Χορτοφαγία και απώλεια βάρους

Discussion in 'Συμβουλές' started by e1drua, Mar 25, 2008.

1. e1drua

e1drua New Member

Ισως ειναι λιγο ασχετο.. αλλα υπαρχει τροπος να μην αδυνατισεις με την χορτοφαγια, αντιθετως να παρεις βαρος? Γιατι ηδη σε ενα μηνα εχω χασει 2-3kg και δεν εχω περιθωρια να αδυνατισω αλλο.. :?

Μεταφέρθηκε
  2. aristea

aristea Active Member

Δήμητρα είναι "πρόκληση" αυτο που γράφεις? :-D
    Οντως στην αρχή χάνουμε βάρος, δεν συμβαίνει συνέχεια αυτο.
    Χωρίς να ειμαι και απολυτα σίγουρη μιας και δεν είχα τις ίδιες "ανησυχίες" με σενα, θα μπορούσες να αυξήσεις τις τροφες που περιέχουν αμυλο.
    Επίσης θα ελεγα να αυξήσεις και τη ποσοτητα του φαγητού που καταναλωνεις καθώς και τις φορες.

Μη μας παθεις και τιποτα :wink:
  3. aggeliki

aggeliki New Member

μπορω να σου δωσω εγω και 2 και 3 και 4 και 5 και 6 και 10 κιλα με ευχαριστηση πες μου που και ποτε!! :-D :-D :-D
  4. Niva2gr

Niva2gr Moderator

...και 20, και 30 εγώ!Δεν μπορώ να δώσω συμβουλές εγώ για αυτό! Μάλλον εγώ χρειάζομαι για το αντίθετο!
  5. Sofia

Sofia New Member

Μπορεις να προσθεσεις περισσοτερο ελαιολαδο και ξηρους καρπους,σουσαμι,αποξηραμενα φρουτα,ταχινι,μελι,κουκουναρια
  6. e1drua

e1drua New Member

Μωρε μη το βλεπεις σα προκληση.. :lol: Πολλες φορες οσο δυσκολο ειναι να χασεις βαρος, τοσο δυσκολο ειναι και να παρεις :?
    και το προβλημα ειναι πως πολλοι δε καταλαβαινουν το προβλημα σου :?
    Ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες!! Θα αυξησω το αμυλο και θα προσπαθησω και τις ποσοτητες, τρωω ηδη πολλους ξηρους καρπους και παντα μαγειρευω μονο με ελαιολαδο (ειμαι και απο την Καλαματα! :lol: )
  7. Dralion

Dralion New Member

Πρεπει να γινει ενας διαχωρισμος εδω.
    Οταν μιλαμε για αυξηση βαρους, μιλαμε για αυξηση της μυικης μαζας.
    Η e1drua δεν θελει να γινει ενα βουναλακι απο λιπος - αυτο δεν θα ηταν καθολου υγειινο. Ειναι λοιπον λιγακι λαθος η συμβουλη που της δωσατε να τρωει παραπανισιες μεριδες και λιπαρα φαγητα.

Για την αυξηση της μυικης μαζας χρειαζονται α) πρωτεινες και κρεατινη και β) οπωσδηποτε αθληση.

Πολλοι πιστευουν οτι με τον αθλητισμο αδυνατιζει κανεις. Αυτο ειναι εμμεση (και ανατρεψιμη) επιδραση.
    Με απλα λογια: η αυξηση και η μειωση του βαρους ειναι ενας απλος "ισολογισμος" ενεργειας. Βαζουμε ενεργεια στο σωμα μας με την τροφη. Καταναλωνουμε ενεργεια με τον μεταβολισμο μας. Αν βαζουμε περισσοτερο απο οτι βγαζουμε, θα παχυνουμε. Δυστυχως σε λιπος, οχι σε μυωνες. Και αυτο αυξηση βαρους ειναι, αλλα οχι επιθυμητη. Αν αντιθετα καταναλωνουμε πολλη ενεργεια και παιρνουμε λιγη, θα αδυνατισουμε.
    Απλα πραγματα.
    Την ενεργεια την μετραμε σε θερμιδες. Σημερα ειναι γνωστο, ποση ενεργεια (θερμιδες) βαζουμε στον οργανισμο με καθε ειδος τροφης. Δυστυχως δεν ξερουμε, ποση ενεργεια καταναλωνουμε. Υπαρχουν μερικες χονδρικες εκτιμησεις, αλλα καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος.
    Παιζει ρολο το φυλο μας (οι αντρες καταναλωνουν περισσοτερο απο τις γυναικες), η ηλικια μας (οι νεοι καταναλωνουν περισσοτερο απο τους μεγαλους) και η ιδιοσυγκρασια μας. Ακομα και το αν ειμαστε νευρικοι η οχι, το στρες στην ζωη, οι στεναχωριες κλπ.

