1. margarita-junior

margarita-junior New Member

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!!ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΕΔΩ...ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ.....
    ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΥΝΕΛΑΚΙ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΠΗΡΑ ΓΙΑ ΝΑΝΑΚΙ.ΑΝ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΦΩΤΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΗΝ ΡΑΤΣΑ ΤΟΥ...
    ΑΚΟΜΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ CECALS(ΑΝ ΤΑ ΛΕΝΕ Κ ΕΤΣΙ...)
    ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΕΚΑΝΙΤΣΑ...ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ?ΤΟ ΚΛΟΥΒΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Κ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ....ΤΑ ΤΣΙΣΑΚΙΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΟΜΩΣ ΤΑ ΚΑΚΑΚΙΑ ΠΑΝΤΟΥ....ΠΟΤΕ ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΟΥΒΙ ΤΗΣ ΟΜΩΣ.....ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΚΑΘΕΤΑΙ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΡΩΗΓΟΥΜΕΝΟ ΚΟΥΝΕΛΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΜΑΘΩ....ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙΑ ΑΣΦΑΛΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ?ΔΙΟΤΙ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΤΡΩΕΙ ΟΛΑ....ΣΤΗΡΩΣΗ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΤΗΣ ΚΑΝΩ... ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΥΓΙΕΣΤΑΤΗ ΤΡΕΧΕΙ ΜΕ ΓΛΥΦΕΙ ΠΟΛΥ....Κ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ Κ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ....ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΕΠΙΠΛΑ?ΤΗΣ ΕΧΩ ΠΡΙΟΝΙΔΙ ΒΕΒΑΙΑ ΛΕΩ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ Κ ΕΠΕΙΔΗ ΠΕΤΑΓΩΝΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΑΠΟ ΕΞΩ ΜΙΑ ΠΕΤΣΕΤΑ...ΕΤΡΩΓΕ ΟΜΩΣ ΤΙΣ ΚΛΩΣΤΕΣ...ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ?

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ...... :)
  2. servetas

servetas New Member

έχω ένα φόρουμ και μέσα γράφω ράτσες κουνελιών αν θές γίνε μέλος και δες τις ράτσες!!!!!!!! http://petfriends.forumup.gr/index.php? ... petfriends

Πετσέτα δεν νομίζω να έχει πρόβλημα.Όσο για την στείρωση θα δείς αργότερα ότι θα αλλάξει η συμπεριφορά της!!Μην φοβάσε είναι ασφαλείς!!Ξέρουμε και κτηνιάτρους για τρωωκτικά στην Αθήνα και στην Θεσ-νικη!!!!
  3. margarita-junior

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ...
    ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ....ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΤΕΙΡΩΣΗ ΛΙΓΟ ΔΘΣΚΟΛΟ ΓΙΑΤΙ ΜΕΝΩ ΣΕ ΝΗΣΙ....ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ....
  4. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Τα cecal pellets είναι μικρά μαύρα κακάκια, ενωμένα μεταξύ τους με βλέννα. Τα άλλα, που είναι στρογγυλά, μεγαλύτερα και στεγνά είναι τα κανονικά κακάκια. Αν καί αυτά είναι γυαλιστερά ή υγρά τότε πρόσεξε μην έχει διάρροια το κουνέλι. Πόσο καιρό έχεις το κουνέλι;
    Γενικώς στα κουνελάκια δεν αρέσει να ξαπλώνουν ανάποδα γιατί νιώθουν ανασφάλεια. Υπάρχει ένας τρόπος να κρατήσεις το κουέλι σου έτσι αλλά καλό είναι να το κάνεις μόνο αν είναι ανάγκη, γιατί αγχώνονται αρκετά έτσι.
    Στο κουνέλι σου αρέσει να μασουλάει. Πιθανόν να μην σταματήσει ποτέ εντελώς να μασουλάει τα έπιπλα. Πολύ σημαντικό είναι να καλύψεις τα γυμνά καλώδια με κάλυμμα-σπιράλ που θα βρεις σε μαγαζιά με ηλεκτρολογικό υλικό. Μπορείς να του δώσεις να μασουλάει ειδικά ξύλινα παιχνίδια για κουνέλια, ή ξερά και απορασιτωμένα κλαδιά απο μηλιά ή ροδακινιά. Επίσης μπορείς να του δίνεις αποξηραμένο "ξυλάκι" απο καλαμπόκι, χωρίς ομως τους σπόρους.
    Όταν το βλέπεις να μασουλάει τα επιπλα εκείνη την στιγμή που θα το κάνει θα χτυπάς μιά φορα τα χέρια σου, ώστε να τραβήξεις την προσοχή του, και μετά θα του γυρνάς επιδεικτικά την πλάτη, για να καταλάβει σιγά-σιγά οτι αυτό που κάνει δεν είναι αποδεκτό.
    Γενικώς τί το ταΐζεις; Αχυρο του δίνεις;
  5. margarita-junior

ΒΑΣΙΚΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΕΓΑΛΑ ΣΑΝ ΕΝΩΜΕΝΑ ΔΗΛΑΔΗ Κ ΠΟΛΥ ΜΑΛΑΚΑ Κ ΓΥΑΛΙΣΤΕΡΑ......ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ 3 ΜΗΝΕΣ....
    ΕΝΤΑΞΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΑΣΩ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΕΤΣΙ..ΕΝΤΑΞΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ......ΤΡΩΩ ΞΗΡΑ ΤΡΩΦΗ ΧΟΡΤΑΡΑΚΙ Κ ΜΗΛΟ ΣΥΝΗΘΩΣ Κ ΜΑΡΟΥΛΗ ΤΩΡΑ...ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΕΚΑΝΙΤΣΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ
  6. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Πρωτ' απ 'ολα θα σε παρακαλούσα να μην γράφεις με κεφαλαία γιατί φαίνεται σαν να φωνάζεις.
    Μιά καλή ιδέα για την τουαλέτα είναι να αγοράσεις μιά ταΐστρα για παπαγάλους και να την βιδώσεις στα πλάγια του κλουβιού, ακριβώς επάνω απο την τουαλέτα, έτσι ώστε το κουνέλι να αναγκάζεται να κάθεται εκεί μέσα όταν τρώει. Επίσης ούτε το μήλο, ούτε το μαρούλι πρέπει να δίνονται συχνά στα κουνέλια. Ρίξε μιά ματιά στα άρθρα εδώ www. kounelia.blogspot.com και θα μάθεις ότι χρειάζεται για την διατροφή.

Αν αφήνει συχνά τέτοια κακάκια, όπως περιγράφεις, προσεξέ το γιατί μπορεί να πάθει αβιταμίνωση. Κανονικά συνήθως τα κουνέλια τα τρώνε κατευθείαν απο τον πωπό τους. Το έχεις δει ποτέ να βάζει το στόμα του εκεί και μετά να μασουλάει κάτι; Ε, μάντεψε τί κάνει!
  7. margarita-junior

οκ σορρυ..δεν της δινω πολυ συχνα ουτε μαρουλη ουτε μηλο...τα εχω δει τα αρθρα...δυστυχως ομως αυτες τις τρωφες που συστηνεται δεν τις φερνουν εδω....κ δεν τις θεωρω κ πολυ καλες επειδη εχοθν κ καλαμποκι κ σπορους.....
    ναι το κανει αυτο μερικες φορεσ αλλα οχι παντα...θα πρεπει αν συνεχισει να την παω σε κτηνιατρο?

εννοω τις τροφες που φερνουν εδω.....
  8. margarita-junior

γεια σας...
    εχει καποιος να μου προτεινει το καλυτερο μεγεθος κλουβιου? το κουνελακι μου ειναι περιπου ενα κιλο κ κατι κ εχει μεγαλωσει αρκετα απο τοτε που το πηρα...μεχρι ποσο μεγαλωνουν?
  9. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Όσο πιο μεγάλο τόσο πιο καλό. Το μικρότερο αποδεκτό κλουβί πρέπει να έχει αρκετό χώρο ώστε να χωράει άνετα το κουνέλι 4 φορές με τα πόδια απλωμένα πίσω και να είναι αρκετά ψηλό ωστε να μπορεί άνετα να σηκώνεται στα πίσω πόδια του. Γνώμη μου είναι να κοιτάξεις και τον κατάλογο του πετ σοπ που ψωνίζεις και να ζητήσεις να σου παραγγείλουν το μεγαλύτερο κλουβί που μπορείς να αγοράσεις. Ποιά είναι η ηλικία του κουνελιού;
  10. margarita-junior

αυτο ελεγα κ εγω για το μαγαλυτερο που ειναι γυρο στα 85 απο οσο θυμαμαι..........καλο ειναι αυτο?θα ρωτησω κ για το υψος.....
    το εχω τρεις μηνες αλλα δεν ξερω ποσο ηταν οταν το πηρα...
    υπολογιζω για 4 να ειναι τωρα....ηταν πολυ μικρη τοτε.....
  11. Niva2gr

Niva2gr Moderator

85 εκατοστά μήκος δεν είναι κακό! Μήπως μπορείς να μας δείξεις πώς περίπου μοιάζει;
  12. margarita-junior

μπα δυστυχως δεν εχω φωτο...
    το κλουβι που εχω τωρα ειναι 60 μηκος 30 υψος κ 30 πλατος....
    πιστευω σε αυτο που εχω δεν χωραει λεκανιτσα γι αυτο θελω να παρω αλλο βασικα...ειναι μεγαλες?
    για παιχνιδια τι μπορω να παρω?δοκιμασα περιοδικο αλλα δεν εκανε τιποτα...
  13. bunny 7

bunny 7 New Member

εγω το δικό μου το έχω πλακώσει στα παιχνιδάκια. Κλασική επιλογή τα ξυλάκια, μικρά-μεγάλα -χρωματιστά, ό,τι θές, για ροκανίζει και για να τα πετάει. Μετά κανένα πλαστικό (σκληρό) παιχνίδι που κρέμεται απ την οροφή του κλουβιού, με κουδουνάκια (συνήθως είναι για παπαγάλους) αλλά μπορεί να τον συγκινήσει - εμένα δεν τον πολυσυγκίνησε πάντως... Του πήρα ένα καθρεφτάκι (επίσης για παπαγάλους) και κοιτάει τον εαυτό του καλά - καλά!!! Κάτι σφουγγαράκια πάλι για να ροκανίζει κτλ... Η καλύτερη αγορά πάντως που έχω κάνει και την έχει ακτιμήσει είναι ένα ξύλινο γεφυράκι που μπορεί να το αξιοποιήσει ως φωλιά, σπίτι, τουνελ, γέφυρα κτλ..
  14. margarita-junior

