χελωνακι νερου (αγορα)

Discussion in 'Χελωνάκια και Χελώνες' started by tsomoi, Oct 24, 2010.

1. tsomoi

tsomoi New Member

Καλησπερα στην ομορφη παρεα σας...(ειμαι κ νεο μελος!)

Τον τελευταιο καιρο σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παρω ενα χελωνακι!
    Ας αρχισουμε λοιπον απο το ηθικο κομματι...

Χρονια τωρα πιστευω πως δεν πρεπει να φυλακιζουμε ζωακια στο σπιτι,αλλα να τελικα π ενιωσα κ εγω αυτη την αναγκη...
    Το χελωνακι, αν του παρεχεις ολα οσα χρειαζεται,βασανιζεται αραγε???
    Δε θα ηθελα σε καμια περιπτωση να φυλακισω ενα πλασματακι για να νιωθω εγω ομορφα...
  2. Brunitsa

Brunitsa Member

Δεν φτάνει να του παρέχεις τα απαραίτητα μόνο...θέλει και πολλά περισσότερα...αυτός είναι και ο σκοπός μας: Όταν παίρνουμε ένα ζωάκι να του προσφέρουμε και πολλαααά περισσότερα από αυτά που είχε και υλικά αγαθά, αλλά και άλλα ανεκτίμητα, όπως η αγάπη. Με αυτές τις προϋποθέσεις και πολλές περισσότερες εννοείται πως δεν βασανίζεται. Όχι μόνο δεν βασανόζεται, αλλά καλοπερνάει κιόλας! Χιχι.!
  3. Irmakias

Irmakias New Member

Καταρχην καλωσηρ9εσ!Δεν κανεισ κακο γιατι ρα χελωνακια π περνοπυμε απο πετ σοπ εχουν μα8ει να ζουνε σε ενυδρεια κακο ειναι να τα περνπυμε απο τ ην φυση και να τα φυλακιζουμε.
  4. Brunitsa

Brunitsa Member

Επίσης θα σε συμβούλευα να ψάξεις για χελωνάκια που χαρίζονται, αν και αυτό είναι αρκετά σπάνιο.
  5. tsomoi

tsomoi New Member

θεωρησα ως αυτονοητο την αγαπη,γι αυτο κ δεν εκανα καμια αναφορα...

Απλα ξερουμε οτι μερικα ζωακια δεν αντεχουν την αιχμαλωσια κ θα ηθελα να ξερω αν τα χελωνακια ανηκουν σε αυτα...
  6. Brunitsa

Brunitsa Member

Α, συγγνώμη τότε... Ναι αντέχουν.
  7. Irmakias

Irmakias New Member

Και παλλι προσεχε αυτο π σ λεω αλλαο να εχει γεννη8ει καια ν εχει μεγαλωσει στην φυση και αλλο να εχει μεγαλωσει σε ενυδρειο.
  8. tsomoi

tsomoi New Member

ειδα μερικες περιπτωσεις εδω μεσα,ηταν ομως αρκετους μηνες πριν (κ δεν ξερω π αλλου να κοιταξω)...
  9. tsomoi

tsomoi New Member

νομιζω πως εχεις απολυτο δικιο σε αυτο...
    Σε αυτη την περιπτωση (οπου θα ειναι ενυδρειου) ειναι 100% σιγουρο οτι μαζι μου θα ειναι καλυτερα,απλα κ εδω μπορει να ανοιξει ενα μεγαλο θεμα του τυπου : "αν δεν τα ζηταγαμε,δε θα τα αιχμαλωτιζαν", αλλα τεσπα, αυτο κολλαει σε αλλο θεμα
  10. Irmakias

Irmakias New Member

Ναι εχεισ δοικιο σε αυτο π λεσ αλλα οκ.Ναι 8α ειναι πολλυ καλυτερα μαζι σ
  11. tsomoi

tsomoi New Member

φιλε irmakias αν δεν κανω λαθος εχεις κ εσυ χελωνιτσα...
    επειδη στο ιντενετ δεν μπορω να βρω κατι,θα μπορουσες να με ενημερωσεις σχετικα με το ποιο ειδος να προτιμησω? νομιζω οτι υπαρχουν 2-3 ειδη,κυριως διαβαζω για εκεινα π εχουν το κοκκινο σημαδι στο λαιμο
    (η σκεψη μου:ισως να υπαρχει καποιο πιο κοντα σε "κατοικιδιο"...μην παρεξηγηθω,καταλαβες τι θελω να πω!)