Μπορουμε να αυξομειωσουμε την ποσοτητα της ενεργειας που βαζουμε στον οργανισμο μας, με το να αυξομειωσουμε την τροφη μας. Παντα ομως θα πρεπει να προσεχουμε ωστε να βαζουμε "καλη" ενεργεια μεσα μας. Ναι, τα πολλα λιπη θα μας δωσουν βαρος ( = προσθετη ενεργεια / θερμιδες). Αλλα θα μας καταστρεψουν την καρδια.
    Και απο εμφανιση θα μας κανουν .... αστα να πανε ;-)
    Αν θελουμε να κερδισουμε βαρος, θα πρεπει να δωσουμε παραπανισια "καλη" ενεργεια στο σωμα μας. Πρωτεινες κυριως και σε 2ο βημα υδατανθρακες. Που μεταφραζεται σε πολλα λαχανικα, δημητριακα, γιαουρτι (οχι τυρι γιατι εχει λιπος) και φρουτα.

Ο αθλητισμος ειναι 100% απαραιτητος. Αν δωσουμε παραπανισια ενεργεια στο σωμα μας και δεν την "καψουμε", το σωμα μας θα την αποθηκευσει σε μορφη λιπους. Δεν το θελουμε αυτο. Πρεπει λοιπον να δωσουμε πολυ αλλα και να καταναλωσουμε πολυ. Με την ασκηση, θα αυξηθει σιγα σιγα η μυικη μαζα - δηλαδη το βαρος μας.

Ειναι πολυ παραξενο, αλλα περιπου τις ιδιες συμβουλες θα εδινα και σε καποιον που θελει να χασει βαρος. Με την μονη διαφορα οτι ενας υπερβαρος θα πρεπει να τρωει περισσοτερες πρωτεινες και λιγοτερους υδατανθρακες. Δηλαδη περισσοτερα λαχανικα, γιαουρτι και φρουτα και λιγοτερα δημητριακα.
    Αλλα και εδω ο αθλητισμος ειναι 100% απαραιτητος.

Οσο αυξανονται οι μυς μας, αυξανονται και οι καυσεις που κανει ο οργανισμος. Στο "ισοζυγιο ενεργειας" που περιγραφω πιο πανω, η μυικη σας μαζα ειναι ο μεγαλυτερος και αποδοτικοτερος καταναλωτης ενεργειας. Θα τρωτε λοιπον κανονικα (ισως λιγακι λιγοτερο απο τωρα) και θα κανετε αθλητισμο ( = μεγαλη καταναλωση). Ο οργανισμος θα αναγκαστει ετσι να καψει τα αποθεματα λιπους που κουβαλατε.

Αν γινουμε ολοι μας αδυνατοι σαν την e1drua (που σημαινει: καθολου λιπος) και συνεχισουμε με την ιδια διατροφη + σπορ, η εξισωση θα αντιστραφει. Αφου δεν εχουμε πια λιπος να καψουμε, θα αρχισουμε να παιρνουμε βαρος, οπως το περιεγραψα πιο πανω.

Αλλα το να παρουμε βαρος με την μορφη μυικης μαζας ειναι πολυ θετικο. Ποτέ δεν με ανησυχησαν τα κιλα μου. Με ανησυχει ομως παρα πολυ το ποσοστο λιπους που κουβαλαω.
    Προτιμω να ειμαι 120 κιλα με 6% λιπος παρα να ειμαι 75 κιλα με 30% λιπος. Στην πρωτη περιπτωση ειμαι ενας ελκυστικοτατος παιδαρος, στην δευτερη ενα πλαδαρος παιδοβουβαλος.

