Ανοιξη, καμπιες, σκυλοι και αλλεργικο σοκ

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by e1drua, Mar 12, 2008.

1. e1drua

e1drua New Member

Το σ/κ που μας περασε ειχαμε μια τραυματικη εμπειρια απο.. καμπιες...!
    Ενω ηταν στο κηπο τα σκυλακια μου και επαιζαν ξαφνικα βλεπω τη μια να ερχεται σχεδον τρεμαμενη, με εντονη σιελορροια (σχεδον αφρους εβγαζε η καημενη..), μεχρι να καταλαβουμε τι συμβαινει ξεκινησε και τις διαρροιες, αμεσως επικοινωνησαμε με τον κτηνιατρο και επειδη ελειπε εκτος Αθηνων λογω τριημερου μας ειπε τι να κανουμε, ετσι σας παραθετω καποιες πληροφοριες για την αμμεση αντιμετωπιση (αχρειαστες να ειναι).
    Αρχικα της χορηγηθηκε μια αμπουλα ατροπινης σε ενεσιμη υποδοριως μορφη,
    μετα ενδομυικως της καναμε ενεση με solu cortef.
    Μετα απο ενδελεχη ελεγχο στο κηπο, ειδαμε κουκουλια με καμπιες και στις κενωσεις της ειδαμε διαφορα χορταρια και πευκοβελονες.
    Ο γιατρος ειπε πως προφανως ειναι αλλεργικη στις καμπιες και επαθε αλλεργικο σοκ και επαθε ταυτοχρονα και δηλητηριαση επειδη τις εφαγε..
    Ειχε πρηστει το στομα της, η γλωσσα της και ο λαιμος της, το μπροστα μερος της γλωσσας ειχε εντονο μελανο χρωμα και σιγα σιγα εχανε τις αισθησεις της.
    Μετα απο λιγη ωρα ειδαμε και το στομα της αλλης σκυλιτσας μας πρησμενο και ακολουθησαμε την ιδια διαδικασια παντα με συνεχη επικοινωνια με τον κτηνιατρο, ευτυχως αυτη δεν τις εφαγε απλα μαλλον επαιζε και τις ακουμπησε με το στομα της, επειδη το περιστατικο δεν ειχε σε καμια περιπτωση την ιδια βαρυτητα με το πρωτο!
    Ευτυχως ολα πηγαν καλα, αλλα ειχε πολλεεεες διαρροιες και εμετους και αναγκαστηκαμε οταν επεστρεψε ο γιατρος να της δωσουμε ορο επειδη ειχε αφυδατωθει.
    Σημερα 4 μερες μετα ειναι ακομα ψιλοεξαντλημενη και δεν εχει επανελθει επαρκως..
    Αυτη ειναι μια προσωπικη μου εμπειρια και σε καμια περιπτωση δε πρεπει κανεις να ακολουθησει αυτα που καναμε εμεις, χωρις να εχει επικοινωνησει πρωτα με τον κτηνιατρο του. Απλα το παραθετω, για να εχετε ολοι στο φαρμακειο σας (τουλαχιστον) αυτα τα 2 σκευασματα, γιατι οι ατροπινες δεν βρισκονται ευκολα και επειδη ο γιατρος με ενημερωσε πως αυτο ειναι ενα συχνο φαινομενο την ανοιξη.
  2. vaso85

vaso85 New Member

Αυτές οι κάμπιες με τα τριχίδια είναι πολύ επικίνδυνες.. Ακόμα και η εισπνοή τους μπορεί να έχει τα ίδια αποτελέσματα..Περαστικά σας!! :goodman:
  3. Irene

Irene New Member

Περαστικουλια σας ,

και σε ευχαριστουμε για τις πληροφοριες - αχρειαστες να'ναι ...

