Ανησυχω...

Discussion in 'Σκιουράκια' started by Tomas, Apr 28, 2009.

1. Tomas

Tomas New Member

Παιδια σας παρακαλω πειτε μου τι να κανω γιατι ανισιχω παρα πολυ.
    Το σκιουρακι μου ο Sparky καθετε ολοι την μερα στο σπιτακι του και δεν βγαινει σχεδον για τιποτα!
    Τι μπορω να κανω για να τον βγαλω εξω?Κατι να του βαλω μεσα να του τραβιξει την προσοχη?Να βγαλω το σπιτακι απο μεσα?
    Τι να κανω?φοβαμαι οτι...
    1.Θα παχινει γιατι δεν κινιτε σχεδον καθολου.
    2.Θα του γινει συνιθια και θα ειναι εκει μεσα τον περισοτερο χρονο τισ ημερας σε ολοι του την ζωη!

Πειτε μου και την γνωμη σας, πχ.θελει ακομα λιγο χρονο για να συνιθισει...και οτι αλλο νωμιζετε.
  2. Δάφνη

Δάφνη New Member

Τη γνώμη μας (τη δική μου τουλάχιστο) την ξέρεις νομίζω...
  3. sakura

sakura New Member

να αφησεις το σπιτακι στη θεση του και να σταματησεις να το ενοχλεις. Τα σκιουρακια ειναι αγρια και δεν θελουν να τα πιανεις. Εσυ προφανως το εχεις δει σαν παιχνιδι και το πειραζεις συνεχεια, αστο στην ησυχια του επιτελους.
  4. Tomas

Tomas New Member

Τι λες ρε sakuraki να πουμε δεν μπορω και να βριασω εδω μεσα...δε το πιραζω ΚΑΘΟΛΟΥ...το εχω βαλει σε ενα πολυ ισιχο μερος και επιδι λες (εγινε edit) δεν το εχω ακουμπισει ακομα!
    ΤΩΡΑ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΙΟΥΡΑΚΙΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΡΙΑ ΖΩΑ ΦΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΞΕΡΕΤΕ ΝΑ ΛΕΤΕ,ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΑΦΙΣΤΕ ΤΙΣ ΜΑΓΚΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ (εγινε edit) ΚΑΤΑΜΕΡΟΥΣ!
    ΟΚ? :evil: :-x :x :!:
  5. Δάφνη

Δάφνη New Member

Εγώ προσωπικά δεν παριστάνω ότι ξέρω κάτι άλλο για τα σκιουράκια πέρα από το ότι είναι άγρια ζώα. Και, επ' ευκαιρία, καλύτερα να αφήσεις εσύ τις "μακακίες" για να τις αφήσουν κι οι υπόλοιποι.
  6. sakura

sakura New Member

επιτρεψε μου, ως βιολογος, να ξερω 2 πραγματα παραπανω απο εσενα. FYI, τα σκιουρακια ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ευαισθητα. Στην φυση τους, συγκεκριμενα ειδη, δεν μπορουν να ζησουν πανω απο 10 ωρες σε αιχμαλωσια.
  7. aristea

aristea Active Member

@ Tomas: τα κορίτσια ευγενικά σου είπαν τη γνώμη τους, με την οποία συμφωνώ και εγώ.
    Προφανώς δεν σου αρέσαν οι απαντήσεις γιατι δεν θέλεις να παραδεχτείς οτι εχεις ενα αγριο ζώο, δηλαδή ακαταλληλο για κατοικίδιο!
    Δικαίωμα σου φυσικά, αλλα αυτος δεν ειναι λόγος να συμπεριφέρεσαι με αγένεια!

Πόσο χρονών είσαι?
  8. Tomas

Tomas New Member

OXI!
    AΠΛΟΣ ΜΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΝ... ΝΑ ΛΕΝΕ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ!
    ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΑΠΛΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΡΩΤΑΩ???
  9. sakura

sakura New Member

σου απαντησαμε ηδη. ΑΣΤΟ ΣΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΤΟ ΠΙΑΝΕΙΣ. Θες να ανατρεξω σε παλαιοτερο θεμα σου; Ωραια λοιπον:

Επιμενεις ακομα οτι δεν το πειραζεις; Αν συνεχισεις να το ενοχλεις ετσι, θα πεθανει. ΔΕΝ ειναι παιχνιδι το ζωακι. Ειναι φανερα φοβισμενο και κρυβεται για να προφυλαχτει.
  10. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Tomas, απο την στιγμή που ρωτάς για γνώμες και συμβουλές τα κορίτσια αυτό κάνουν. Η γνώμη τους είναι οτι οι σκιουροι είναι άγρια ζώα και η συμβουλή τους είναι να το αφήσεις σε ησυχία. Και φυκά συμφωνώ μαζί τους. Αν δυσκολεύεσαι να απαντήσεις με κόσμιο τρόπο περίμενε λίγη ώρα, ηρέμισε, σκέψου, και μετά απάντησε. Ίσως το σκιουράκι να είναι άρρωστο. Η πρότασή μου είναι να το πας σε έναν ειδικό για τρωκτικά κτηνίατρο για να σου πει μιά ασφαλή γνώμη.
  11. Filippos

Filippos New Member

einai fobismenos kai giauto dn bgenei..prepei na se syni8isei..o dikos m spania bgenei otan einai konta tou..alla otan koimamai h leipw apo to dwmatio 3esalwnei..

Share This Page