Αρουραιοι!!

Discussion in 'Άλλα είδη!' started by noMoreFaith, Apr 21, 2010.

1. noMoreFaith

noMoreFaith Member

Αρουραιοι

Μερικές φωτογραφίες από τους κατοικίδιους αρουραίους μου:

Για όσους ενδιαφέρονται, οι αρουραίοι δεν έχουν ουδεμία σχέση με βρομερά ζώα που υπάρχουν για να τα δηλητηριάζουμε, αντιθέτως πρόκειται για ζώα φιλικά, έξυπνα, ενδιαφέροντα και ιδιαίτερα κοινωνικά.

Υπάρχει αυτό το φόρουμ επίσης, ειδικά αφιερωμένο σ'αυτούς:

http://thebadrat.forumotion.com
    Last edited: Feb 11, 2012
  2. ΤΙΙ;;;; Καλά, έχουμε ξεφύγει; Καλά τα χάμστερ, άντε και ποντίκια με ουρά, αλλά αρουραίοι για πετ; Μέσα στο σπίτι, σε κλουβί; Μη μου πεις ότι τα πιάνεις κιόλας;; Ξέρεις τι αρρώστιες κουβαλάνε αυτά; Να τα ξεφορτωθείς πριν σε δαγκώσουν και μετά τρέχεις!

...Φυσικά αστειεύομαι....:) (κι ελπίζω να μη βαρεθείς να κούς τα παραπάνω...)

Έχεις δίκιο σε όλα όσα είπες, οι αρουραίοι είναι τόσο παραγνωρισμένα και παρεξηγημένα πετ στην Ελλάδα, όσο και έξυπνα, χαριτωμένα και συντροφικά. Να σου ζήσουν λοιπόν οι φάτσες σου (στην πρώτη φωτό είναι για πολύ τράβηγμα μουστακιού!!) Τι φύλο είναι; Θα ήταν όμορφο να μοιραστείς πληροφορίες και φωτό, μιας και δεν ασχολούνται πολλοί στην Ελλάδα με αυτά τα τρωκτικά... Αλήθεια, ήταν μελλοντικό φαγητό για φίδια και τους έσωσες, ή έφερε κάποιο κατάστημα για κατοικίδια; Θα ήθελες να μου πεις με ένα πμ από πού τα προμηθεύτηκες;
    Και πάλι να σου ζήσουν!
    Last edited: Apr 22, 2010
  3. noMoreFaith

noMoreFaith Member

Ειναι και τα 2 θηλυκα, περιπου 4 με 6 εβδομαδων...ειναι χρωματος agouti δηλαδη το φυσικο καφε των αγριων αρουραιων-καποια στιγμη θα ανεβασω περισσοτερες φωτο και βιντεο που εχω τραβηξει! Γενικα ηταν δυσκολο να βρω (ειχα παει σε ενα pet shop και τους ρωταω "αρουραιους εχετε;" και μου λεει "κατεψυγμενους;") αλλα το συγκεκριμενο μαγαζι που τους πηρα τα πουλουσε ως τροφη, αλλα εκανε και παραγγελιες και μου εφερε αυτα τα 2 που ειναι κανονικα fancy rat..θα σου στειλω το μαγαζι με πμ. Παντως, η αληθεια ειναι πως εχει πολυ φαση η αντιδραση του κοσμου οταν τους το λεω (και καλα φοβοντουσαν οτι θα φερω ποντικια απο υπονομους που θα μας κολλησουν αρρωστιες, θα βγαινουν την νυχτα απο το κλουβι και θα πανε στα ρουθουνια μου και αλλες #@!&) αλλα πλεον ειδαν ποσο φοβερα ζωακια ειναι και εχουν αλλαξει γνωμη.
    Θα ποσταρω αργοτερα μερικα βιντεακια απο youtube με κολπα εκπαιδευμενων αρουραιων και τετοια, ετσι να τους προωθησω και λιγο γιατι στην Ελλαδα δεν τους συμπαθουν και ιδιαιτερα...:tongue:
  4. mariaz

mariaz Member

Κουκλάκια είναι. Να σου ζήσουν!!!!
  5. noMoreFaith

noMoreFaith Member

6. alex GxC

alex GxC New Member

geia xara nomorefaith!
    psaxnw kai gw gia arouraious sthn a8hna kai opou rwthsa me koitousan kala kala!
    mporeis mhpws na mou steileis ena message gia to pou mporw na vrw auto to kataplhktiko pet?thanx!
  7. Antigoni87

Antigoni87 New Member

Γεια και από εμένα! Εμείς μιλήσαμε και στο greekbirdclub ;)
    Πολύ ωραία τα βιντεάκια! Και κούκλες οι μικρές σου!!
    Ισχύει ότι δε μπορείς να πάρεις μόνο ένα, επειδή παθαίνουν κατάθλιψη κτλ; Έλεγα για ένα θηλυκό. Χρειάζονται απαραιτήτως συντροφιά ή μπορούν και μόνο με τον άνθρωπο, αν ασχολείται αρκετά μαζί τους;
  8. noMoreFaith

noMoreFaith Member

δεν θα ειναι το ιδιο. χρειαζονται και ενα ομοιο του ειδους τους. οσο και να ασχολεισαι μαζι τους, δεν αλλαζει τιποτα. φαντασου ας πουμε να ζουσες με εναν αρουραιο και να μην εβλεπες ποτε ουτε εναν ανθρωπο...ετσι ειναι και γι αυτους. ειναι πολυ κοινωνικα ζωα. οσο πιο πολλους εχεις, τοσο το καλυτερο.
  9. noMoreFaith

noMoreFaith Member

10. gratiosa

gratiosa New Member

Είναι συμπαθέστατα...να σου πω την αμαρτία μου μόλις είδα για αρουραίο στραβομουτούνιασα, παρότι έχω και χαμστεράκι και κουνελάκι, δεν μου άρεσε η ιδέα...αλλά τα βιντεάκια αποδεικνύουν πως είναι πανέξυπνα και συμπαθέστατα ζωάκια!! Να σου ζήσουν!!!
  11. Κώστος

Κώστος New Member

Η πρώτη φώτο τα σπάει,κούκλος/α είναι.
  12. Julius2

Julius2 New Member

ta spane! Pou tous phres? Endiaferetai h aderfh m :)
  13. Tania

Tania New Member

τωρα βρηκα τι τρωκτικο θα παρω!να΄σαι καλα
  14. Tania

Tania New Member

I LOVE RATS!!!
  15. Tania

Tania New Member

απο ποιο πετ σοπ τα πηρες;
  16. noMoreFaith

noMoreFaith Member

(σε μια παιδικη χαρα...)
  17. Τάνια

Τάνια New Member

Καμία απάντηση??? :confused::confused5:
  18. noMoreFaith

noMoreFaith Member

^ σου εστειλα πμ
  19. Brunitsa

Brunitsa Member

Κουκλιααά!!! Να σου πω την αλήθεια...αναρωτιέμαι..πώς τα έχεις υπό έλεγχο στην παιδική χαρά; Δεν φεύγουν;;; Να σου ζήσουν!!!
  20. noMoreFaith

noMoreFaith Member

συνηθως τα αφηνω λιγο ελευθερα να τρεξουν και μετα απο μονα τους ανεβαινουν παλι πανω μου (εχουν μαθει να καθονται στον ωμο μου για να τα παω βολτα) :yesnod:

Share This Page