'Αμα δει άλο σκυλί...ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!

Discussion in 'Απορίες' started by CARDU, Aug 26, 2009.

1. CARDU

CARDU New Member

Καλησπέρα σας...
    εδώ και 11 μήνες συνκατοικώ με ένα υπέροχο Golden Ritriever,το όνομα του είναι CARDU και είναι 13 μηνών.
    Βγαίνουμε βόλτα πρωί και βράδυ για μια ώρα,περίπου,κάθε φορά και το πρόβλημα είναι οτι μόλις βρούμε άλο σκυλί στον δρόμο αρνείται να με ακολουθήσει,ξαπλώνει κάτω της κοιλιάς για να μην μπορώ να τον κουνήσω (είναι 35 κιλά ζωή νά'χει),κουνάει την ουρά του και κλαίει γιατί θέλει να παίξει......και φυσικά....ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΕ ΑΚΟΥΣΕΙ!!!! Έχω δοκιμάσει να του μιλίσω με το καλό,με το άσχημο,να τον μαλώσω αλλά δεν ακούει τίποτα!!
    Και καλά όταν το άλο σκυλί είναι φιλικό το πλησιάζουμε και παίζει μαζί του αλλά υπάρχουν και σκυλιά που είναι επιθετικά,του γρυλίζουν,του γαυγίζουν,τα αφεντικά τους τα κρατάνε με το ζόρι και ο δικός μου εκεί να θέλει παιχνίδια!!!
    Το καταλαβαίνω οτι έχει άγνοια του φόβου γιατί δεν του επιτέθηκε ποτέ κανένα....αλλά εγώ τι μπορώ να κάνω για να με ακούει και να με ακολουθεί σε τέτοιες περιπτώσεις;
  2. aristea

aristea Active Member

Θα σου πρότεινα να απευθυνθείς σε ένα εκπαιδευτή και μην προσπαθείς να το διορθώσεις μόνος σου.
    Προφανώς κάτι κάνεις λάθος και μπορεί να δημιουργήσεις μεγαλύτερο πρόβλημα.
    Όταν το σκυλί δεν μας ακούει κατά κανόνα το λάθος είναι δικό μας.

Ο εκπαιδευτής θα σου υποδείξει το σωστό τρόπο αντιμετώπισης.

Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να εκπαιδευόμαστε ( σκύλος και ιδιοκτήτης) στη βασική υπακοή.:)

Share This Page