Χελωνιτσα ασπρα σημαδια

Discussion in 'Πληροφορίες για Ασθένειες ζώων' started by nikos214, May 20, 2016.

1. nikos214

nikos214 New Member

Καλησπερα, εχω μια yellow belly turtle εδω και 6 μηνες. Μεχρι πριν 2 μερες την ειχα σε ενα ενυδρειο 8 λιτρων με θερμοστατη και φιλτρο. Τωρα ειναξ σε ενα 50λιτρο ενυδρειο που εχω γεμισει μεχρι την μεση (στα 25 λιτρα). Παλι εχει φιλτρο, το νερο αυτη τη στιγμη επειδη ο θερμοστατης ειναι λιγο αδυναμος για τοσα λιτρα ειναι στους 24 βαθμους. Καποια στιγμη προσεχως θα παρω καινουριο θεεμοστατη για να θερμενεται καλυτερα το νερο. Μερος για να βγαινει απο το νερο εχει και ηδη εχει βγει 2-3 φορες να στεγνωσει.Σταγονες για το νερο χρησιμοποιω, ριχνω βιταμινες, την ταιζω καθημερινα 2-3 φορες την ημερα ειτε pellets ειτε γαριδες και ειναι δραστηρια αρκετα. Παρ'ολα αυτα, παρατηρησα στο καβουκι της οτι εχει λευκα σημαδια. Απο την μια ισως ειναι μολυνση, απο την αλλη ομως σκεφτομαι οτι ισως ξεφλουδιζει. Εχω ψαξει στο ιντερνετ πως μια ευκολη θεραπεια ειναι η χρηση acriflavine το οποιο ριχνεις στο νερο και απλα σκοτωνει τα βακτηρια που μολυνουν το κελυφος, δεν ειναι τοξικο ουτε βλαπτει τη χελωνα. Παρ'ολα αυτα, δεν γνωριζω απο που μπορω να το προμηθευτω. Υπαρχει καποιος που να γνωριζει? Επιπλεον υπαρχει καποια εναλλακτικη θεραπεια? Γιατι να την παω σε κτηνιατρο στη θεσσαλονικη λιγο δυσκολο. Δεν υπαρχουν ατομα που να ασχολουνται με χελωνιτσες.

Ευχαριστω προκαταβολικα

Share This Page