Σαν πληροφορηση: οι αντρες εχουν 6-8% λιπος αν ειναι σε επιπεδο αθλητη ολυμπιακων αγωνων και 19-20% αν ειναι κανονικοι, καθημερινοι. Απο τα 25% λιπος και πανω αρχιζουν να φαινονται χοντροι.
    Για τις γυναικες τα νουμερα ειναι 10-12% το κατωτατο ακρο, 22-24% το κανονικο και απο τα 28% και ανω αρχιζουν τα προβληματα με την εμφανιση ;-)

Και για να μην ξεχναμε την χορτοφαγια: Τρωγοντας κρεας βαζεις πολλες "δευτεραντζες" πρωτεινες στον οργανισμο σου, μαζι με μπολικο λιπος. Τρωγοντας λαχανικα βαζεις "ΑΑΑ" πρωτεινες χωρις καθολου λιπος.

Αυτος ειναι και ο λογος, που η χορτοφαγια ειναι παντα προτιμητεα, τοσο οταν θελεις να παρεις οσο και οταν θελεις να χασεις βαρος.

Υ.Γ. Αν καποιος θεωρει τα μακρυναρια που γραφω ενοχλητικα, αχρηστα και βαρετα, να μου το πει παρακαλω. Θα βγαλω τοτε τον σκασμο.
  8. ARETH

ARETH New Member

Απο προσωπική εμπειρία σου λέω ότι πήρα κάποια κιλά ( κ έγινα φυσιολογικός άνθρωπος) μόνο όταν ξεκίνησα να αθλούμαι συστηματικά. Δεν πήρα λίπος αλλά όγκο. Γυμναστική κ σωστή διατροφή.Καλή επιτυχία :wink:
  9. e1drua

e1drua New Member

Πραγματικα ευχαριστω πολυ για την εκτενη ενημερωση Drallion! Πολυ χρησιμα ολα αυτα που λες.. Προσωπικα τρωω σχετικα μεγαλες μεριδες και πολλες πολλες φορες τη μερα. Οταν ειχα παει σε μια διατροφολογο, για να κοιταξουμε για ποιο λογο δεν παχαινω αφου θρεφομαι τοσο "γεματα" μου ειχε πει πως οτι τρωω μεταβολιζεται πολυ πολυ γρηγορα, με αποτελεσμα να μην παχαινω και να πειναω ανα πολυ συντομα χρονικα διαστηματα.
    Τωρα οσον αφορα στην γυμναστικη, λογοι υγειας δε μου επιτρπεουν εντονη αθληση, αλλα μονο κολυμπι και περπατημα. Να ειναι καλα τα σκυλακια μου, περπαταω πια πολυ και συχνα, σχετικα με το κολυμπι ειχα γραφτει σε γυμναστηριο με πισινα αλλα αμελω συνεχως.. :? Ισως θα πρεπει να το ξαναβαλω στο προγραμμα μου :?
    Και παλι ευχαριστω πολυ! :)
  10. Dralion

Dralion New Member

Προς e1drua: για να μειωσεις τον εντονο μεταβολισμο μπορεις να προσπαθησεις ασκησεις χαλαρωσης και γιογκα. Αν καπνιζεις, κοψτο αμεσως - το τσιγαρο σου επιταχυνει τον μεταβολισμο. Ακομα και το εμμεσο καπνισμα (αν δλδ. καπνιζει καποιος στον περιγυρο σου).
    Δεν ξερω ποσο εντονος ειναι ο δικος σου μεταβολισμος. Επειδη εντονος μεταβολισμος σημαινει και προωρα γηρατεια (+ ασθενειες που σχετιζονται με φθορα των ιστων), καλο ειναι να τον μειωσεις.
    Τον εχεις μετρησει ποτέ;

Ο ορος "μεταβολισμος" ειναι ενα συνολο διεργασιων στον οργανισμο. Υπαρχει για παραδειγμα ο μεταβολισμος ενεργειας (αυτο που ελεγα στο προηγουμενο για την ενεργεια που βαζουμε με την τροφη και καταναλωνουμε με τις καυσεις). Μετα υπαρχει ο μεταβολισμος υλικων (ο οργανισμος παιρνει καποιες ουσιες με την τροφη και τις μετατρεπει σε αλλες ουσιες, χρησιμες. Δες και το αρθρακι μου περι κρεατινης). Αν θυμαμαι καλα, υπαρχουν αλλοι 2-3 μεταβολισμοι.

