1. Marianthy

Marianthy New Member

Αυτή λοιπόν είναι η Αύρα. Με μαξιλάρι την παντόφλα μου.

κι εδώ είναι αφού ξύπνησε...

Δεν έχει και μεγάλη διαφορά από κοιμισμένη... :-D
  2. aggeliki

aggeliki New Member

γλυκα ειναι,φουντωτη,φουντωτη!!!
  3. Marianthy

Marianthy New Member

Ο κύριος από δω (Ρίκο) ζήλεψε και ήθελε και αυτός δημοσιότητα! :-D
    Δεν ξέρω αν είναι φάτσα :lol: αλλά σίγουρα δεν είναι ράτσα... (και δεν μας κελαηδάει αλλά τον αγαπάμε όπως είναι. :) )

Κι εδώ μαθαίνει να χρησιμοποιεί το ποντίκι...

Δεν πειράζει που δεν είναι ούτε σκύλος ούτε γάτα ε? :-D
  4. aggeliki

aggeliki New Member

δεν φοβαται καθολου?το εχεις απο μικρο μαθει?
  5. Marianthy

Marianthy New Member

Τον πήρα περίπου δύο με τριών μηνών. Εγώ ήθελα παπαγάλο, η μαμά μου καναρίνι. Κι επειδή δεν ήθελα ένα καναρίνι μέσα σε κλουβί, της είπα οκ αρκεί να είναι μικρό σε ηλικία ακριβώς για να μας συνηθήσει πολύ εύκολα και να μην μένει κλεισμένο στο κλουβί. Δεν με ένοιαζε ούτε αν θα είναι από τα καλλίφωνα, ούτε κάτασπρο, τίποτα! Το είδα σε έναν γνωστό στο χωριό και... έρωτας.... :heart: Αυτό βέβαια το πλήρωσα γιατί δεν άκουσε όταν έπρεπε μεγαλύτερο καναρίνο να μάθει να κελαηδάει... Δεν με πειράζει όμως! :)

Στην αρχή ήταν πολύ φοβισμένο. Ήταν δύσκολο να τον πείσω, αλλά με λίγη υπομονή τον κατάφερα. Και όποτε είμαι σπίτι κυκλοφορεί στον ώμο μου.

Όχι μόνο δε φοβάται αλλά αν πας να τον ανεβάσεις με το ζόρι στο δάχτυλό σου και δεν θέλει, σε κράζει κανονικότατα! :D
  6. aggeliki

aggeliki New Member

δεν φοβασαι μηπως το αρπαξει η γατα?εμας ο πορτοκαλι ο γατος που ειναι στους γονεις μου τωρα μεσα στο σπιτι κοιμοταν διπλα στο κλουβι και το καναρινι δεν τον φοβοτανε αλλα εκτος κλουβιου δεν το ειχα επιχειρισει
  7. Marianthy

Marianthy New Member

Η γάτα ζει στον κήπο. Τώρα το χειμώνα έρχεται πού και πού μέσα κανένα βραδάκι μόνο, γιατί έχει μάθει έξω και κάθεται στην πόρτα και φωνάζει να βγει.. Αλλά και όταν έρχεται ο Ρίκο δεν είναι χύμα έξω από το κλουβί :? και είναι και σε άλλο χώρο! Την πρώτη εβδομάδα που τον είχα είχαμε παρά τρίχα ατύχημα! Και άλλη μια φορά η χαζοβιόλα τον είδε από το παράθυρο και όρμησε στο τζάμι! Ευτυχώς όχι δυνατά δεν χτύπησε... Αυτός δεν τρόμαξε πάντως ο αναίσθητος!

Το μαζί απαγορεύεται! Δεν ρισκάρω! :oops:
  8. christinaa

christinaa New Member

marianthi pws to ekanes afto?
    egw ta dika mou den epixeirisa na ta imerepsw den ithela na ta pedepsw alla ta exw se terastia klouva.
  9. Marianthy

Marianthy New Member

Αν έχεις πάααραααα πολύ υπομονή δεν πεδεύονται. Αλλά αν είναι ήδη ενήλικα δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι.