εγω το δικό μου το έχω πλακώσει στα παιχνιδάκια. Κλασική επιλογή τα ξυλάκια, μικρά-μεγάλα -χρωματιστά, ό,τι θές, για ροκανίζει και για να τα πετάει. Μετά κανένα πλαστικό (σκληρό) παιχνίδι που κρέμεται απ την οροφή του κλουβιού, με κουδουνάκια (συνήθως είναι για παπαγάλους) αλλά μπορεί να τον συγκινήσει - εμένα δεν τον πολυσυγκίνησε πάντως... Του πήρα ένα καθρεφτάκι (επίσης για παπαγάλους) και κοιτάει τον εαυτό του καλά - καλά!!! Κάτι σφουγγαράκια πάλι για να ροκανίζει κτλ... Η καλύτερη αγορά πάντως που έχω κάνει και την έχει ακτιμήσει είναι ένα ξύλινο γεφυράκι που μπορεί να το αξιοποιήσει ως φωλιά, σπίτι, τουνελ, γέφυρα κτλ..[/quote:15fwcul0]

ευχαριστω για ολα αυτα...
    εχω ενα που κρεμεται για παπαγαλους με κουδουνακι αλλα ουτε κ το δικο μου συγκινηθηκε..μονο λιγο στην αρχη... :)
    καθρεφτακι καλη ιδεα θα του παρω...κ σιγουρα αν παρω μεγαλυτερο κλουβι θα παρω κ αυτη την γεφυρουλα που ειδα οτι πηρες....
    :finga:
    ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.........
    αα κ κατι ακομα επειδη δεν ξερω πως να ανεβασω φωτο το κουνελακι μου νομιζω οτι μοιαζει με το κουνελακι της darkkatrina με λιγο πιο μεγαλα αυτια...μηπως ξερεται τι ρατσα ειναι να μου πειτε?

ευχαριστω!!! :)
  15. margarita-junior

Κ κατι ακομα...για το μπανιο που εχετε αναφερει οτι δεν ειναι καλο να τους κανουμε κ αναφερεται μια εναλακτικη λυση τι ειναι?
    εγω χρησιμοποιω ενα σπρει...υπαρχει περιπτωση να δημιουργησει καποιο προβλημα?
    κ για το πριονιδι που χρησιμοποιω, βαζω κατι σαν πετραδακια απο πανω για να μην μυριζει πολυ...(αυτο μου ειπαν στο πετ σοπ τουλαχιστον...) κανει αυτο?

σαν παρακαλω πειτε μου αν ειναι να το σταματησω αμεσως πριν παθει κατι η μικρη μου... :(
  16. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Πετραδάκια; Μήπως εννοείς άμμο γάτας σε κρύσταλλο; Δεν είναι καλό αυτό. Τα κουνέλια πολλέ φορές τρώνε τα πάντα. Αν φάει ένα κομματάκι μπορεί να πάθει δηλητηρίαση.

Όσο για το μπάνιο μιά φορά το μήνα μπορείς να χρησιμοποιείς σαμπουάν σε σκόνη το οποίο αφού απλώσεις στο τρίχωμα θα πρέπει να χτενίσεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ το κουνέλι για να φύγει όλη.
  17. margarita-junior

εε ισως να ειναι αμμο αλλα ειναι για κουνελια..ετσι γραφει..κ δεν φαινεται καθολου οταν το ριξω...
    αρα το σπρει δεν ειναι καλο ε?αυτο το σαμπουαν σε σκονι που το βρισκω?σε πετ σοπ?ειναι ειδικο γαι κουνελια αυτο?

ευχαριστω πολυ niva
  18. margarita-junior

γεια σας παιδια!!
    σημερα, τωρα βασικα εβαλα δευτερη φορα την μικρη μου στο δωματιο μου (γιατι το κλουβι της ειναι στο σαλονι) κ μετα απο λιγο αρχισε να φτερνιζεται πολλεσ φορες...........ειναι ανησυχητικο αυτο?τι λετε να φταιει?
    να την παω στον κτηνιατρο?φαινεται μια χαρα κ ολη την ωρα τρεχει τωρα...

σας ευχαριστω εκ των προτερων.....
  19. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Κάτι θα την πείραξε απο τον χώρο σου. Έχεις αρώματα, ή αποσμητικά χώρου; Μήπως καπνίζεις;
  20. margarita-junior

οχι τιποτα απο αυτα δεν εχω ουτε καπνιζω....
    σημερα ειναι κακοδιαθετος....δεν πολυ τρωει κ ολη την ωρα γλυφεται....
    λετε να επαθε κατι?

Share This Page