Ακαταλληλες τροφες για σκυλους κ γατες!!

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by zooly, Jul 11, 2007.

1. VvDog

VvDog New Member

Με προλαβες Σοφία!! :-D

Δινεις και καρπουζι?? Τελεια θα του δωσω και εγω!
  2. Sofia

Sofia New Member

Βιβη,η δικη μου τρελαινετε για το καρπουζι και περισσοτερο για το πεπονι! :-D
  3. gikkat

gikkat New Member

μάλλον είναι θέμα φυλής!!! :-D
    απλά η Ramone το αντίθετο... τρελαίνεται για πεπόνι αλλά λατρεύει το καρπούζι!!! προχθές άδιασε μια σακούλα με σκουπίδια από το μπαλκόνι γιατί είχαμε πετάξει 2 κομμάτια καρπούζι και της μύρισε!!! :-D
  4. vOOz

vOOz New Member

Εγω δεν εχω παραπονο.. η χοντρουλα μου τρώει απ'ολα :Ρ
    Ακυρη ερωτηση: τα φασολια κανει? λυσσαει καθε φορα που μυριζει φασολαδα, αλλα δεν μου φαινεται πολυ νορμαλ τροφη για να της δωσω.. ειμαι χαζομαμα, δεν μπορω να την βλεπω να λιγουρευεται :Ρ
  5. AUKEAN

AUKEAN New Member

Γεία σας κ απο εμένα.
    Ομολογώ πως πολλά απο τα παρακάτω που ειπώθηκαν δεν τα γνώριζα και μάλιστα ο alfie τα έτρωγε με μεγάλη ευχαρίστηση.
    Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί οχι οι κονσέρβες?
    Εγω του δίνω κυρίως κροκέτες της pedigree με ζωμό πλούσια σε βιταμίνες και απο κονσέρβες μόνο πατέ σε βοδινό με λαχανικά, γαλοπούλα, κοτόπουλο,αρνί και αυτά μόνο 2 φορές την εβδομάδα αλλα απο μαγειρευτά σχεδόν πάντα 2-3 κουταλιές της σούπας απ΄'οτι και να τρώω του δίνω γιατι γκρινιάζει τα περισσότερα τα τρώει αλλα πατάτες,μανιτάρια,ψωμιά,κρεμμύδια δεν τ'αγγίζει.
    Μετά πάντοτε του δίνω ένα dentastix με ασβέστιο για τα δόντια-αναπνοή και κατα την διάρκεια του ημερήσιου παιχνιδιού τουλάχιστον 2-3 λιχουδιές σοκολάτας για σκύλους.
    Πάντως τις ποσότητες αυτές απο τα μεγειρευτά τα φαγητά τις τρώει 3-4 φορές την εβδομάδα όχι καθημερινά και πιο πολύ σε φάση μπουκιάς έτσι για να του φύγει η περιέργεια.
    Λέτε με την ποσότητα που σας ανέφερα να έχει πρόβλημα στο μέλλον.
  6. gikkat

gikkat New Member

Πώς είναι το fast food για εμάς??? Ε! Κάπως έτσι σκέψου ότι είναι και οι κονσέρβες... :wink:
  7. BlueWolf

BlueWolf New Member

Είναι πολύ χειρότερες από αυτά που τρώμε εμείς στα fast food.
    Τα απομεινάρια των ζώων, (κοιλίες, έντερα, αυτιά, μύτες, ουρές, νύχια), τα χαλασμένα κρέατα, συν παρα πολλές χρωστικές και αρωματικές ουσίες και παρα παρα πολλά συντηρητικά.
    Αυτο το ζελέ που βλέπετε πάνω πάνω στην κονσέρβα είναι ότι χειρότερο μπορει να φάει ένας οργανισμός.

Το ίδιο κακές είναι οι ξηρές τροφές από τα super markets. Όπου βλέπετε χρωματιστές μεγάλες κροκέτες και δυνατή μυρωδιά..........μακρυά.

ΥΓ. Δεν τα βγάζω από το μυαλό μου όλα αυτά. Μου τα έχουν πει εκτροφείς , κτηνίατροι και γενικά άνθρωποι που σέβονται τα σκυλιά τους και το έχουν ψάξει το θέμα.

