Ασκίτης σε Γερμανικο ποιμενικο

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by ManosX, Jan 11, 2016.

1. ManosX

ManosX New Member

Καλησπερα,εχω αρκετες αποριες σχετικα με την αθενια αυτη λογω του οτι ο μεχρι προσφατα κτηνιατρος μου δεν βοηθησε κ ηθελε να φαει λεφτα

Θα περασω με συνοπτικες λεπτομεριες στα μερη που με ενδιαφερουν να παρω μια γνωμη

Επειτα απο ξαφνικο πρηξιμο στην κοιλιακη χωρα,δυσφορια κ δυσκολια στην αναπνοη κ τραγικα αποτομης απωλειας βαρους απευθυνθηκα στον εν λογω "κτηνιατρο".
    Υστερα απο αιματολογικεςκ υπερηχο προ 40 ημερων διαγνωσθηκε ο σκυλος μου με ασκιτη

ειναι 24 μηνων,ρατσας γερμανικος ποιμενικος,θυλικο βαρους 30 κιλων

Δεν θα κατονομασω τα κτηνιατρικα φαρμακα λογω του οτι μπορει να μην ειναι επιθυμητο για διαφορους λογους εδω μεσα,μονο εαν μου ζητηθει,

Επειτα απο θεραπεια 1 μηνα με γενοσιμο φαρμακο για την καρδια κ διουρητικα lasix 40mg(αυτα χρησιμοποιουνται απο ανθρωπο γιαυτο κ τα αναφερω),μια φορα το πρωι κ μια το βραδυ το καθενα απο αυτα,ειδα να βελτιωνεται ο σκυλος μου,απο θεμα πρηξιματος,διαθεσης,ενεργειας κ βαρους

Τα σταματησαμε προ 2 ημερων σχεδον αλλα αμεσως ξανακανει κατακρατηση υγρων κ ειναι παλι πρησμενο το σκυλι
    Ενδεικνυται να του συνεχιζω την θεραπεια με τα διουρητικα διχως τα φαρμακα της καρδιας ωστε να μην πρηζεται?
    Υπαρχουν καποια σημαδια που να μαρτυρανε αν θα ειναι μονιμη αυτη η κατασταση?
    Χρειαζεται κατι που πρεπει να προσεχω ή να κανω ωστε να εχει καποιον φυσικο τροπο καλυτερευσης?(οχι θεραπειας,απλα να μην χρειαζεται φαρμακα)

Ευχαριστω εκ των προτερων κ σε περιπτωση που μπορουν να βοηθησουν εχω τις αιματολογικες κ την καρικατουρα που εβγαλε ως διαγνωση ο υπευθυνος για τον υπερηχο

Share This Page