χάμστερ και άμμος

Discussion in 'Χάμστερ' started by leniatotkot, Aug 29, 2012.

1. leniatotkot

leniatotkot New Member

την χρειάζονται αλήθεια τα χάμστερ την άμμο??και που θα την βάλω αμα αγοράσω??
    επίσης πόσες μέρες μπορώ να το αφήσω για να πάω διακοπές??
    3.δεν θέλω να πάρω λάθος χάμστερ από πέτ σοπ[δεν έχω άλλη επθιλογή] πώς ξαχωρίζω ότι είναι έγκυος?
  2. monty

monty New Member

1. όχι δεν την χρειάζεται, αλλά είναι ωραίο να το βλέπεις να παίζει στην άμμο. Αν αγοράσεις άμμο (άμμο για τσιντσιλά) μπορείς να κάνεις αυτό που κάνω εγώ. να την βάλεις σε μια από της μεγάλες πλαστικές θήκες για τα 100άρια cd/dvd. Αυτές που είναι σαν μπολ.

2. Προσπαθώ να μην το αφήνω πάνω από βδομάδα μόνο του. 7 μέρες είναι αρκετές για να αντέξει με νερό (7 ημερών), και ακαθάριστο το κλουβί του (με την προυπόθεση ότι έχεις μεγάλο κλουβί και δεν λερώνεται γρήγορα).

3. Είναι σχεδόν αδύνατο να το ξεχωρίσεις. Επίσης είναι αρκετά δύσκολο να ξεχωρίσεις αν είναι αγόρι ή κορίτση. Θα σε συμβούλευα να πάρεις χάμστερ από αγγελεία από την xe.gr. Συνήθως τα δίνουν άνθρωποι που τα χάμστερς του γέννησαν χωρίς να το έχουν προγραμματίσει, και τα έχουν προσέξει, δηλαδή έχουν χωρίσει τα θυληκά χάμστερ από τα αρσενικά.
  3. leniatotkot

leniatotkot New Member

σε ευχαριστώ πάρα πολύ...
    1.μάλλον αυτό θα κάνω
    2. που θα βάζω νερο 7 ημερών??σε μπολάκια??
    3.θα δω και στο δάιτ που μου είπες

μπορώ για να μην αγοράσω μπολ για τροφή να το βάζω σε κάτι μπολάκια που έχω
  4. monty

monty New Member

2. υπάρχει ειδική ποτίστρα όπως αυτή για τα πουλιά, αλλά για χαμστερ. Αν πας σε πετ σοπ, θα δεις.

Ναι, δεν χρειάζεται να αγοράσεις μπολ. Εγώ αφήνω το φαί σε μια γωνία, και σε 10 λεπτά το χάμστερ το έχει μεταφέρει στο μέρος που θέλει. Επίσης πολλά κλουβια έχουν δικά τους μπολάκια ούτως ή άλλως.
  5. leniatotkot

leniatotkot New Member

ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!!!!

Share This Page