Χελωνακι

Discussion in 'Χελωνάκια και Χελώνες' started by sofia123, Jun 7, 2007.

1. sofia123

sofia123 New Member

Gikcat,eχω ακουσει πως δεν εχουνε καλο χωμα.Κατι εχει να κανει με το ονομα!!!!!
  2. Marianthy

Marianthy New Member

Παιδιά έχω την εντύπωση πάντως οτι κάπου είχα διαβάσει οτι και καλά είναι παράνομο να έχεις στην κατοχή σου χελώνα. Βέβαια όταν η επιλογή που έχεις είναι να είναι στο δρόμο... καλύτερα να είναι σε κήπο αλλά άντε να βγάλεις άκρη... Το έχετε ακούσει εσείς ή άσχετο είναι?
  3. aggeliki

aggeliki New Member

κανονικα απαγορευεται και αναφερετε εδω www.ekpaz.gr
  4. kokacy10

kokacy10 New Member

5. sofia123

sofia123 New Member

Το ειδα τωρα που κοιμοταν.Ειχαμε ενα πηλινο βαζο.Το πανω μερος το εσπασα στην ακρη και μπαινει μεσα.Το σπασμενο το καλυψα με φυλλα και αβαλα σελοτειπ απο πανω να μην τραυματιστει το χελωνακι.Το γεμισα μεχρι την μεση φυλλα και χωνεται μεσα τους για ζεστασια.Καθε τοσο βγαινει και τρωει.Το φαι το εχω βαλει πανω σε φυλλα.Αλλα αδικα τα βαζω αφου τρωει και αυτα μαζι. :)

Μερικες φορες κανει σαν χελωνα.Ουτε να ηταν κιολας!!! :wink:
  6. sofia123

sofia123 New Member

Πηγα και το ειδα μολις τωρα.Χτες κοιμοταν ολη την ωρα για να συγκεντρωσει δυναμεις για εξερευνηση.Εφαγε,ηπιε,παρπατησε και τωρα τρεχει τον Μαραθωνα!!!!! :lol:

Την μανα του την πηγαμε στο βουνο τελικα.Ειδα πολλες αλλες χελωνες εκει.Θα εχει την ησυχια της τουλαχιστον μακρια απο ανθρωπους!!!

Βγηκαν κιαλλα 2 απτα αυγα.Ειναι ομως στο χωμα ακομα.
  7. aggeliki

aggeliki New Member

καλα νεα για την μαμα χελωνα και το χελωνακι ακουω! :-D να τους βαζεις και αλλα χορταρακια,αυτα που σου εχω γραψει!
  8. Strayshelp

Strayshelp New Member

Re

ιιιιιιιι!!

σα δε ντρέπεστε!!Ισα-ισα,που έχει πολυ καλο χώμα και μάλιστα η γιαγιά έχει τα πάντα στο κήπο και καλλιεργεί!!!

Ντομάτες,αγγούρια φρέσκα φρέσκα καθε μερα κοβοθμε για τελειες σαλατουλες υγιεινές!!!

9. sofia123

sofia123 New Member

Re: Re

Maκαρι να ειναι αληθεια αυτο που λες.Εμενα παντως ετσι μου ειπαν!!!
  10. sofia123

sofia123 New Member

Δεν τα εβαλα ολα!!!
    :-D Τα πιο πολλα ομως τα βρηκα :D
  11. sofia123

sofia123 New Member

Re: Re

για πια γιαγια μιλαμε??
    Την δικη σου??
  12. sofia123

sofia123 New Member

Βγηκαν ολα τα χελωνακια απτο χωμα!! :-D
    Δεν θα επρεπε ομως να βγουν πιο μετα??

Κλαδεψαμε εναν τεραστιο θαμνο το πρωι και βρηκαμε 2 χελωνες!!

Δεν ξερω τωρα πια ειναι η μαμα!!
  13. aggeliki

aggeliki New Member

οχι απαραιτητα.δεν πειραζει ουτως ή αλλιως δεν χρειαζονται την μαμα τους,τα χελωνακια απο την στιγμη που βγαινουν απο το κελυφος ζουν μονα τους!θα πατε και τις αλλες τις μεγαλες στο βουνο?
  14. sofia123

sofia123 New Member

Naι.Οταν μεγαλωσουν τα μικρα θα τα παμε κι εκεινα!
  15. sofia123

sofia123 New Member

Αρχισε να βρεχει.Εσκαψα μια τρυπα περιπου 35 εκατοστα σε βαθος,την σκεπασα με ενα επιπεδο κομματι μαρμαρο και απο πανω του σχηματισα ενα λοφακι απο χωμα.Εκανα και ενα τουνελ για να μπαινουν τα χελωνακια.Εβαλα και ξερα χορτα μεσα στην τρυπα και εχουν χωθει απο κατω τους!!!!!

Ετσι θα προστατευονται απτην βροχη.
    Τους εχω κανει 5 σπιτακια μεχρι τωρα.Θα γεμισω τον κηπο και θα μου φωναζει ο παπππους!! :lol:
  16. aggeliki

aggeliki New Member

ωραια τα εφτιαξες αλλα αντι μαρμαρο βαλε ξυλο ή κατι ποιο ελαφρη γιατι αμα γινει κατι και πεσει το μαρμαρο θα τα πλακωσει!
  17. sofia123

sofia123 New Member

Ουπς!!! :oops:

Μα γιατι τους το εβαλε αυτο το σπιτι πανω τους ο καλος ο Θεουλης??

Ολοκληρο σπιτι!!Βιλα!!!

Ουπς!!! :oops:

Share This Page