Chip---πως και τι? (Κόστος κλπ.)

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by ιοαννα, Feb 11, 2008.

1. ιοαννα

ιοαννα New Member

Καλησπερα.ειμαι καινούρια στην παρέα σας.
    Σε ολη μου τη ζωη είχα ζωάκια και κυριως γατες.
    Τωρα για πρωτη φορά στη ζωη μου έχω ένα σκυλακι (20 κιλα).
    Τσοου σοου,10 μηνών κι την λένε φούσα.
    Διαβαζω στο forum σχετικα με το chip.
    Δεν εχω ιδεα τι είναι και μετα από τόσες ώρες ψαξιματος δεν μπορεσα να βρω περισσότερες πληροφορίες.
    Θα ήθελα να μάθω περισσοτερα γιατι σκοπεύω να το βάλω στην σκυλίτσα μου.
    Κόστος,ιδιότητες κτλ.αν ειμαι τελείως ξεκάρφωτη μεταθέστε το topic όπου πρέπει.
    Ευχαριστώ.
  2. Alex2

Alex2 New Member

Συνοπτικά κάποια πραγματάκια για το microchip.

Πρώτα από όλα, να ξέρεις ότι η εφαρμογή του είναι υποχρεωτική από το νόμο. Κάθε υπεύθυνος ιδιοκτήτης πρέπει να τσιπάρει το σκυλί του. Δεν είναι επίπονη η εμφύτευσή του, εισάγεται με βελόνα.

Ουσιαστικά κάθε μικροτσιπ φέρει ένα μοναδικό ηλεκτρονικό αριθμό ταυτοποίησης. Εμφυτεύεται συνήθως στην αριστερή πλευρά του λαιμού του ζώου και μπορεί να σε βοηθήσει στην ταυτοποίησή του σε περίπτωση που χαθεί και τυχόν βρεθεί από κάποιον.

Όταν εισάγεις μικροτσιπ, ο κτηνίατρός σου συμπληρώνει μια φόρμα με τα στοιχεία του ιδιοκτήτη και του κτηνιάτρου και τη στέλνει στον πανελλήνιο κτηνιατρικό σύλλογο. Συνήθως το πρόβλημα είναι ότι υπάρχουν μεγάλες καθυστερήσεις στην καταχώρηση των στοιχείων.

Το κόστος του ανέρχεται συνήθως στα 40-50€.
  3. ιοαννα

ιοαννα New Member

Μπορω να το κάνω ανα πάσα στιγμή?
    Αυτή την ιδιοτητα την εχουν ολοι οι κτηνιατροι?
  4. Alex2

Alex2 New Member

Ναι, σε οποιοδήποτε κτηνίατρο πας μπορεί να το εμφυτεύσει άμεσα, δυο λεπτά δουλειά είναι. Επίσης να προσέξεις να το σκανάρει μετά, το κάνει και από μόνος του βέβαια, ώστε να είσαι σίγουρη ότι είναι όλα οκ.

Ξέχασα πριν και συμπληρώνω. Σου δίνει ένα αντίγραφο της φόρμας που συμπληρώνει, χρώματος ροζ. Θα κολλήσει στη φόρμα το αυτοκόλλητο με τον αριθμό ταυτοποίησης μηχανογραφημένο.
  5. Radix

Radix New Member

Να χαίρεσαι το τσόου τσόου σου ;)

όπως στα είπε ο φίλος alex είναι. Δεν είναι τίποτα το δύσκολο.Σκέψου ότι είναι άλλη μια ελπίδα να βρείς τον σκύλο σου εάν τον χάσεις που δεν στο εύχομαι φυσικά :)

10 μηνών και είναι κιόλας 20 κιλά? βρε μπράβο ;) Και θηλυκό κιόλας που τα θηλυκά πάνε το μεγαλύτερο 20 κιλά.
  6. ιοαννα

ιοαννα New Member

Καλημερα.
    Είναι 20 κιλά και μου είπε η κτηνίατρος πως δεν θα πάρει πιο πολλά κιλά.
    Θέλω να την στειρώσω τον επόμενο μήνα
    (200 ευρώ μου είπε).
    Και έλεγα να της βάλω και το τσιπ γιατί την έχασα μια φορά και μέχρι να την βρω τρελάθηκα.
    Είναι ημίαιμο και την πήρα από έναν κυριούλη που μαζεύει αδέσποτα.
    Την έχω από 40 ημερών.
    Είναι το παιδί μου..
  7. noela

noela New Member

Μπράβο που πήρες αδεσποτάκι και μπράβο σου που θα τη στειρώσεις. Καλό είναι να βάλεις και μια ταυτοτητούλα με τηλέφωνο στο κολάρο. Καλό το τσιπάκι αλλά δεν είναι όλοι ενημερωμένοι και η ταυτότητα είναι άμεσα εμφανήσιμη.
  8. ιοαννα

