ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ! SOS!

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by lara 28.2.14!, May 21, 2016.

1. lara 28.2.14!

lara 28.2.14! Active Member

Γεια σας και παλι. αυτην την φορα απαντηστε μου οσο πιο γρηγορα γιενται! Το πρωί ήμουν τυχερή και ειδα ενα χελιδονακι να ερχετε στην ζωή. δυστυχως μετα απο 5 λεπτα επειδη η φωλια του ηταν μικρη και δεν χωρουσαν 5 χελιδωνια εκει (αναμεσα τους και 2 ενηλικες) το χελιδωνακι επεσε. η μαμα του ή ο μπαμπας του δεν ξερω ποιος προσπαθησε να το ανεβασει ξανα στην φωλια αλλα δνε μπορουσε. πρεπει αν προσπαθησε πανω απο 5 φορες. στο τελος το τάιζε κάτω. ειναι πολυ επεικινδυνο ομως γιατι εχω 2 γατες αδεσποτες που τις ταϊζω και μενουν κατω απο το σπιτι μου. και εκει ειναι και τα χελιδωνια! τι να κανω; να το βαλω παλι στην φωλια του; νομιζω οτι εχει τραυματισει το φτερο του. χρειαζομαι βοηθεια!
  2. marich

marich Active Member

Πάρε πλαστικά γάντια τρίτα στη φωλιά για να πάρουν αυτη τη μυρωδιά και μετα πιαστώ
  3. marich

marich Active Member

Και βάλτο πίσω στη φωλιά του
  4. lara 28.2.14!

ευχαριστω παρα πολυ αλλα δεν χρειαστηκε. δυο χελιδωνα το επιασαν και αρχισαν να το τραβολογανε στον αερα. δεν αντεξα να το βλεπω να ταλεπωριεται και επειδη η φωλια ηταν πολυ ψηλη και δεν ειχα σκαλα στην διαθεση μου το επιασα και το αφησα σε ενα ασφαλες σημείο. τα φτερά του έβγαζαν αιμα. διαβασα στο internet τι να κανω και οταν σταματησε να βγαινει αιμα το επεστεψε στην φωλια του πολυ προσεκτικα. μετα απο 20 λεπτα περιπου ενα χελιδωνι πηγενε και το τάιζε καθε 5 λεπτα. πρπει να ητανε η μαμα του. μεχρι στιγμης ειναι μια χαρα και τα 3 τους. (εχει αλλα 2 αδελφια συνολο=5 χελιδονια στην φωλια (2 γονεις και 3 παιδια)]. Παντος ευχαριστω παρα πολυ για τυην βοηθεια!
    marich likes this.
  5. marich

marich Active Member

Χαίρομαι που ειναι καλά
  6. lara 28.2.14!

και εγω!

Share This Page