Απωλια πτηνων.

Discussion in 'Τσίου - Σχετικά με τα πτηνά' started by Irmakias, Feb 3, 2011.

1. Irmakias

Irmakias New Member

Καλησπερα,σημερα το μεσημερι
    .επα8α μεγαλο σοκ,με τα πουλακι μου,Ολη την ημερα ειχα ενα κακο προεστημα οτι κατι 8α γινει και εγινε βγαινω εξω στην βεραντα και ειδα νεκρα σχεδον ολα τα πουλακια μου επα8α πανικο γιατι τα πουλια τα προσεχω σαν τα ματια μου.Συνολικα εχασα 4 φλωρουσ,1 φανετο,2 σκαρ8ια3 8υλικα κανρινια και 2 αρσενικα.Τα πουλια δεν ειναι ολα μαζι,ειναι σε ξεχωριστα πολλυ μεγαλα κλουβια.Το κλουβι ειναι καλημενο και δεν πα8ενα ακτι απο τον αερα η απο την βροχη απο τι ρωτησα και διαβασα ψοφισαν απο τισ αποτομεσ αλλαγεσ καιρου απο τι ειδα πολλι εχουν χασει αυτην την περιοδο τα πτηνα τουσ.Τι να πω ειμαι χαλια.....Τα πουλια δεν ηταν χτυπημενα,η με αιματα..αρα αποκλιετε να τα σκωτοσε καπιο αλλο πουλι.
  2. Brunitsa

Brunitsa Member

Πραγματικά μα πραγματικά τα συλληπητήριά μου:frown:...Σε κάτι τέτοιες στιγμές δεν υπάρχουν λόγια για να εκφραστώ...δυστυχώς σε καταλαβαίνω διότι έχω και γω βιώσει την απώλεια δύο καναρινιών μου(με απόσταση μεγάλων χρονικών διαστημάτων) λόγω της εμφάνισης της τότε γρίπης των πουλερικών...εύχομαι να μην ξανατύχει κάτι τέτοιο στα ζωάκια σου...και πάλι λυπάμαι...:frown5::sad::sad:
    Last edited: Feb 3, 2011
  3. Irmakias

Irmakias New Member

Να σε καλα.....σευχαριστω πολλυ.Αστα εχω στεναχωριε8 ιπαρα πολλυ..
  4. alucard

alucard Member

λυπάμαι για την απώλεια σου... :( συλλυπητήρια...
  5. Irmakias

Irmakias New Member

Να σε καλα σευχαριστω!
  6. Debby

Debby New Member

δεν πρεπει να ειναι το κρυο..εγω εχω χρονια παπαγαλους εξω χωρις προβληματα!κατι αλλο ειναι..μηπως τα τρομαξε κατι κ πεθαναν απο το σοκ??πεθαναν ολλα μαζι??ειναι πολυ περιεργο....
  7. Irmakias

Irmakias New Member

Εγω μιλαω για κανρινια και αγριοπουλια οι παπαγαλοι μου δεν επε8αν τιποτα.
  8. mitsosD

mitsosD New Member

Σοκαριστικο... λυπαμαι πολυ... κατι μου λεει οτι εχει η ατμοσφαιρα μας...

Μηπως εχουν δικαιο που λενε καποιοι οτι μας ψεκάζουν ???
  9. alucard

alucard Member

συμφωνώ μαζί σου mitsosD σίγουρα μας ψεκάζουν με κάτι γιατί έχουμε ξεφύγει λιγάκι :)
  10. Irmakias

Irmakias New Member

MitsosD σευχαριστω πολλυ.Τελικα εμα8α απο τι ψπφισαν τα πουλακια μου απο ενα μικροβιο την ψευτοπανωλη και πρεπει να απολυμανω το κλουβι πολλυ καλα με χλορινη.
  11. mitsosD

mitsosD New Member

Ψευδοπανώλη
    Ιός ψευδοπανωλών
    Ταξινόμηση ιών
    Ομάδα: Ομάδα Β ((-) ssRNA)
    Διαταγή: Mononegavirales
    Οικογένεια: Paramyxoviridae
    Γένος: Avulavirus
    Είδη: Ιός ψευδοπανωλών

Ψευδοπανώλη είναι ιδιαίτερα ένας μεταδοτικός zoonotic πουλί ασθένεια επιρροή σε πολλών εσωτερικών και άγριων αναφερόμενων στα πτηνά ειδών. Τα αποτελέσματά του είναι τα πιό ξεχωριστότα σε εσωτερικό πουλερικά λόγω της υψηλής ευαισθησίας τους και της δυνατότητας για τις αυστηρές επιδράσεις επιδημία στις βιομηχανίες πουλερικών. Είναι ενδημικό σε πολλές χώρες.

Η ψευδοπανώλη ανακαλύφθηκε Ανατολικές Ινδίες το 1926, αλλά ονομάζεται κατόπιν Νιουκάστλ-απόν-Τάιν, Αγγλία, όπου ανακαλύφθηκε πάλι ένα έτος αργότερα το 1927.

