Απορία για τι σκυλοτροφή να δίνουμε στο σκυλο μας

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by elafina, Aug 23, 2007.

1. elafina

elafina New Member

Καλημέρα σε όλους σας.....

και καλο χειμώνα να έχουμε φέτος.....

Θα ήθελα να σας ρωτήσω τι τροφή δίνεται στο μικρο σας ¨ μωρό ¨

Από ξηροί τροφή ποια προτυμάτε?
    και πρός θεού δεν θέλω να φανεί σας διαφήμισει αλλα έχω ένα προβληματάκι με την μικρή μου.....

Είχαμε αρχίσει με μια αμερικάνικη ANF και ήταν πολύ καλή λόγο άρεσε στην μικρή μου είχε ενέργεια η τρύχα της γιάλιζε και ήταν μεταξένεια....

Όμως λόγο το ότι η κτηνιάτρος μας έχει πρόβλημα και δεν της την στέλνουν πείραμε προχθές EUKANUBA .

όπως και στην ANF κάποιες φορές αναμίνγεια και λίγο την Pedigree με διάφωρα που είχε μεσα λαχανικά.....

Τώρα όμως έχει μια βδομάδα που δεν το πλησιάζει το ποιατάκι της όταν την δίνω σκέτο pedigree το τρώει αλλα σκέτη Eukanuba ή ανάμικτή ούτε που να την πλησιάσει....

Θα θελά να μου πείτε αμα θα ήταν καλήτερα να προτυμούσα κάποια άλλη τροφή?

Σας ευχαριστώ πολύ...
  2. aggeliki

aggeliki New Member

τι να σου πω,δεν ξερω,οτι τους βαζω τρωνε,απο την πιο φθηνη,εως την ακριβη.δεν εχουν προβλημα.τωρα δινω hills παντως.
  3. elafina

elafina New Member

για την EUKANUBA τι γνώμη έχεται ?
    έχεται ακούσει ποτέ κάτι κακό?

θα σας ήμουν ευγνώμων αμα με συμβουλεύατε...
  4. aggeliki

aggeliki New Member

εγω δεν την εχω δολιμασει προς το παρον,αν και μου εχουν πει οτι ειναι πολυ καλη.

αν ομως δεν την τρωει ο σκυλος,οτι και να κανεις,δεν μπορεις να κανεις και αλλιως,βρες αλλη μαρκα.
  5. elafina

elafina New Member

ααααα.....

οοοκ.....

σε ευχαριστώ πολύ......

αμα δω ότι και την άλλη βδομάδα δεν την τρώει θα πάω να πάρω την royal ή την hill

και της 3 της έχει η κτηνίατρο μας.....
  6. fwteinh

fwteinh New Member

τα δειγματακια affinity εγιναν ευρεως αποδεκτα απο το σκυλισιο κοινο :-D
  7. aggeliki

aggeliki New Member

α,ναι και τα δικα μου απο το γατισιο κοινο,αλλα δεν ειχε για στειρωμενους,λες να παθουν τιποτα αν φανε 2 κιλα για αστειρωτους?
  8. elafina

elafina New Member

από ότι ξέρω και έχω διαβάσει σε κάποια άρθρα για γάτους και απο μια γνωστή μου οτι όταν ένας γάτος αρσενικός είναι στειρωμένος πρέπει να προσέχουμε....
  9. vOOz

vOOz New Member

Εγω παντως της δινω την light τροφη (ξηρη συνηθως) του Lidl. Την λατρευει! Μπορει να ειναι φτηνη και ο,τι αλλο εχει ακουστει, αλλα απο την στιγμη που την προτιμαει την εμπιστευομαι. Ασε που δεν πιανει υγρασια ευκολα και μυριζει πολυ καλυτερα απο τις αλλες..
    Τον τελευταιο μηνα ομως της δινω την C/D tis Royal Canine γιατι εχει προβλημα ουρολιθιασης εδω και πολυ καιρο και μιας που βρηκα τα λεφτα να αγοραζω τις πανακριβες σκυλοτροφες τις την ξαναρχισα :Ρ
    Οσο ακραιο και να φανει ομως, δεν της κανουν τιποτα.. συνεχιζει να βγαζει πετρουλες.. με την τροφη του Lidl δεν εβγαζε.. δεν ξερω τι παιζει..
  10. fwteinh