Επισης, περα απο τα 3 "tips" π εχω βρει (κινητικοτητα, ελεγχος στο καβουκι κ τα ματια ) θα πρεπει να προσεξω κατι αλλο?
    Μπορει να ακουγονται λιγο χαζα ολα αυτα,αλλα δεν εχω ασχοληθει αλλη φορα κ δεν ξερω τπτ (κ περισσοτερο απο ενα πετ ή ενα manual εμπιστευομαι καποιον π εχει εμπειρια λογω σχεσης αγαπης κ οχι εμποριου)

Να ρωτησω κ κατι ακομα...
    Σχετικα με τον εξοπλισμο,τι θα χρειαστω? πχ ειχα στο μυαλο μου για αρχη μια μεγαλη χελωνιερα...απ οτι βλεπω ομως πολλοι παιρνουν απο την αρχη ενυδρειο...
    αν μπορεις δωσε μου μερικες πληροφοριες κ για αυτο...

Συγγνωμη αν σε ζαλισα,
    ευχαριστω!
    Last edited: Oct 25, 2010
  12. Irmakias

Irmakias New Member

Δεν με ζαλισεσ κα8ολου φιλε μου εχω δυο χελωνιτσεσ.Εγω εχω ενυδρειο αλλα μπορεισ να παρεισ και χελωνιερα αλλα καλυτερα 8α ηταν να παρεισ ενυδρειακι στο ενυδρειο δεν ειναι γεματο με νερο πρεπι να εχεικια ενα υψομα για να βαγαινει η χελωνιτσα να περνει αερα για αν δεν εχει μαλακωνει πολλυ το καβουκι και πε8εινει.Τα χελωνακια πολλεσ φορεσ πα9αιουν φλεγμονεσ στα ματακια τουσ και τυφλωνονται,πριν παρεισ το χελωνακι απο το πετ σοπ να ρωτησεισ τι τροφη τρωει.Εγω εχω (2 red eared slider)αφτεσ με την κοκικινι ρηγα 8α σ ελεγα και εσυ αυτσεσ να προτιμισεισ!
  13. tsomoi

tsomoi New Member

κ εδω στη λαμια π κοιταξα τις ρεντ ιαρντ εχουν! βεβαια ο πετ-σοπας ειναι ασχετος,οποτε εσυ θα μου πεις τα σχετικα με τροφη βιταμινες κ γενικα τη φρονιδα :) !
    αν παρω τη μεγαλη χελωνιερα δε θα εχει λιγο περισσοτερο χωρο για να βγει σε στεγνο μερος(δεν ξερω κ πως ακριβως ειναι η κατασκευη τους)?

Υ.Γ.
    αν θες,κανε με αντ στο msn να σε ρωτησω μερικα πραγματακια στα γρηγορα καποια στιγμη γιατι τα ξεχναω κ μετα τα ποσταρω εδω,να βοηθησουμε κ τους επομενους
  14. Irmakias

