αλλη μια δωλοφονεια των πετσοπ εκτος απο γατες και σκυλια

Discussion in 'Σχετικά με τα Pet Shops που εμπορεύονται ζώα' started by louhs, Aug 5, 2011.

1. louhs

louhs New Member

Ξερω οτι οι περισσοτεροι εδω περα δεν ειναι ψαροφιλοι αλλα να ξερετε οτι το 95% των πετσοπ εχουν ενυδρεια 40 λιτρων με 25 ψαρια μεσα εχω παρει μια φωρα (τετειο λαθος δεν ξανακανω) παροτι εκανα καλη προσαρμογη πεθαναν σε λιγοτερο απο ενα χρονο.Ο καταστηματαρχης ελεγε οτι τωρα γεννηθηκαν πριν 2 μηνες αλλα νομιζω τα ειχε πανω απο ενα χρονο τα ειχε μικρα επιδη ηταν πολλα ψαρια στο ενηδρειο ετσι και εγω τον πηστεψα.Τους μονομαχους τα εχει σε πλαστικα ποτηρακια που κανονικα οι μονομαχοι θελουν χωρο οσο μια γυαλα περιπου.Τον ρωτησα γιατι τα εχει ετσι και μου ειπε οτι οι μονομαχοι μπορουν να κατσουν σε ποτηρακι και να ζησουν εκει.Μα εκει περα ουτε την ουριτσα δεν μπορουσαν να κουνησουν!Μπορει οι μερικοι εδω περα να μην ενδιαφερονται για αυτο αλλα στην πραγματικοτητα τα ψαρακι εχουν ζωη και αμα τα ψαξετε καλητερα μπορουν να γινουν το καλητερο κατοικιδιο να σας πω και ενα μυστικο? πολυ λενε οτι τα ψαρια δεν εχουν μυαλο στη πραγματικοτητα ομως μπορει να εκπεδευτουν να κανουν πολλα κολπα εγω το δικο μου το εχω εκπαιδευσει να πηδαει οταν βαζω το χερι μου απο πανω ειναι το καλητερο ζωακι
  2. Rocksi

Rocksi New Member

Ναι! Ακριβώς έτσι είναι πρέπει κάτι να γίνει!περιμενε εσύ σε ποιο Πέμπτη σοπ πηγές και τα είχαν σε κυπρλακια σε ένα στην Πολίχνη?
  3. Blossom

Blossom New Member

Εγω σε πληροφορω πως ειμαι ψαροφιλη, ειχαα ψαρια μεχρι πριν μερικους μηνες και πολλες φορες στο παρελθον: 2-3 μονομαχους, ενα με μεγαλα γουρλωτα ματια στο πλάι (δεν θυμαμαι το ονομα του ειδους:p) και 3 χρυσοψαρα.
    Να ξερεις γενικα πως ειναι δυσκολο να βρεις καλο πετ σοπ που να σου πουλησει ψαρια τα οποια ειναι σιγουρα μικρα σε ηλικια και δεν θα ψοφησουν εντος των επομενων μηνων.
    Πρεπει να ειναι καποιο εμπιστο pet shop & αυτο ειναι δυσκολο να βρεθει. Αυτα περι ποτηρακια για τους μονομαχους ειναι μπουρδες - και για πες μου..τα ψαρια σου τα ειχες σε στρογγυλη γυάλα ή τετραγωνη(ή ενυδρειο)?
    Οι γυαλες ειναι σαφως ακαταλληλες διοτι το στρογγυλο τους σχημα μπερδευει τα ψαρια μιας και δεν υπαρχουν γωνιες για να ορισουν αρχη & τελος και κανοντας γυρω-γυρω βολτες ζαλοζονται. Αρα, μακροπροθεσμα αποδυκνειονται επικινδυνες & θανατηφορες για πολλα ψαρια.
    Τα ψαρια οσο κι αν φαινονται βολικα, χρειαζονται ιδιαιτερη φροντιδα για να επιβιωσουν και να ζησουν σαν να ειναι στο φυσικο τους περιβαλλον. Απαιτουνται ενυδρεια,ειδικα φυτα & χαλικια για την σωστη διαμορφωση του εσωτερικου χωρου,φιλτρα κλπ. κλπ.
    Δεν ξερω αν εκπαιδευονται (δεν το εχω δοκιμασει) αλλα για να λες πως το καταφερες & ισχυει.....:rolleyes:

Γενικα παντως προσωπικη μου αποψη ειναι πως τα pet shop,ειδικα κατι μεγαλα, ειναι απλα business που σημαινει οτι δεν αξιζει να τους εμπιστευεσαι τιποτα. Μονο τροφες και κανενα παιχνιδι, ΑΦΟΥ το εχει συστησει πρωτα ο κτηνιατρος. Σκυλοι,γατες,ψαρια ειναι ΟΛΑ είτε αρρωστα είτε 'προβληματικα'...είτε...είτε...είτε εφοσον εχουν παρθει απο pet shop....

Share This Page