Δεν γνωριζω συγκεκριμενες, στανταρ μεθοδους για να μειωσεις / αυξησεις τον μεταβολισμο σου. Ειναι ομως σιγουρο οτι τα ιχνοστοιχεια και τα μεταλλα παιζουν καθοριστικο ρολο. Ισως λοιπον να σου λειπει καποιο ιχνοστοιχειο (υπαρχουν συνολικα 50) και αυτη να ειναι η αιτια του αυξημενου μεταβολισμου. Τυπικες αιτιες δυσλειτουργιας ειναι μειωμενο σεληνιο, ψευδαργυρος, κασσιτερος, χαλκος, αντιμονιο (λατομειο γιναμε ;-) ). Αυτα τα ιχνοστοιχεια ειναι υπευθυνα και για αρθριτικα, ρευματισμους, ασχημο κυκλοφοριακο κ.α.
    Δεν ξερω τι ασθενειες εχεις, αλλα ισως σχετιζονται και αυτες με τον μεταβολισμο και τα ιχνοστοιχεια. Δηλαδη διορθωνοντας το ενα θα διορθωσεις και το αλλο. Εχεις μετρησει τα ιχνοστοιχεια / μεταλλα στον οργανισμο σου;

Για να μην ξεχναμε την χορτοφαγια:
    ΟΛΑ τα ιχνοστοιχεια που χρειαζεσαι μπορεις να τα παρεις με χορτοφαγικη διατροφη. Αντιθετα, αν τρως κρεας, θα σου λειψουν καμποσα ιχνοστοιχεια !!

Μαθε λοιπον ποια ιχνοστοιχεια σου λειπουν, προκειμενου να κατεβασεις τον μεταβολισμο σου (αν η αιτια βρισκεται εκει - μπορει να ειναι και κατι αλλο). Και μετα βρες ποια χορταρικα προσφερουν αυτα τα ιχνοστοιχεια.

Σε οτι αφορα τα αθληματα:
    Δεν ξερω τι προβληματα υγειας εχεις - δεν ξερω τι (δεν) μπορεις να κανεις. Αν δεν αντιτιθεται στην υγεια σου, προτεινω τα εξης αθληματα για αυξηση βαρους: κολυμπι, κωπηλασια [*], ιστιοπλοια [*], ποδηλατο, ελαφρες ασκησεις με βαρη και μια "πολεμικη" τεχνη (ταε κβο ντο, καρατε ντο κ.α. ).
    Τα πρωτα 4 μπορεις να τα κανεις ακομα και με αδυναμη υγεια. Δεν δημιουργουν προβληματα στην καρδια ουτε στις αρθρωσεις. Τα 2 τελευταια καταπονουν τις αρθρωσεις. Αν εχεις προβλημα με κοκκαλα, σβηστα.
    Αν δεις οτι σε παιρνει για πιο βαρια αθληματα, δοκιμασε πυγμαχια, παλη και αρση βαρων. Ειδικα τα 3 τελευταια ειναι τα καλυτερα για αυξηση βαρους - απαιτουν ομως να εισαι σκληροτραχηλη. Αν ο οργανισμος σου εχει ευαισθησιες, ξεχνα τα.

Για χασιμο βαρους, τα καλυτερα ειναι τρεξιμο (τζογγινκ), παιχνιδια με μπαλα (μπασκετ, ποδοσφαιρο, squash) και αερομπικ.

