Χελωνακι

Discussion in 'Χελωνάκια και Χελώνες' started by sofia123, Jun 7, 2007.

1. sofia123

sofia123 New Member

Χτες βρηκα στον κηπο ενα χελωνακι 2 ποντους περιπου.Ειναι μικροσκοπικο και δεν ξερω πως βρεθηκε εκει.Ηταν μεσα στο χωμα.Με την πρωτη τσαπια το βρηκα.Το ταισα γλιστριδα,ειδος χορτου,αγγουρι,ντοματα και μαρουλι.Εφαγε απο ολα αλλα πιο πολυ απτο εγγουρι.Το ετρειψα καλα και εβγαλε τα υγρα του φαινεται.(μην σας πω οτι μου ηρθε να το φαω!!!!)
    Τι αλλο μπορω να του δωσω???
  2. aggeliki

aggeliki New Member

προσοχη!!ντοματα απαγορευεται στα μικρα χελωνακια και δεν πρεπει να δωσεις,λαχανο,μπανανα,πατατα σπανακι κουνουπιδι και παντζαροφυλλα.μπορεις να του δωσεις βλητα,αμπελοφυλλα μαλακα,φρουτα,μαρουλι αλλα λιγο,οχι συχνα,βλητα,μολοχες,ραδικια,αγριοχορτα,αγγουρι,ψωμι βραγμενο αλλα λιγο,τρωνε επισης μαργαριτες,κολοκυθοανθους και πολυ καλο τους κανει το τριμμενο καροτο.πρεπει να του δινεις ποικιλια τροφων!.θα σου βρω και ενα site για χελωνες.πρεπει να το βλεπει ο ηλιος αλλα να εχει και σκια αμα θελει επισης να εχει σε ενα πιατακι νερο,μην νομιζεις οτι δεν πινουν,απλα πινουν λιγο,αλλα παντα πρεπει να εχουν.

http://www.inaturenet.org/el/view.html?pid=84
    και www.ekpaz.gr
  3. kokacy10

kokacy10 New Member

Na su zisei! Einai tis ksiras i tu neru?
  4. aggeliki

aggeliki New Member

της ξηρας ειναι καλε. :)οι τροφες που αναφερω ειναι για χελωνακια ξηρας του νερου δεν εχουν τετοια διατροφη!προσοχη!
  5. sofia123

sofia123 New Member

Thanks!!!!!

Γιατι δεν κανει ντοματα??
    Ανακοινωση!!! Ανακαλυψα οτι εχουμε και μια μεγαλη χελωνα στον κηπο μολις τωρα.Μπορει να γεννησε αυτη.Θα παω να σκαψω στο ιδιο σημειο για να δω αν εχει χελωνακια ή αυγα.
  6. sofia123

sofia123 New Member

Λες να ειναι του νερου και να την βρηκα στο χωμα?
  7. aggeliki

aggeliki New Member

Re: Thanks!!!!!

περιεχει κατι που δεν ειναι καλο για τα μικρα χελωνακια,μου το ειπαν απο το ekpaz,μην σκαψεις εκει γιατι δεν πρεπει να ξεθαψεις τα αυγα,θα βγαινει μονο του το χελωνακι,εμενα εβγαινε 1 την εβδομαδα.επισης καλο ειναι να μην βρεχεις το σημειο γιατι για να εκκολαφθουν χρειαζονται ζεστη.
  8. sofia123

sofia123 New Member

Ειδα.Εχει αυγα αλλα τα αφησα στο χωμα.Το μικρο το εβαλα σενα παρτερι.Ηρθε η μαμα μου μολις τωρα.Εφερε μια ξηρη τροφη για χελωνες.Ο κτηνιατρος της ειπε αν ειναι για μεγαλη χελωνα να της τα δινουμε.Αν και ειναι σαν πετρες σκληρα.Ειπε αν ειναι για το μικρο να τα μουλιαζω στο νερο και να τα κανω σαν κρεμα.
    Ξερεις τιποτα σχετικο μαυτην τη τροφη?
  9. aggeliki

aggeliki New Member

πρωτη φορα το ακουω αυτο,ζητησε για χελωνες ξηρας φαι και της εδωσαν αυτο??καλυτερα ειναι τα χορτα που σου ειπα,καλυτερα αποφυγε το αυτο,δεν εχω εμπιστοσυνη. επισης για το χελωνακι να φτιαξεις ενα σπιτακι για να κρυβεται,βαλε 2 τουβλα και απο πανω ενα ξυλο πλατυ.ετσι θα μπαινει απο κατω,ειτε για να αποφυγει τον ηλιο,οποτε θελει ,ειτε την βροχη.να προσεχεις μην αναποδογυρισει αν προσπαθησει να κατεβει απο το παρτερι ειδικα οταν μεγαλωσει γιατι θα πεθανει,δεν μπορουν να ξαναγυρισουν μονα τους.καλο θα ηταν επισης οταν μεγαλωσουν,αν εχετε βουνο κοντα και υπαρχουν και αλλες χελωνες να τις αφησεις εκει,μακρια απο δρομο με αυτοκινητα ομως.πολυ τις πατανε επιτηδες :shock: :shock:
  10. Strayshelp

Strayshelp New Member

Συνήθως γεννούν πάρα πολλά μικρά..Καμιά 20 αριά...Όταν πλέον βγουν από το χώμα τα μωρά,ενδιαφέρεσαι να δώσεις κανένα για υιοθεσία?????

