Αντιδράσεις για νέους περιορισμούς σε ιδιοκτήτες κατοικιδίων

Discussion in 'Γενικά' started by Strayshelp, Jun 26, 2008.

1. schattentanz

schattentanz New Member

Εκτός από όλα τα άρθρα που ανεβάσατε εδώ, μπήκα σήμερα στο zougla.gr για να διαβάσω όλα τα άρθρα και όλες τις απόψεις που δημοσιεύθηκαν σχετικά με το ζήτημα. Κάποιοι εξαπέλυσαν βαριές κατηγοριες εναντίων κάποιων άλλων, τους χαρακτήρισαν νεόπλουτους, ότι αποσκοπούν στο κέρδος και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω το συλλογισμό αυτών των ανθρώπων, οι οποιοι τάσσονται κατά των "παρανομων" διεξαγωγών ζωων σε χώρες της ευρωπαϊκής ένωσης και αυτοαποκαλούνται φιλόζωοι. Μπήκαν άραγε ποτε στον κόπο να διαπιστώνουν ιδίοις όμμασι τι συμβαίνει με τα κατοικίδια στη Γερμανία, την οποία φέρνουν ως παράδειγμα? Από που κι ως που αυτές οι κατηγοριες? Εγώ βλέπω μια μερίδα ατόμων που ότι κάνει, το κάνει φανερά και βοηθά εμπράκτως να μειωθεί το φαινόμενο αδέσποτα σε αυτή τη χωρα, και μια άλλη μερίδα ατόμων που προσπαθούν να μας αποδείξουν ότι είναι υπερασπιστές των ζώων αλλά προσωπικά δεν έχω δει ποτε να κάνουν τίποτα, ούτε έχω ακούσει. Αφού δεν θέλετε να διοχετεύονται τα αδέσποτα σε οικογένειες στο εξωτερικό, τότε μπείτε στον κόπο να βοηθήσετε κι εσεις να εξαλειφθεί το φαινόμενο αδέσποτα και σταματήστε να διασύρετε ανθρώπους στα δικαστήρια και να γράφετε αυτές τις γελοιότητες. Δεν είδα ούτε ένα αποδεικτικό στοιχειο πούθενα, που να υποστηρίζει αυτά που λέτε. Και σε περίπτωση δηλαδή που το νομοσχέδιο εφαρμοστεί και υποθετικά απαγορευτούν οι διεξαγωγές των αδέσποτων σε χώρες του εξωτερικού, θα είστε περήφανοι? Για ποιο λόγο? Γιατί σώσατε τα αδέσποτα και τα καταδικάζετε σε σίγουρο θάνατο, νιώθετε δικαιωμένοι γιατί τα ζώα αυτά θα έχουν επιτέλους αυτό που τους αξίζει: Μια ζωή στην άσφαλτο, σε κάποιο μαντρί, σε καμια αποθήκη k.o.k.

Τελικά το συμπέρασμα που μπορεί να βγάλει κάποιος για τους εν λόγω υπερασπιστές της αληθειας και του καλού, είναι ότι τελικά ή αυτοί έχουν συμφέροντα, ή είναι εκτός τόπου και χρόνου και πραγματικά πιστεύουν αυτά που γράφουν, που συν τοις άλλοις, είναι και αβάσιμα. Δεν ξέρω ποιο από τα δυο είναι χειρότερο.
    Μην είστε πάντως και τόσο περήφανοι που δικαιώνεστε νομικά (αν δικαιώνεστε), γιατί συνήθως σε αυτή τη χωρα, επικρατεί (σχεδόν) πάντα το μη δίκαιο και το παράλογο.

Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις που δεν μπορώ να γνωρίζω πολλά στοιχεία, κρατάω ουδέτερη στάση, όμως στην προκειμενη και αφού διάβασα τα όσα διάβασα, έχω να πω πως τους συγγραφείς αυτών των άρθρων προσωπικά τους κατατάσσω στην ίδια συνομοταξία με αυτούς που ρίχνουν φόλες, σκοτώνουν και κακομεταχειρίζονται τα ζώα. Επίσης, θέλω να σας εκφράσω τα συγχαρητήρια μου, για τα συγχαρητήρια που δώσατε στον υφ. Αγροτικής Ανάπτυξης Κ. Κιλτίδη, γιατί έχει αποδείξει πολλές φορες στο παρελθόν ποσο φιλόζωος είναι.
  2. mer

mer New Member

Και τώρα θυμήθηκα πριν από κάτι μήνες, στην εκπομπή "Green Team" της Ρίκας Βαγιάνη, έναν εκπρόσωπο των κτηνιάτρων Αθηνών, δυστυχώς δεν συγκράτησα το όνομά του, ενδέχεται να ήταν και ο πρόεδρος, να λέει πως οι ξένοι (άκουσον, άκουσον, ετοιμαστείτε να τραβήξετε τις κοτσίδες σας!) θεωρούν πως είναι δείκτης πολιτισμού για την Ελλάδα το γεγονός ότι δεν συγκεντρώνει τα αδέσποτα για να τα σκοτώσει και τα αφήνει ελεύθερα στους δρόμους, στο..."φυσικό τους περιβάλλον". :rolleyes: Και η Βαγιάνη τον είχε ρωτήσει πώς είναι δυνατόν κάτι τέτοιο ψιλοειρωνικά, αλλά δεν συνεχίστηκε η κουβέντα... Προφανώς, θα ήταν από τους κτηνίατρους που "ανησυχούν" για την τύχη των αδέσποτων στο εξωτερικό....Μην ΞΕΡΑΣΩ...

Παιδιά, η ουσία είναι αν αντιμετωπίζουμε προβλήματα σε αυτή τη μοναδική διέξοδο για τις αδέσποτες ψυχούλες μετά από την κατάπτυστη εγκύκλιο και παρά το ότι εναντιώνεται σε κάθε κείμενη ευρωπαϊκή αλλά και ελληνική νομοθεσία. Μπορεί κάποιος να μου πει; Ευχαριστώ!
  3. Dralion

Dralion New Member

Η εγκυκλιος δεν εφαρμοζεται γιατι δεν ειναι δυνατον να ελεγξουν κανεναν. Που σημαινει οτι μπορουμε να την αγνοησουμε επιδεικτικα.

Μερικοι περιορισμοι υπαρχουν ομως και καλο ειναι να τους ξερουμε.

Δυστυχως δεν αρκει ο νομος της ΕΕ. Δεν αρκει δηλαδη να εχουμε τον νομο παραμασχαλα για να διαμαρτυρηθουμε αν καποιος ηλιθιος μας βαλει προβληματα. Ολοι οι νομοι, σε ολα τα κρατη συνοδευονται απο τις "οδηγιες εφαρμογης" τους. Το οργανο της ταξης εκτελει μονο αυτα που λεει η "οδηγια εφαρμογης". Το αν η οδηγια εφαρμογης ειναι μεσα στο πνευμα του νομου, το αποφασιζουν οι δικηγοροι και τα δικαστηρια.

Για να το κανω πιο λιανα: ο νομος λεει "απαγορευεται το Α, επιτρεπεται το Β" και η οδηγια εφαρμογης λεει "για να συμμορφωθειτε με τον νομο πρεπει να φερετε το 1, 2, 3 διακαιολογητικα, πρεπει να πατε στην Χ δημοσια υπηρεσια κλπ.". Η περιβοητη εγκυκλιος Κιλτιδη ειναι μια οδηγια εφαρμογης. Οριζει δηλαδη η εγκυκλιος οτι πρεπει να υπογραψουμε μερικα χαρτια προκειμενου να βγαλουμε ζωα στο εξωτερικο. Οριζει επισης οτι χρειαζομαστε αδεια απο "αρμοδιες" υπηρεσιες κ.α.
    Το αδυνατο σημειο της εγκυκλιου ειναι οτι αντι να εφαρμοζει τον νομο (και της ΕΕ και του ελλ. κρατους), τον καταστρατηγει. Αυτο μπορει να αποδειχτει, αλλα μονο απο δικηγορους και μονο σε δικαστηρια. Δεν μπορουμε να το αποφασισουμε εμεις. Ουτε η αεροσυνοδος στο Ελ Βενιζελ.

