απορια με χελωνακια

Discussion in 'Χελωνάκια και Χελώνες' started by despoinangel, Nov 10, 2010.

1. despoinangel

despoinangel New Member

καλησπερα σε ολους!
    Θα ηθελα να ρωτησω το εξης...
    Μεσα σε μια πλαστικη χελωνιερα ( η μεγαλυτερη του εμποριου) εχω δυο χελωνες νερου μεγεθους μιας παλαμης η καθε μια. Η χελωνιερα στη μεση εχει ενα πλαστικο "βουναλακι" για να ανεβαινουν και να στεγνωνουν το οποιο ομως οταν βαζω νερο τοσο ωστε να κολυμπανε οι χελωνες, αυτο να εξαφανιζεται κατω απο το νερο.
    Εβαλα λοιπον μια μεγαλη πετρα στην οποια ναι μεν ανεβαινουν και χαιροντε αλλα χωραει μονο η μια και μαλωνουν για το ποια θα ανεβει!!!
    Σκεφτηκα λοιπον με καποιο υλικο να φτιαξω ενα βραχακι που να χαμηλωνει σταδιακα στις διαστασεις της χελωνιερας αλλα (!!!!!) απο τι υλικο να το φτιαξω;;;; Σκεφτηκα τσιμεντενιο αλλα δεν γνωριζω αν το τσιμεντο αφηνει καμμια ουσια στο νερο και μου τα δηλητηριασει! :confused5:
    Τι μου προτεινετε;;;;; γνωριζει καποιος;;;
  2. Καλωσήλθες!
    Θα έλεγα να μη φτιάξεις τσιμεντένιο βράχο! Εκτός από το ότι είναι αρκετά βαρύς και κάνει το νερό πολύ αλκαλικό, θα χρειαστεί να μείνει μέσα σε νερό για αρκετό καιρό (σε κάποια φόρουμ του εξωτερικού λένε τουλάχιστον 6 εβδομάδες) πριν να είναι σχετικά ασφαλής για ενυδρείο. Με ένα γρήγορο ψάξιμο στο διαδίκτυο βρήκα το http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9489 όπου προτείνουν διάφορους τρόπους κατασκευής. Εγώ θα προτιμούσα τη μέθοδο που περγράφεται στο http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/background.htm γιατί μου φαίνεται πιο ευέλικτη, με τις εξής παρατηρήσεις:
    -η σιλικόνη να είναι ειδική ενυδρείου για να είναι ασφαλή τα ζωάκια σου
    -να την αφήσεις να στεγνώσει καλά πριν το βάλεις στη χελωνιέρα και
    -ίσως χρειαστεί να στερεώσεις την όλη κατασκευή στον πάτο με λίγη σιλικόνη για να μην επιπλέει (αν κι ένα πλωτό νησάκι μπορεί να αρέσει στα μικρά)!
    Πες μας πώς σου φαίνεται!
  3. despoinangel

despoinangel New Member

Λογικα μαλλον σε σιλικονη θα καταληξω μιας και ειναι οτι πιο ακινδυνο για τους μικρους φιλους μας! Πολυ καλη η ιδεα σου!!! Σε ευχαριστω πολυ! Μολις το φτιαξω θα ανεβασω φωτογραφια!
  4. Πολύ χαίρομαι που βοήθησα! Κι εμένα μου φαίνεται καλή η μέθοδος με τη σιλικόνη και το φελιζόλ...
    Μερικές παρατηρήσεις-συμβουλές:
    -Αφού κόψεις το φελιζόλ, μπορείς να το κάνεις πιο ρεαλιστικό ώστε να μοιάζει με βράχο αν του κάνεις καμπύλες και μικρά βαθουλώματα, πλησιάζοντας έναν αναπτήρα ή αναμμένο κερί (προσοχή μην τον πλησιάσεις πολύ γιατί το πλαστικό είναι εύφλεκτο).
    -Να προσέξεις να καλυφθεί η επιφάνειά του με σιλικόνη για να είναι σκληρή ώστε να μην αρχίσουν τα μικρά να μασουλάνε το πλαστικό
    -Θα χρειαστεί λίγος χρόνος για να στεγνώσε ικαι να κολλήσει η άμμος πριν τη βάλεις στη χελωνιέρα
    -να προσέξεις να είναι σιλικόνη ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ και να το αναγράφει στη συσκευασία. Οι κοινές υδραυλικές σιλικόνες, ειδικά οι αντιμουχλικές, είναι δηλητηριώδεις για τα ψάρια και τις χελώνες. Στέλνω με πμ σχετικό λινκ που βρήκα όπου αναφέρονται στο πού θα βρεις τέτοια σιλικόνη. Προσοχή επίσης γιατι σε κάποια καταστήματα την πουλάνε πανάκριβα!
    Πες μας πώς έγινε!
    Και μην ξεχάσεις ότι τώρα που χειμωνιάζει σιγά σιγά θα χρειαστούν λάμπες και θερμοστάτη!

Share This Page