Απόλυτη χορτοφαγική διατροφή

Discussion in 'Γιατί χορτοφαγία?' started by sakura, Jan 10, 2009.

1. Δάφνη

Δάφνη New Member

Κι εγώ τρώω κρέας, μόνο γιατί μου αρέσει. Πάντα μου άρεσε. Απλώς ως παιδί δεν ήμουν ευαισθητοποιημένη και δεν με ένοιαζε από πού έπαιρνε η μάνα μου το κρέας που μας μαγείρευε.
    Τώρα φυσικά δεν συνεχίζω τον ίδιο τρόπο ζωής. Εξακολουθεί να μου αρέσει πολύ το κρέας, αλλά έχω προσπαθήσει τα τελευταία χρόνια να το κόψω και δεν το έχω καταφέρει. Θέλησα να το κόψω τελείως, επειδή δε μπορούσα να βρω ικανοποιητικές πληροφορίες για την προέλευση του κρέατος. Θέλω να ξέρω τι είδους κρέας τρώω, κοινώς να μην προέρχεται από εργοστάσια και μεγάλες κτηνοτροφικές μονάδες. Σε τέτοιες εγκαταστάσεις τα ζώα γεννιούνται μόνο για να πεθάνουν, κλεισμένα σε χώρους κατά ένα ίχνος μεγαλύτερους από το ίδιο τους το σώμα, ταϊζονται μαζικά και εξαναγκαστικά για να παχύνουν και ξερω γω τι άλλο τους κάνουν. Οπότε το κρέας απο το σούπερ μάρκετ το χω κόψει σιγά σιγά.
    Επίσης μέχρι πρότινος έτρωγα φουα-γκρα (που είναι πάααααρα πολύ νόστιμο) μέχρι που έμαθα πώς το φτιάχνουν (κρέας πάπιας, για όσους δεν το ξέρετε).
    Τελικά σιγά σιγά βρήκα μια κάποια λύση: τρώω κρέας πολύ αραιά, και το παίρνω από γνωστούς, γνωστούς γνωστών κ.ό.κ. και ξέρω ότι προέρχεται από ζώα ελεύθερης βοσκής. Επιπλέον, έχω κάτι γνωστούς που ζουν αρκετούς μήνες το χρόνο σε αυτοδιαχειριζόμενες κοινότητες / κοινόβια (που καλλιεργούν τα δικά τους φυτικά προϊόντα, και έχουν και μερικά ζώα), σε Ελλάδα, Γαλλία και Ιταλία, και με ενημερώνουν για τέτοια θέματα.
  2. zusje

