει πολυ μεγαλο κλουβι-ειδικα ψηλο γιατι ειναι ζωα που σκαρφαλωνουν και πηδανε ψηλα, και ειδικη αμμο για να κυλιεται (ετσι καθαριζονται). Υπαρχουν ειδικες τροφες και treats στα περισσοτερα μαγαζια. νομιζω ναι ειναι σχετικα φιλικα, μπορουν να μαθουν και το ονομα τους μετα απο εκπαιδευση. υπαρχουν και κτηνιατροι αλλα κοστιζουν (οπως οι περισσοτεροι εξαλλου).

παντως εγω σου προτεινω να μην παρεις τσιντσιλα για κατοικιδιο, και γενικα κανεις εδω στην ελλαδα γιατι ειναι ζωα απο τις ανδεις και δεν αντεχουν σε θερμοκρασιες παραπανω απο 25 βαθμους. οπως καταλαβαινεις ολο το καλοκαιρι θα πρεπει να εισαι με τα αιρκοντισιον και τα ανεμιστηρακια και τον χειμωνα να μην αναβεις καλοριφερ στο σπιτι...αλλιως παθαινουν θερμοπληξια. αν θες οπωσδηποτε να παρεις αγορασε μια ειδικη πλακα που λεγεται chiller για να καθεται πανω, και κανε ολα τα παραπανω.
  3. k0ki13

k0ki13 New Member

εντάξει με την ζεστη το καταλαβαίνω.και από τι διάβασα σε ένα αγγλικό φορούν για τα Chinchilla το http://www.chins-n-hedgies.com/forums/ η ανώτερη είναι στους 30 βαθμούς και αν κρατήσει για αρκετή ώρα τότε να παθαινουν θερμοπλιξια.
    αλλα γιατί να βάλωm πλακα chiller?
    αφού αν ζουν στις άνδεις δεν θα έχουν πρόβλημα με το κρύο!
    η υπάρχει κάποια ελαχιστη θερμοκρασία για να ζήσουν?
    ευχαριστο.
  4. noMoreFaith

noMoreFaith Member

για ελαχιστη θερμοκρασια δεν ξερω. η πλακα chiller διατηρει μια πιο χαμηλη θερμοκρασια απο το υπολοιπο περιβαλλον και ετσι αν για παραδειγμα κανει 20-22 βαθμους και το τσιντσιλα ζεσταινεται καθεται πανω και δροσιζεται.

γενικα και εγω παλια ηθελα τσιντσιλα αλλα το ξανασκεφτηκα γιατι το βρισκω ταλαιπωρια ολο αυτο με τις θερμοκρασιες...
  5. mariaz

mariaz Member

Παιδιά, έχω τσιντσιλά, είναι γλυκύτατο και ζήσαμε μαζί ένα καλοκαίρι. Βέβαια είναι ευαίσθητα ζωάκια, αλλά τα συγκεκριμένα όπως και οι πρόγονοί τους δεν γεννήθηκαν στις Άνδεις. Είναι ενδιαφέρον να διαβάσετε (υπάρχουν άρθρα) πώς από 13 ζωάκια που είχαν διασωθεί προέκυψαν όλα όσα ζουν σήμερα. Αυτά τα ζωάκια κατέβασαν αμερικάνοι επιστήμονες σε βάθος 3ετίας από τις Άνδεις σε θερμά κλίματα για να διασωθεί το είδος που τελούσε υπό εξαφάνιση, λόγω της θήρας για τη γούνα τους.

Χρειάζονται σκιερά μέρη, αλλά μη νομίζετε ότι υπάρχει μεγάλο πρόβλημα το καλοκαίρι (μόνο κάποια εξαιρετικά θερμά μεσημέρια άναψα τον κλιματισμό - όχι μόνο για τα ζωάκια μου αλλά και για μένα).

Ένας τρόπος που χρησιμοποιώ και για το κουνέλι μου είναι να δέσω στα σύρματα του κλουβιού ένα πλαστικό μπουκάλι με παγωμένο νερό.

Όσο για γιατρό: εγώ έχω κάποιον που ξέρει πολλά από τρωκτικά. Μάλιστα στειρώσαμε και την κουνέλα και την τσιντσιλίνα. Όποιος θέλει τηλ. ας γράψει.
  6. Thomas_K

Thomas_K New Member

Καλησπέρα,
    θα ήθελα αν είναι εύκολο το τηλέφωνο του κτηνίατρου που αναφέρεις, σε παρακαλώ. Δεν είναι για κάτι άμεσο απλά να υπάρχει σε περίπτωση ανάγκης.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
  7. mariaz

mariaz Member

Σου έχω απαντήσει. Το βρήκες;
  8. Thomas_K

Thomas_K New Member

Το βρήκα. Σε ευχαριστώ.
  9. jimmakis

jimmakis New Member

Καλησπερα σε ολους.Ενδιαφερομαι να αγορασω τσιντσιλα συμφωνα με τα παραπανω με εχετε καλυψει απλα για εμενα ενα επισης σημαντικο θεμα ειναι η καθαριοτητα διοτι και απο προσωπικη μου πειρα ξερω οτι τα τρωκτικα ειναι λιγο βρωμιαρουλικα αλλα ακουσα πως αυτο δεν ισχυει για τα τσιντσιλα.Αν θελετε δωστε μου καποιες πληροφοριες.Επισης ενα αλλο θεμα ειναι η μεταφορα ας πουμε το καλοκαιρι πηγαινουμε διακοπες το τσιντσιλα πως θα αντιδρασει(θα το ενοχλησει πολυ?).Αλλο θεμα ειναι ποιες διαφορες υπαρχουν αναμεσα στα 2 φυλα και τελευταια μου απορια ειναι αν μυριζουν(ασχημα).Στις αποριες μου θα ηθελα να μου απαντησετε εντελως αντικειμενικα διοτι η αποκτηση ενος ζωου ειναι σοβαρη υποθεση.Θα με ευχαριστουσε πολυ αν μου λυνατε τις αποριες μου.
  10. αγγελοςΒ

