χελωνακι νερου (αγορα)

Discussion in 'Χελωνάκια και Χελώνες' started by tsomoi, Oct 24, 2010.

1. Irmakias

Irmakias New Member

Επειδη την εχω πατησει μην βαλεισ πολλα πραγματα μεσα αν δεν εχει απο πανω καπακι γιατι εμενα σκαρφαλωσε και μ εφυγε και την εψαχνα..
  2. Εγώ δεν εννοώ κάτι τέτοιο. αυτό που εννοούσα με το κουτί άμμου γάτας είναι περίπου σαν το http://www.petvet.gr/eshop/index.php?main_page=popup_image&pID=2030, το οποίο θα σε καλύψει για μερικούς μήνες και στο οποίο μπορείς να βάλεις θερμοστάτη και φιλτρο γιατί υπάρχει χώρος, ενώ μεγάλη χελωνιέρα εννοούσα αυτές από πλεξιγκλας που έχουν χωρητικότητα περίπου 20 λίτρα νερού και θα σε καλύψουν για περίπου 2 χρόνια.
    Επίσης, όταν έλεγα για ενυδρείο εννοούσα περίπου 60λιτρο (συνολικός όγκος), ώστε αν το γεμίσεις με λίγα εκατοστά νερού να έχει κάποια λιτρα στη διάθεσή του το χελωνάκι σου. Πόσα λίτρα ήταν αυτό που βρήκες στο πετ σοπ;
    Οι λάμπες είναι δυο τύπων: είτε μοιάζουν σαν λάμπες φθορισμού και μπαίνουν στο καπάκι του ενυδρείου, είτε σαν κανονικές λάμπες και μπαίνουν σε ένα πορτατίφ που θα έχεις δίπλα. Κάνε ένα γκουγκλ για λάμπες ερπετών και κοίτα στις εικόνες, θα καταλάβεις. Για έξτρα σκια θα μπορούσες να κάνεις κάποια πατέντα πχ ακουμπώντας ένα χαρτονάκι πάνω στη μια γωνία.
    Last edited: Oct 27, 2010
  3. tsomoi

tsomoi New Member

θα ειμαι πολυ συντομος γιατι πρεπει να φυγω...(κ νιωθω λιγο ασχημα γιατι εσεις μου δινεται ολοκληρες απαντησεις)

αρχικα,πραγματικα σας ευχαριστω παρα πολυ...

σχετικα με τις λαμπες,εχω δει... (ενας φιλος εχει μια 60w την οποια δε θελει κ μπορει να μου τη δωσει)

αυτο για τις γατες,θα το κοιταξω κ απο κοντά στο πετ

οσο για τη σκιαση...αν βαλω χαρτονι ή τελος παντων κατι σε μια γωνια,δεν υπαρχει περιπτωση να παρει φωτια?

(θα δω αναλυτικα τα οσα μου ειπατε κ θα κανω ενα edit γιατι μ φαινεται οτι ξεχασα πολλα)

καλο σας βραδυ παιδια
  4. Irmakias

Irmakias New Member

Καληνυχτα να σε καλα!
  5. tsomoi

tsomoi New Member

καλημερα!

οκ με το κουτι...τη μεγαλη χελωνιερα π λες ομως δεν τη βρηκα πουθενα. δεν ξερω κ πως να ψαξω...

οσο για το ενυδρειο ειναι 70λ αν δεν κανω λαθος.
    Ειναι απο αυτα π απο πανω εχει κατι σα ρολο πατζουρι (το μονο π ξερω ειναι πως ειναι κινεζικο). Αυτος στο πετ σε ενα τετοιο τα εχει τα χελωνακια

Αν θες απαντησε μου σχετικα με την πυρακτωση κ στειλε μου κ τα βιβλια να ριξω μια ματια τωρα π καθομαι

