Απόκτηση κουνελιού

Discussion in 'Κουνέλια ακατάλληλα για στιφάδο' started by Κώστος, Aug 11, 2010.

1. Κώστος

Κώστος New Member

μετά από τα 2 πουλιά και το 1 hamster μου θέλω να βάλω στο σπίτι μου και ένα κουνελάκι.και θα ήθελα να μου πείτε κάποιοες πληροφορίες για αυτό το ζωάκι.έχω διαβάσει και στο υπόλοιπο ιντερνετ σχετικά με τα κουνέλια αλλά δεν έχω καταλάβει κάποια πράγματα.κάποια από αυτά είναι:

1.να βάζω πριονίδι,ροκανίδι ή εφημερίδα;τι είναι καλύτερο για το κουνέλι;
    2.είδα ένα βίντεο στο youtube και ένας έβγαζε βόλτα το κουνέλι του με λουρί.επιτρέπεται αυτό στην ελλάδα;το έχετε ξανακάνει;με τι μάτι σας πήραν;
    3.είναι αλήθεια οτί λερώνουν πολύ με τα απόβλητα τους;
    4.πως τα παν με τα ταξίδια;
    5.εγώ λείπω 7 ώρες την ημέρα.από τις 8:00 ως τις 14:00.θα μπορεί να μένει μόνο του;
    6.πως τα παν με άλλα ζώα;όπως είπα έχω 2 πουλιά και 1 χαμστερ.θα τα πηγαίνουν καλά μεταξύ τους;
    7.κάτι σχετικά με την περιποίηση τους;

σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας. :)
    Last edited: Aug 11, 2010
  2. Κώστος

Κώστος New Member

κανείς;;;;
  3. mahalolilo

mahalolilo New Member

Γεια!
    Το καλυτερο υλικο για την τουαλετα του ειναι οι πεπιεσμενοι κοκκοι ξυλου που ομως δεν υπαρχουν παντου.
    Οταν βγαζει καποιος βολτα το κουνελι το το κανει μονο αν ειναι σιγουρος οτι δε θα ξεφυγει απο το λουρακι και σε χωρο ησυχο οπως η αυλη του. Οχι οπως τα σκυλια που τα πανε στο παρκο. Τα κουνελακια φοβουνται τον ξενο κοσμο και τους θορυβους.
    Οσο για τα κακα τους και τα τσισα τους μαθαινουν να πηγαινουν μονο στο κλουβι τους με εκπαιδευση, αλλα πιο ευκολα κι αλλα λιγοτερο. Αλλα οταν μπουν στην "εφηβεια" γυρω στους 6 μηνες αυτο μπορει να αλλαξει και να χασουν τις συνηθειες τους λογω επιθυμιας για ζευγαρωμα. Λενε οτι η στειρωση το εξαλειφει αυτο.
    Τα ταξιδια ειναι αγχωτικα για τα κουνελακια ωστοσο αν δε προκειται για πολυ μεγαλα ταξιδια δεν υπαρχει προβλημα. Σιγουρα στρεσσαρονται αλλα μολις ξαναβρουν την ησυχια τους επανερχονται στους ρυθμους τους.
    Οι ωρες που λειπεις ειναι οκ. Μπορεις να το βγαζεις και να ασχολεισαι μαζι του το απογευμα. Οσο λειπεις θα ειναι στο κλουβακι του ησυχο και ασφαλες.
    Με τα ζωα που εχεις προφανως το κουνελι δε θα εχει καθολου επαφες, ειδικα με τα πουλια. Οσο για το χαμστερ δε ξερω αν το αφηνεις ποτε ελευθερο και τι αντιδρασεις μπορει να υπαρξουν αλλα καλυτερα να μη τα αφησεις μαζι.
    Οσο για την περιποιηση, πρεπει να εχουν μια καλη ξηρη τροφη που θα ακονιζει τα δοντια τους, να κοβεις τα νυχια τους μια φορα στους 1-2 μηνες, να τα χτενιζεις οταν μαδανε...αυτα πανω κατω. Ελπιζω να βοηθησα.
  4. Κώστος

Κώστος New Member

οκ σε ευχαριστώ πολύ.το ταξίδι που θα κάνουμε μόλις το πάρουμε(θα το πάρουμε βασικά και μετά από 3-4 ώρες θα κάνουμε το ταξίδι) είναι 1 ώρα και είναι όλο ευθεία.υπάρχει περίπτωση να ζαλιστεί και να κάνει εμετό;όχι έ;