fwteinh New Member

οπα, τι εχει ακουστει?στα αδεσποτακια δινω απαυτη.παντως και μια cracky την τρωνε πολυ αλλα με τα friskies εχουν μανια και εκνευριζομαι
  11. vOOz

vOOz New Member

δεν εχει ακουστει κατι συγκεκριμενα για αυτη, αλλα ολοι λενε οτι οι φτηνες τροφες ειναι χαλιας ποιοτητας και απλα βαζουν βελτιωτικα γευσης και τετοια.. Εμενα παντως η δικια μου δεν τρωει τις φτηνες αλλα του lidl της λατρευει, οποτε την εμπιστευομαι (καλα γενικα εμπιστευομαι το συγκεκριμενο μαγαζι, τοσο Γερμανοι βλακες ειναι και το καναν νουμερο 1 στην γερμανια; :Ρ)

Γενικα το "αγοραζω ακριβη τροφη στο σκυλι μου" μου φαινεται ηλιθιο. Ειναι σαν και τους ανθρωπους.. επιμενουμε να αγοραζουμε φρεσκα ψαρια πχ και να τα χρυσοπληρωνουμε ενω καταβαθος ξερουμε οτι ολα κατεψυγμενα ειναι..
    Γενικα ολα τα ιδια σκατα ειναι κατα την γνωμη μου. η συσκευασια και η τιμη αλλαζει..
  12. aggeliki

aggeliki New Member

ναι,εχει μια λογικη και αυτο! :)
  13. dora

dora New Member

Εγώ στα τελευταία πειραματόζωα δοκίμασα nutra nuggets και την έτρωγαν σαν παλαβά.Την έτρωγαν καλύτερα και από τη Hill's puppy.
  14. maraki!

maraki! New Member

Εμένα τις τρώνε όλες και για αυτό αλλάζω σχεδόν κάθε φορά που άγοράζω νέο 20κιλο για να αλλάζει κάπως η γεύση και να μην βαριούνται...

Ένας φίλος μου έχει μια σκυλίτσα η οποία δεν βάζει στο στόμα της άλλη τροφή εκτός απο Βentokronnen κοτόπουλο. Μιλάμε για τίποτα άλλο όμως...

Μαρία
  15. Markella

Markella New Member

Εγώ πάλι τους δίνω φαγιτό από τα χεράκια μου. Βράζω κοτόπουλο και ρύζι ή μακαρόνια και το τρώνε. Σπάνια τους δίνω κονσέρβες. Είχα μπεί σε ιστοσελίδες για να μάθω τι ακριβώς πρέπει να τρώνε και έγραφε μία σελίδα ότι πρέπει να τους δίνουμε κρέας και ρύζι, ποτέ κρεμμύδι μέσα στο φαγιτό, λίγο σκόρδο πάνω από το φαγιτό τους και επίσης ποτέ τομάτα στο φαγιτό τους. για να είμαι ειλικρινής η δικιά μου δεν τρώει το φαγιτό της με σκόρδο. της αρέσει με λίγο κρεμμύδι (το βάζω όταν βράζω το κοτόπουλο) και λίγο πολτό τομάτας. ελπίζω να κάνω καλά. είναι πολύ δύσκολη στο φαγιτό της και δεν της έχω κακομάθει. είχα και στο παρελθόν και άλλα σκυλάκια αλλά δεν μου είχαν δημιουργήσει πρόβλημα. αυτή όμως είναι διαφορετική. :)
  16. salor

salor New Member

Egw pali pistevw oti den einai kalo na trwne mageiremena.. I ksira trofri einai oti prepei, afou exei tis swstes analogies prwteinwn, liparwn k allwn ousiwn pou prepei na pernoun ka8imerina oi skiloi se swsti posotita gia tin swsti diatrofi tous. An trwne kali ksira trofi den exoun anagki na fane tipota allo.
    K egw edina ston prwto mou skilo 1 fora tin vdomada mageiremena, alla tis to kopsame otan itan 11 minwn gt katalavame to la8os mas....afou den poli etrwge tis epomenes meres oso eprepe ksira trofi afou eixe kaloma8ei...akoma k twra pou einai 27 minwn me to zori tin trwei....
  17. vOOz

vOOz New Member

μαγειρεμενα δεν κανει, λογω του οτι εχουν πολυ αλατι και μπαχαρικα. ετσι επαθε ουρολιθιαση η δικια μου.. τωρα μονο κονσερβα και ξηρα!
  18. gikkat

gikkat New Member

αν κάποιος τηρεί τις σωστές αναλογίες βιταμινών, υδαταθράκων κλπ. σύμφωνα με τις ανάγκες του σκύλου του, μαγειρεύει αποκλειστικά μερίδες για αυτόν (ανάλατα κλπ.) και δεν τον ταϊζει left overs του φαγητού που ούτως ή άλλως μαγειρεύει μιά χαρά κάνει...

