Χελωνάκια

Discussion in 'Χελωνάκια και Χελώνες' started by aggeliki, Jan 13, 2007.

1. aggeliki

aggeliki New Member

καλημερα,ηθελα να μου πειτα την γνωμη σας,εδω και 15 χρονια περιπου εβρισκα μικρα χελωνακια στο δρομο η σε σημεια επικινδυνα γι΄αυτα,εκανα το λαθος και τα πηρα στην αυλη και λεω λαθος γιατι τωρα εχει δημιουργηθει προβλημα.η χελωνες μου ειναι 7 μεγαλες και γεννησαν και 4 μικρα.το προβλημα ειναι οτι τα αρσενικα το τελευταιο διαστημα εχουν γινει επιθετικα προς το θηλυκο σε μεγαλο σημειο.το δαγκωνουν και χτυπανε το καβουκι της,σε σημειο που πολλες φορες κανει πληγη.να τα αφησω στο βουνο το εχω σκεφτει αλλα τωρα εχουν μαθει αλλιως και φοβαμαι και για τους κινδυνους απο αρπαχτικα η "καλους" ανθρωπους.την θηλυκια σκεφτομαι να την χωρισω απο τα αλλα.τι να κανω?
  2. Marianthy

Marianthy New Member

Καλημέρα! Την τελευταία φορά που βρήκα χελώνα στο δρόμο (και αφού έφαγε όλο το χόρτο στον κήπο και δεν προλάβαινα να την ταίζω :-D), την πήγα, όπως έχω ξαναγράψει, στο Αττικό Πάρκο. Βέβαια τώρα πια το έχω ψάξει λίγο καλύτερα και πιστεύω πως ακόμα καλύτερη λύση είναι να επικοινωνήσεις με το ΕΚΠΑΖ. Θα σου έλεγα να τους πάρεις ένα τηλέφωνο και να τους ρωτήσεις για τις επιλογές που έχεις. Δες και σε αυτό το link.

http://www.ekpazp.gr/multi/index.php?op ... &Itemid=37

Πιστεύω θα σου πουν κάποιες λύσεις.
  3. Marianthy

Marianthy New Member

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν συμφωνώ με το να μαζεύονται όλες οι χελώνες από τη φύση. Αλλά αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Μέχρι και λίγα χρόνια πριν, αυτές που έβρισκα στο δρόμο τις πήγαινα στο ρέμα που έχουμε δίπλα μας και φιλοξενεί ένα σωρό ζωάκια. Αλλά τα τελευταία χρόνια, πολύ συχνά όταν περνάς από κει, σου έρχεται μια υπέροχη οσμή... Πότε βόθρου, πότε πετρελαίου... οπότε κι εγώ το πήρα απόφαση πως δεν θα καταδικάζω τα ζωντανά να επιστρέφουν ξανά εκεί...
  4. aggeliki

aggeliki New Member

ευχαριστω Μαριανθη θα παρω να δω τι θα μου πουν.και εγω τωρα τις παω κατευθειαν στο βουνο οποια αλλη βρισκω εκτος απο μια που βρηκα με σπασμενο καβουκι.
  5. Morgan_A

Morgan_A New Member

Να τις χωρίσεις...

Νομίζω, ότι είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις...

Να τις χωρίσεις..., τουλάχιστον για κάποιο διάστημα και μετά πάλι ξαναδοκιμάζεις... και βλέπεις... :)

Share This Page