Σε σχεση με τα σκυλια: επειδη το τρεξιμο με τα σκυλια θα σε αδυνατισει, αποφευγε το. Το καλυτερο θα ειναι να κανεις αναβαση με τα σκυλια (καποια βουνοπλαγια), αυτο θα σου αυξησει τους μυες στα ποδια και την πλατη.
    Καλα, ειμαι και τελειως βουκολος. Περιμενω να βρεις βουνοπλαγιες μεσα στην Αθηνα. ;-) Συγνωμη αν ειμαι ουτοπικος.

[*] ΟΚ, ειμαι προκατειλημμενος, πως να το κανουμε ;-) Αλλα ειναι και αληθεια οσα σου λεω, δεν θα σου ελεγα κατι συνειδητα λαθος.
  11. e1drua

e1drua New Member

Drallion, ευτυχως μενω λιγο εξω απο αθηνα και εχουμε βουνοπλαγιες αλλα και παλι δεν ενδυκνειται στα προβληματα που εχω. Λοιπον εχω αρθριτικα και εχω κανει και 2 επεμβασεις στην σπονδυλικη στηλη (αφαιρεσα δισκο) οποτε μπορω μονο κολυμπι και περπατημα σε ισιο δρομο με ελαφρυ ρυθμο. Η διατροφολογος σχετικα με τον γρηγορο μεταβολισμο δε μου το παρουσιασε σα κατι ασχημο, αντιθετως σα κατι θετικο για τον οργανισμο. Εκανα κατι με κατι αναπνοες, (δε θυμαμαι και καλα) και ετσι μου ειπε για το λιπος που εχω και για τον μεταβολισμο μου.. Δυστυχως δε θυμαμαι λεπτομερειες.. Δεν το εχω ψαξει παραπανω για ιχνοστοιχεια κ μεταλλα..
    Θα συνεχισω λοιπον τη χορτοφαγικη διατροφη και θα προσπαθησω να την εμπλουτισω και με λιγο κολυμπι :) Ισως απλα ειναι ενα μεταβατικο σταδιο, γι αυτο να αδυνατισα, θα σας πω πως συνεχιζω και αν συνεχιζω να υπαρχω σε λιγο καιρο! χαχχα :lol:
    Ευχαριστω πολυ! :)
  12. Dralion

Dralion New Member

Εδω εφτασα στα ορια μου. Δεν εχω αλλες γνωσεις να προσφερω σχετικα με τα προβληματα που σε βασανιζουν.

Ειμαι ομως σιγουρος, οτι η χορτοφαγικη διατροφη θα σε βοηθησει. Ψαξε / ρωτησε για πληροφοριες γυρω απο ιχνοστοιχεια και τις λεγομενες "αντιοξειδωτικες" ουσιες (οπως η βιταμινη C και μερικες αλλες). Οι τελευταιες κανουν καλο στα αρθριτικα. Και σε πολλα αλλα πραγματα, εκτος των αρθριτικων. Και οι αντιοξειδωτικες ουσιες περιεχονται σε μεγαλα ποσοστα στην χορτοφαγικη διατροφη, ενω απουσιαζουν απο το κρεας.

Οπως βλεπεις / βλεπετε δεν υπαρχει μονο ενας λογος για να ειμαστε χορτοφαγοι. Οι θετικες επιδρασεις στην υγεια ειναι πολλαπλες (τα ιχνοστοιχεια και τα αντιοξειδωτικα μονο 2 απο τις θετικες επιδρασεις).

Δεν ειμαι σιγουρος για την εξεταση που εκανες, αλλα αν λες οτι ηταν "κατι με αναπνοες" οντως μαλλον σου μετρησε τον μεταβολισμο. Ζητησε τα αποτελεσματα της εξετασης απο τον/την γιατρο σου, ειτε κανε μια καινουργια εξεταση. Κανε μια συγκριση με το φυσιολογικο και αν δεις υπερβολικες διαφορες (παιζει ρολο και η ηλικια σου, καθως και αλλοι παραγοντες) προσπαθησε να κατεβασεις τον μεταβολισμο σου με τις μεθοδους που περιεγραψα πριν.
  13. e1drua

e1drua New Member

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες, τον χρονο και τις γνωσεις σου. Θα το εξετασω εκτενεστερα :)

Share This Page