Ο αιτιώδης παράγοντας, Ιός ψευδοπανωλών (NDV), είναι μια αρνητικός-αίσθηση single-stranded RNA ιός. Η μετάδοση εμφανίζεται από την έκθεση στα περιττωματικά και άλλα excretions από τα μολυσμένα πουλιά, και μέσω της επαφής με τη μολυσμένους τροφή, το ύδωρ, τον εξοπλισμό και τον ιματισμό.

Η έκθεση των ανθρώπων στα μολυσμένα πουλιά (παραδείγματος χάριν στις εγκαταστάσεις επεξεργασίας πουλερικών) μπορεί να προκαλέσει ήπιο επιπεφυκίτιδα και γρίπη- όπως τα συμπτώματα, αλλά NDV ειδάλλως δεν θέτει κανέναν κίνδυνο στην ανθρώπινη υγεία. Το ενδιαφέρον για τη χρήση NDV ως αντικαρκινικό πράκτορα έχει προκύψει από τη δυνατότητα NDV για να σκοτώσει επιλεκτικά τον άνθρωπο όγκος κύτταρα με την περιορισμένη τοξικότητα στα κανονικά κύτταρα.

Τα σημάδια της μόλυνσης με NDV ποικίλλουν πολύ ανάλογα με τους παράγοντες όπως πίεση από τον ιό και την υγεία, την ηλικία και τα είδη οικοδεσπότης. Μπορούν να περιλάβουν τα αναπνευστικά σημάδια (να λαχανιάσει, βήξιμο), τα νευρικά σημάδια (κατάθλιψη, ανορεξία, γέρνοντας φτερά, παράλυση), τη διόγκωση των ματιών και του λαιμού, τη διάρροια, τα misshapen, τραχιά ή λεπτός-ξεφλουδισμένα αυγά και τη μειωμένη παραγωγή αυγών.

Οι πιέσεις NDV μπορούν να ταξινομηθούν ως velogenic (ιδιαίτερα ιογόνος), mesogenic (ενδιάμεση οξύτητα) ή lentogenic (nonvirulent). Οι πιέσεις Velogenic παράγουν τα αυστηρά νευρικά και αναπνευστικά σημάδια, που διαδίδονται γρήγορα και την αιτία μέχρι τη θνησιμότητα 90%. Η αιτία πιέσεων Mesogenic που βήχει, έχει επιπτώσεις στην ποιότητα αυγών και την παραγωγή και το αποτέλεσμα στη θνησιμότητα μέχρι 10%. Οι πιέσεις Lentogenic παράγουν τα ήπια σημάδια με την αμελητέα θνησιμότητα.

Καμία επεξεργασία για NDV δεν υπάρχει, αλλά η χρήση των προφυλακτικών εμβολίων και των υγειονομικών μέτρων μειώνει την πιθανότητα των ξεσπασμάτων.

http://www.worldlingo.com/ma/enwiki/el/Newcastle_disease
  12. Irmakias

Irmakias New Member

Σευχαριστω παρα πολλυ που ασχολη8ηκεσ με το 8εμα μου πραγματικα σευχαριστω πολλυ!
    Για την σωστη αποστηρωση του κλουβιου μου ειπανε καπιοι που ειχαν πα8ει το ιδιο,να πλυνω την κλουβα μου πολλυ καλα με υγραπαιτων και να ξεπλυνω πολλυ καλα με νερο.Και μετα να παρω ενα μπουκαλακι detolκαι να τοι δυαλισω σε νερο και με ενα κα8αρο σφουγακαρι να πλυνω ολο το κλουβι.
  13. mitsosD

mitsosD New Member

Τον Θεο !!!! :D
  14. Brunitsa

Brunitsa Member

Τι είναι η ψευτοπανώλη αν επιτρέπεται;
  15. Irmakias

Irmakias New Member

Μικροβιο αυτο πουσ μα εξηγησε παραπανω.
  16. Irmakias

Irmakias New Member

Σημερα αποστηρωσα την κλουβα μου μου πηρε3 ωρες και με το καλο αβριο 8α βαλω τα πουλακια μου.Ελπιζω να πανε ολα καλα και να μην μου ξανατυχει κατι τετοιο.
  17. Brunitsa

Brunitsa Member

Α συγγνώμη πήγα στο τελευταίο σχόλιο απότομα(λάθος μου) και δεν είδα τις πληροφορίες. Ενδιαφέρον πάντως... Και γω το ίδιο Irmakia!!! Να κάνουν τα πουλάκια σου καλό ποδαρικό στο φρεσκοκαθαρισμένο τους κλουβί!
  18. Irmakias

Irmakias New Member

Α δεν πειραζει!Το ελπιζω και εγω αυτο μακαρι να πανε ολα καλα.ΣΕυχαριστω πολλυ!!!!1!
  19. Brunitsa

Brunitsa Member

Δεν κάνει τίποτα..!
  20. Irmakias

Irmakias New Member

8α προσπα8ησω να ναπληρωσω τα πουλακι μου.Γιατι ειχα εισα αρσενικα με 8υλικα κανρινια.Κι τωρα εχω 2 8υλικεσ και 10 αρσενικουσ σ εξεχωριστα κλουβια.Αυτο που εισα σημερα κμαι μστεναχωρισε ειναι οτι η8υλικα που αγορασα εχ8εσ τιν βρηκα με ματωμενο ματι.....

Share This Page