Η πρωτη ενεργεια λοιπον πρεπει να ειναι οτι μερικοι δικηγοροι θα παρουν αυτην την εγκυκλιο και θα την βγαλουν επισημως αχρηστη και ακυρη.
    Παραλληλα - και μεχρι να βγει η οριστικη αποφαση - θα αγνοουμε (εγω τουλαχιστον) την εγκυκλιο. Και αν η αεροσυνοδος στο αεροδρομιο μας ζητησει τα χαρτια που επιβαλλει η εγκυκλιος θα κανουμε το εξης:
    ....... εεεεεε, δεν θα σας τα φανερωσω και ολα εδω μεσα.

Μας διαβαζουν και μικρα παιδια ;-)
  4. WOOFIE72

WOOFIE72 New Member

γεια σου Dralion σε παραδεχομαι ... μηπως εννουσες αυτο: :butthead: :lol: :lol: :lol:
  5. Dralion

Dralion New Member

γεια σου woofie72, ναι αυτο εννοουσα.

Με την διαφορα οτι ο δικος μου δεν ειναι τοσο ομορφος και δεν θελω να τον δειχνω ;-)
    Ειμαι σιγουρος οτι πολλοι αλλοι ειναι καταλληλοτεροι γι' αυτην την "επιδειξη".

Εγω θα προτιμουσα να παρω ενα σπαθι και να κοβω κεφαλια. Αλλα δεν με αφηνουν ;-(
  6. gikkat

gikkat New Member

7. mer

mer New Member

Dralion, σε ευχαριστώ για την απάντησή σου...

Μία περαιτέρω διευκρίνιση, σε παρακαλώ: θέλω, λοιπόν, εγώ να δώσω ένα γατάκι στον ξάδερφό μου που κατοικεί στις Η.Π.Α. Τα πάντα, το βιβλιάριο υγείας του γατιού, το διαβατήριό του, θα έχει το όνομα του ξαδερφού μου... Χρειάζομαι και ΕΠΙΠΛΕΟΝ χαρτιά βάσει της "εγκυκλίου" τα οποία, εφόσον δεν υπάρχουν, μπορούν να τον εμποδίσουν να πάρει το ζώο μαζί του; Δηλαδή, δεν φθάνει που αγοράζουμε κανονικά εισιτήριο και τα λοιπά, δίνουμε γενικώς τόσα χρήματα, μπορεί να μας απαγορέψουν να ταξιδέψει;
  8. Dralion

Dralion New Member

mer, το δελτιο τυπου που εδωσε η gikkat απανταει καλυτερα στα ερωτηματα σου.
    Ας μου επιτρεψει η μοντερατορισσα να δωσω ενα πιο γρηγορο λινκ για το ιδιο κειμενο http://www.pfo.gr/deltiotypou030708.pdf.

Συμπληρωματικα, εχω να πω τα εξης.
    Ας ξεχωριζουμε τα πραγματα για να μπορουμε να αντιδραμε καλυτερα. Για παραδειγμα δεν εχει νοημα να τα βαζεις / βαζουμε με τις αεροπορικες εταιρειες. Ναι μεν τις πληρωνουμε για να μας μεταφερουν εμας και το κατοικιδιο μας, αλλα απο την αλλη τις υποχρεωνει το κρατος να τηρουν ορισμενους κανονισμους. Αν λοιπον το κρατος βγαλει μια ηλιθια και ανεφαρμοστη εγκυκλιο και υποχρεωσει τις αεροπορικες να ζητανε καποια χαρτια, δεν φταινε οι αεροπορικες εταιριες, ουτε οι αεροσυνοδοι. Γι' αυτο δεν πρεπει να βριζουμε τις τελευταιες (εκτος αν το αξιζουν για αλλους λογους ;-) ).
    Πιστεψε με, οι αεροσυνοδοι το τελευταιο πραγμα που θελουν ειναι να παιζουν τον ρολο του γραφειοκρατη χωροφυλακα που εξεταζει δικαιολογητικα. Αρκετα ντραβαλα εχουν κι ετσι.

