Απορία

Discussion in 'Τσίου - Σχετικά με τα πτηνά' started by kokacy10, Apr 22, 2008.

1. kokacy10

kokacy10 New Member

Παιδιά αυτό το Σαββαατοκύριακο έχω αποκτήσει 2 νέα παπαγαλάκια. Τα 2 αυτά παπαγαλάκια τα πήρα στο γνωστό στην Κύπρο καζαντί (ένα τυεχρό παιχνίδι) σε ένα πανηγύρι. Τα παπαγαλάκια είναι πολύ χαριτομένα και πολύ όμορφα όμως επηδή δεν τα πολυεμπιστέυομαι αυτά είπα να βάλω τα παπαγαλάκια μου σε "καραντίνα". Λόγω του προβλήματος λειψυδρίας που υπάρχει στο νησί αλλά και τις περικοπές νερού δεν καθάρισα ένα από τα πιο μεγάλα όμως πολύ λερομένα κλουβιά (που έχει1 χρόνο να τα χρησιμοποιήσω) έτσι τα άφησα στο καθαρό αλλά μικρ΄κλουβάκι τους. Μέχρι τώρα τα παπαγαλάκια έχουν συνδεθεί και έχουν ναναπτύξει σχέσεις με τους υπολοιπους παπαγάλου (κοκατήλ, λαβμπερτς και παπαγαλάκια) παρόλο που δεν είναι στο ίδιο κλουβί. δείχνουν υγειέστατα και είναι νεαρά. Τρώνε και πίνουν κανονικά. Τώρα επηδή στο μεγάλο κλουβί μετά και τα 7 νέα παπαγαλάκια που κατέβηκαν από τις φωλιές άρχισε να λιγοστέβει ο χώρος και θέλω να τα μεταφέρω μαζί με τα άλλα 2 που πήρα σε ένα μεγάλο κλουβί στο οποίο υπήρχε μια πέρδικα.Η πέρδικα ήταν άγρια και μας έφυγε όμως έδιχνε τυγειέστατη και ανάρρωνε κανονικά από το κτύπημά της. Μπορώνα τα βάλω εκεί η υπάρχει περίπτωση να ήταν άρρωστη;;;
  2. christinaa

christinaa New Member

pote den ksereis ti mporei na kouvalage i perdika. pline to klouvi me xlwrini i dettol ka ksepline to kala , kai an mporeis vafto kiolas na min exei tipota panw.
  3. kokacy10

kokacy10 New Member

Τι να σου πω τώρα ρε Χριστίνα σήμερα το απόγευμα τα έβαλα ήδη μέσα. Δεν νομίζω να ήταν άρωστη η πέρδικα γιατί τις εβδομάδες που είχαμε ήταν υγειέστατη όπως και όλες οι πέρδικες που ξέρω. Εν πάση περιπτώση το ξέπληνα αρκετά και καθάρισα όλα τα περιττώματα της πέρδικας που είχε μέσα.
  4. christinaa

christinaa New Member

den kserw mporei na min eixe tiopota to zww kai makari.
    egw kai dika mou pou alazw klouvia ta plenw ta vafw kai meta ta epomena,
    einai sa na metakomizeis esu se ena allo spiti de tha to vapseis de tha to kathariseis.
    de nomizw na ginei kati, egw apla eipa ti mporeis na kaneis gia na eisai 100 tis % sigouros. ola kala tha pane kalorizika ta nea paidia kai kali upomoni xixixi
  5. kokacy10

kokacy10 New Member

Ευχαριστώ

Share This Page