Απορία για τι σκυλοτροφή να δίνουμε στο σκυλο μας

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by elafina, Aug 23, 2007.

1. gikkat

gikkat New Member

για τον ίδιο λόγο ταϊζω non-brand τα αδέσποτα...
    για τα δικά μου, στη χειρότερη παραμερίζω τις δικές μου ανάγκες...
  2. loush

loush New Member

Συμφωνω μαζι σου κι εγω το ιδιο κανω,εχει τυχει να ειμαι αναμεσα στο αν θα φαω εγω η το σκυλι κι εφαγε εκεινο αντι για εμενα.αλλα δεν μπορω παντα να της παρεχω τα καλυτερα κι ομως ειναι μια χαρα απο θεμα υγειας.Αυτο δεν ειναι το θεμα αλλωστε?
  3. Marin

Marin Administrator

Σε αυτό το πείραμα με τις πατάτες μπορώ να συμμετέχω.
  4. Marin

Marin Administrator

Εγω εχω αλλη αποψη παντως. Ενα σακι τροφη το μηνα για 2 μεγαλοσωμα και 1 μεσαιου μεγεθους σκυλι κοστιζει 60 ευρω στη χειροτερη. 20 κιλα το μηνα για 3 ζωα ειναι αρκετα λιγο και τα 60 ευρω το μηνα δεν ειναι σπουδαιο ποσο. Γιαυτο αλλωστε και εχω 3 σκυλους, αν δεν ειχα τη δυνατοτητα να δινω καλες τροφες στα ζωα που ζω μαζι τους, θα ειχα 1 ή κανενα.

Μαρινα
  5. kango

kango New Member

poia kata thn gnwmh sou diladi etaireia kataskeuhs, dinei proteraiothta sthn poiothta????? :roll:
  6. Marin

Marin Administrator

Κατα τη δικη μου αποψη, οι καλυτερες ειναι οι Nutro, Hill's, Eukanuba (ασχετα απο τα πειραματοζωα ειναι παρα πολυ καλη), Royal Canin, Advance, Proplan.

Υπαρχουν και αλλες που ειναι για χορτοφαγους σκυλους, οπως η Yarrah η Ολλανδικη αλλα προσωπικα δε θελησα να κανω το σκυλι μου χορτοφαγο γιατι αυτο ειναι δικη μου επιλογη και οχι δικη του.

Μαρινα
  7. loush

loush New Member

8. Dralion

Dralion New Member

Με προλαβε η Μαρινα και εδωσε τα ονοματα των εταιρειων που θα εδινα κι εγω. Σιγουρια δεν υπαρχει πουθενα, αλλα σ' αυτες τις μαρκες υπαρχουν μεγαλυτερες πιθανοτητες η ποιοτητα να ειναι ανωτερη.
    Παραπεμπω και στο πρωτο μου σχολιο σημερα, οπου μιλαω για τις ποιοτητες των κρεατων.

Σε οτι αφορα την Yarrah, ουτε εγω θελησα να κανω τον σκυλο μου χορτοφαγο (αν και ειμαι ο ιδιος χορτοφαγος). Μαρινα διορθωσε με αν κανω λαθος, αλλα απ' οτι ξερω η Yarrah εχει και τροφες με κρεας. Απλα ειναι κρεας βιολογικης εκτροφης. Για την βιολογικη εκτροφη, δες και το προηγουμενο μου σχολιο.

Υ.Γ. Οταν λες οτι "συμμετεχεις" στο πειραμα με τις τηγανητες πατατες τι εννοεις; Σαν πειραματοζωο οπως εγω, η μηπως σαν την επιστημονισσα που θα εκτελεσει το πειραμα; ;-)
  9. kango

kango New Member

Κατα τη δικη μου αποψη, οι καλυτερες ειναι οι Nutro, Hill's, Eukanuba (ασχετα απο τα πειραματοζωα ειναι παρα πολυ καλη), Royal Canin, Advance, Proplan.

Υπαρχουν και αλλες που ειναι για χορτοφαγους σκυλους, οπως η Yarrah η Ολλανδικη αλλα προσωπικα δε θελησα να κανω το σκυλι μου χορτοφαγο γιατι αυτο ειναι δικη μου επιλογη και οχι δικη του.

Μαρινα/quote]
    symfwnw apolita me tis parapanw egw proswpika ehw kataliksei sthn hill's alla to thema einai an ontws kai autes diasfalizoun thn poiothta pou agorazoume!giati ehw akousei diafora kai gia autes !giauto gia mena einai empros gremos kai pisw rema!
  10. Dralion

Dralion New Member

Ναι, και;
    Που ειναι το προβλημα;

Το να σφαξεις ενα γουρουνι προκειμενου να παραγεις σκυλοτροφη ειναι χειροτερο. Τουλαχιστον το αλογο ζει μεχρι το "φυσιολογικο" του οριο [*] και αφου πεθανει οπως ολοι μας, βαζουν το κρεας του σε σκυλοτροφες.
    Τουλαχιστον το αλογο δεν εκτρεφεται / βασανιζεται / μεταφερεται με μοναδικο σκοπο να σφαχτει προωρα και να γινει κιμας.

