Χαρτοφαγία (!)

Discussion in 'Απορίες' started by malshi, Mar 12, 2007.

1. joan

joan New Member

Ρε το παιδάκι!!!!
  2. malshi

malshi New Member

Να σας πω τι σκέφτομαι. Αν κάθε φορά που έχει χαρτιά το στόμα του του προσφέρω λιχουδιες για να τα αφήσει, δεν θα παρει το μηνυμα "Ας φάω οτι χαρτί βρω στο δρόμο για να μου δωσει λιχουδιά!" Κ μήπως το θεωρήσει επιβράβευση για το κατορθωμα του! Το λέω γιατί εγώ ετσι θα σκεφτόμουν!!!!!!!!χιχι!
  3. boxer2

boxer2 New Member

εγω συμφωνω με αυτο που λες γιαυτο και δεν προτεινω να του δειχνεις λιχουδιες. προτιμω να του τραβας την προσοχη και να τον επιβραβευεις οταν κανει το "αστο" :wink:
    αυτο προυποθετει οτι θα του μαθεις το "αστο"
  4. Marin

Marin Moderator

Βασικά κατά τη γνώμη μου (δεν είμαι εκπαιδευτής), αυτό είναι το κακό της απόλυτα θετικής μεθόδου εκπαίδευσης... Το να επιβραβεύεις συνεχώς τον σκύλο σου και για τα πάντα, τον κάνει κακομαθημένο και καταστροφικό, εκτός από εξαιρέσεις.

Πριν αρκετά χρόνια, είχα πάει σε εκπαιδευτή ένα ροτβάιλερ, το οποίο τελικά κατέληξε να μη μπορεί να βγει από το σπίτι, γιατί είναι τόσο κακομαθημένο, ούτε βόλτα δε μπορουν να το πανε οι ιδιοκτήτες του και υποτίθεται πως ήταν από τα καλά σκυλιά του εκπαιδευτή...

Μαρίνα
  5. boxer2

boxer2 New Member

οπα μαρινα χαλαρωσε!
    ενα πραγμα με εκνευριζει απιστευτα
    να συνδιαζουμε εκπαιδευτικη φιλοσοφια με εκπαιδευτη!
    αν ενας θετικος εκπαιδευτης δεν δουλευει σωστα δε φταιει η μεθοδος ή η φιλοσοφια, αυτος φταιει.

και λυπαμαι πραγματικα που δεν εχει ξεκαθαριστει στο μυαλο τον ιδιοκτητων οτι δε θα επιβραβευουμε για ΠΑΝΤΑ και στο καθετι. ξεκιναμε ετσι και χτιζουμε συμπεριφορες, θετουμε βασεις, δινουμε μηνυματα. και τελικα κανουμε ρουτινα τις επιθυμητες συμπεριφορες.

γιαυτο και ειναι λαθος να ακουει κανεις θετικη εκπαιδευση και να νομιζει οτι για παντα θαμαστε με το λουκανικο στη μυτη του σκυλου και θα τον παρακαλαμε.. ε οχι!

χαλαρωστε :wink:
  6. Marin

Marin Moderator

Χαλαρή είμαι, απλά την άποψη μου λέω.
  7. malshi

malshi New Member

Αρχίζουν εντατικά μαθήματα επανάληψης του αστο!
    Αν και ύποψιαζομαι οτι όσο καλά και να το μάθει, τα χαρτιά που ειναι η αδυναμία του δεν θα τα αφήνει με τίποτα!!!Θα το προσπαθήσω πάντως...και εδώ είμαστε,θα σας πω πως πάμε
  8. boxer2

boxer2 New Member

Φιλε malshi αν δεν το πιστεψεις εσυ, δε θα δωσεις το 100% της προσπαθειας σου και πιθανοτατα δε θα το "πιστεψει" ουτε ο οικολογος σκυλος σου :p :wink:

καλο κουραγιο, ελπιζω να πανε ολα καλα :)
  9. malshi

malshi New Member

ευχαριστώ ειλικρινά μποξερ! Θα κάνω οτι το πιστευω 100% μπροστά του! !!Μη μας πιάσει και κοροιδα! :-D
  10. boxer2

boxer2 New Member

:-D :-D :lol: :lol: :lol: :D :D :D
    χεχεχε!!!
  11. joan

joan New Member

Η θετική εκπαίδευση όταν γίνεται σωστά δεν κακομαθαίνει το σκυλί. Με την θετική εκπαίδευση χτίζεται μια σχέση εμπιστοσύνης, πάνω από όλα, μεταξύ του σκυλιού και και του ανθρώπου. Το σκυλί μαθαίνει να σκέφτεται και να μην λειτουργεί με το ένστικτό του μόνο. Υπάρχει ένας κώδικας επικοινωνίας μεταξύ του σκυλιού και του αφεντικού που πολλές φορές αυτός λείπει, όπως βλέπουμε σε πολλές περιπτωσεις.