Ξέρεις πόση ώρα είχα κάτσει με το χέρι ακίνητο μέσα στο κλουβί του κρατώντας λίγο κρόκο αυγού... (Λιχουδιά!) Στην αρχή απλά το συνήθισε. Μετά από δυο τρεις μέρες ακούμπησε το αυγό να φάει, και μέσα σε μια εβδομάδα καθόταν και στο χέρι μου. Αφού δεν είχε πια κανένα πρόβλημα με το χέρι τον έβγαλα άνετα και έξω από το κλουβί, εννοείται σε δωμάτιο με κλειστά τα πάντα! Τώρα δεν θέλει να βάζω το χέρι μου στο κλουβί του. Κράζει και τσιμπάει! Απέκτησε και προσωπικότητα! :-D

Στην αρχή ο καημενούλης δεν μπορούσε να πετάξει... Τώρα κάνει στροφές στον αέρα και έχει δυναμώσει πολύ! :)

Ήθελα να προσπαθήσω να κάνω το ίδιο και στο καναρίνι που πήρε η μαμά μου για δικό της, αλλά επειδή ο Ρίκο δεν κελαηδάει ιδιαίτερα, πιστεύει πως αν ημερέψει και ο δικός της, θα σταματήσει να κελαηδάει... Ότι και να λέει εγώ αν βρω χρόνο θα το παλέψω γιατί είναι κρίμα να είναι άγριος... Να μην μπορεί να απολαύσει λίγο πέταγμα... Γιατί είναι επικίνδυνο για ένα πουλί άγριο να μένει έξω από το κλουβί.. Μπορεί να χτυπήσει αν τρομάξει.

Α! και αν τυχόν δοκιμάσεις τίποτα τέτοιο, εννοείται κουρτίνες κλειστές γιατί θα φάει τη μούρη του σε κανένα τζάμι και θα έχεις στεναχώριες... Επίσης προσοχή σε γεμάτα ποτήρια, προσπαθούν να κάνουν μπάνιο και αν πέσουν μέσα μπορεί να πνιγούν...
  10. aggeliki

aggeliki New Member

καλημερα και εγω τα εβγαζα και πεταγανε και το ενα εσπασε μαλλον το ποδαρακι του γιατι προσγειωθηκε στο μωσαικο και γλιστρησε και απο τοτε δεν τα ειχα ξαναβγαλει
  11. Marianthy

Marianthy New Member

Μήπως ήταν τρομαγμένο και χτύπησε? Ήταν ήμερο? Μπορεί να φοβήθηκε κάτι... Ή να μην μπορούσε ακόμα να πετάξει καλά και να προσγειώθηκε άτσαλα... Ο Ρίκο πάντως έχει πια πλήρη έλεγχο των φτερών του όταν πετάει, δεν έχει πρόβλημα. Εκτός από όταν είναι βρεγμένος από μπάνιο, δεν μπορεί να πετάξει καλά και βγάζει κάτι πίου πίου να τον μεταφέρουμε εμείς! :-D
  12. aggeliki

aggeliki New Member

ναι,προσγειωθηκε και γλιστρησε,απο τοτε ειχα τυψεις γιατι εμεινε κουτσο
  13. Marianthy

Marianthy New Member

:cry: :cry:
  14. Xotikouli

Xotikouli New Member

Πανέμορφα είναι και τα δύο, να τα χαίρεσαι!