Ψήνω έναν κτηνίατρο να γράψει μερικά άρθρα για όλα αυτά τα θέματα και να τα ανεβάσουμε εδώ.
  8. zooly

zooly New Member

κ τι μπορω να δινω στη γατα???μονο κονσερβες τρωει κ κροκετες απο σουπερ μαρκετ.απο μαγειρεμενο φαγητο τπτ.αλλα τπτ κ απο ωμο.καμια φορα ψαρευει ο πατερας μου κανα ψαρακι κ για να το φαει πρεπει να της το κοψω φιλετακι κ παλι δε τρωει ουτε το μισο.γατα που δε τρωει ψαρια!!!να της παιρνω γατοτροφη απο κτηνιατρο κ petshop??δεν ηξερα οτι υπαρχει διαφορα στις ξηρες τροφες...μη σου πω οτι της επαιρνα απο το σουπερ μαρκετ κ για καλυτερα επειδη γνωριζα τις μαρκες,...
  9. dora

dora New Member

Εγώ πιστεύω ότι τρώνε ότι τα συνηθίσουμε να τρώνε.Άλλο τι προτιμάνε, βέβαια...Αυτός ο γάτος που φιλοξενώ τώρα, στην αρχή έτρωγε μόνο κονσέρβα και καθόλου κροκέτες. Σταδιακά άρχισα την ανάμειξη και τώρα του δίνω μόνο κροκέτες και μία στο τόσο λίγη κονσέρβα για να χαρεί ο χαζούλης... :-D Άμα τον αφήσεις νηστικό μόνο με τις κροκέτες, κάποια στιγμή θα αλλάξει γνώμη και θα τις φάει...Eγώ παίρνω κροκέτες από pet-shop και όχι από super market. Μου έχουν πει ότι η χρόνια κατανάλωση φθηνής ξηράς τροφής προκαλεί πολλά και μεγάλα προβλήματα υγείας στο ζώο...
  10. matilda

matilda New Member

Όσον αφορά τα μαγειρευτά η άποψη μου είναι να αποφεύγονται (εννοώ τα μαγειρευτά που προορίζονται για εμάς) καθώς τα μπαχαρικά που περιέχουν είναι ιδιαίτερα δύσπεπτα για τους σκύλους.

Αν θέλουμε να δίνουμε μαγειρευτό θα πρέπει να συνηθίσουμε στην ιδέα να βάζουμε 2η κατσαρόλα με κρεας λαχανικά και υδατάνθρακες νερόβραστα για τα σκυλιά μας.
  11. BlueWolf

BlueWolf New Member

Να πας σε ένα pet shop και να πάρεις μια καλή τροφή για γάτες, επίσης γνωστών εταιρειών, αλλά περισσότερο εξειδικευμένων.
    Είναι τυχαίο που τις κροκέτες που πουλάνε τα super markets δεν τις βρίσκεις στα pet shops?

Η γάτα σου θα δυσκολευτεί λίγο αλλά θα τη συνηθίσει και θα τη φάει προκειμένου να μείνει νηστική.
  12. zooly

zooly New Member

εννοειται πως θα τη φαει κ θα πει κ ενα τραγουδι!!σχετικα με τα προβληματα υγειας που προκαλουν οι αχρηστες ξηρες τροφες για γατες,μηπως μεσα σε αυτα ειναι κ η νεφρικη ανεπαρκεια?
  13. dora

dora New Member

Αυτό για τη νεφρική ανεπάρκεια μου το λέει συνέχεια ο τύπος στο pet shop (μια πολύ μικρή επιφύλαξη την έχω, μπορεί να πρόκειται και για συκώτι..)Μου λέει ότι αυτό προκαλείται από τα βελτιωτικά γεύσης, τα χρωστικά, τα συντηρητικά κλπ κλπ που βάζουν στις φθηνές κροκέτες...{ελπίζω να τα λέω σωστά...)
    Πάντως, η διαφορά στα χρήματα δεν είναι πολύ μεγάλη στις γατοκροκέτες, αφού δεν τρώνε και πολύ...Αυτή που παίρνω εγώ είναι 1 κιλό και κάνει περίπου 7,5 ευρώ και κρατάει αρκετά..Υπάρχουν βέβαια, και πιο φθηνές αλλά και πιο ακριβές...χοχοχο :-D :-D
  14. zooly

