Απέκτησα κουνελάκια!

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by Napoleon, May 22, 2010.

1. Napoleon

Napoleon New Member

Καλησπέρα,

πριν λίγο γυρίσαμε απ'το χωριό και η μικρή μου αδερφή επέμενε να πάρουμε 2 μικρά,από τα κουνελάκια που έχουμε εκεί.

Τα φέραμε λοιπόν σπίτι προ ολίγου.

Τα έβαλα σε ένα χειροποίητο κλουβί που είχαμε στην αποθήκη το οποίο είχαμε φτιάξει για σκίουρους.

Ευρύχωρο μεν,''άδειο'' δε.

Τους έβαλα μαρούλι και την ποτίστρα που είχα(με την μπιλίτσα) και πριονίδι που είχα.

''πατάνε'' σε πλέγμα.

Λοιπόν,

1)Τι πρέπει να πάρω?
    2)Πώς να τα φροντίζω?
    3)Το βράδυ(και γενικότερα)μέσα ή έξω.

Σημ:Εδώ που είμαι το βράδυ έχει γύρω στους 10 βαθμούς.

Αλλά αυτό είναι περαστικό(όλη η Ελλάδα είναι ''μούσκεμα'' τώρα τελευταία)

και συνήθως έχει 15.

Ευχαριστώ,σας κούρασα και λίγο:001_302:
  2. Napoleon

Napoleon New Member

Καμιά βοήθεια παιδιά? :/
  3. aristea

aristea Active Member

Απο κουνελάκια ειμαι ασχετη :)
    Στο φορουμ ομως εχουν γραφει παρα πολλα σχετικα ποστ
    Ψαξτο λίγο και καλη συμβίωση:smilewinkgrin:
  4. je666

je666 New Member

πρωτον καλως την δευτερον εαν ειναι πολυ μικρα μην δινεις μαρουλι και γενικα το μαρουλι σταματησε το , αν δεν ειναι τουλαχιστον 4-5 μηνων μην δωσεις ουτε ενα λαχανικο, πολλοι λενε οτι στην φυση τρωνε γιατι να μην φανε, αλλα επειδη δεν ειναι στην φυση και εχουν και ευαισθητο εντερικο συστημα καλο θανε να μην τους βαλεις, αν ειναι πολυ μικρα πρεπει να τα ταιζεις με συριγγα ενα γαλα, δεν θυμαμε αν ειναι γαλα μην σε γελασω ψαχτο (αν ειναι οντως τοσο μικρα κακως τα πηρες απο την μαμα τους ) επισης αν ειναι μεγαλουτσικα παρε κουνελινι, και αυθονο χορτο ,μερικοι προτινουν και τον γιαρμα μαζι με την κουνελινι αλλα εγω τον απορριπτο..
    τελος εγω στο δικο μου δινω που και που λαχανικο ειναι 4 - 4μισι μηνων και το λατρευει, να τα καθαριζεις και να τα ξεπλενεις καλα γιατι απο τα ραντισματα μπορει να δεις το επομενο πρωι κατι που κανεις δεν θελει να δει στο κουνελι του.. οτι θες εδω ειμαι δημητρης
  5. je666

je666 New Member

ενα σιτε που λεει σχετικα με τα κουνελια μπορεις αν θες να μου πεις να στο στηλω σε μηνυμα (δεν ξερω αν επιτρεπετε να το στηλω σε ποστ γιαυτο)
  6. fvanessa87

fvanessa87 New Member

poso einai?(hlikiaka rwtaw).
  7. Amy Lee

Amy Lee New Member

Geia se olous sas !!! Eimai kainourgio melos sto Blog .....Peripou prin apo ena mina pira ena kounelaki nanaki apo pet shop kai thelw na mathw ti ratsa einai .Mipws mporeite na me vohthisete???
  8. theodora

theodora New Member

Gia sas.
    Ime nea sti selida ke episis nea idioktitria enos kuneliu.Opos ine fisiko to zoaki den me exi sinithisi ke me fovate.Tha ithela na rotiso an iparxi kapios tropos na arxisi na me ebistevete.Epipleon tha ithela na matho,an kapios gnorizi,an ginete na metaferthun psires i psili apo to kuneli ston anthropo......

Sas efxaristo poli......ke kali sinexia :)
  9. Irmakias

Irmakias New Member

Να σασ ζησουν τα μικρουλια σε καμια περιπτωση μαεουλιθ σε τετια ηλικια!
  10. Irmakias

Irmakias New Member

*μαρουλι!λα8οσ

Share This Page