Όταν ήμουν μικρή οι γονείς μου δεν θέλανε σκύλο ή γάτα μέσα στο σπίτι (κυρίως λόγω υγείας-άσθματος). Έτσι είχα πάντα στο δωμάτιό μου άλλα μικρά ζωάκια (χάμστερ, καναρίνια κλπ). Είχα λοιπόν ένα καναρινάκι που όταν διάβαζα το άφηνα μερικές φορές να κάνει βόλτες και μετά έμπαινε κάποια στιγμή μόνο του στο κλουβί. Στην αρχή όμως-μέχρι να μάθει να πετάει καλά-μπορεί να είναι λίγο επικίνδυνο... Μια μέρα σφήνωσε πίσω από το καλοριφέρ (ευτυχώς ήταν κλειστό!) και με κατατρόμαξε. Από τότε κόπηκαν οι βόλτες :(
    Δεν έχει καμία σχέση πάντως το αν τραγουδάει με το αν είναι εξημερωμένο.
    Τότε είχα πάρει μια κασέτα με φωνές από αρσενικά που τραγουδούσαν. Έτσι ακούνε τα μικρά, ακόμα και αν δεν είναι κοντά σε μεγάλο αρσενικό και μαθαίνουν. Φαντάζομαι ότι τώρα θα υπάρχουν αντίστοιχα cd.
  15. Xotikouli

Xotikouli New Member

16. Marin

Marin Administrator

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρη, νομίζω πως αυτά που κελαηδούν το κάνουν απο μοναξιά?

Μαρίνα
  17. Marianthy

Marianthy New Member

Αυτά που κελαηδούν το κάνουν κυρίως γιατί θέλουν γυναίκα. :-D Αλλά μπορεί ένα καναρίνι να μην αναπτύξει όλες του τις δυνατότητες στο κελάηδημα αν δεν ακούσει τον κατάλληλο δάσκαλο (έμπειρο καναρίνο :wink: ). Ο δικός μου δεν άκουσε. Κι έτσι κελαηδάει πολύ λιγότερο... και κάνει λίγο άσχετους ήχους. :-D . Όταν όμως ακούει βρύση να τρέχει ή κάποιο συνεχόμενο θόρυβο, πχ μουσική, ρίχνει και αυτός κανένα τραγούδι.

Λίγο που το έψαξα, μου είπαν πως για κάποιο λόγο τα ηχογραφημένα τραγούδια καναρινιών δεν έχουν το ίδιο αποτέλεσμα. Αν και έχω μερικά και του βάζω. Πιο πολύ κελαηδάει πάντως με μουσική πιάνου και ήχους νερού που έχω ένα cd... :lol:

Μαρίνα ίσως φταίει και λίγο η βαρεμάρα που κάθονται και τραγουδάνε. Μου έχει περάσει από το μυαλό... Όταν είναι κλεισμένο μέσα σε ένα κλουβί μόνιμα, ο μόνος τρόπος να βγάλει την ενέργειά του είναι να τραγουδάει... Δεν ξέρω αν ισχύει όντως αλλά κι εγώ συμφωνώ... Ο Ρίκο με τόσα πράγματα που έχει να κάνει όταν είναι ελεύθερος... σιγά μην τραγουδήσει! :lol:
    Και πιστεύω πως και να εξημερωθεί το καναρίνι της μαμάς μου, τώρα που έχει μάθει να κελαηδάει δεν θα το ξεχάσει! :-D Αξίζει τον κόπο γιατί αν σε φοβάται και το βγάλεις να πετάξει, είναι πιο πιθανό να έχει ατύχημα, απ'όταν θα ξέρεις οτι θα έρθει να προσγειωθεί πάνω σου. :)
  18. Marin

Marin Administrator

Ναι και εγώ γιαυτό το είπα... σιγά μην τραγουδάει αν έχει τόσες ασχολίες! χαχα.

Μπράβο παντως, είναι ωραίο αυτό που έχεις κάνει δεν είναι και εύκολο.

Αν θέλεις γράψε την ιστορία του καναρινιού και στείλε μου μαζί με photos στο [email protected] για να το βάλουμε στο site, θα είναι ωραίο παράδειγμα για καναρινόφιλους!!

Αν γράψεις και συμβουλές πιστεύω θα τους βοηθήσεις.

Μαρίνα
  19. Marianthy

Marianthy New Member

Ευχαρίστως, κανένα πρόβλημα.. Μόνο από βδομάδα που θα γυρίσω :)
  20. Marianthy

Marianthy New Member

Share This Page