Irmakias New Member

οκ 8α σ εκανω.Λοιπον η φροντιδα τουσ δεν ειναι πολλυ δυσκολη τισ ταιζουμε 2 με ρεισ γαλιδουλεσ τη ημερα και φροντιζουμε να αλαζουμε το νερο (εγω τουσ το αλλαζω 2 φορεσ την βδομαδα και οταν το αλζω προσ8ετω στο νερο 3 στοαγονεσ αντιχλοριο)Δεν νομιζω να εχει προβλημα σε μια μεγαλη χελωνιεςρα αλλα για μεν α καλο 8α ηταν να παρεισ ενα ενυδρεακι μικρο.Οι χελωνιερεσ εεχουν μεροσ για αν βγαινει η χελωνα.Φιλικα Irmakias
  15. Γεια κι από μένα!
    Οι νεροχελώνες που βρίσκεις στα πετ σοπ είναι σχεδόν πάντα αμερικάνικες, του είδους trachemys scripta. Αυτές που πωλούνται συνηθως είναι οι trachemys scripta elegans, αυτές με τα κόκκινα αυτιά, γνωστές και ως red eared sliders (RES). Προτείνω να πάρεις μεγάλη χελωνιέρα από πλεξιγκλάς, εφόσον πληροί τις προϋποθέσεις για να περνά καλά η χελώνα σου, ή αλλιώς ενυδρείο. Οι προϋποθέσεις είναι οι εξής:
    -να έχει επαρκή χώρο για να ζήσει και να αναπτυχθεί το ζωάκι σου. Για να καταλάβεις, στην Αμερική προτείνουν να έχει το ενυδρείο 35 λίτρα νερό για κάθε δυόμισι εκατοστά καβουκιού χελώνας! Δηλαδή, για μια χελώνα 5 εκατοστών χρειάζεται 70λιτρο ενυδρείο! Φυσικά είναι δύσκολο να παρέχουμε τόσο χώρο, αλλά από τα παραπάνω τουλάχιστον φαίνεται ότι μια μικρή χελωνιέρα είναι τελείως ακατάλληλη. Αν η χελώνα σου δεν έχει καθόλου χώρο, ούτε θα μεγαλώσει ούτε θα είναι ευτυχισμένη και πιθανόν είναι να ζήσει πολύ λιγότερο από ο,τι θα μπορούσε με τη σωστή φροντίδα.
    -να έχει θερμοστάτη για να μην πέσει σε χειμερία νάρκη. Στα περισσότερα σάιτ συμφωνούν ότι τα μωρά χελωνάκια δεν κάνει να κοιμούνται το χειμώνα.
    -να έχει λάμπα UV για να μπορεί να μεταβολίσει τη βιταμίνη D και να μη μαλακώσει το καβούκι της. Τώρα το χειμώνα θα είναι πολύ δύσκολο να τη βγάζεις στο μπαλκόνι για να παίρνει ακτινοβολία, οπότε η λάμπα είναι απαραίτητη.
    -να έχει ένα σημείο για να στεγνώνει, κατά προτίμηση με θερμαντική λάμπα από πάνω.
    -να έχει φίλτρο γιατί οι χελώνες λερώνουν πολύ το νερό τους.
    Εγώ ξεκίνησα με ένα 60άρι ενυδρείο που έβαζα 10 εκατοστά νερό και πλωτή ράμπα-νησάκι, ένα φίλτρο, θερμοστάτη και λάμπα ερπετών. Τώρα η χελώνα μου είναι κοντά 10 εκατοστά και θέλει επειγόντως κάτι μεγαλύτερο! Βλέπεις, όταν αναπτύσσονται σωστά, οι χελώνες αυτές γίνονται πάνω από 25 εκατοστά μήκος, οπότε θέλουν πολύ χώρο μεγαλώνοντας. Αν δεν τους παράσχεις τα παραπάνω, μένουν μικρές και συχνά αρρωσταίνουν και πεθαίνουν μέσα σε λίγα χρόνια. Με τη σωστή φροντίδα μπορούν να ζήσουν πάνω από 50 χρόνια.
    Δώσε λίγες πληροφορίες για το τι χελωνιέρες έχει το πετ σοπ και θα προσπαθήσουμε να σε κατατοπίσουμε όσο καλύτερα γίνεται. Έχω πολλά λινκ αν θες να διαβάσεις παραπάνω, αλλά είναι σχεδόν όλα στα αγγλικά.
    Καλωσήλθες!
  16. tsomoi

tsomoi New Member

απ οτι καταλαβα, το ενυδρειο ειναι μονοδρομος...
    δε νομιζω να χωραει σε χελωνιερα φιλτρο θερμοστατης κλπ...αν υπαρχει κατι βεβαια,με ενδιαφερει (τουλ για μερικους μηνες,μεχρι να ξεκινησω με τη δουλεια)

ερωτηση...αν παρω ενυδρειο,θα μπορω αν τυχει κατι να την αφησω 2-3 μερες μονη ή θα πρεπει να την παιρνω μαζι? οι μετακινησεις τις ενοχλουν(πχ αθηνα-λαμια)?

