Aιμορραγική γαστρεντερίτιδα .

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by Jelipop, Apr 27, 2009.

1. Jelipop

Jelipop New Member

Καταρχήν Καλημέρα ...

Το Σάββατο το πρωί η Μπουμπούκα μας ξύπνησε μια χαρά !!! Δν είχε πάρα πολύ όρεξη αλλα κατα τα αλλα όλα καλα !!

Έκανε τα κακά της τα πρωίνα κανονικά !! Κατά τις 12 το πρωί άρχισε να τρέμει .. κ να κάνει διάροια ... ύστερα απο λίγο έκανε διάροια με αίμα κ 2-3 φορές εμετό στο σπίτι χωρίς αίμα στο νοσοκομείο έκανε μια φορά αλλα με αίμα (απο ότι μας είπε ο γιατρός το βράδυ που τον πήρα τηλ.)...

Την πήγαμε αμέσως στο νοσοκομείο γιατι ο γιατρός μας είχε κλείσει κ δν ήθελα να μου κάνει κάποια πρόβλεψη- διάγνωση μέσω τηλεφώνου !!

Έτσι πήγαμε στο Νοσοκομείων Ζώων Αθηνών στο Πικέρμι ! Βγάλαμε ακτινογραφία μήπως είχαμε φάει κάτι ..Πήραμε αίμα , βάλαμε πεταλούδα κ ορό κ καθετήρα κ κάναμε θεραπεία για μια ολόκληρη μέρα !! Οι γιατροί εκεί μας είπαν οτι ειναι όλα καλα !! Μας έδωσαν κάποια φαρμακάκια .. Το ένα ειναι το Amoxil σε συρόπι κ το αλλο δν το βρήκαμε διότι Κυριακή το φαρμακείο που εφημέρευε δν το είχε .. Πάντως ειναι κάτι για το στομαχάκι της (θα το αγοράσει η μαμά μου σε λίγο) !!Θα τρώμε κοτοπουλάκι με ρύζι για 2-3 μέρες κ θα πίνουμε λίγο νερό ..

Τέσπα !

Εγώ ρωτώ τώρα ... Ειναι κάτι που πρέπει να ανυσηχώ ?! Ο γιατρός μας είπε οτι μπορεί να το ξαναπάθει επειδή ειναι κουταβούλα ... Πφ..
    Έψαξα όμως κ λίγο στο νετ τι ειναι αυτο ακριβώς κ λέει οτι ειναι συπτώματα τύφου (?) ... Δν μας είπε κατι χθές ο γιατρός εκεί όμως ...

Ανυσηχώ ....
  2. Jelipop

Jelipop New Member

Mας έπιασαν πάλι οι τρεμούλες μας κ όλο νυστάζουμε .. Πήραμε τηλ τον γιατρό μας αλλα εχει κλείσει .. (όποτε τον έχουμε πραγματικά ανάγκη έιναι κλειστός κ δν δέχεται έκτακτα περιστατικά...) Τεσπα.

Οπότε τηλεφώνισα στο νοσοκομείο κ μου είπαν να της δώσω να φάει λίγο .. Χωρίς να εχει νερό δίπλα της ...

Αν τρώει ειναι εντάξει ...

Όντως τρώει αλλα δν εχει κέφι κ που κ που τρέμει ... Πραγματικά ανυσηχώ ...
  3. platon

platon Σκύλος

Πόσο μηνών είναι ? έχει κάνει εμβόλια ? αν ναι, τι και πότε?
    Ζει μέσα στο σπίτι ? Σε τι περιβάλλον πηγαίνει βόλτες?
    Έχει πυρετό ? Η διάρροια μυρίζει ??
  4. kyveli

kyveli New Member

Περαστικά της σας εύχομαι. Σου συνιστώ να βρεις κάποιον άλλον κτηνίατρο, κοντά στην περιοχή σου που όταν θα τον χρειάζεσαι πραγματικά θα μπορεί να είναι παρόν.
    Δε θα ήθελα να έχω ένα γιατρό για το σκυλί μου μόνο τις ώρες που είναι ανοιχτός, για εμβόλια μόνο κλπ και όταν το σκυλί μου είναι άρρωστο αυτός να "μην εργάζεται". Γιατρός είναι!

