αποχαιρετω τις χελωνες μου...

Discussion in 'Χελωνάκια και Χελώνες' started by aggeliki, Aug 9, 2007.

1. aggeliki

aggeliki New Member

οπως εχω γραψει και παλιοτερα,οταν ημουν μικρη,πριν 17-18 χρονια περιπου,βρηκα μικρα χελωνακια στο δρομο,τοτε δεν ηξερα και τις επερνα στην αυλη,μεγαλωσαν γεννησε και η μια και εφτασα να εχω 12! 7 μεγαλες και 5 μικρα.εδω και καποιο διαστημα ειχαν γινει πολυ επιθετικες με την θηλυκια και τις χωρισα,ομως παρατηρησα οτι δεν ηταν καλα η θηλυκιαμετα απο πολυ ψαξιμο ανακαλυψα οτι το μαρουλι και το λαχανο που τις ταιζα κατα κυριο λογο ηταν απαγορευτικο για τις χελωνες(δεν ξερω ακομα γιατι)μιλησα με το εκπαζ και αποφασισα να της παω το σαββατο στην αιγινα στο κεντρο αγριων ζωων ,εκει αφου θα τις κρατησουν για καποιους μηνες ,θα τις ελευθερωσουν σε μερη καταλληλα γι αυτες!οπως καταλαβαινεται ανησυχω και φοβαμαι για την τυχη τους μετα αλλα δεν θα ειναι καλα να τις κρατησω αλλο.εκτος αυτου εμαθα οτι ειναι απαγορευτικο να εχεις αρσενικα και θηλυκα μαζι σε περιορισμο γιατι τα αρσενικα γινονται βιαια με τα θηλυκα και αυτα υποφερουν ενω στην φυση μπορουν να φυγουν.η θηλυκια δεν ξερω αν θα μπορεσει να ελευθερωθει γιατι δυσκολευεται στο περπατημα και αυτο οφειλεται σε κακη διατροφη,στις χελωνες αυτο μπορει να εμφανιστει μετα απο 15 χρονια πραγμα που συνεβει στην μια δικια μου.νιοωθω μεγαλες τυψεις γι αυτο..!!ειναι λιγο δυσκολο μετα απο 17 χρονια που θα τις αποχωριστω αλλα δεν μπορω να κανω αλλιως.ας ειναι για το καλο τους,τουλαχιστον! . :? :?
  2. aggeliki

aggeliki New Member

ετσι το Σαββατο οικογενειακος Αιγινα! :-D με ενα τσουρμο χελωνες! :lol: :lol:
  3. RINIO

RINIO New Member

Θα ειναι καλα εκει που θα πανε, οποτε θα ανησυχεις λιγοτερο!!!!
  4. aggeliki

aggeliki New Member

για λιγους μηνες θα μεινουν εκει,μετα θα τις πανε στα βουνα στην κεντρικη ελλαδα...ο θεος βοηθος! :?
  5. Marianthy

Marianthy New Member

Στη θέση σου θα ένιωθα σίγουρη από τη στιγμή που τις παραδίνεις στα καλύτερα χέρια απότι έχω καταλάβει! Είναι λογικό να νιώθεις περίεργα με τον αποχωρισμό... Αλλά να μην ανησυχείς για την τύχη τους γιατί πιστεύω πως θα κάνουν το καλύτερο!

Καλές διαδρομές χελωνάκια!!! :)
  6. KOSTAS

KOSTAS New Member

Αγγελική δεν το περίμενα αυτό απο εσένα πιστεύεις στο θεό???(εντάξει πλάκα κάνω)) :D :-D :-D
    Μην ανυσηχείς για τις χελώνες εκεί που θα πάνε θα είναι μια χαρούλα!
  7. aggeliki

aggeliki New Member

θα σε γδαρω βρε! :x λεω και γω τι λεει τωρα??!! :-D
  8. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Εγώ πιστεύω οτι τώρα θα είναι μία χαρά εκεί που πάνε Αγγελική, γιατί πέφτουν σε πολύ καλά χέρια, που ξέρουν! Καλή τύχη χελωνάκια!
  9. renabel

renabel New Member

τα χελωνάκια πιστεύω θα είναι καλά αφού θα βρίσκονται σε χέρια ανθρώπων που ξέρουν και που αγαπούν τα ζώα. με προβλημάτισε αυτό που είπες για την διατροφή. πέρα από τις γαριδούλες που έχουν ασβέστιο (για τις χελώνες του νερού) διάβασα ότι είναι παμφάγα κ τρώνε τα πάντα όπως ο άνθρωπος. ποια είναι μια καλή διατροφή για ένα χελωνάκι και ποια τα βλάπτει? διάβασα επίσης ότι καλό θα ήταν να υπάρχει ποικιλία στην διατροφή τους. τι θα πρέπει να τρώνε λοιπόν??
    αν ξέρει κάποιος ας μ διαφωτίσει!
  10. aggeliki

aggeliki New Member

για τις χελωνες της ξηρας παντα,πρεπει να τρωνε 300 ειδη φυτων και αυτο ειναι αδυνατον να γινει στην αιχμαλωσια,ειχα ωρει ενα site που ελεγε τα παντα,θυμαμαι χαρακτηριστικα,οχι μαρουλι και ντοματα(η ντοματα ειδικα για τα μικρα χελωνακια εκανε πολυ κακο)για το ψωμι δεν θυμαμαι.αλλα ελεγε 300 ειδη,αυτα που θυμαμαι ηταν μολοχες,αγρια χορτα,μαλακα φυλλα απο αμπελι.
    κανονικα απαγορευεται απο τον νομο να εχεις χελωνες ξηρας σπιτι σου ,ειναι προστατευομενο ειδος.
    Οι χελώνες που ζουν σε αιχμαλωσία δεν θα πρέπει να έχουν πρόσβαση σε κάποια είδη φυτών που περιέχουν επικίνδυνες ή δηλητηριώδεις ουσίες. Τα φυτά που αναφέρονται είναι αυτά που μπορεί να συναντήσουμε σε κήπο: Ανεμώνα, Αζαλέα, Αμαρυλλίς, Αλοκάσια (αυτί του Ελέφαντα), φύλλα του φυτού Αβοκάντο, Αντίρρινο (σκυλάκια), Γαρύφαλλο, Γιασεμί, Γλυτσίνια, Δάφνη, Δενδρολίβανο, Διεφεμπάχια, Ζουμπούλι, Ίριδα, Κάλα, Κισσός, Κρότωνας, Κυκλάμινο, Λιγούστρο, Λομπέλια, Λούπινα, Μοσχομπίζελο, Νάρκισσος, Νεραγκούλα, φυτό Ντοματιάς, Ορτανσία, Παιωνία, φυτό Πατατιάς, Πικροδάφνη, Ποϊνσέτια (Αλεξανδρινό) και όλα τα φυτά που ανήκουν στο είδος Euphorbia, Ρετσινολαδιά (Ρίκινος), Ροδόδεντρο, Σεφλέρα, Στρελίτσια, Φυλλόδενδρο. Κάποια φυτά είναι πιο τοξικά από άλλα, κανένα όμως από αυτά δεν πρέπει να φάει η χελώνα.

πηγη www.inaturenet.org/el/view.html?pid=132

Share This Page