αγγελοςΒ New Member

η μεταφορα του το καλοκαιρι θα ειναι πιστευω παρακυνδινευμενη..ειναι πολυ ευεσθητα στη ζεστη...αυτος ειναι ο λογος που εγω δεν πηρα οταν το σκεφτομουν...

για τα αλλα δεν εχω εμπειρια οποτε δεν ξερω...
  11. Καλωσήλθες! Θ' απαντήσω όσο πιο αντικειμενικά μπορώ :) από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου.
    Κατά την άποψή μου, όλα τα τρωκτικά είναι πεντακάθαρα ζωάκια. Απλά έχουν γρήγορο μεαβολισμό, γι αυτό αφήνουν πολλά περιττώματα (καθαρίζουν ωστόσο συνέχεια τον εαυτό και τη φωλιά τους) και γι αυτό το κλουβί τους χρειάζεται κάπως συχνό καθάρισμα. Τα τσιντσιλά δεν αποτελούν εξαίρεση, απλά τα κλουβιά τους είναι συνήθως πιο μεγάλα και βρωμίζουν πιο δύσκολα.
    Κανένα τρωκτικό δεν αρέσκεται στις μετακινήσεις ούτε στις αλλαγές θερμοκρασίας. Ειδικα για τσιντσιλά και ειδικά το καλοκαίρι, δεν θα του αρέσει καθόλου αν το πάρεις σε κάποιο μικρό κλουβί και το πας στην παραλία. Προτιμότερο θα ήταν να το αφήσεις σπίτι στο κλουβί του με τροφή και νερό. Για το αν μυρίζουν ή όχι, νομίζω καλύπτει η απάντηση στην πρώτη ερώτηση.
    Στη διάθεσή σου για ό,τι άλλο χρειαστείς.
  12. Andriani

Andriani New Member

λοιπόν έχω και εγώ έν θυληκό και ένα αρσενικό τσιντσιλα και θα ήθελα αν γίνεται να μου πείτε τι λιχουδιές μπορώ να του δίνω (αν μπορώ ) εκτός από σταφίδα
  13. αγγελοςΒ

αγγελοςΒ New Member

καπου ειχα διαβασει οταν το εψαχνα για αποξυραμανα ροδοπεταλα!
  14. Andriani

Andriani New Member

και πως αποξηραινουμε ?
  15. Μάλλον μπερδεύεις τα ροδοπέταλα με τα rose hips - τον καρπό της τριανταφυλλιάς που τον βρίσκει κανείς αποξηραμένο στην αγορά σε κάποιες χώρες αλλά όχι στην Ελλάδα...
  16. Τα ροδοπέταλα θα αποξηραίνονταν σε φούρνο στους 50-100 βαθμούς για κάποιες ώρες - αλλά δεν είναι λιχουδιά για το τσιντσιλά σου αυτό (δες το πιο πάνω ποστ). Αποξηραμένα φρούτα (σταφίδες, βερίκοκα, ανανάς) και λαχανικά (σέσκουλο, πικραλίδα) σε μικρές ποσότητες, κουάκερ, παξιμάδι ολικής άλεσης ή κρίθινο και κάποια δημητριακά διαίτης προτείνονται από τα περισσότερα σάιτ του εξωτερικού. Θα επιστρέψω όταν τα ψάξω και φτιάξω πλήρη λίστα!
    Όπως και να χει πάντως, μην το παρακάνεις με τις λιχουδιές! Όλα τα τρωκτικά έχουν ευαίσθητο πεπτικό σύστημα, και οι πολλές λιχουδιές δεν τους κάνουν καλό.
    Να χαίρεσαι τα μικρά σου!
  17. αγγελοςΒ

αγγελοςΒ New Member

μπορει να ηταν λαθος εκει που το διαβασα...
    παντως εχω δει κουνελια να τρελλενονται για ροδοπεταλα,αλλα οχι αποξυραμενα...
    τωρα..αυτο με τον καρπο θα με ενδιεφερε να το μαθω...!αν εχεις καποιες πληροφοριες για το πως να τα μαζεψουμε και επεξεργαστουμε!
  18. Andriani

Andriani New Member

ευχαριστώ Παναγιώτης σττα μικρά δεν υπάρχει περίπτωση να τους δίνω πολλά αλλά επειδή τους δίνω μόνο σταφίδες λέω μην υπάρχει και κάτ άλλο
  19. xelonas

xelonas New Member

malakes!!!!!!!!!!!!
  20. xelonas

xelonas New Member

signomi gia to parapano!!!!

Share This Page