Το γεγονός ότι το σκυλάκι αυτό που είπες Μαρίνα δεν θέλει να βει έξω, δεν σημαίνει ότι έγινε έτσι από τη θετική εκπαίδευση. Αντίθετα δεν χρησιμοποίθηκε σωστά η εκπαίδευση αυτή. Με την θετική εκπαίδευση το σκυλί πρέπει να είναι κοινωνικό και είναι το τελευταίο πράγμα να μην θέλει να βγαίνει βόλτα. Με την θετική εκπαίδευση δε σημαίνει ότι κάνουμε ότι θέλει το σκυλί μας και το κακομαθαίνουμε. Ίσα ίσα το να το κακομάθουμε είναι το τελευταίο πράγμα. Απλά δεν το τιμωρούμε και εστιάζουμε στις επιθυμητές συμπεριφορές και αυτές επιβραβεύουμε. Για παράδειγμα, κακομαθαίνουμε ένα σκυλί όταν το βάζουμε να κάτσει πριν του βάλουμε το λουρί για βόλτα? Το αντίθετο γίνεται στην συγκεκριμένη περίπτωση, απλά το σκυλί θα το κάνει με ευχαρίστηση (μετά από μαθήματα βέβαια) γιατί θέλει να βγει. Όποτε και ο σκύλος είναι ευχαριστημένος και το αφεντικό.

Όσο για τις λιχουδιές ή τα παιχνίδια, στα πρώτα στάδια πρέπει πάντα να υπάρχουν για να μπορέσουμε να χτίσουμε μια γερή βάση. Μην σταματήσετε ποτέ να επιβραβεύβετε. Απλά αργότερα πχ στα 5 κάτσε που θα κάνει θα του δίνετε μια λιχουδιά και όχι πέντε. Άλλα πρέπει πρώτα να έχει μάθει αρκετά καλά την εντολή το σκυλί και σε σε διαφορετικά περιβάλλοντα. Γι'αυτό λέω στη βόλτα να έχουμε πάντα μεζεδάκια.

Το άστο είναι μια δύσκολη άσκηση που malshi πρέπει να την πετυχαίνεις πρώτα από όλα τέλεια σπίτι για να μπορείς να την πετύχεις έξω. Έξω θέλει οπωσδήποτε μεζεδάκια ή παιχνιδάκι και μάλιστα τα καλύτερα. Και μπορεί να σου πάρει πολύ χρόνο μέχρι να την εκτελεί το σκυλί σου. Καταλαβαίνω αυτό που λες και μάλιστα το έχω αναφέρει ξανά. Βασικά πρέπει να είμαστε πολύ παρατηρητικοί με τις συμπεριφορές του σκυλιού μας. Γι'αυτό και πριν πλησιάσει στο χαρτί θα λες το άστο. Μην περιμένεις να το πάρει στο στόμα του. Αν εκείνη τη στιγμή δεις κάτι διαφορετικό, πχ σηκώσει το κεφάλι του, αλλάξει πορεία, σε κοιτάξει τότε του δίνεις το μεζεδάκι. Σε αυτή την περίπτωση δεν μπορεί να συμβεί αυτό που λες. Και πρέπει να του κάνεις και στο σπίτι κάθε μέρα μάθημα. Αν μπορείς 10 φορές επί 5 λεπτά. Θέλει πολλές επαναλήψεις. Αν και εγώ θα πρότεινα στην περίπτωση σας να του μάθεις το "κοίτα με" έτσι ώστε να μην είναι όλη την ώρα κάτω με τη μουσούδα. Αυτό είναι καλύτερο. Να έχεις το "άστο" σε περίπτωση που το βάλει στο στόμα του και το "κοίτα με" σε περίπτωση που το δεις εσύ και δεν το έχει δει, ακόμα και αν το έχει δει.
  12. Marin

Marin Moderator

Ιωάννα, όπως τα λες ωραία ακούγονται, ίσως απλά εμάς δε μας τα έδειξαν έτσι τότε. Το σκυλί δεν έχει φοβία να βγει έξω, απλά κάνει σαν παλαβό με τα πάντα... δε κρατιέται με τίποτα. Αντίθετα μέσα στο σπίτι είναι ένα υπέροχο ζώο, πολύ αγαπησιάρικο, καταπληκτικο.

πχ, σε αυτο που προτείνεις με το άστο... η μέθοδος που μας είχαν δείξει ήταν ότι ποτέ δεν πιέζεις τον σκύλο σου να κάνει κάτι, γιατί πχ και το "αστο" είναι πίεση. Αυτό όμως αγγίζει την υπερβολή πιστεύω.