φιλε ιρμακιας, αυτο π λες για το σκαρφαλωμα θα το προσεξω,αλλα για να ειμαι ειλικρινης δεν μπορω να φανταστω το χελωνακι να σκαρφαλωνει :Ρ...
  6. Γεια και πάλι... είναι λίγο πονεμένη ιστορία οι χελωνιέρες γενικα, γιατί κάποια πετ σοπ φέρνουν σποραδικά δυο τρεις και μετά ξαναφέρνουν σε 84576928436597 χρόνια...
    Για την πυράκτωση δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα γιατί οι λάμπες αυτές είναι περίπου σαν τις λάμπες φθορισμού οπότε δεν ανεβάζουν τρελή θερμοκρασία, θα είναι και σε απόσταση περίπου 15 εκατοστά από το ενυδρείο, πότε οκ θα είναι.
    Για το ενυδρείο καταλαβαίνεις ότι είναι κινέζικο από την τιμή :)... κι εγώ τέτοιο έχω, και δεν μου έχει παρουσιάσει πρόβλημα παραδόξως.
    Αν πάντως θες κάτι μεγάλο και φτηνό και δεν σε ενδιαφέρει το αισθητικό μέρος, η πιο οικονομική λύση είναι να πάρεις ένα μεγάλο κουτί αποθήκευσης (http://www.redearslider.com/images/img_storage_box.jpg γύρω στα 10 ευρώ), βάζεις ένα φίλτρο κι ένα θερμοστάτη (περίπου 10-13 ευρώ το καθένα κινέζικα), ένα φτηνό πορτατίφ και μια λάμπα ερπετών (γύρω στα 10-15 ευρώ) κι έτσι θα έχεις χώρο πάνω από 50 λίτρα με λιγότερα από 50 ευρώ-ή λύση με το 70λιτρο θα σου κοστίσει γύρω στα 85 ευρώ αν υπολογίσεις και τη λάμπα.
    Η λύση με το κουτί γάτας θα κοστίσει γύρω στα 15 για το κουτί κι επιπλέον φίλτρο+θερμοστάτη+λάμπα+πορτατίφ=γύρω στα 50 και αυτή.
    Διαλέγεις και παίρνεις!
    ΥΓ: Όσο για το σκαρφάλωμα, θα εκπλαγείς με το πόσο σβέλτα είναι αυτά τα πλάσματα-τις αδικεί πολύ η φήμη τους...
    Last edited: Oct 28, 2010
  7. Irmakias

Irmakias New Member

Και εγω τετιο εχω !
  8. tsomoi

tsomoi New Member

χαχαχα...ειστε κορυφαιοι!!

Αν το σκεφτηκατε μονοι σας για το κουτι,τι να πω...μπραβο!

Τελικα νομιζω οτι εχω αποφασισει...θα κοιταξω για κουτι αμμου! τη λαμπα την εχω, θα μου παει μια 40αρα φιλτρο,θερμ,κουτι! Ρωτησα για τροφη κ τα λοιπα απαραιτητα κ μου ειπαν για γαριδουλες κ για κατι ταμπλετες ασβεστιου για το καβουκι... παναγιωτη δε ρωταω ακομα τπτ αλλο,δεν εχω προλαβει να διαβασω τα βιβλια!
  9. tsomoi

tsomoi New Member

καλησπερα στην παρεα...
    ειχα καιρο να μπω γιατι εμπλεξα με κατι εργασιες

παναγιωτη,πολυ καλο το site...βρηκα αρκετα ενδιαφεροντα στοιχεια (το βιβλιο δεν μπορω να το κατεβασω απο εδω,σερνεται)

επιστρεφω λοιπον με 2 αποριες:

1)Δε βρηκα κατι σχετικο με το ποσο χρονο περνανε γενικα στο νερο κ ποσο στην ξηρα (ενα ποσοστο θα ηταν αρκετα καλο για να καταλαβω)

2)Σχετικα με τη σαλμονελα... Εκτος απο τον κτηνιατρο,υπαρχει καποιο τεστ για να ξερουμε ανα πασα στιγμη αν ειναι θετικο?
    Επισης,αν αλλαζεις το νερο,το εχεις καθαρο κλπ κλπ υπαρχει περιπτωση να αναπτυχθει κ παλι το βακτηριο της σαλμονελα?
  10. stela manu

stela manu New Member

ena exw na pw ektos apo tis glikies fatsules exun kai alla pragmata ta opia einai anipofora ! mia fili m 9a pigene sthn 9ia ths sthn aystralia gia 1 bdomada k m edwse to xelwnaki tis na to filojenisw ayto t diasthma... anypoforh boxa kai mirodia... ka9e mera anagazomun ME GANTIA to tonizw giati tis exw sixa9ei pleon na tin ka9arizw ! mhn pareis 9a to metaniwseis na ise siguros =]
  11. Irmakias

Irmakias New Member

Εγω που εχω τοσα χρονια χελωνακια και εξακολου8ω να εχω δεν μου εχουν μυρισει ποτε και τα εχω και στο δωματιο μου,μηπως εριχνες πολλυ τροφη και το χελονακι δεν την ετρωγε και βρομιζε το ενυδρειο.

Share This Page