κονσέρβα=junk food
  19. Dralion

Dralion New Member

Ολες οι τροφες εχουν τα προτερηματα και τα μειονεκτηματα τους. Η τροφη που φτιαχνουμε εμεις οι ιδιοι εχει το ανεκτιμητο πλεονεκτημα, οτι ξερουμε τι υλικα μπαινουν μεσα. Απο την αλλη υπαρχει το μειονεκτημα, οτι αν το ζωο μας χρειαζεται κατι ειδικο, εμεις δεν ξερουμε ειτε δεν μπορουμε να του το φτιαξουμε.
    "Ειδικο" εννοω οτι αν το ζωο ειναι σε βαθια γεραματα, ειτε αν εχει προβλημα με νεφρα, καρδια κ.α. τοτε χρειαζεται ειδικη διατροφη και εμεις δεν ξερουμε να την φτιαξουμε μονοι μας.

Οι φτηνες τροφες εχουν το μειονεκτημα, οτι φτιαχνονται απο φτηνιαρικα υλικα. Που σημαινει, οτι το σφαγμενο ζωο εχει πλακωθει στα αντιβιοτικα, τις ορμονες, τις μεταλλαξεις και δεν ξερω τι αλλο. Συνηθως προκειται για κρεατα εισαγωγης (εκτος ΕΕ) που ειναι φτηνοτερα. Το ερωτημα ειναι, τι ποιοτητα εχουν τα κρεατα απο την Συρια και την Κινα.
    Οι ελεγχοι στις ζωοτροφες ειναι προφανως ελαστικοτεροι απο οτι για τις ανθρωπινες τροφες. Εδω στις ανθρωπινες γινονται τοσα σκανδαλα με σαπια και ακαταλληλα κρεατα - φαντασου τι γινεται στις ζωοτροφες.

Οι "ακριβες" (Royal Canine, Hills κ.α.) τροφες που προερχονται απο καποια γνωστη μαρκα, εχουν μεγαλυτερες πιθανοτητες (οχι σιγουρια) να ειναι "καθαρες" απο αντιβιοτικα, ορμονες και σαπια. Το αν η (πιθανολογουμενη) ανωτερη ποιοτητα δικαιολογει και την τιμη ειναι προσωπικη αποφαση δικη μας.
    Τελος οι "ποιοτικες" τροφες εχουν μεγαλυτερη εξειδικευση σε προβληματα υγειας που πιθανον εχει το ζωο μας (τροφες για διαβητικα ζωα, καρδιοπαθη κ.α.)

Προσωπικη επιλογη: επειδη στεναχωριεμαι στην σκεψη να σκοτωνονται αλλα ζωα προκειμενου να φαει ο σκυλος μου, διαλεγω τροφες που γινονται απο ζωα βιολογικης εκτροφης. Τουλαχιστον ξερω, οτι τα ζωα που "σκοτωνει" ο σκυλος μου για την τροφη του δεν εχουν υποφερει πρωτα τα ανδεινα.

Υ.Γ. Το Lidl δεν ειναι το "πρωτο μαγαζι" στην Γερμανια. Τα οικονομικα μεγεθη ειναι αδιαφορα εδω και δεν τα παραθετω. Εκεινο που θελω να πω ειναι, οτι δεν μπορουμε να εμπιστευομαστε προιοντα με το μονο σκεπτικο οτι τα εχει το Lidl και οτι δηθεν το Lidl "ειναι πρωτο στην Γερμανια".
  20. Marin

Marin Administrator

Εγώ τη Eukanuba τη σαμποταρω και δε παιρνω ποτε γιατι εχουν πειραματοζωα που βασανιζονται πολυ ασχημα.

Εγω δινω advance, hill's.

Share This Page