Χειρουργίο (Ορθοπεδικό / Νευροχειρουργικό)

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by Deathclock, Feb 9, 2008.

1. Deathclock

Deathclock New Member

Γεια σας. Εχω ενα λουκανικακι μινιατουρα 5 ετων και πριν απο κανα μηνα αρχισε να εχει μια περιεργη συμπεριφορα. Φωναζε στα καλα καθουμενα καμπουριαζε κρατουσε χαμηλα το κεφαλι γινοταν επιθετικο χωρις λογο και περναγε ατελειωτες ωρες κατω απο κρεβατια καναπεδες κλπ... Τον πηγα σε πολλους κτηνιατρους οι οποιοι αρχικα δεν εδωσαν τοση σημασια στην σπονδυλικη στηλη μιας και δεν υπηρχε καποιο εμφανες προβλημα να προκυπτει απο τις ακτινογραφιες. Τελικα καταληξαμε στον αυχενα με κορτιζονουχα θεραπευτικη αγωγη. Εδω αρχισε το πρωτο προβλημα...αλλοι κτηνιατροι ελεγαν για πολυμηνη αγωγη και αλλοι ελαφρα αγωγη για να δουμε και πως θα παει. Εν τω μεταξυ επεσε στο τραπεζι το θεμα του χειρουργιου για το οποιο ειμαι πολυ επιφυλακτικος.Του εκανα και μια αναλυση αιματος οπου διαπιστωθηκε πολυ μεγαλος αριθμος λευκων αιμοσφαιριων (τοτε αρχισα να του δινω αντιβιωση). Πριν λιγο καιρο του εβγαλα και μαγνητικη για να δουμε που ακριβως ειναι το προβλημα. Ειδαμε λοιπον πως εχει προβολη δισκου στον δευτερο σπονδυλο και μαλιστα υπαρχει κομματι δισκου που εχει μπει μεσα στον μυελο που προφανως του ειχε δημιουργησει οιδημα (αυτος ηταν και ο λογος των υψηλων λευκων). Μετα τη μαγνητικη ολοι ελεγαν για χειρουργιο...και εδω ειναι το κυριως ζητημα. Μου ειπαν για 2 ειδη χειρουργιου...το ενα που εχει υψηλα ποσοστα επικινδυνοτητας θα μπορουσε αν δε δημιουργηθουν επιπλοκες κατα την εγχειρηση να θεραπευσει πληρως το σκυλο μου. Σε αυτο στοχος ειναι να αφαιρεθει εξ ολοκληρου ο δισκος που δημιουργει το προβλημα ομως επειδη κατι τετοιο απαιτει παρεμβαση στο μυελο θα μπορουσε να επιφερει θανατο. Το αλλο χειρουργιο που οπως μου λενε δεν ειναι και πολυ επικινδυνο αφορα στην αφαιρεση τμηματος του δισκου που δημιουργει το προβλημα χωρις ομως να πειραχτει το κομματι που μπαινει μεσα στο μυελο. Ευελπιστουμε δηλαδη με αυτη τη μεθοδο να αποσυμφοριστει η περιοχη. Ενα τετοιο χειρουργιο ομως δεν εγγυαται ιαση η εστω και βελτιωση και απιτειται διαστημα μηνων μεχρι να δουμε τα αποτελεσματα της επεμβασης. Θα ειχε νοημα κατι τετοιο η απλα θα ταλαιπωρισω τον μικρο? Κι αν αποφασισω να κινηθω χειρουργικα ποιο ειναι το επιπεδο των κτηνιατρων ορθοπεδικων-νευροχειρουργων στην ελλαδα? Μηπως να σκεφτω το ενδεχομενο του εξωτερικου? Παρακαλω πειτε μου την αποψη σας, ειναι πολυ σημαντικη για μενα. Ευχαριστω.
  2. miranta

miranta New Member

δεν ειμαι ειδικη αλλα θα σου προτεινα να κανεις αυτο που θα ειναι κλυτερο για το σκυλο σου
    ολα η τιποτα που λεμε με καθε κοστος και καθε ρισκο
    :)
  3. Marin

Marin Moderator

Re: sos-χειρουργιο

Σου είπαν πως λέγεται αυτό που έχει?