εδω λαμια βρηκα ενα κιτ (ενυδρειο,φιλτρο,θερμοστατης) αλλα μ ειπε οτι το φιλτρο δεν κανει καλη δουλεια για τα λιτρα του ενυδρειου. Εγω βεβαια πιστευω πως θα χρειαζομαι ενα μικρο μερος απο αυτο,οποτε θα ειναι μια χαρα...
    Η τιμη ειναι στα 70 €

αν ξερεις φιλε παναγιωτη καμια ακρη για κατι καλο κ λιγο περισσοτερο στα μετρα μου (€) στειλε μου ενα πμ ή γραψε κ εδω αν δεν υπαρχει προβλημα (σημερα θα κατεβω κ αθηνα για π/π/σ/κ,οποτε θα μπορεσω να ψαξω οπου μου πεις)

σας ευχαριστω κ τους δυο!
  17. Γεια και πάλι!
    Ένα φιλαράκι είχε καταφέρει να χωρέσει θερμοστάτη κι ένα μικρό φιλτρο σε μια από τις χελωνιέρες που είναι στην ουσία ένα κουτί άμμου για γάτες με μια πλαστική ράμπα στη μέση (δεν ξέρω αν εννοείς αυτές μεγάλες). Κάτι τέτοιο θα μπορούσε να είναι λύση για λίγο καιρό, αρκεί να βρεις κ έναν τρόπο να παίρνουν την υπεριώδη τους (πχ δίπλα σε ανοικτό παράθυρο κάποιες ώρες τη μέρα).
    Δεν έχω να προτείνω κάτι πιο φτηνό από αυτό που λες για ενυδρείο. Έχε υπόψιν ότι πιθανότατα θα χρειαστείς επιπλέον ένα "ξαπλωτό" φίλτρο, γιατί αυτά που έχουν τα ενυδρεία συνήθως δουλεύουν όρθια, καθώς και μια λάμπα ερπετών.
    Μια άλλη λύση είναι οι μεγάλες χελωνιέρες από πλεξιγκλάς που πωλούνται σε μεγάλα πετ σοπ, αν βάλεις φίλτρο, θερμοστάτη και λάμπα σε μια από αυτές θα είσαι οκ για 2-3 χρόνια τουλάχιστον. Είχα δει σε κάποιο μαγαζί, θα στείλω πμ σχετικά. Αν έχεις κάποιο γνωστό τζαμά, μπορείς να φτιάξεις μια τέτοια με χαμηλό κόστος κολλώντας πέντε κομμάτια πλεξιγκλας με σιλικόνη (προσοχή: πρέπει να είναι ειδική σιλικόνη για ενυδρεία.)
    Καλώς να έλθεις στο κλεινόν άστυ, αν δεν σε ενοχλεί να διαβάζεις αγγλικά πες μου να σου στείλω με μέιλ 1-2 βιβλιαράκια με πληροφορίες για τις χελώνες που έχω βρει.
  18. Irmakias

Irmakias New Member

Αυτο π λεσ γιασ το κουτι για κατεσ το εχεικανει και ενασ φιλοσ μ και εχει βαλει και φιλτρο το εχει κανιε πολλυ ωριαο1
  19. tsomoi

tsomoi New Member

καλημερα παιδια!

Αφου λοιπον το λετε κ οι δυο,θ κοιταξω κ αυτη την περιπτωση κ μακαρι να βρω κατι... αφου θα ειναι ενταξει για 2-3 χρονια δεν υπαρχει προβλημα για λιγους μηνες.Μεχρι το καλοκαιρι,θα εχει γινει οπως πρεπει...

Θα κοιταξω βεβαια την περιπτωση του τζαμα,δεν ξερω ομως για τι διαστασεις να του ζητησω τιμη... μετα,θα πρεπει εγω να την κολλησω κλπ?

Πες λοιπον οτι βρισκω θερμοστατη κ φιλτρο για τη μεγαλη χελωνιερα ...με τη λαμπα πως θα γινει? Δεν ξερω πωσ ειναι αυτες οι λαμπες,αλλα λογικα οσο κοντα κ να τη βαλω δε θα στελνει δεσμη οποτε θα "καιει" ολη την επιφανεια...π θα βρισκει σκια το χελωνακι?

(αυτη τη χελωνιερα αναφερετε κ εσεις ως μεγαλη?)

παναγιωτη,δεν υπαρχει προβλημα με τα αγγλικα,οποτε αν θες στειλε μου τα βιβλιαρακια
  20. Irmakias

Irmakias New Member

Ωραι και η χελωνιερα και πολλυ μεγαλη!Αλλα δεν νομιζω να μπανει φιλτο και 8ερμοστατησ...

Share This Page