αποριες σχετικα με τα χελωνακια μου

Discussion in 'Χελωνάκια και Χελώνες' started by amandoulini1908, Jun 6, 2011.

1. amandoulini1908

amandoulini1908 New Member

καλησπερα.

αγορασαμε προσφατα με τον αρραβωνιαστικο μου 2 χελωνακια απο το πανηγυρι. παρολο που ξερω οτι αυτοι δεν τα προσεχουν καθολου και τα αφηνουν στη μοιρα τους τα καημενα... ειμαι καινουρια ομως στο θεμα της χελωνας κ ετσι δεν ηξερα αν μπορουσα να βρω σε μαγαζι κλπ...
    τελος παντων.. ενα απο τα πρωτα πραγματα που καναμε ηταν να καταργησουμε τελειως την παλιοτροφη που μας εδωσε ο κυριουλης στο πανηγυρι και να παμε την επομενη μερα κιολας να αγορασουμε τροφη και βιταμινες απο μαγαζι γνωστης αλυσιδας. προς το παρον επειδη δεν εχω ακομα λαμπα γιατι δεν ξερω ακομα τι ακτινοβολια χρειαζονται τα μωρακια μου τα βγαζω στον ηλιο αρκετες φορες τη μερα ωσπου να σκοτεινιασει. μπορω να πω οτι ηδη εχω παρατηρησει διαφορα στη μια απο τις 2 μου χελωνιτσες η οποια δεν ετρωγε σχεδον καθολου για 2 μερες (και απορω πως ειναι ακομα ζωντανο το μικρουλι μου) και τωρα τρωει πιο πολυ απο την αλλη ( ...! ) και δειχνει ηδη πιο "ζωντανη". σκεφτηκα οτι ισως να ηταν απο το σοκ της αποτομης αλλαγης περιβαλλοντος λογω του οτι ειναι και μικρα. το επομενο βημα μας ειναι με τη βοηθεια του κουνιαδου μου να φτιαξουμε ενα μεγαλο ενυδρειο με ολες τις ανεσεις ( πετρουλες, λαμπα, θερμοποιητης κλπ ) και να ξεφορτωθουμε αυτη την αθλια χελωνιερα-λεκανη με το σαχλο πλαστικο φοινικα...
    συγγνωμη που κανω τοσο μεγαλο ποστ αλλα ως ολιγον "ασχετη" με το θεμα εχω καποιες αποριες.. μπορω να φτιαξω ενα τεχνητο βραχο ως background με φελιζολ και τσιμεντο και αφου τον περασω αρκετες φορες με νερο για να χασει το ph του να τον βαλω στο ενυδρειο μου? με τις πετρες απο την παραλια μπορω να κανω το ιδιο? επισης... τους βαζω εμφιαλωμενο νερο γιατι διαβασα οτι δεν κανει το νερο της βρυσης λογω των αλατων και του χλωριου. και κατι τελευταιο για να μη σας ζαλιζω και αλλο... με τι ψαρια μπορουν να συμβιωσουν οι ψυχουλες μου? εχω 2 χρυσοψαρα και σκεφτομαι να παρω και 1-2 "γλυφτες" ( ξερετε αυτα με τα μουστακια ).... θελω το καλυτερο για ολα μου τα ζωακια..
    επισης, παρατηρησα σημερα οτι τα καβουκια τους ειναι μαλακα κοντα στην περιοχη της ουρας. θα πρεπει να ανησυχησω η αυτο συμβαινει επειδη ειναι ακομα μικρα;
    ευχαριστω προκαταβολικα :)

Share This Page