εγώ λέω για μέσα στο κλουβί τι να βάλω.πριονίδι,ροκανίδι ή εφημερίδα;
  5. ZIZOU

ZIZOU New Member

στο πατο του κλουβιου μην βαλεισ τιποτα παρε μια γωνιακη τουαλετα και βαλε πεπιεσμενους κοκουσ. η εφημεριδα επειδη τα κουνελια την τρωνε προκαλει χρονια εντερικα προβληματα.
  6. mahalolilo

mahalolilo New Member

Εγω μεσα στο κλουβι εχω πατακι και στη μια πλευρα εβαλα τουαλετα γατας ορθογωνια με πεπιεσμενους κοκκους και παει εκει...οταν ειναι στο κλουβι της τουλαχιστον.
    Στην αρχη ειχα παντου πριονιδι, ειδα σε ποια γωνια πηγαινε παντα για τουαλετα της και εκανα μετα την παραπανω παραλλαγη.
    Τα κουνελια δεν κανουν εμετο. Δε νομιζω να παθει κατι. Ουτως η αλλως θα ειναι στρεσσαρισμενο και σαστισμενο που θα το παρετε...
  7. Κώστος

Κώστος New Member

πεπιεσμένους κόκκους βρίσκω στο pet shop;να βάλω μόνο στην τουαλέτα του ή σε όλο το κλουβί;και πως θα του μάθω να πηγαινει μόνο στο κλουβί για τουαλέτα;διάβασα οτί την ώρα που τρων κάνουν τα κακκάκια τους.αυτό συμαίνει πως δεν κάνουν κακάκια εαν δεν τρων εκείνη την ώρα;
  8. mahalolilo

mahalolilo New Member

9. Irmakias

Irmakias New Member

Να σου ζησει!!!
  10. Κώστος

Κώστος New Member

λοιπόν έχω 4-5 ώρες που πήρα το κουνέλι.του πήρα ένα κλουβί σχετικά μεγάλο.από το πετ σοπ μας έδωσαν μια τροφή(όχι χύμα) vitakraft life power.και μας έδωσαν και ξυραμένα χόρτα.και αυτά vitakraft.επίσης μας έδωσαν και κάτι βιταμίνες και μας είπαν να του βάζουμε 2-3 σταγόνες όποτε του αλλάζουμε το νεράκι.οι βιταμίνες λένε πάνω beaphan bogena multi-vit.και μια ερώτηση: μέσα στην ξηρά τροφή έχει και ξηρά φρούτα(μπανάνα είδα εγώ).να τα αφήνω ή να τα βγάζω;α ξέχασα να σας πω πως το κουνελάκι είναι έναν μήνα και κάτι(έτσι είπε ο πετσοπας τουλάχιστον) και μοιάζει πιο πολύ με αρσενικό(έτσι είπε ο πετσοπάς τουλάχιστον).πάντως στο πετ σοπ φενόταν σχετικοί.και τα είχαν πολύ καθαρά σε σχέση με άλλα πετ σοπς.αν εξερέσουμε οτί είχαν κουνέλια μαζί με ινδικά χοιρίδια(σήμερα που πήγα να πάρω το δικό μου τα είδα,την πρώτη μέρα που είχα πάει να ρίξω ένα βλέφαρο και να πάρω και δωράκια για τα πουλάκια μου και τιο hamster μου νομίζω δεν τα είχε μαζί.
  11. Κώστος

Κώστος New Member

παιδιά είδα κάτι υγρά στο ροκανίδι.πρέπει να έκανε το ψιλό και τώρα είναι και αυτό λίγο βρεγμένο από τη μέση και μετά.όχι πο9λύ βρεγμένος.απλά τον πιάνεις και νιώθεις μια υγρασία...
  12. ZIZOU

ZIZOU New Member

γι'αυτο ειναι καλυτεροι οι πεππιεσμενοι κοκκοι γιατι αποροφοθν τα τσισα και δν λερωνεται το κουνελακι
  13. Κώστος

Κώστος New Member

να σας πω ρε παίδες.το ένα το μάτι γύρω γύρω είναι μαύρο και το άλλο κόκκινο.να ανυσηχώ;
  14. ZIZOU