[*] Αυτα που γραφω για τα αλογα ειναι μια πολυυυυυ εξιδανικευμενη περιπτωση. Στην πραγματικοτητα, παρα πολλα αλογα ζουν (και σφαζονται) υπο τραγικες συνθηκες. Θα μπορουσα να γραψω πολλες σελιδες γυρω απο το θεμα (εχω ζησει με αλογα επι χρονια). Η Ελλαδα δεν εχει αλογα, γι' αυτο δεν υπαρχει η αναλογη ευαισθητοποιηση.

Παρα το μεγαλο δραμα των αλογων, θεωρω οτι εχουν καλυτερη τυχη απο τα γουρουνια (μοσχαρια, κατσικια, κοτοπουλα, κουνελια), ακριβως γιατι δεν ζουν με μοναδικο προορισμο το σφαγειο.
  11. loush

loush New Member

τιιι?? Οπως λες κι εσυ δε σφαζονται στις καταλληλες συνθηκες.Στην ελλαδα υπαρχουν αλογα,παιδeια δεν υπαρχει.

http://www.youtube.com/watch?v=c1EOYuVDnH8

δε λεω οτι ειναι σωστο αυτο που γινεται με τα υπολοιπα ζωα βεβαια
  12. vOOz

vOOz New Member

Μαρινα τωρα ετσι κι αλλιως της δινουμε ή hills ή royal canine για την ουρολιαθιαση.. Θα πω να μην ξαναπαρουμε την συγκεκριμενη αν ειναι, γιατι με αγχωσες!!
    Θα ηθελα πολυ να της δινω μαγειρευτο, μιας και ουτε εμενα μαρεσουν τα αλατια (τα κανω ολα σχεδον αναλατα), αλλα την πειραζουν τα γαλακτοκομικα, τα κοκκαλα και το ρυζι μερικες φορες. κανει εμετους και διαροιες - οποτε αναγκαστικα ειδικη τροφη :Χ
  13. loush

loush New Member

τα γαλοκτομικα και τη δικια μου την πειραζουν.Τωρα για τα κοκκαλα,ποια ειναι η γνωμη σας πρεπει να τους δινουμε?
  14. gikkat

gikkat New Member

συμφωνώ και επαυξάνω...
    εμείς τρώμε nutro με τρέλλα!!! (η royal δεν μας πήγε καλά, εξαρτάται και από το σκύλο...)
  15. fwteinh

fwteinh New Member

εμεις παντα φτιαχναμε βραστο φαι , ρυζι η μακαρονιακια με κοτοπουλο η μοσχαρι!και οταν τρωμε ψητα καμια φορα τους δινουμε!δεν ειχαμε ουτε τον ελβις παλια ουτε τα σκυλια μας τωρα συνηθισει σε ξηρα τροφη καλως η κακως και απο τη διατροφη τους δεν υπηρξε προβλημα στην υγεια τους
  16. Markella

Markella New Member

όταν έγραψα ότι της δίνω μαγειρεμένα, έγραψα τι ακριβώς της δίνω. και βέβαια το φαγιτό αυτό είναι αποκλειστικά για εκείνη, χωρίς αλάτι κλπ... τώρα αν χρειάζεται κάτι παραπάνω δε ξέρω. το ψάχνω συνέχεια τώρα όμως γιατί έχω μπερδευτεί. ο κτηνίατρος μου λέει ότι αυτά που την ταϊζω είναι οκ και δεν χρειάζεται τίποτα άλλο. της έδινα κάτι βιταμίνες που μου έδωσε ο κτηνίατρος για την εποχή που χάνουν τρίχωμα οι σκύλοι αλλά της έκανε αλεργία και τις έκοψα.
    εχω διαβάσει διάφορα σε ιστοσελίδες και εκεί που συμφωνούσαν είναι στη δοσολογία και στο ποσοστό κρέατος κλπ. αυτά τα ακολουθώ. τώρα προσπαθώ να μάθω όσα περισσότερα μπορώ γιατί είναι 7 ετών και δυστυχώς μεγαλώνει. και για αυτό θέλω να είναι όσο καλύτερα γίνεται. ρωτάω συνέχεια τον κτηνίατρο, πχ για τη διατροφή της, αλλά μου λέει ότι ότι κάνω αρκεί...
    μαζί σας πάντως έχω μάθει διάφορα νέα πράγματα και γράφτηκα μόλις πριν λίγες μέρες.
    σας ευχαριστώ.

Share This Page