zusje New Member

Προσωπικά δε τρώω κρέας καθημερινά ακριβώς γιατί δε μας κάνει καλό(από άποψη υγείας).Υπάρχουν εβδομάδες που μπορεί να φάω μόνο μια ή δύο φορές...υπάρχουν και εβδομάδες που θα φάω πολύ περισσότερο.Προσωπικά το κρέας για μένα δεν είναι τόσο μεγάλο θέμα,μου είναι αδύνατον όμως να κόψω τα υπόλοιπα ζωοκομικά προϊόντα(και όπως λέω και σε προηγούμενο ποστ,το να κόψω το κρέας για λόγους ηθικής αλλά να συνεχίσω να τρώω από τα υπόλοιπα είναι άτοπο,αφού τα ζώα που εκτρέφονται για τη παραγωγή τους και όχι για το κρέας τους είναι σε πολύ χειρότερη μοίρα,καθαρά γιατί δε τους ενδιαφέρει το ζώο,αλλά τι παράγει,πχ μια γαλακτοπαραγωγός αγελάδα δε τους ενδιαφέρει αν είναι χτυπημένη κλπ αρκεί να μην είναι επιμολυσμένο το γάλα...σε αντίθεση κάθε πληγή/χτύπημα σε κρεατοπαραγωγό αγελάδα επιφέρει μείωση κέρδους άρα είναι πολύ πιο προσεκτικοί).
    Προσωπικά αγοράζω κρέας από σούπερ μάρκετ(εξάλλου όλα τα μεγάλα σούπερ μάρκετ πλέον έχουν τμήμα με προϊόντα βιολογικής καλλιέργειας στα οποία περιλαμβάνεται και κρέας) και ποτέ δε θα αγόραζα κρέας όπως αναφέρεις Δανάη.Δε θα αγόραζα ποτέ ζώο που δεν έχει σφαγεί σε δημόσιο σφαγείο πρώτον γιατί η σφαγή είναι πολύ πιο επίπονη και βάρβαρη σε μη ελεγχόμενες συνθήκες(το ζώο είναι ζωντανό και έχει πλήρως τις αισθήσεις του κλπ) και δεύτερον γιατί δεν υπάρχει κανένας έλεγχος από κτηνιάτρο με αποτέλεσμα να μη ξέρω ούτε αν το ζώο που σφάχτηκε ήταν υγιές(είναι αναγκαίο να γίνεται έλεγχος προ της σφαγής από το νόμο) ούτε αν το ίδιο το σφάγειο φέρει μη βρώσιμα/ακατάλληλα για τη διατροφή του ανθρώπου στοιχεία...γενικά όταν ακούω το Πάσχα όλους αυτούς που λένε ότι παίρνουν κατσικάκι από το χωριό γιατί "είναι πιο υγιεινό" δε μπορώ παρά να γελάσω...
    Όσο για το φουά γκρά είναι πονεμένη ιστορία,απλά αυτό για μένα ναι,είναι περίπτωση καθαρά κακοποίησης ζώων και προσωπικά δε θα έτρωγα ποτέ κάτι όταν μιλάμε ότι προέρχεται από ζώο που εσκεμμένα έκαναν κακό στην υγεία του...
  3. aristea

aristea Active Member

@zusje δεν μας διακατέχει κάνενας κοινωνικος ρατσισμός, μη δινουμε λάθος τροπή στη συζήτηση. Αυτο που υποστηρίζουμε είναι οτι ενας χορτοφαγος απολυτος ή μη, μπορει να ειναι υγιείς.

H κατανάλωση ζωικών και γαλακτομικών προιοντων απο ζώα βιολογικης εκτροφής είναι πολύ καλή επιλογή. Τα ζώα αυτά εκτρέφονται σε καλύτερες συνθήκες και σκοτώνονται λιγότερο βασανιστικά.
    Τα προιόντα αυτά δυστυχως είναι πολυ ακριβά αλλά καλύτερης ποιότητας, τουλάχιστον.

@Dralion: Μου φαίνεται οτι εσύ τις κουράζεις περισσοτερο απο οτι πρέπει. :ANAL:

@Blackie: O Dralion εχει αφαιρέσει τους κυνόδοντες τους και τους εχει δωρίσει στο μουσείο Φυσικής Ιστορίας. Έχει ενα θεματάκι όμως με τον ναρκισισμό του για αυτο κάλυψε το κενό με δρακουλισιους κυνόδοντες . :rolleyes:
  4. Dralion

Dralion New Member

Σωστη. Ευχαριστω για την επισημανση. Μιας και μαθαμε να ακριβολογουμε (κατι που επικροτω ανεπιφυλακτα) να σημειωσω οτι οι χιμπατζηδες ειναι παμφαγοι μεν, χορτοφαγοι κατα 90% δε. Και αυτο που δεν ειναι χορτοφαγικο ειναι κυριως εντομα. Σε ενα ελαχιστο ποσοστο καταναλωνουν και αλλα ζωα, εκτος των εντομων.
    Οι γοριλλες π.χ. ειναι 100% χορτοφαγοι. Και εχουν και κατι κυνοδοντες ΝΑ - με το συμπαθειο.

