Απώλεια κατοικιδίου (σκύλου) και αντιμετώπιση..????

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by Lila_LC, Jun 19, 2010.

1. lara 28.2.14!

lara 28.2.14! Active Member

η Μαρίνα είπε οτι θα ήταν καλύτερα αν του έπερνες ένα άλλο σκυλάκι.Εγώ θα πρότινα να του έπερνες άλλο σκυλί όταν κλίσουν <<οι πληγές του>>.Όπως είπε και ο aorb δεν είναι καθόλου εύκολο να θυμάσαι τι ωραίες στιγμές πέρασες με το σκυλί που έχασες και να παίζεις με το <<καινούριο>>.Από την άλλη ο φίλος σου πρέπει να το συνηθίσει.Δυστηχώς έχασε και ο πατέρας μου ένα σκυλάκι όταν ήταν μικρός και παραλίγο να πέσει σε κατάθληψη.:(:(:(
  2. ivies

ivies New Member

προσφατα εχασα τη γατα μου. πεθανε απο εσωτερικη αιμοραγια υστερα απο 3 χρονια. οταν παιρνεις ενα κατοικιδιο ειδικα οταν ζεις μονο σου, του δινεις χαρακτηριστικα ανθρωπου και το προσωποποιείς. και ειναι λογικο αυτο γιατι καθε ζωο εχει τον δικο του χαρακτηρα περα απο τα ενστικτα που ειναι ιδια. Είναι δυσκολο λοιπον να διαχειριστεις μια απωλεια ενος κατοικιδιου που το εχεις προσωποποιησει. αν δεις να πεθαινει ενα ζωο στο πεζοδρομιο της γειτονιας σου θα στεναχωρηθεις αλλα η θλιψη θα κρατησει καποιες ωρες για σκεψου ομως να δεις ενα παιδι να πεθαινει στο πεζοδρομιο και ποσο μαλλον ενα γνωστο σου παιδι τοτε θα νιωσεις ασχημα για μερες ή και για μηνες θα περασεις πολυ ασχημα μεχρι να ξεπερασεις αυτη την απωλεια. βεβαια θα ηταν λαθος να λεγαμε οτι η απωλεια αυτη μοιαζει εστω και ελαχιστα με την απωλεια ενος κοντινου προσωπου, παρολα αυτα ειναι μια απωλεια. Το μυαλο μας απο την αλλη περα απο την προσωποποιηση ειναι προγραμματισμενο σε μια καθημερινη συνηθεια και ειναι δυσκολο να αλλαξει απο τη μια μερα στην αλλη. δεν ειναι λοιπον παραλογο να συνεχισεις να ζεις για λιγο καιρο οπως οταν υπηρχε ακομη το κατοικιδιο σου και αυτο να σε κανει να νιωθεις ακομα πιο ασχημα(ειδικα οταν μπαινεις στοσπιτι περιμενεις να το δεις και μετα λες τι σκεφτομαι αφου δεν υπαρχει πλεον και σε πιανουν παλι λυγμοι) εγω νιωθω ασχημα για τη γατα μου γιατι εζησα μαζι της καιρο, γιατι την αγαπησα οπως θα αγαπουσα καθε τι που φροντιζω στη ζωη μου. τι γινεται ομως με αυτους που με αγαπουν και πως πρεπει να το διαχειριστουν. αρχικα. δωσε τον χωρο και τον χρονο που χρειαζονται. αφησε τους για λιγο μονους για να βιωσουν την απωλεια χωρις να νιωθουν οτι καποιος τουε κρινει ή θεωρει οτι ειναι υπερβολικη αυτη η συμπεριφορα. στη συνεχεια προσπαθησε να τον πλησιασεις χωρις να εισβαλεις στη ζωη του ή τα συναισθηματα του, πες του οτι εσυ θα εισαι διπλα του οτι και αν γινει και πες του ακομη οτι θα ηθελες οταν νιωσει καλυτερα να μιλησετε. με λιγα λογια θα περασεις και εσυ δυσκολα γιατι θα εχεις απεναντι εναν αλλο ανθρωπο απο αυτον που ειχες συνηθισει . κανε υπομονη λοιπον αν τον αγαπας οπως θα εκανε και εκεινος οταν αντιμετωπιζεις ενα προβλημα εσυ. αστον να περασει μονος του τα σταδια χωρις να το παιζει ξερολας αυτος ξερει πολυ καλα ποια φαση περναει καθε φορα. τελος μην κανεις το λαθος να του πεις οτι το κατικοιδιο σου πηγε στους ουρανους ή οτι ζει καλα στον παραδεισο. αυτα ειναι μαλακιες που δεν βοηθαν κανεναν αυτα τα λενε στα μικρα παιδακια που πιστευουν στον παραδεισο οχι σε μεγαλους και ωριμους ανθρωπους. δεν χρειαζεται να αναφερθεις καν στη μεταθανατιο ζωη πιστευεις δε πιστευεις
    marich likes this.
  3. lara 28.2.14!

Κοιτα, καταρχας ταζωα πανε στον παραδεισο κατα δευτερον εχουμε ελευθερη αποψη και γνωμη! μπορουμε να αναφερουμε οτι μα οτι θελουμε
    marich likes this.
  4. ivies

ivies New Member

καλα κανεις και επειδη εχουμε ελευθερη αποψη και γνωμη πρεπει να δεχτεις και τη δικη μου αποψη-συμβουλη. οταν λες οτι θελουμε θα λεμε εννοεις οτι θελουμε ή οτι πιστευεις εσυ οτι ειναι σωστο να λεμε? αν λοιπον ισχυει "οτι θελουμε θα λεμε" μπορει καποιος να υιοθετησει και τη δικη μου συμβουλη αρα τζαμπα εγραψες αυτες τις τρεις σειρες. εκτος βεβαια εαν θες και ολοι οι αλλοι να πιστευουν οτι πανε στον παραδεισο τοτε μονη σου αυτοακυρωνεις αυτο που λες αγαπητη μου.
  5. lara 28.2.14!

Κοιτα εγω δεν επεβαλα σε κανεναν να υοθετησει την γνωμη σου ή την δικια μου αλλα αν εσαι χριστιανος αυτο που λεω υσχιει. αν!
  6. lara 28.2.14!

η θρησκεια των χριστιανων αυτο λεει. και αν αγαπας πραγματικα τα ζωα αυτο πιστευεις.

Share This Page