Τύφο παθαίνουν πολλά σκυλάκια και είναι επικίνδυνο.
    Αιμορραγική γαστρεντερίτιδα που σου είπαν είναι κάτι γενικό που περιγράφει απλώς την κατάσταση και δεν είναι διάγνωση. Γατρεντερίτιδα=φλεγμονή του στομάχου και των εντέρων. Αιμορραγική= φλεγμονή που έχει και αιμορραγία.

Θα σου πρότεινα να βρεις κτηνίατρο κοντά σου και να πας το ζώο σε αυτόν. Πάρε μαζί σου και τις εξετάσεις που έκανες στο Αττικό.

Και αυτά που σε ρωτάει ο Πλάτων είναι σημαντικά.
    Θύμισέ μου σε παρακαλώ, την αγοράσατε από πετ σοπ, την υιοθέτησες από αγγελία, τη βρήκατε, τι? Την έχετε κάμποσο καιρό πάντως αν δεν κάνω λάθος.
  5. Jelipop

Jelipop New Member

ευχαριστω πολυ παιδια . την πηγα σε ενα γιατρο γνωστου μ κ μας αλλαξε τα φαρμακα γιατι προκαλουσαν παρεσθησεις.το ενα ειναι moxil 500mg k ΤΟ αλλο Tagamet Το οποιο ,κ τη πειραξε. μεγαλη προσοχη παιδια στο συγκεκριμενο νοσ.μειο.

δν την πηρα απο πετ σοπ μ την χαρησαν επισης ο γιατρος αποδειχτηκε βλακας κ δν μας εχει κανει τα εμβολια σωστα..εχω τρελαθει αυτες τις μερες.

σας ενημερωνω αυριο.

φιλια κ ευχαριστω.

ειναι μαλτεζ 5,5 μηνων 2,5 κιλα τα αιμοσφαιρια της ειναι 6000 δν ανυσηχουμε για τυφο... :-D :-D :-D
  6. litsa

litsa New Member

Για σας Είμαι νέο μέλος κ είναι το πρώτο μου ποστ.Είχα κ εγώ την ίδια εμπειρία με γαστρεντερίτιδα.
    Ατυχώς ήταν της ημέρες του πασχα κ έλειπαν οι γιατροί.Τηλ έδιναν φάρμακα τα οποία την έκαναν χειρότερα.
    Επί τρεις ημέρες το σκυλί έβγαζε αίμα απο το στόμα κ διάρροια με αίμα.Την πήγαμε στο αττικό έδωσαν primeran
    k Tagamet χάπια με τα οποία χειροτέρεψε.Τελικά ήρθε ο γιατρός της κ έδωσε αντιβίωση Flagyl πάει καλύτερα αλλά
    θα δούμε όταν την σταματήσουμε.
    Το συμπέρασμα είναι όταν είναι αργίες γιατρός δεν βρίσκεται. :)
  7. noula 2

noula 2 New Member

πως ειναι τα σκυλακια σας ευχομαι να ειναι περαστικα ολα
  8. ectoras

ectoras New Member

Έχω σκυλί κανίς 12 ετών χωρίς πρηγούμενα προβλήματα και εμφανίζει πόνο στην κοιλιά , σφυρίγματα στα έντερα και βλένες με λίγο αίμα.....την πήγαμε στο κτηνίατρο και της έδωσε flagyl για την γαστρεντερίτιδα.......πάει πολύ καλύτερα , έχει τα ίδια σύμπτώματα όχι τόσο έντονα όσο στην αρχή......Η εξέταση αίματος μπορεί να δείξει τι ακριβώς συμβαίνει στ έντερο της....?....Ευχαριστώ.....!!
  9. maymilky

maymilky New Member

Share This Page