ZIZOU New Member

τι εννοεις?? βαλε φωτο να το δουμε....
  15. Κώστος

Κώστος New Member

τελικά το τρίχωμα είναι.έχει λίγες μαύρες τριχούλες γύρω από το μάτι.
  16. kate9

kate9 Member

Kώστος, να σου ζήσει το κουνελάκι σου! Από΄τι λες είναι πολύ μωρό, μόνο ενός μηνός!! Θα χρειαστείς βοήθεια από κάποιον πιο εμπειρο από μένα σχετικά με τη διατροφή του γιατί κανονικά ίσως να βρίσκεται στη φάση απογαλακτισμού και χρειάζεται ειδική τροφή, δεν είμαι σίγουρη ότι σου έδωσαν τη σωστή τροφή. Μπορώ με σιγουριά να σου πω ότι δεν πρέπει να έχει μέσα φρούτα και μάλιστα αποξηραμένα διότι έχουν πολλά σακχαρα κι αυτό αυξάνει κατακόρυφα τον κίνδυνο διαβήτη αν τρώει μεγάλη ποσότητα καθημερινά. Για να καταλάβεις συγκριτικά τις ποσότητες που μπορεί να τρώει σκέψου ότι ένα ενήλικο κουνέλι(ενός έτους και άνω) επιτρέπεται να τρώει καθημερινά μόνο μία κουταλιά της σούπας φρέσκα φρούτα!!
    Για το φύλο μη βάζεις ττο χέρι στη φωτιά μέχρι να πάει επτά μηνών περίπου όπότε θα μπορείς με σιγουριά να εντοπίσεις τα γεννητικά όργανα του αρσενικού.
    Βρές άμεσα ένα καλό κουνελογιατρό γιατί δεν ξέρουν όλοι οι κτηνίατροι από κουνέλια τα οποία διαφέρουν από γάτες και σκύλους. Κυκλοφορέι λίστα κουνελογιατρών αττικής(δεν την έχω) έχω όμως το τοπ οβ δε λιστ όνομα του περίφημου γιατρού στη Ν.Μάκρη. Αν το χρειαστείς στο στέλνω.
    Να πετάξεις τις σταγόνες βιταμίνες, είναι άχρηστες.
    Οι καλύτερες κουνελοτροφές είναι οι bunny nature.
    Στον πάτο του κλουβιόύ να μη βάλεις τίποτα, ίσως ένα βαμβακερό χαλάκι (πιο δροσερό από το συνθετικό που είναι για χειμώνα). Η τουαλέτα πάει στη γωνία δίπλα στο χόρτο. Τα τσισάκια του θα τα κάνει πάντα μέσα στην τουαλέτα, αλλά τα κακάκια όχι πάντα.
    Τα κακάκια τα κάνουν όποτε τους καπνίσει ανεξάρτητα αν τρώνε ή όχι. Όμως όταν τρώνε χόρτο οπωσδήποτε κάνουν κακάκια και τσισάκια μαζί άρα χόρτο και τουαλέτα συνδυάζονται πάντα :)
    Υπάρχουν οι κύλινδροι πεπιεσμένου ξύλου (cat's best litter κάπως έτσι λέγονται) που όταν κατουρηθούν(συγγνώμη) γίνονται σκόνη ξύλου. Αυτό έχει το μειονέκτημα ότι καθώς πηδάει εκτός κλουβιού τινάζει και λίγη σκόνη πίσω του. Επειτα υπάρχει η επιλογή των κυλίνδρων με άμυλο καλαμποκιού (gold cat's best litter κάπως έτσι) που όταν βραχεί γίνεται πάστα κολλώδης. Αυτό είναι καλό για το κουνέλι και για το σπίτι αλλά μπορεί να σε αηδιάζει καθώς θα προσπαθείς με χαρτί κουζίνας να το αποκολήσεις από την τουαλέτα του(δεν είναι δύσκολο όταν είναι ακόμη νωπό, αν το αφήσεις όμως και ξεραθεί θα θέλει περισσότερη προσπάθεια).
    Τώρα που θα αλλάξει περιβάλλον θα σου είναι δύσκολο να ξέρεις με σιγουριά πόσο τρώει ίσως τρώει λιγότερο, από το στρες της αλλαγής. Όταν αλλάζει περιβάλλον συνήθως χρειάζεται δυο τρεις μέρες προσαρμογής κι αν υπολογίσεις και τη μεγάλη ζέστη... ο δικός μου με τον καύσωνα μένει σχεδόν νηστικός σε σύγκριση με τον υπόλοιπο καιρό. Μόνο χόρτο και φρέσκα λαχανικά τρώει, ελάχιστη ξηρά τροφή και στέκεται με τη μουσούδα πάνω από το νερό όπου του βάζω ένα δύο παγάκια και δροσίζεται :)
    Αντε όλα να σου πάνε καλά κι έδώ είμαστε να τα ξαναλέμε
  17. Κώστος

Κώστος New Member

δεν έχει φρούτα σε μεγάλη ποσότητα.μόνο μπανάνα και 1-2 κομμάτια σε κάθε μπολ...

Share This Page