Χαμστερ χανει τουφιτσες τριχων

Discussion in 'Τρωκτικά' started by Animalover26, Jan 28, 2016.

1. Animalover26

Animalover26 New Member

Γεια σας παιδια! Ειμαι καινουρια χαμστερομαμα οποτε οτιδηποτε περιεργο συμβαινει στο χαμστερακι μου με αγχωνει γι'αυτο θελω τη συμβουλη σας! Το χαμστερακι μου το εχω εδω και δυο εβδομαδες και μου ειπαν οταν το πηρα απο το πετ σοπ πως ειναι περιπου 5 εβδομαδων. Προχθες λοιπον το πρωι καθως το κρατουσα παρατηρησα πως μια τουφιτσα τριχας προεξειχε στην πλατουλα του κοντα στην ουριτσα. Την τραβηξα και κατευθειαν βγηκε. Αυτο που παρατηρησα ηταν πως στη ριζα της τουφας υπηρχε μικρο κομματακι σαν δερμα, σαν κακαδακι. Οριστε και μερικες φωτογραφιες για να σας βοηθησω να καταλαβετε τι εννοω.
    Το απογευμα εβγαλε ακομα ενα τετοιο μεσα στο κλουβι. Απο τοτε δεν εχω ξαναδει κατι αλλα τωρα που το ξανακρατουσα το ψηλαφιζα λιγο και κανωντας περα το τριχωμα του σε ενα σημειο ειδα πως ειναι λιγακι πιο αραιο και σαν να ειδα αυτο το ιδιο κακαδακι πανω στο δερμα του(Να σημειωσω πως δεν εχω καμια εμπειρια στα χαμστερ οποτε μπορει να ειναι και η ιδεα μου για το λιγο πιο αραιο τριχωμα). Επειδη εχω γινει μελος και σε ενα σαιτ ξενο για χαμστερ τα παιδια εκει μου ειπαν πως μπορει να ειναι mites, ακαρεα? Και να παω σε εναν κτηνιατρο να μου δωσει ivomec. Το θεμα ομως ειναι οτι εδω ειμαστε ελλαδα και δεν εμπιστευομαι ολους τους κτηνιατρους και επισης ειμαι φοιτητρια χωρις αυτοκινητο οποτε για να μην ταλαιπωρηθει και το καημενο το ζωακι με λεωφορεια θελω τη συμβουλη σας αν πρεπει να το παω σε καποιο κτηνιατρο η απλα να περασω μονη μου και θα μου γραψει το φαρμακο. Να σημειωσω πως μενω Θεσσαλονικη. Για οσους μενουν σκεφτομουν να παω να κανω μια ερωτηση σε ενα κεντρικο πετ σοπ στην Αριστοτελους που εχει και κτηνιατρο αλλα δεν ξερω κατα ποσο να το εμπιστευτω αφου εχω παρατηρησει πως δεν διατηρουν τα ζωα και στην καλυτερη κατασταση... :(
    Συγνωμη για το μεγαλο ποστ :) και ευχαριστω προκαταβολικα! ;)
  2. marich

marich Active Member

Εμείς απο απόσταση δεν μπορούμε να κάνουμε κατι πήγαινε το στον κτηνίατρο και ο θεός βοηθός !
    Animalover26 and Ektorakos20 like this.
  3. Ektorakos20

Ektorakos20 Member

Πολύ σωστά. Άμα δεν το έχεις πάει στον κτηνίατρο πηγενε το αμέσως. Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό. Περαστικά.
    Animalover26 likes this.
  4. Animalover26

Animalover26 New Member

Ενταξει παιδια δεν ηταν τιποτα σοβαρο τελικα! το μονο που μου τονισε ο κτηνιατρος ηταν οτι επρεπε να χασει κιλα!Εεεε...εννοω γραμμαρια! :p
    marich and Ektorakos20 like this.
  5. Ektorakos20

Ektorakos20 Member

Χαίρομαι που δεν ήταν κάτι σοβαρό. Πολύ τρώει ο μικρός σου πρόσεχε να μην γίνει σαν μια χνουδωτή μπαλίτσα.
    Animalover26 likes this.
  6. marich

marich Active Member

7. Ektorakos20

Ektorakos20 Member

Πως πάει το μικρό; Όλα μια χαρά;

Βάλε μια φώτο να το δούμε :):p
    Animalover26 likes this.
  8. Animalover26

Animalover26 New Member

ολα μια χαρα! :D του εχω περιορισει την τροφη του πηρα εναν καινουριο τρχο για να γυμναζεται καλυτερα, γιατι ο προηγουμενος ηταν μικρος και με τη βοηθεια μιας ζυγαριας τροφιμων τον τσεκαρω για να μην "ξεφυγει"! :p
    Οριστε και μια φωτο!ειναι η μοναδικη που τον εχω πετυχει και δεν ειναι θολη!σε ολες τις αλλες κουνιοταν! :p
    marich likes this.
  9. lara 28.2.14!

lara 28.2.14! Active Member

Ναι βαλε μια φοτο.
    marich likes this.

Share This Page