Αυξημένη όρεξη

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by aggeliki, May 27, 2008.

1. aggeliki

aggeliki New Member

μην με περασετε για υστερικη :oops: ,αλλα ειναι η αυξημενη ορεξη ενδειξη για κατι ανησυχητικο???αλλαγη δραστηριοτητας δεν εχει γινει,ουτε αλλαγη τροφης,τοσα χρονια λιγοφαγη ητανε.κατι ειχα ακουσει οτι τα σκυλια που εχουν καλαζααρ εχουν αυξημενη ορεξη αλλα αδυνατιζουν ή λεω βλακειες??
  2. Alex2

Alex2 New Member

Re: αυξημενη ορεξη

Δε νομίζω ότι σκυλί που πάσχει από καλαζάρ έχει αυξημένη όρεξη.

Ή διατηρούν τα ίδια διατροφικά επίπεδα και αδυνατίζουν, ή έχουν μειωμένη όρεξη.

Είναι κάποιο αδέσποτο? Υπάρχει περίπτωση να έχει ζευγαρώσει?
  3. aggeliki

aggeliki New Member

οχι,ειναι ενα απο τα δικα μου,στειρωμενο.ευχαριστω :)
  4. fwteinh

fwteinh New Member

τα στειρωμενα τρωνε παραπανω ξερω
  5. aggeliki

aggeliki New Member

αυτο δεν το ξερω παντως αυτη ειναι χρονια στειρωμενη ομως και μονο τωρα αυξηθηκε η ορεξη.
  6. zusje

zusje New Member

Δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς.Με τα χρόνια,αλλάζουν αυτά.Μπορεί τώρα κάτι να έγινε κ να τρώει περισσότερο και σε μερικές εβδομάδες να ξανά αρχίσει να τρώει όσο έτρωγε.Τα ζωά είναι σαν τους ανθρώπους,όπως εμείς έχουμε περιόδους που έχουμε περισσότερη όρεξη κ τρώμε παραπάνω,έτσι κ αυτά(ή λιγότερο).Υπάρχουν πολλά νοσήματα στα οποία αυξάνει η όρεξη και μειώνεται το βάρος,αλλά αυτό απ' ότι καταλαβαίνω δε συμβαίνει στη δικιά σου.Έχε λίγο το νου σου μήπως παρατηρήσεις τπτ,αλλά δε θεωρώ ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας.
  7. aggeliki

aggeliki New Member

ευχαριστω! :)
  8. aristea

aristea Active Member

@zusje μια και ο λογος για ορεξη.
    Το γατί μου τρώει ακαταπαυστα και ειναι αδύνατο σε σχέση με το φαι που καταναλώνει.
    Αποπαρασίτωση του εχω κάνει.
    Μου κανει εντύπωση κ το αναφέρω γιατι η αλλη γατα τρώει κανονικά, αυτο οσες φορες και να του βαλω θα φαει.
    Ασε που έρχεται μπροστά στο ψυγείο κ περιμένει.
  9. zusje

zusje New Member

Κοίτα συχνά είναι και θέμα γάτας.Δλδ ο δικός μου γάτος είναι τεράστιος(10,5 κιλά) και προσπαθώ εδώ και χρόνια να τον αδυνατίσω και δε χάνει γραμμάριο,δλδ να φανταστείς τρώει 70 γραμμάρια τροφής την ημέρα(ποσότητα που αντιστοιχεί σε γάτο 6-7 κιλών).Μπορεί να έχει περισσότερη κινητική δραστηριότητα απ' ότι η άλλη σου γάτα.Δε διευκρινίζεις αν είναι αρσενικό ή θηλυκο(λογικό τα αρσενικά να τρώνε περισσότερο και να είναι πιο αδύνατα συνήθως από τα θυληκά,ειδικά αν τα θηλυκό είναι κ στειρωμένο,μία παραπάνω αν το αρσενικό δεν είναι).Υποθέτω του έχεις κάνει εξετάσεις αίματος για έλεγχο των βασικών εσωτερικών οργάνων(νεφροί,συκώτι) και τις ασθένειες(FeLV,FIV).Γενικά απ τη στιγμή που δεν αλλάζει κάτι(δλδ τρώει όσο έτρωγε ή περισσότερο και αδυνατίζει) εγώ προσωπικά δε θα αγχωνόμουν ιδιαίτερα,δε μπορούν όλα τα ζώα να είναι ίδια,ανάλογα με τα γονίδια τους έχουν διαφορετική εμφάνιση,χαρακτήρα κλπ,άλλα γατιά είναι τεράστια κ παχουλά,άλλα αδύνατα και λεπτοκαμωμένα.Ακόμα και σε αδέρφια της ίδιας γέννας συχνά υπάρχουν σημαντικές εμφανισιακές διαφορές.Να ανησυχείτε όταν αλλάζει κάτι,όχι αν κάτι ήταν έτσι από πάντα.
  10. aristea

aristea Active Member

@zusje σε ευχαριστώ :)
    Είναι αρσενικός 9 μηνών περίπου αστείρωτος. Η αλλη είναι θηλυκιά κ στειρωμένη
    Δεν του εχω κανει ολες αυτες τις εξετάσεις. Για να είμαι ειλικρινής δεν το ειχα σκεφτεί μέχρι που παρατήρησα ποσο πολυ τρώει χωρίς να παχαίνει. Θα τα κανω ολα μαζί πριν τη στείρωση.
  11. zusje

zusje New Member

Εντάξει,μην αγχώνεσαι,είναι μικρός(δε ξέρω πόσο χρονών είναι η άλλη σου γάτα,αλλά με την ηλικία παχαίνουν) αστείρωτος και υποθέτω αρκετά ευκίνητος/παιχνιδιάρης ακόμα(που όσο περνάνε τα χρόνια βαριούνται που ζούνε).Λογικό να τρώει περισσότερο και να είναι πιο αδύνατος...όλα μια χαρά θα είναι θα δεις!

Share This Page