1. aristea

aristea Active Member

Shot with DSC-W17 at 2007-07-16
    Παιδιά δεν το πιστεύω!!!!!!!!!!!!!! Επιτέλους κατάφερα να ανεβάσω φώτο να σας δείξω το μπιγκλάκι μου. Απίστευτο
  2. gioyli

gioyli New Member

koyklaki einai na to xeresai!na do ego pote tha ta katafero!!!!
  3. aristea

aristea Active Member

Είμαι το πιο όμορφο μπιγκλάκι που έχετε δει.Δε χωράει αμφιβολία. :) :) :)
    Ε, μα καημό το είχα να βάλω μια φωτο της προκοπής!
  4. Sofia

Sofia New Member

Δυστυχως εγω δεν μπορω να τις δω :? Απο τα thumbnails παντως φαινεται κουκλι!
  5. dora

dora New Member

Κωνσταντίνα, είναι τέλειος!!! Πολύ όμορφος ο άτιμος!! :-D
    Γενικά, πρέπει να είναι πολύ ενεργητικά ζώα,ε? Είχα δει ένα άλλο beagle και δεν είχε κάτσει σε χλωρό κλαρί ούτε ένα λεπτό.. :eek:
  6. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Κούκλος ο σκυλάκος σου! Έχεις και άλλες να μας δείξεις?
  7. gikkat

gikkat New Member

ένα θα σου πω... εγώ θεωρούσα τη Ramone υπερκινητική, μέχρι που γνώρισα ένα beagl-όνι... :-D
  8. aristea

aristea Active Member

Παιδιά μη το συζητάτε. Τον λατρεύω, αλλά όποιος δεν έχει αυλή να μην αποκτήσει ποτέ μπιγκλ. Αρκεί να σας πω ότι έφαγε το ποτιστικό όταν ήταν 6-7 μηνών. Θέλουν χώρο να εκτονώνονται και να σκάβουν.Για τα μαξιλάρια του καναπέ μη το κάνω θέμα τα άλλαξα για τρίτη φορά. Ομως έχει πολύ καλό χαρακτήρα από τη μάνα του, για μένα είνα η χαρά να έχεις σκύλο. Επιπλέον η θετική εκπαίδευση που του κάναμε έπιασε τόπο. Κάθε μέρα ακούει περισσότερο και ηρεμεί.Τι ενδιαφέρον έχει η ζωή εαν δεν έχεις ένα μπιγκλ να τραβάει τις πετσέτες :p ή να περιμένει υπομονετικά να του δώσεις ένα μεζεδάκι όταν μαγειρεύεις?
    Δεν είναι από τα σκυλιά που δεν καταλαβαίνεις ότι υπάρχουν.
    Εχω πολλές φώτο αλλά είπα να μην το παρακάνω. :)
  9. aggeliki

aggeliki New Member

καλα κωνσταντινα τωρα ειδα τον σκυλακο σου. :-D αργησα αλλα τον ειδα :lol: πολυ μου αρεσουν και μενα τα μπηγκλ και τα χρωματα που εχουν.εχει ενας γειτονας και οντως ειναι πολυ υπερκινητικα.να τον χαιρεσαι! :)
  10. Νότα

Νότα New Member

Πολυ ομορφουλικο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Να το χαίρεσαι!

Τελικα το φορουμ δεν πρέπει να λέγεται pets Αλλα BEAUTIFUL PETS!!!!!!! :lol: :lol: :p
  11. apokara

apokara New Member

Καλημέρα
    Επειδή θέλω να πάρω και εγώ ένα beagl αλλά αυτά που μου είπες (με τα μαξιλάρια και το ποτηστικό ) με τρόμαξαν .
    Ολα τα beagl συμπεριφέρονται έτσι ή το δικό σου ; Μήπως θέλει περισσότερο παιγχίδι ;

12. aristea

aristea Active Member

Εγω σε οποιον μου λεει να παρει μπιγκλ λεω οχι
    Ειναι πεισματαρικα, γεματα ενεργεια, δεν ειναι του καναπε δεινοι ιχνηλατες
    Κοντευει τα 5 και δεν εχει σηκωσει μυτη απο το εδαφος

Στο ιντερνετ υπαρχουν πολλες πληροφοριες για τα μπιγκλ. Ψαξε και σκεψου το πολυ καλα
    Μη σε ξεγελαει αυτη η αθωα φατσουλα
  13. Irmakias

Irmakias New Member

αχχαχαχχα πολλυ σωστα aristea εχει ενας γνωστος μου και τα περναει και ο ιδος αυτα,
  14. aristea

