Αυγά!!!

Discussion in 'Τσίου - Σχετικά με τα πτηνά' started by wind-sa, Mar 29, 2008.

1. wind-sa

wind-sa New Member

Ta kanarinakia mou exoune 2 auga!!! Den ksero omos an tha vgoun morakia i oxi?! As elpisoume!

2. Debby

Debby New Member

δεν εκαναν φωλιτσα με την κλωστη?ετσι στο πλαστικο πηγε και τα εκανε?μαλλον δεν ξερουν :roll: !
  3. wind-sa

wind-sa New Member

To proto aygo to kanane xoris nima...kai to spasane! Meta mallon katalavane to lathos kai ftiaksane folia...tora exoume duo...Elpizo den ta spasoun...kai tha vgoun poulakia...gia mena einai proti fora...anisixo trela (san mamaka tous) :-D
    Debby, pos einai ta mikra papagalakia?
  4. Debby

Debby New Member

το πρωτο πουλακι που ειχε βγει,διστυχως το πατησε και το εσκασε η θυληκια(δεν ηξερε βλεπεις)τωρα εχουν 2 που τα προσεχουν παρα πολυ και τα εχουν κανει θρεπταρια :-D .σημερα πρεπει να βγηκε και αλλο και πρεπει να εχει 2 αυγα ακομα που κλωσαει....τωρα που εβαλαν μπρος δεν σταματανε με τιποτα....
  5. wind-sa

wind-sa New Member

Krima poli gia to proto :cry: .... As ola tha paei kala! Na sou zisoun ta alla!
  6. Debby

Debby New Member

ελπιζω να σου βγουν και σενα πουλακια...και αν δεν σου τα βγαλουν με την πρωτη θα σου τα βγαλουν με την δευτερη :wink:!πολυ ομορφο το κοκκινουλι...
  7. ELECTRA86

ELECTRA86 New Member

τα καναρινάκια μου όταν είχαν ζευγαρώσει είχαν κάνει δύο αυγουλάκια αρχικά,που το κλώσαγαν μία η καναρίνα μία ο καναρίνος...πολύ πλάκα είχε..μετά από κάποιες μέρες έσκασε μύτη ο μικρός από το ένα αυγό.το άλλο προφανώς δεν είχε τίποτα.έκαναν και άλλα,αλλά δε βγήκαν πουλάκια.νομίζω τα αυγά που δεν έβγαινε πουλάκι τα έτρωγαν κιόλας.. :?
    είναι γλύκα το ζευγαράκι σου με ωραία χρώματα!!είμαι περίεργη τι χρώμα θα βγουν τα μικρά!!μην ανησυχείς πάντως!όλα καλά θα πάνε!
  8. wind-sa

wind-sa New Member

Euxaristo! euxaristo paidia! :)
  9. kokacy10

kokacy10 New Member

Τουλάχιστον εσάς τα καναρίνια σας έχουν τσάνς να βγάλουν κανα πουλάκι εμένα που το ζέστενε ενό ήταν άσπορο...Ευτυχώς τώρα που συκώθηκε και έχω και νέο καναρίνι κάτι μπορεί να γίνει.
  10. christinaa

christinaa New Member

ante me to kalo na sou vgaloun mwrakia. to kokkino poso kairo to exeis? tou dineis xrwma ? an nai tha sou protina na to stamatiseis giati tous prokaloun provlimata. an einai to fisiko tou einai foveros ftou ftou....
  11. wind-sa

wind-sa New Member

Oxi, xroma den dino :D einai fisikos....apla latrevi fruta kai laxanika...kai mia fora tin vdomada polyvitamines....

H kanara mas den sikonete kathilou! Pos den piastike? Tin taisei arsenikos... Exei mono 2 ayga, pou ta ekane ne diafora mias meras...den mou fenete auto fisiko!...dpidi kanonika kanoun 5-6 auga, 1 kathe proi.
    mporei na einai aspora... :(
  12. christinaa

christinaa New Member

μην ανυσιχείς θα δείξει η πορεία. εμένα μου έχουν κάνει και ένα μόνο και το έβγαλαν. αλλά η καλύτερη καναρα μου μου είχε κάνει 6 και της είχα βάλει και αλλά 6 από άλλες κανάρες και μου τα έβγαλε όλα και τα μεγάλωσε όλα χωρίς διακρίσεις. άψογη μάνα ήταν.
    Δεν είναι απαρέτιτο να κάνει πολλά.
  13. wind-sa

wind-sa New Member

Xtes exo kanei ooskopisi sta auga....kai kati ida mesa :D ...omos den eimai sigouri :( ... Logika an einai sporomena ta mikra prepei na vgoun 10-11 apriliou. Makari Theouli mou na vgoun!
  14. wind-sa

wind-sa New Member

Telika, xtes petaksa ta ayga... to ena eixe ena mikro ragisma kai exei stegnosi to allo eitane asporo... :(
    Simera h gitonisa tha mas parei to arseniko kokkinouli piso....ta ixa poli kairo mazi kai to agapisa to poulaki to allo....den thelo na to dino :cry:
    Otan to pira eitane me vromika ftera, den ixe sto klouvi oute vitamines oute augotrofi...tipota.... Tora einai omorfoulis...katharoulis... Ksero oti se mena einai kalitera...ma ti na kano? Tipota. Tou afina polla dorakia sto klouvi.
    Nomizo prepei na pao na agorazo ena arseniko :?
    Euxaristo olous...
  15. Debby

Debby New Member

γιατι δεν τον κρατας σε αλλο κλουβι?
  16. wind-sa

wind-sa New Member

...giati to arseniko den einai diko mou...apla mou to dosane gia 2 mines...kai tora ton pirane piso....

Share This Page