ιοαννα New Member

Μην νομίζεις πως και η ταυτότητα κάνει πολλά.
    Όταν την είχα χάσει παρόλο που φαινόταν ότι ήταν σπιτιου και καθαρή και παρόλο που είχε ταυτότητα με το τηλέφωνο μου
    Κανεις δεν μπηκε στον κοπο να πλησιασει το σκυλι κι ας φαινοταν το κολάρο της που υποδεικνυει πως είναι σπιτόσκυλο.
    Ευτυχως που είχαμε γυρίσει ολη την περιοχη και ειχαμε αφησει τηλεφωνα σε βενζιναδικα,ψητοπωλεια,περιπτερα κ.α.
    Τελικα μας πηραν τηλεφωνο από ένα βενζιναδικο ότι την ειδαν.
    Το καλο με το σκυλακι μου είναι ότι δεν περναει απεναντι από τον δρομο μονη της και αυτό την εσωσε από τα αυτοκινητα.
  9. Alex2

Alex2 New Member

Τίποτα δεν είναι πανάκεια, αλλά νομίζω ότι η ταυτότητα βοηθάει πολύ. Εγώ όταν είχα μαζέψει τη μικρή μου, το σκυλί ήθελε να φύγει. Τη δεύτερη μέρα ξέχασε ο πατέρας μου την πόρτα ανοικτή και μου την έκανε. Της είχα ήδη βάλει όμως το κολάρο του σκυλάκου μου που είχε πεθάνει, το οποίο είχε πάνω κονκάρδα με τηλέφωνο, και τη βρήκαμε μέσα σε 4 ώρες από τη στιγμή που είχε φύγει.

Το κακό όμως είναι ότι πολλοί ξαμολάνε τα σκυλιά τους ελεύθερα, τους βάζουν και ταυτότητα, και δεν ξέρεις αν είναι αδέσποτο, ή "δεσποζόμενο" που γυρίζει.
  10. gikkat

gikkat New Member

Για καλό και για κακό, κάνεις ένα επιτόπιο τηλέφωνο... :wink:
  11. Alex2

Alex2 New Member

Πάντα, δε διαφωνώ. Αλλά εγώ προσωπικά αν δε το δω το ζώο και λίγο σα χαμένο ή τρομαγμένο, αλλά κάνει άνετο τη βόλτα του, δεν παίρνω για να είμαι ειλικρινής.
  12. ιοαννα

ιοαννα New Member

Αυτό που περασα όταν την εχασα δεν θελω να το ξαναζησω.
    Ολη μερα εκλαιγα.
    Γυρναγα μετα τη δουλεια και πηγαινα να την ψάξω.
    Όταν τελικα την βρηκα ηταν απιστευτο.
    Την ειχα παει βολτα με το λουρι και επειδη το ειχε μασησει λιγο εσπασε και η φούσα εγινε καπνος.
    Ετρεξα να την φτασω αλλα που….
    Ευτυχως δεν ειχε απομακρυνθει πολύ από την περιοχη.
  13. arkoudos

arkoudos New Member

Συγγνώμη, επειδή είμαι και λίγο αργός.

200€ σου είπε για την στείρωση?

Ελέφαντα θα στειρώσει?
  14. ιοαννα

ιοαννα New Member

Είναι 20 κιλά και επειδή κατατάσεται στα μεγαλόσωμα μου είπε πως τόσο κοστίζει.
    Ασε μολις μου το είπε τα έπαιξα λιγάκι.
    Αλλα τι να κάνω?
    Την παρακολουθεί από μωρο.
    Κάτι ξέρει.
  15. Alex2

Alex2 New Member

Δεν είναι και τόσο παράλογο νομίζω. Η στείρωση στα θηλυκά κοστίζει παραπάνω, και ιδίως στα πιο μεγαλόσωμα. Είναι πιστεύω μέσα στις τιμές αγορά που γενικά ζητάνε, αν και λίγο τσιμπημένη ομολογουμένως.
  16. arkoudos

arkoudos New Member

EDIT. Οκ, πάσο.
  17. gikkat

gikkat New Member

Είναι μέσα στις τιμές που κυμαίνονται οι περισσότεροι κτηνίατροι... Από τη στιγμή που τον/την εμπιστεύεσαι γνώμη μου είναι να μην ψάξεις για "καλύτερη τιμή". :wink:
  18. matilda

matilda New Member

Σε ποια κτηνίατρο την πας??

Με pm

Είναι και η δικιά μου στην περιοχή αν θες κάνεις μια ερώτηση για τιμή.

Αλλα η gikkat έχει δίκιο αν την εμπιστεύεσαι δεν υπάρχει λόγος
  19. ιοαννα

ιοαννα New Member

Δεν την αλλάζω με τίποτα την κτηνίατρο.
    Την ξέρω πάνω από 10 χρόνια.
    Εκει πήγαινα τα γατιά μου.
    Είναι πολύ καλή.
    Ασε που οντως είναι φιλοζωη.
    Βρίσκει σκυλακια και τα μαζεύει στο ιατρείο της και ψάχνει η ίδια ανθρώπους για να τα υιοθετήσουν.
    Αλλωστε 200 ευρω τι είναι?
    Ένα μπουκαλάκι στον πλούταρχο…
    :lol: :-D
  20. drosia

drosia New Member

αυτο με το Πλουταρχο θεικο!!!
    και εγω ειχα σκοπο να παω ξανα ονιραμα αλλα εσταξα 200 ευρω για αμπουλες, χαπια και scalibor για 8 σκυλια οποτε προτιμησα αυτο το πακετο απο το μπουκαλι :wink:

Share This Page