Εγώ σε τέτοιες περιπτώσεις προτείνω μόνο τον Στέργιο Βλαχόπουλο 210 9340691.

Ούτε απόψεις σηκώνουν αυτά, ούτε γιατρούς που πειραματίζονται και σε αυτόν έχω εμπιστοσύνη ότι αν υπάρχει περίπτωση να βοηθηθεί το ζώο με κάποιο τρόπο, αυτός θα κάνει το καλύτερο, θα σου πεί και τα ποσοστά επιτυχίας και τα πάντα, γιατί δουλεύει μόνο με τέτοια περιστατικά.

Μαρίνα
  4. Deathclock

Deathclock New Member

Χωρις να θελω να θιξω τις ικανοτητες των ελληνων κτηνιατρων αμφιβαλλω στο κατα ποσο μπορουν να ανταποκριθουν σε τετοια περιστατικα...και αυτο οχι λογω ελλειπους καταρτισης αλλα λογω περιορισμενης εμπειριας σε τετοια ζητηματα. Εχω ακουσει πχ οτι στη βιεννη αντιμετωπιζουν παρα πολυ συχνα τετοια περιστατικα μιας και η συγκεκριμενη ρατσα ειναι πολυ δημοφιλης εκει...εδω ομως ποιες ειναι οι πιθανοτητες ενας γιατρος να αντιμετωπιζει ενα τετοιο περιστατικο ως υποθεση ρουτινας...? Οταν εγω παραδιδω τις μαγνητικες στο γιατρο για εξεταση και μου λεει χρειαζομαι κανα δυο μερες να μελετισω το πως θα πρεπει να κινηθουμε χειρουργικως ειναι μετα να τον εμπιστευτω? Νιωθω πως πειραματιζεται στο σκυλο μου με μια εγχειριση που δεν εχει ξανακανει στη ζωη του... Τι να πω ισως ειμαι και υπερβολικος αλλα αυτη η εντυπωση μου δινεται...
  5. Giannis

Giannis New Member

ΘΕΩΡΙΤΙΚΑ ΠΑΝΤΑ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΚΛΙΝΙΚΗ ΤΗΣ ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ. ΜΠΟΡΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ (ΧΡΟΝΟ, ΔΙΑΘΕΣΗ, ΧΡΗΜΑ) ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ. ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΠΕΡΝΩΝΤΑΣ ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΟΙ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΘΑΥΜΑΤΟΠΟΙΟΙ. ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΗ ΘΕΣ/ΚΗ ΚΑΤ 'ΕΜΕ
  6. gikkat

gikkat New Member

Eίναι απλό κατ' εμέ, πήγες μαγνητική σε κτηνίατρο απλό και όχι σε κτηνίατρο που ασχολείται με ορθοπεδικά θέματα. Υπάρχουν εξειδικευμένοι κτηνίατροι και στην Ελλάδα (ο Βλαχόπουλος που σου προτείνει η Μαρίνα είναι εκ των - αν όχι ο - top), αλλά και η κτηνιατρική σχολή μια πολύ καλή λύση.
  7. Irene

Irene New Member

Re: sos-χειρουργιο

αγαπητε deathclock ,

δεν μπορω να σου απαντησω σχετικα με τις ερωτησεις σου ως προς την παθηση του τετραποδου φιλου σου ,
    θα σου απαντησω μονο ως προς την ικανοτητα του κτη/τρου στην ελλαδα σχετικα με ορθοπεδικα θεματα :

το ονομα που σου ανεφερε η Marin ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ και με κλειστα ματια για μενα - (χωρις να θελω να κανω διαφιμηση !!!) ειναι κορυφη σε θεματα ορθοπεδικα ...
    και μιλαω και εξ εμπειριας ...

βεβαια - η τελικη αποφαση ειναι δικη σου ...
  8. Deathclock

Deathclock New Member

Σας ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση σας... Θα το ψαξω λιγο ακομα και θα πραξω αναλογως!

Share This Page