aristea Active Member

apokara,
    Θα ήθελα από την δική μου εμπειρία να πω ότι όντως είναι πολύ φιλικό και παιχνιδιαρικο, συνηθίζω να λέω ότι είναι η "χαρά" να έχεις σκύλο.
    Δεν παυει να είναι κηνυγόσκυλο με ότι αυτό συνεπάγεται Οποιος λοιπόν θα ήθελε να αποκτήσει μπηγκλ θα πρέπει να έχει διάθεση να ασχοληται μαζί του με παιχνίδια και βόλτες. Είναι υπερκινητικό και αν δεν εκτονώνεται θα διοχετεύει την ενέργεια του σε ζημιές.
    Χρειάζεται εκπαίδευση από τον 4 μήνα οπωσδήποτε. Δεν μπορώ να φανταστώ μπηγκλ ανεκπαίδευτο. Πρέπει να ξέρει τα όρια του και η οικογένεια με τη σειρά της να μπορεί να επικοινωνεί μαζί του. Σε αυτό το σημείο να τονίσω ότι εκπαιδεύονται μια χαρά με θετικό τρόπο χωρίς χρήση βίας που δυστυχώς κάποιοι προτείνουν (εύκολη λύση) με το σκεπτικό ότι είναι πεισματάρικα.
    Αν τα περισότερα σκυλιά είναι αγελαία για το μπηγκλ αυτό ισχύει στο τριπλάσιο. Δεν ζει μόνο του, ταράτσες, μπαλκόνια.Θέλει την οικογένεια του για να είναι ευτυχισμένο και να αναδείξει τα προτερήματα του και φυσικά μας ανταμοίβει με την αγάπη του και τα παιχνίδια του.Στην αντίθετη περίπτωση θα γίνει δυστυχισμένο,νευρικό και κακότροπο. Ποιος ο λόγος άλλωστε να έχουμε σκύλο εαν δεν ζει μαζί μας?
    Πιστεύω ότι δεν είναι κατάλληλο για διαμέρισμα με μία επιφύλαξη.Καλό θα ήταν να υπάρχει αυλή έστω και μικρή για να μπορεί να σκάβει (αγαπημένη του συνήθεια) και να τρέχει. Αν κάποιος όμως ασχοληται αρκετά μαζί του πιθανόν να προσαρμοστεί στο διαμέρισμα.
    Θεωρώ δε, ότι είναι από τα πιο ζωηρά και ζημιάρικα κουτάβια. Γι αυτό όποιος δεν έχει υπομονή καλύτερα να μην το αποκτήσει.
    Δυστυχώς πολλά σκυλιά βρίσκονται στο δρόμο ή ζουν απομονωμένα στις ταράτσες και τα μπαλκόνια γιατί "ανακαλύπτουμε" εκ των υστέρων ότι δεν μπορούμε να καλύψουμε τις ανάγκες τους και "άλλα" περιμέναμε όταν αποκτήσαμε αυτή τη φατσούλα.
    Το μπηγκλ ανήκει σε αυτή την κατηγορία.Δεν είναι για άπειρους ιδιοκτήτες ή για εκείνους που περιμένουν ότι θα κάθεται στον καναπέ και θα τους φέρνει τις παντόφλες.
    Η παρουσία του είναι αισθητή και πρέπει να ενταχθεί στο τρόπο ζωής της οικογένειας για να υπάρξει αρμονική συμβίωση.

Επισης, ειναι μεγαλος δραπετης. Διανυει πολλά χιλιομετρα ακολουθώντας μια μυρωδια και αν φύγει μπορει να χαθει για πάντα.

Ποτέ χωρις λουρι!Στην Αγγλία τα εκπαιδεύουν ελευθερα σε συγκεκριμενο χώρο μόνο!

Θα βρεις κ εδω μερικες χρήσιμες πληροφορίες
    http://beagleclubnsw.org.au/
  15. aristea

aristea Active Member

http://www.youtube.com/watch?v=BAf7lcYEXag&feature=player_embedded

FCI :ομαδα 6 ιχνηλατης μικρου μεγεθους
    Χωρα προελευσης:Βρετανια
    Υψος:αρσενικα 36-41 εκατ. και θηλυκα 33-38 εκατ.
    βαρος:αρσενικα 10-11 κιλα θηλυκα 9-10 κιλα
    μεσος ορος ζωης:12-15 χρονια

Το μπηγκλ επι αιωνες κυνηγουσε για λογαριασμο της Αγγλικης αριστοκρατιας και ηταν απο τις πρωτες φυλες που αναγνωρισε ο Βρετανικος κυνολογικος ομιλος με την ιδρυση του το 1873.
    Στο τελος του 19ου αιωνα υπηρχαν στην χωρα 44 αγελες Μπηγκλ

Ειναι χαρουμενο μεχρι υπερβολης,ακουραστο και εργατικο και η ζωτικοτητα του πρεπει να βρισκει διεξοδο γιατι διαφορετικα γινεται ευερεθιστος
    Χρησιμοποιει την φωνη του συχνα και εχει την ταση να "τραγουδαει"

Η εμφυτη ταση του για ανεξαρτησια που εχουν ολοι οι ιχνηλατες,αυξανουν τις απαιτησεις της φυλης σαν κατοικιδια,αλλα ειναι κατι που αντιμετωπιζεται με σωστη εκπαιδευση και οταν ξεκινησουμε απο την μικρη του ηλικια.
    Ο πεισματαρης χαρακτηρας του ανταποκρινεται καλυτερα στην μεθοδο της ανταμοιβης.Εχει την ταση να περιπλανιεται και αυτο θα πρεπει να τεθει υπο ελεγχο απο νωρις

Ειναι ανθεκτικο και εκτος απο το βουτσισμα και τον ελεγχο των αυτιων και ματιων δεν απαιτει ιδιαιτερη προσοχη.Ειναι λαιμαργο και εχει ταση για παχυσαρκια.
    καποιες γραμμες μπορει να εχουν ταση για προβληματα καρδιας,επιληψια και προβληματα στα ματια

πηγή:http://www.akc.org/breeds/beagle/

Share This Page