Συμφωνοι. Αλλα αυτα να τα πεις στους κρεατοφαγους.
    Οι κρεατοφαγοι ειναι εκεινοι που μας βαρανε.
    Οπου τολμησω να πω κατι για την διατροφη μου, πεφτουν ολοι πανω μου να με ζαλισουν με το "δεν κανεις σωστα", "πρεπει να προσεχεις" και "δεν ζεις φυσικα", "εχεις ελλειψεις" και αλλες χαζομαρες.

ΣΩΣΤΗ. Ορθοτατη. Προσυπογραφω. Μπραβο.

Επειδη τα γραπτα μενουν, κανε αν θελεις εναν κοπο να διαβασεις την αρχη αυτης της κουβεντας. Υπενθυμιζω οτι αυτο το τοπικ διασπαστηκε (μοντερατορισσα, δωσε ενα λινκ σε παρακαλω. Τι σε πληρωνουμε εδω περα; ;-) )

Το αρχικο τοπικ ηταν "Eκτρεφόμενα ζώα-Περιβάλλον:1-0? " και η Αριστεα εγραψε οτι συμφωνα με ερευνες η κτηνοτροφια παραγει τεραστιες ποσοτητες απο διοξειδιο του ανθρακα.
    Εγω απαντησα ειρωνικα και εγραψα οτι σ' εμας τους χορτοφαγους πρεπει η κοινωνια να χαριζει την βεζινη των αυτοκινητων μας. Μεχρι να παραγουμε τις ιδιες ποσοτητες διοξειδιου οσο ενας κρεατοφαγος, μπορουμε να αλωνισουμε την Ευρωπη.

Αλλοι ηταν εκεινοι που ηρθαν να μας "διδαξουν" οτι δεν κανουμε σωστα. Αλοι ηρθαν να μας φλομωσουν στις ανακριβειες περι πρωτεινων. Εμεις ουτε για πρωτεινες μιλησαμε, ουτε για κυνοδοντες μιλησαμε ουτε για ηθικα προβληματα μιλησαμε.
    Ουτε πηγαμε να πουμε σε κανεναν οτι πηρε την ζωη του λαθος.

Προσοχη: δεν εχω αντιρρηση να ερθει να μου πει καποιος οτι πηρα την ζωη μου λαθος.
    Ας ερθει να μου το πει (αν τολμαει ;-) ).
    Αλλα αφου θα κανει που θα κανει τον κοπο, ζηταω να μου αραδιασει και 5 σοβαρα επιχειρηματα βρε αδερφε.
    Οχι προκαταληψεις και μισολογα.

Δεν μπορω να διαβαζω οτι ναναι, ζαλιζομαι.
    Οταν καποιος μου λεει "η αγελαδα τρωει γρασιδι, εσυ δεν μπορεις να φας γρασιδι, αρα κακως εισαι χορτοφαγος και η χορτοφαγια ειναι λαθος", εεεεεεε τι περιμενεις να απαντησω;
    Με αγχωνετε αδικα γερον ανθρωπο.

Ηπια το τηλιο μου, εβαλα τις παντοφλες μου, παω να ξαπλωσω τωρα.

Edit:
    viewtopic.php?f=68&t=4022
    Πρεπει να ζητήσω αύξηση, πολυ με κουράζετε.
    Αριστέα
  5. Συγνώμη αν "ξεθάβω" το ποστ, διάβαζα και έπεσε το μάτι μου στα περί φουα γκρα. Μια λεπτομέρεια: δεν είναι κρέας πάπιας, αλλά συκώτι πάπιας ή χήνας, το οποίο έχει γίνει λιπαρό και μεγάλο (κοινώς έχει πρηστεί) μετά από τεχνητή πάχυνση (κοινώς αναγαστική σίτιση μέχρι σκασμού και ακινησία). Σχετικά βίντεο και άρθρα μπορεί να βρει κανείς στο διαδίκτυο.

Share This Page