Παραπερα, αν προκειται για τις ΗΠΑ ισχυουν αλλοι κανονισμοι. Στην ΕΕ υπαρχει ελευθερη διακινηση, στις ΗΠΑ οχι. Ειτε μεταφερεις το κατοικιδιο σου απο του Κολιατσου στο Παγκρατι ειτε το μεταφερεις απο του Κολιατσου στο Stachus (συνοικια του Μοναχου), απο νομικη αποψη ειναι ενα και το αυτο. Δεν επιτρεπεται να υπαρχει η παραμικρη παρεμποδιση. [*]
    Γι' αυτο και εχω ξελαρυγγιαστει να φωναζω οτι η εγκυκλιος Κιλτιδη ειναι γελοια και ανεφαρμοστη. Ειτε η ΕΕ θα τον υποχρεωσει να την κανει γαργαρα (για να μην πω τιποτα χυδαιοτερο, πανω στο που να την βαλει), ειτε θα πρεπει να την εφαρμοσει σε οποιονδηποτε μετακινειται με ζωο - ανεξαρτητα απο τον προορισμο.
    Για τις ΗΠΑ βεβαια ειναι αααααλλο παραμυθι. Αλλα επειδη οι μεταφορες εκτος ΕΕ ειναι σπανιες, δεν εχω ασχοληθει και δεν ξερω.

[*] Υπαρχουν οι συνηθισμενοι και λογικοι περιορισμοι. Πρεπει δηλαδη να φροντιζεις να μην υποφερει το ζωο κατα την διαδρομη, να εχει νερο, ελευθερια κινησης κλπ. Επισης αν κανεις εμποριο εχεις μερικους παραπανω περιορισμους / υποχρεωσεις. Πανω σ' αυτους τους λογικους περιορισμους δεν εχει διαφωνησει κανεις.
  9. BlueWolf

BlueWolf New Member

Αντισκυλικός δικομματισμός
    Ριχάρδος Σωμερίτης

Μπορεί να μην το γνωρίζατε αλλά τα αδέσποτα ελληνοπρεπή σκυλιά προστατεύονται από το κράτος με αξιοθαύμαστη προσοχή, όταν αποφεύγουν τις φόλες και τις ρόδες, φυσικά. Το διαπίστωσα διαβάζοντας πρόσφατη εγκύκλιο του κ. Κιλτίδη, υφυπουργού αγροτικής ανάπτυξης. Μπορεί η εγκύκλιος αυτή να είναι συνταγμένη σε κουτσά ελληνικά, αυτό όμως που θέλει να μας πει το λέει.

Με αναφορά σε έναν Νόμο 3170/2003 μάς πληροφορεί ότι κάθε έλληνας πολίτης δικαιούται να έχει ως δύο το πολύ κατοικίδια ζώα. Συνεπώς, σε περίπτωση κατά την οποία η γάτα σας ή η σκύλα σας γεννήσει, προσοχή: είστε παράνομοι. Εκτός αν συσκευάσετε τα παραπανίσια ζωντανά και τα στείλετε στον μπόγια υφυπουργό. Ευτυχώς ο κ. Κιλτίδης δεν προχώρησε και στον αριθμό των παιδιών που δικαιούμαστε να έχουμε. Αν αντέγραφε την Κίνα, που είναι και της μόδας, θα μας επέτρεπε μόνο ένα. Αλλά εμείς είμαστε δημοκράτες και ανθρωπιστές. Ετσι γατοσκυλάκια μπορούμε να έχουμε δύο.

Φυσικά, ο σχετικός νόμος, που διαστρεβλώθηκε από τον κ. υφυπουργό, συντάχθηκε για να επιτρέψει στους φιλόζωους να έχουν ως δύο ζωντανά στα διαμερίσματα πολυκατοικιών όπου μένουν ενώ παλαιότερα η κατοχή τους απαγορευόταν από τους κανονισμούς. Αλλά ο κ. Κιλτίδης κατάλαβε το πράγμα αλλιώς. Και φέουδο να έχεις, δύο γατόσκυλα δικαιούσαι. Συνεπώς, μόνο με δύο μπορείς να ταξιδεύεις.