Μαρίνα
  13. joan

joan New Member

Βασικά δεν τον πιέζεις να κάνει κάτι γιατί αν τον φοβερίσεις να μην βάλει κάτι το στόμα του πράγμα απόλυτα φυσιολογικό για τον σκύλο, σίγουρα θα το κάνει κάποια άλλη στιγμή. Σε κάποιες εντολές όμως ο τόνος μας πρέπει να είναι πιο έντονος.

Αλλά όχι και να μην του μάθουμε το άστο γιατί τον πιέζουμε. Αυτό είναι υπερβολή!! Απλά του δείχνουμε τον τρόπο για να το μάθει. Το οτι κάνει σαν παλαβό όταν βγαίνει έξω, δεν είναι φυσιολογικό. Ίσως δεν είχαν κάνει γενίκευση των εντολών και έξω. Όπως επίσης ότι δεν κοινωνικοποιήθηκε σωστά. Ούτως ή άλλως ο στόχος της θετικής εκπαίδευσης είναι η αρμονική συμβίωση με τον σκύλο μας, δηλ να μην μας δημιουργεί προβλήματα, ούτε εμείς να δημιουργούμε σε αυτόν, να υπάρχει μια επικοινωνία μεταξύ μας. Στην συγκεκριμένη περίπτωση η εκπαίδευση ήταν ελλιπής.
  14. boxer2

boxer2 New Member

και αμα ηθελες ο σκυλος να αφησει κατι, τι εκανες? για να μην τον πιεσεις... :p περιμενες να το καταπιει και μετα το ψαχνες και το ψαρευες μεσα απο τις "ομορφιες" που εκανε στο παρκο... :p :p :lol:
  15. Marin

Marin Moderator

Υπήρχαν φορές που δεν έπαιρνα απαντήσεις από τον εκπαιδευτή. Το τι κάνω με τα σκυλιά μου τώρα (μετά από χρόνια), είναι άλλο θέμα... αυτό που λέω, είναι ζώο φίλου μου, που ξέρω πόσο πολύ το προσέχουν, αλλά το θεμα ειναι οτι δεν εγινε τιποτα σωστο στην θετικη αυτη εκπαιδευση και ισως απο τοτε μου χει μεινει οταν ακουω θετικη εκπαιδευση να πιστευω οτι θα μου χαλάσουν το σκυλο.

Και εγω κακομαθημενα τα χω, αλλα μεχρι ενος οριου...

Μαρινα
  16. joan

joan New Member

Κακομαθημένο σκυλί από σωστή θετική εκπαίδευση δεν είναι εύκολο να βγει. Κι εγώ κακομαθημένα τα είχα μέχρι που ξεκίνησα να μαθαίνω για την θετική εκπαίδευση και τώρα προσπαθώ να τα βάλω σε μια σειρά με την εκπαίδευση. Και πετυχαίνει!
  17. phantomas

phantomas New Member

Λοιπόν δοκίμασα μια άλλη μέθοδο απο το "άστο" όσο αφορά την χαρτοφαγία και φαίνεται να δουλεύει. Απλά αδιαφορώ....(τρόπος του λέγειν).
    Την πρώτη μέρα μάζεψε και έφαγε τα περισσότερα χαρτιά απο αυτά που βρήκε. Δεν είπα τίποτα. Την 2η μέρα το ίδιο. Την 3η μέρα προσπέρασε μερικά αδιάφορη και μερικά τα έφαγε. Σήμερα 1 εβδομάδα περίπου μετά ή αδιαφορεί πλήρως ή τα βάζει στο στομά της και αφού δεί οτι δεν μιλάω τα αφήνει και άντε να φάει 1 ή και κανένα.... :)
  18. gikkat

gikkat New Member

sostooos o phantomas...
    na deis pou se ligo den tha asxoleitai kan...
  19. Marin

Marin Moderator

Άρα το έκανε γιατί της έδινες σημασία?? χαχα
  20. gikkat

gikkat New Member

afto den theloun ola??? na asxolisai synexos mazi tous...
    i Ramone otan itan pio mikri den tin afiname poly sto saloni giati itan trelli zimiara... otan tyxene loipon na paei kapoios pros to saloni kai ekleine tin porta piso tou (i opoia simeiosi exei tzamakia kai borouse na dei, den tis kleiname deiladi mia kanoniki porta) ekane tsisa tis giati iksere pos amesos tha boume mesa na ta mazepsoume... akoma ki otan ti maloname eixe petyxei to skopo tis...
    ti malosame mia - dyo - pente... deka!
    Meta den bainame amesos, kaname ti douleia mas kai ksanabename sa na min exei symvei tipota, ta mazevame xoris na tis deinoume simasia...
    arxika mas koitouse me ena parakseno vlema... sou leei aftoi trellathikan!
    meta apo 2-3 fores to ekopse!!!

Share This Page