Έχω κήπο και θέλω μερικά χελωνάκια να ολοκληρώσω το ζωικό μου βασίλειο.Έχω και σκυλιά αλλά είναι σε ειδικό χώρο και θα τα έχω μακριά όσο είναι μικρά τα χελωνάκια να μην τα φάνε.οταν θα μεγαλ΄ώσουν ,δεν θα τα πειράξουν.

Είχα 2 χελώνες μεγάλες παλιά και δεν τις πειράξανε ποτέ.Πέθαναν απο ηλικία.Τις είχαμε απόταν χτίστηκε το σπίτι που είναι του παππού μου...φαντάσου...

11. aggeliki

aggeliki New Member

προσεξτε με τα σκυλια,εμενα μια φορα επιασε ενα και παρολο που ηταν σε μεγεθος παλαμης του εσπασε το καβουκι και τρεχαμε!
  12. veroniki

veroniki New Member

Στα νιάτα μου είχα και εγώ μια χελώνα σε μονοκατοικία όταν μέναμε,ήταν τεράστια.Το χειμώνα έπεφτε σε νάρκη και κυρίως την ταίζαμε μαρουλάκια και χόρτα.Ζουν 100 χρόνια και φέρνουν τύχη και μακροζωία,είναι γλυκύτατες.
  13. aggeliki

aggeliki New Member

α,ναι βεβαια το χειμωνα πρεπει να πεφτουν σε χειμερια ναρκη και να μην τις πειραζεις sofia123.
  14. sofia123

sofia123 New Member

Kleinna,ειναι μονο 5.Σου δινω αν θες.Κατσε να τα χαρω λιγο.Αγγελικι,σχετικα μαυτο με το σκυλι.Τα ερπετα εχουν πολυ μικρο εγκεφαλο και ειναι βαθια μεσα στο κεφαλι τους.Δεν υπαρχει μεγαλος κινδυνος οσο με τα θηλαστικα.Εγω του εκανα ενα σπιτακι απο χορτα και ειναι ολη την ωρα εκει.2 σε 1.Και σπιτι,και φαι
  15. aggeliki

aggeliki New Member

sofia,πρεπει να κανεις και ενα σπιτακι για την βροχη.
    δεν καταλαβα τι σχεση εχει ο εγκεφαλος που λες.αν ο σκυλος πιασει το χελωνακι ειδικα τωρα που ειναι μικρο τελειωσε,ειναι πολυ μαλακο το καβουκι τους!
  16. sofia123

sofia123 New Member

εκανα και για την βροχη.

Σχετικα με τον εγκεφαλο,ο σκυλος στο κεγαλι το χτυπησε ή στο καβουκι???
  17. aggeliki

aggeliki New Member

το καβουκι του εσπασε και φαινοταν το κρεας και το χελωνακι πεθανε μετα απο 1 εβδομαδα απο συψαιμια γιατι κανεις δεν ηξερα κτηνιατρος να μου πει τι αντιβιωση να δωσω.αλλα αμα ηξερα το ekpaz που ειναι για τα αγρια ζωα θα ειχε ζησει,γι αυτο αν βρειτε ποτε χτυπημενη χελωνα να επικοινωνησετε με το www.ekpaz.gr εχει και τηλεφωνα και ερχονται και το περνουν και οταν γινει καλα τα ελευθερωνουν.
  18. sofia123

sofia123 New Member

Ειχα βρει μια εξω απτο σχολειο μας.Ηταν λιγο αργα ομως για να το παω στον κτηνιατρο.Οταν την σηκωσα ειδα πως ειχε μονο το καβουκι της
  19. sofia123

sofia123 New Member

Το χελωνακι εφαγε απτην τροφη που μας εδωσε ο κτηνιατρος.
    Επισης το εβαλα στο παρτερι πριν λιγο με την μαμα του και παρατηρησα πως και τα 2 ανοιγοκλειναν το στομα και εβγαζαν ηχους σαν να ηταν γαιδουρια.Επικοινωνουν ή μαλωνουν?
  20. aggeliki

aggeliki New Member

καλυτερα μην τα βαζεις μαζι,το μεγαλο μπορει να το χτυπησει.εξαλλου το μεγαλο θελει χωρο

Share This Page