Το μπορείς είναι φυσικά μια κουβέντα (πανάκριβη, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα). Ευρώπη δεν υπάρχει για τα κατοικίδια. Ο κάτοχός τους οφείλει (σωστό) να διαθέτει τα σχετικά έγγραφα που πιστοποιούν την κυριότητά του (αλλά απαγορεύεται η συλλογική κατοχή και αποστολή) ενώ οφείλει ταυτόχρονα να υπογράφει στο λιμάνι ή στο αεροδρόμιο υπεύθυνη δήλωση ότι θα τα φέρει πίσω, όπως έκαναν οι Κουβανέζοι για τους αθλητές τους. Και αν θέλει να τα εμπιστευτεί σε δικό του άνθρωπο στο εξωτερικό; Τότε μπλέκει. Διότι στόχος του κ. Κιλτίδη είναι να προστατεύσει τα ελληνικά αδέσποτα από τους μισερούς ξένους οι οποίοι με τη βοήθεια σκοτεινών ανθρώπων, δήθεν φιλοζώων, καταλήγουν στη φαρμακοβιομηχανία ή σε ερευνητικά κέντρα... Με άλλα λόγια, Μακεδονία και εδώ. Και ελληνοσκυλισμός.

Διαβάζοντας την Κιλτίδειο εγκύκλιο κατάλαβα ότι οι διωκτικές αρχές, που τα κάνουν γενικώς θάλασσα, έχουν εντοπίσει στα χαρτιά μια τεραστίων διαστάσεων οργανωμένη αλλά από αγνώστους εξαγωγή αδέσποτων δήθεν για υιοθεσία, και στην πραγματικότητα για εμπόριο θανάτου. Τέτοιο εμπόριο ίσως υπάρχει, αλλά καμία σύλληψη λαθρέμπορου σκυλιών και γατιών δεν είναι γνωστή. Το μόνο γνωστό είναι ότι κάποιοι ισχυρίζονται αναπόδεικτα διάφορα. Και ότι συνήθως καταγγέλλουν συλλόγους φιλοζώων που προσπαθούν να σώσουν αδέσποτα με υιοθεσίες στο εξωτερικό και ας προσφέρουν αποδείξεις για αυτό, και ας ανήκουν πολλά μέλη τους σε πασίγνωστες, πολύ πλούσιες οικογένειες οι οποίες μπορεί- υπόθεση εργασίας- να πίνουν το αίμα του λαού αλλά όχι και των τετράποδων φίλων μας.

Παλαιότερα ένας άλλος «φιλόζωος» του ίδιου υπουργείου, πασόκος εκείνος, είχε ετοιμάσει προεδρικό διάταγμα το οποίο προέβλεπε ένοπλα σαφάρι στους δρόμους της πρωτεύουσας αν ο μπόγιας συναντούσε στο έργο του αντίσταση από τα θύματά του. Να υποθέσω ότι ο αντισκυλικός δικομματισμός καλά κρατεί;

πηγή: εφημερίδα ΤΟ ΒΗΜΑ
    http://www.tovimadaily.gr//Article.aspx ... &sn=&spid=
  10. Marin

Marin Administrator

Μπορεί η εγκύκλιος αυτή να είναι συνταγμένη σε κουτσά ελληνικά

χαχαααχαχαχα ολα τα λεφτά!
  11. aristea

aristea Active Member

Nα το καρφιτσώσουμε σαν announcement? Μήπως και βρούμε λίγο ησυχία ή ονειρεύομαι? 8)
  12. Marin

Marin Administrator

Όχι ρε γιατί οι ελοχιμ εχουν πάντα μια απάντηση. :)
  13. Strayshelp

Strayshelp New Member

ΑΥΤΟΙ ΤΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΟΥΝ!
    ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΣΩΖΟΥΜΕ!

Αν η αδιαφορία είναι έγκλημα,
    πώς χαρακτηρίζεται η παρεμπόδιση της φιλοζωίας;

Αγαπητές οικογένειες και φίλοι των ζώων,

Αν πιστεύετε ότι είναι δικαίωμα κάθε πολίτη:

- να υιοθετήσει ένα αδέσποτο ζώο από το δρόμο ή από φιλοζωική οργάνωση,

- να μαζέψει ένα ζώο από το δρόμο με σκοπό να βρει την οικογένεια που το έχασε, ή κάποιον να το υιοθετήσει,

- να του ανήκουν περισσότεροι από δυο σκύλοι και γάτες,

- να του επιτρέπεται να ταξιδέψει μαζί με όλα τα ζώα του,

ελάτε μαζί μας να ενώσουμε τις φωνές μας για να υπερασπιστούμε αυτά τα δικαιώματα που είναι κατοχυρωμένα από την Ελληνική και την Ευρωπαϊκή νομοθεσία.
    Όμως το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης προσπαθεί να μας τα στερήσει, εκδίδοντας εγκυκλίους που αντιστρατεύονται τη νομοθεσία και αποπροσανατολίζουν τις αρμόδιες υπηρεσίες.

Αυτό που σας ζητάμε για να μπορέσουμε να υπερασπιστούμε τα αυτονόητα αυτά δικαιώματα μας είναι να συμβάλλετε στην εκστρατεία διαμαρτυρίας που ξεκινάμε με τίτλο «ΕΣΥ ΤΟ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΕΣ, ΕΓΩ ΤΟ ΕΣΩΣΑ».

Αρκεί για το σκοπό αυτό να μας στείλετε μια φωτογραφία στην οποία εικονίζεστε εσείς μαζί με τα ζώα σας, έχοντας το χέρι σας υψωμένο σε χαιρετισμό, ώστε αυτή η ομοιομορφία της στάσης να αποδεικνύει τη χρονική στιγμή και τον σκοπό για τον οποίο βγήκε η φωτογραφία.

Έτσι θα δείξουμε ότι τα ζώα που υιοθετήθηκαν ζουν ευτυχισμένα με τις οικογένειές τους, σε πείσμα όσων ισχυρίζονται το αντίθετο και τα θέλουν να πεθαίνουν στους δρόμους.

Στείλτε μας τη φωτογραφία αυτή με email στο [email protected].
  14. veroniki

veroniki New Member

Μπράβο στο Σκάι.Στο απογευματινό δελτίο των 6 αναφέρθηκε στο θέμα της σκυλίτσας που εγκατέλειψε ο ιδιοκτήτης της για να πεθάνει με τα κουτάβια της από ασιτία και αφυδάτωση.Επίσης αναφέρθηκε στην εγκύκλιο,οδηγία του υπουργείου για 2 κατοικίδια και τις άλλες απαγορεύσεις και έκανε αναφορά και στην υιοθεσία αδέσποτων στο εξωτερικό αφού οι Έλληνες δυστυχώς δεν έχουν ανεπτυγμένο το συναίσθημα ευθύνης απέναντι στα ζώα αλλά ούτε και ζωοφιλικά συναισθήματα.
  15. Strayshelp

Strayshelp New Member

16. Strayshelp

Strayshelp New Member

17. Marin

Marin Administrator

Ο ΣΚΑΙ ειναι το καλύτερο κανάλι!!!!!! Όχι μόνο έδειξαν επιτέλους και την άλλη άποψη κάποιοι, αλλά και γενικότερα όλα του τα θέματα είναι καταπληκτικά.
  18. veroniki

veroniki New Member

Να βλέπετε όσοι μπορείτε το δόκτορα Χάρυ στις 4 στο Σκάι και Κυριακή στις 2 την εκπαιδεύτρια.Είναι το πιο αξιοπρεπές κανάλι που πραγματικά ενδιαφέρεται για το περιβάλλον.
  19. Dimitra94

Dimitra94 New Member

Εγω τα βλεπω!Δεν χανω επεισοδιο!
    Επιτελους ενα καλο καναλι!Ασχολειται με τα ζωα,με το περιβαλλον,με τους ριπους..Με ολα τα σημερινα τεραστια προβληματα που εχει η γη...
  20. demina

demina New Member

Να ρωτησω κατι??
    Εφοσον οι δημοι επρεπε να εχουν καποιες εγκαταστασεις,προσωπικο,προγραμμα κτλ για την περιθαλψη των ζωων και ολα αυτα δεν υπαρχουν, δεν μπορουμε να το καταγειλουμε στην ευρωπαικη ενωση...η οποια πληρωνει κιολας για ολα αυτα???Να κανουμε καποια μηνυση??

Share This Page