Ασβέστιο, Βιταμίνες και συμπληρώματα διατροφής...

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by Morgan_A, Mar 21, 2007.

?

Δίνεται συμπληρώματα διατροφής... στα ζωάκια σας ???

1. Ναι, πάντα !!!

0 vote(s)
    0.0%
  2. Ναι, μέχρι κάποια ηλικία...

0 vote(s)
    0.0%
  3. Σπανίως...

0 vote(s)
    0.0%
  1. Morgan_A

Morgan_A New Member

Θα ήθελα να ρωτήσω, εάν δίνεται ασβέστιο και βιταμίνες..., στα μωρά σας ???

Αλλά θα ήθελα να μάθω, επίσης και μέχρι ποια ηλικία, κατά την άποψή σας, επιβάλλεται...,
    η συστηματική χορήγηση τέτοιων σκευασμάτων...??? :?

Θα ήθελα να διευκρινίσω, ότι όπως πάντα..., με ενδιαφέρει και η εμπειρική σας γνώμη..., όχι μόνο η γνώμη των ειδικών...,
    η οποία βεβαίως, είναι πολύ σημαντική..., για μένα. :)

.

[ Δημοσίευση : 21.03.07 - ώρα : 08.00 μμ ]
  2. platon

platon Σκύλος

Εγώ 3 χρόνια έχω δώσει μόνο μία φορά βιταμίνες, όταν ήταν κουτάβι και την είχα πιάσει να τρώει τα κακά της.

Πιστεύω πως όταν ο σκύλος έχει ισορροπημένη και ποιοτική τροφή, δεν χρειάζετε κάτι παραπάνω.
  3. aggeliki

aggeliki New Member

και εγω το ιδιο πιστευω,ισως χρειαζονται κατι παραπανω οταν γερασουν.
  4. boxer2

boxer2 New Member

εξαρταται απο την υγεια και τον τροπο ζωης και διατροφης του ζωου
    υπαρχουν πολυ καλα και ακινδυνα συμπληρωματα που μπορουν να αποδειχτουν τελεια για το ανοσοποιητικο συστημα. και για πολλους αλλους λογους. καποια ειναι και απαραιτητα. ειδικα για σκυλια που τρεφονται με ξηρα τροφη.

εγω δινω γλυκοζαμινη/χονδροιτινη/msm για τις αρθρωσεις(μονιμα)
    και ομεγα 3 για ανοσοποιητικο,αρθρωσεις και τριχωμα
    και βιταμινη c για ανοσοποιητικο και αρθρωσεις

παροτι η διαιτα του σκυλου μου ειναι πληρης, προτιμω να δινω το κατι παραπανω
    απλα η ιστορια με τα συμπληρωματα θελει λιγο ψαξιμο. πχ. το ασβεστιο ειναι μια τελειως λαθος επιλογη, και δυστυχως πολλοι το δινουν σαν καραμελα :?
  5. kango

kango New Member

egw kserw oti h kalh ksira trofh exei oles tis vitamines pou xriazete ena skylaki!nomizw oti einai ypervolh na dinoume se mikrh hlikia se megalh isos na einai kalo!panta omws systimenes apo ton giatro tou!

Share This Page