Στο φαρμακειο εκτακτης αναγκης εχω αμπουλες ατροπινης , αλλα
    τι χρονο διαρκειας εχουνε ?? :roll:

συγγνωμη αν ειναι ασχετη η ερωτηση με το πιο πανω θεμα , αλλα εχουν αυτες οι αμπουλες διαρκεια οπως και τα αλλα φαρμακα ??
  4. aggeliki

aggeliki New Member

περαστικα σας! τα ειδατε ολα ε?? :?
    ειρηνη,λογικα γραφουν πανω σε καθε αμπουλα την ημερομηνια ληξης.
  5. e1drua

e1drua New Member

Πραγματικα ηταν απαισια εμπειρια, νομιζα πως την εχανα... στην αρχη νομιζα πως εφαγε φολα.. :?
    Τελοσπαντων, τελος καλο ολα καλα..:)
    Irene νομιζω η αμπουλα γραφει πανω ημερομηνια ληξης, αλλα αν θες μπορω να το κοιταξω το απογευμα και να σου πω..
    Ευχαριστω για τα καλα σας λογια και
    Gikkat ευχαριστω πολυ για την υποστηριξη..:) :smt058
  6. Irene

Irene New Member

θα κοιταξω κι'εγω , αν και ομολογω πως δεν προσεξα μεχρι τωρα να γραφει κατι η ιδια η αμπουλα ... :?
  7. gikkat

gikkat New Member

Πάντα γράφει... :wink:

@Δήμητρα: any time :)
  8. konstantina23

konstantina23 New Member

εμένα ο φαρμακοποιός μου είχε πει οτι κρατάει ένα χρόνο ....αλλα έχουν ημερομηνία ληξης επανω, πρεπει να την ανανεωνουμε διαφορετικα η χρηση της ειναι ακυρη...

Δημητρούλα μου περαστικά σας...
  9. drosia

drosia New Member

ωχ :? τωρα το ειδα...ποια ηταν? η Κλειω?

περαστικα

ενα μεσημερι ενω ο Κωστακης λιαζονταν στην αυλη εξω αρχισε να χτυπαει τη πορτα με το ποδαακι του να μπει μεσα στο σπιτι
    Το σκυλι ειχε πρηστει στο κεφαλι γενικα, κυριως μαγουλα-λαιμο, αγνωριστος ειχε γινει, και σε ολο το σωμα ειχε γεμισει γρομπαλακια μαλακα...καναμε την ιδια διαδικασια με ατροπινη γιατι οπως μας ειπε η γιατρος επαθε μαλλον αλλεργικο σοκ απο τσιμπιμα μελισσας.
    Σαλια και διαρροιες εμεις δεν ειχαμε
  10. e1drua

e1drua New Member

Ναι Δροσουλα μου, η Κλειω το περασε πολυ βαρια, η Γκιτα φανηκε πιο δυνατη.. Να φανταστεις οι διαρροιες-εμετοι σταματησαν εχθες αργα το απογευμα.. Σε ευχαριστει για τα περαστικα!
    Εγω ενιωθα ασχημα μετα, γιατι τις ειχα βγαλει εξω το πρωι κατα τις 7 παρα και πηγα μετα να ξαναξαπλωσω για κανα μισαωρακι και δεν εκατσα μαζι τους να παιξω ως συνηθως.. και αυτη ηρθε και με σκουντουσε στο κρεβατι για να την βοηθησω... ενιωθα τραγικα ασχημα μετα.. ισως μπορουσα να το ειχα αποτρεψει, για να μην περασει ολη αυτη την ταλαιπωρια το κοριτσακι μου.. :?
  11. pity

pity New Member

Περαστικά στην μικρούλα πραγματικά άσχημη εμπειρία αλλά ευτυχώς πήγαν όλα καλά.
  12. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Πώς είναι τώρα τα κοριτσάκια!
  13. drosia

drosia New Member

ελα τωρα δεν κατηγορουμε τον εαυτο μας, ετυχε και ευτυχως δεν πετυχε...τωρα ξερεις και θα προσεχεις :goodman:

Share This Page