Αγορα Chinchilla....

Discussion in 'Άλλα είδη!' started by k0ki13, May 17, 2010.

1. simfwnw apolita paidia.....xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxxxxa distixws pigaine sta agoria
  2. Irmakias

Irmakias New Member

xaxaaxxxaxaax
  3. stella2709

stella2709 New Member

Παιδια γεια σας,
    εχουμε 2 τσιντσιλα ενα αρσενικο και ενα θυληκο. Σημερα το θυληκο μας αρχισε να κανει ενα παραξενο θορυβο και να μην τρωει τις σταφιδες της. Μηπως μπορει καποιος να μου πει τι μπορει να συμβαινει??? Ανησυχω μηπως αρρωστησε και παθει κατι.
  4. mariaz

mariaz Member

Όταν λες θόρυβο, εννοείς κάτι σαν κλάμα (άλλοι το λένε γαύγισμα), δηλ φωνούλες μικρές συνεχόμενες και δυνατές; Αυτό το κάνουν τα τσιντσιλά συνήθως όταν ενοχλούνται από κάτι. Όμως σταφίδες δεν κάνει να τρώνε πολλές γιατί τους χαλάει το συκώτι, γιατί έχουν πολλά σάκχαρα που απαγορεύονται στα τρωκτικά. Πάντως, πρόσεξε να δεις αν τρώει το υπόολοιπο φαγητό του, αν πίνει νερό κι αν είναι δραστήριο. Αν όχι, κοίταξε να δεις μήπως έχουν μικρύνει τα κακάκια του κι αν έχει πρηστεί η κοιλίτσα του. Αν ναι δώσε του μόνο ξερό χόρτο για τροφή. Σε πιο έντονες καταστάσεις πρέπει να το δει γιατρός.
  5. stella2709

stella2709 New Member

O 8oribos pou kanei einai san baria anapnoi!!!
  6. mariaz

mariaz Member

Αχ, δεν ξέρω τι μπορεί να είναι. Πάντως καλό είναι να ακούσει τα πνευμονάκια του γιατρός. Τα δικά μου δεν ακούγονται καθόλου. Μόνο το ένα βγάζει πότε - πότε κραυγούλες!!!
  7. ozzy82

ozzy82 New Member

Σκοπεύω να πάρω τσιντσιλά και έφτιαξα ένα κλουβί 1×1×0.6 μεταλλικό! Προβληματίζομαι όμως αν το ξύλο ελιάς που σκοπέυω να χρησιμοποιείσω, αφού το ψήσω στο φούρνο, για τις εντός κλουβιού κατασκευές, είναι όντως ασφαλές για το ζώο! Μήπως μπορείς να μου απαντήσεις υπεύθυνα;

Share This Page