zooly New Member

ο γατος μου ετρωγε παντα τεραστιες ποσοτητες απο κροκετες σουπερ μαρκετ κ επαθε νεφρικη ανεπαρκεια,κ παντα το ειχα τυψεις οτι εφταιγα εγω κ απλα αλλαξα τη μαρκα στη ζουλι γιατι πιστεψα οτι εφταιγε η συγκεκριμενη εταιρεια.δε το περιμενα οτι ολες θα ειναι τα ιδια χαλια.η χυμα τροφη ειναι καλη???γιατι ο κτηνιατρος που ειναι κοντα στο σπιτι μου μονο τετοια εχει...
  15. aristea

aristea Active Member

Από όσο ξέρω η χύμα είναι χειρότερη.
    Να πας σε ένα pet shop και να πάρεις μια καλή τροφή για γάτες, επίσης γνωστών εταιρειών, αλλά περισσότερο εξειδικευμένων.
    Είναι τυχαίο που τις κροκέτες που πουλάνε τα super markets δεν τις βρίσκεις στα pet shops?

Δίκιο έχει,όσο να'ναι η επώνυμες τροφές είναι καλύτερες. Εσύ ψωνίζεις τρόφιμα no name?

Φιλικά :)
  16. dora

dora New Member

zooly, τι εννοείς "χύμα"?"Γιατί εμένα ας πούμε στο pet shop που ψωνίζω έχει χύμα hill's για παράδειγμα. Ανοίγει ένα 15κιλο και δίνει χύμα. Κάποια έχουνε χύμα-καλύτερα-να-φάει-ποντίκι... :?
  17. gikkat

gikkat New Member

καλά αυτό μην το πολυεμπιστεύεσαι...
    θα σου φέρω παράδειγμα ένα petshop που γνωρίζω που πουλάει Royal Canin χύμα ξηρά τροφή ακριβώς με τον τρόπο που περιγράφεις...
    Λόγω του ότι μου είχε φανεί περίεργο (εκείνη την εποχή αγόραζα Royal) καθώς Royal δεν είχα ξαναδεί χύμα το είχα ψάξει το θέμα μέσω petshopάδων που συνεργάζονται με τη συγκεκριμένη εταιρία... Η Royal Canin λοιπόν δεν πουλάει χύμα τροφή παρά αποκλειστικά και μόνο συσκευασμένη... Τώρα στην περίπτωση της Royal-χύμα 2 πραγματα μπορεί να ισχύουν. Ή πουλούσε όντως Royal αλλά ληγμένη (ώστε ο αγοραστής να μην έχει τη δυνατότητα να δει ημ. λήξης κλπ.) ή έβαζε στο σακί της Royal παρόμοιες κροκκέτες με ευτές της εταιρίας και τις πουλούσε για Royal...
    Όποιο από τα παραπάνω και να συνέβαινε, μπήκε σε black list το συγκεκριμένο petshop... :wink:
  18. Marianthy

Marianthy New Member

ήπως άνοιγε σακί της Royal κανονικό και το πούλαγε λίγο λίγο για όσους δεν μπορούσαν να δώσουν πολλά λεφτά μαζεμένα για ολόκληρο? Λέω εγώ τώρα... Χλωμό βέβαια... Αλλά μήπως?
  19. dora

dora New Member

Koίτα, για το συγκεκριμένο παιδί είμαι σίγουρη γιατί είχε τύχει να ανοίξει 15κιλο και να πουλήσει και μπροστά μου, οπότε δεν έχω αμφιβολία.Τώρα για τα υπόλοιπα, τι να σας πω?
  20. gikkat

gikkat New Member

whatever...
    αλλά σε black list μπήκε :wink:
    πάντως ο τύπος έβγαζε την τιμή του κιλού διαιρώντας με την τελική τιμή του 15κιλου βάση του τιμοκαταλόγου της Royal... Δεν πιστέυω να συνέφερε κανέναν αυτό καθώς και λίγο-λίγο να αγόραζε κάποιος, απλά ερχόταν πιο συχνά... μία η άλλη έρχεται αν το σκεφτείς!!!

Share This Page