χρειάζομαι βοήθεια με την χελωνίτσα μου ...

Discussion in 'Χελωνάκια και Χελώνες' started by sofos94, Apr 18, 2010.

1. sofos94

sofos94 New Member

Mου φέρανε αυτή την χελωνίτσα πριν μια βδομάδα. Όμως δν είχα ποτέ πριν χελώνα και δεν ξέρω τίποτα γι αυτήν. Δεν ξέρω ούτε αν είναι του νερού η της ξηράς, ούτε πως να την φροντίσω, ούτε τη φυλο είναι... Σας παρακαλώ βοηθήστε με!!!

Attached Files:

2. sofos94

sofos94 New Member

HELP PLS!!!!
  3. biochiao

biochiao New Member

Γεια σου!

Λοιπον, καταρχας είναι νερού. Θα σου πω τώρα 2 πραγματα σαν μια πρώτη βοήθεια μέχρι να απαντήσει κάποιος που τα έχει πιο προσφατα από εμένα γιατί θα σου απαντήσω με βάση αυτα που θυμαμαι από 2 χελωνάκια που είχα όταν ήμουν μικρη: Τρώνε κάτι μικρες γαριδούλες που παίρνεις από pet shop και τις πετας μέσα στο νερό τους. Όσο για το νερό που θα βάλεις στη γυάλα πρέπει να το έχεις βράσει πρώτα ώστε να έχουν φυγει τα άλατα και φυσικά να το έχεις αφησει να κρυωσει!!

Τους αρέσει πολύ ο ήλιος γι αυτό όταν έρχεται ο ήλος στο σπίτι σου βάζε εκεί τη γυάλα ώστε να λιαζεται!

Το νερό απο οσο θυμαμαι το αλλαζα 2-3 φορες τη βδομαδα. Το βλέπεις γιατί βρωμίζει.

Αυτά από εμένα!
  4. biochiao

biochiao New Member

Α! Τώρα που ξαναείδα τη φωτογραφία:

Το νερό μην το βάζεις τόσο ψηλά που να καλύπτει αυτό το κεντρικό σημείο της γυάλας που βρίσκεται ο φοινικας! Είναι για να βγαίνει το χελωνάκι να κάθεται και έξω από το νερο! Γι' αυτό έχει και την ανηφορίτσα!

Όσο για το φυλο, θα σου απαντησω - χωρις να ξερω αν ισχυει στα χελωνακια νερου - απο τη γνωση που έχω απο τα χελωνάκια ξηρας: όταν η ουρά τους είναι μακρια και στενη, είναι αρσενικα. όταν είναι κοντη και χοντρη είναι θηλυκα.

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος!
    Last edited: Apr 18, 2010
  5. sofos94

sofos94 New Member

Fili biochiao katarxas se efaristw poly gis ts symvoule sou... K egw garidoules tn taizw apo aftes pou mou eipes.. K to spitaki tis to exw kato apo to para8yro etsi dn nomizw na exei provlima me ton ilio... Episis dn 3erw pos fenete stin fotografia alla to nero pou tis exw ftanei mono mexri tin vasi tis gefyroulas... Ke to prosexa pos sinexws anevainei stin korifi k stegnwnei.. To mono pou den katalava eine to simeio pou mou eipes na zestenw to nero... E3igise mou se parakalo..
  6. biochiao

biochiao New Member

Λοιπον, βράζεις κάμποσο νερο βρύσης (υπολόγισε πόσο χρειάζεται ώστε να φτανει μέχρι τη μέση της γεφυρούλας που μου είπες οτι βάζεις) για να φύγουν τα άλατα που περιέχει. Το αφήνεις να κρυώσει τελειως - μη γίνει βραστό το χελώνι! ;)- και το βάζεις στη γυαλα! Αυτό!
  7. sofos94

sofos94 New Member

Otan les na kriosei?? Gth mexri tora tis evaza xliaro.. Na pagosei teleiws to nero?
  8. biochiao

biochiao New Member

Ενταξει, αν είναι χλιαρό προς κρυο δεν υπάρχει πρόβλημα! Αλλωστε και σε λίμνες όταν είναι στη φύση, εάν βγουν στα ρηχά νερά το καλοκαίρι το νερό είναι σχετικά ζεστό!
  9. sofos94

sofos94 New Member

Ok thnx!! Yparxei kati allo pou prpei na 3erw??
  10. biochiao

biochiao New Member

Από όσο θυμάμαι, έχουν περάσει και 13 χρόνια περίπου απο τοτε (!), δεν έκανα κάτι άλλο.

Α! Κάποιες φορές τα έβγαζα λίγο και περπατούσαν στο μπαλκόνι!

Και το άλλο που τους έκανα και το θεωρούσα "εκπαίδευση" - άσχετα αν οι γονείς μου μου έλεγαν ότι τα βασάνιζα - είναι ότι κράταγα τη γαρίδα πάνω από το νερό, την εβλεπαν και ερχόντουσαν, έβγαζαν το κεφάλι τους ενώ το υπόλοιπο σώμα τους ήταν μέσα στο νερό και μου την άρπαζαν!!
  11. sofos94

sofos94 New Member

:lol:Wreo afto 8a to kanw k egw...
  12. Γεια σου και από μένα, και καλώς ήλθες!
    Δίνω κάποιες πολύυυυυ γενικές πληροφορίες, λόγω προχωρημένου της ώρας:
    Η χελωνίτσα που σου χάρισαν είναι υδρόβια χελώνα του γλυκού νερού, αμερικάνικη και το είδος της είναι μάλλον trachemys scripta elegans αν έχει κόκκινες λωρίδες στο πλάι του κεφαλιου της (το πιο δημοφιλές είδος στα πετ σοπ). Χρειάζεται να την έχεις όντως στο φως (αν είναι δυνατόν με ανοικτό το παράθυρο για να μην παρεμβάλλεται τζάμι) για να παίρνει την πολύτιμη γι αυτήν υπεριώδη ακτινοβολία, που τη βοηθά να μεταβολίζει τη βιταμίνη D ώστε να είναι υγιές το καβούκι της. Χρειάζεται να αλλάζεις το νερό κάθε 1-2 μέρες, και το βράζεις και το αφήνεις να κρυώσει για να φύγει το χλώριο (τα άλατα δεν εξατμίζονται! ;-)) Εναλλακτικά υπάρχει και ο πολύ πιο πρακτικός αποχλωριωτής νερού που αγοράζεις από τα πετ σοπ. Σε κάποιο καιρό, όπως μεγαλώνει, θα χρειαστείς μεγαλύτερο ενυδρείο με θερμοστάτη, φίλτρο και λάμπες υπεριωδών και θέρμανσης, και θα μάθεις πώς να φτιάχνεις την τροφή της μόνη σου. Σε πρώτη φάση άλλαζέ της το νερό, δίνε γαριδούλες και κροκέτες τροφής και πρόσεχε να μην είναι νωθρή, να μην είναι θολά και πρησμένα τα μάτια της και να μην αλλάξει χρώμα απότομα το καβούκι της (σημάδια ασθένειας).
    Δεν θέλω να σε αγχώσω, όλα τα παραπάνω δεν χρειάζεται να τα κάνεις αύριο κιόλας! Απλά στα λέω γιατί τα χελωνάκια αυτά είναι υποτιμημένα ως πετ, γιατί όσο μεγαλώνουν είναι πιο απαιτητικά σε φροντίδα και χρήματα αλλά σπάνια πληροφορούνται οι ιδιοκτήτες γι αυτό... Με τη σωστή φροντίδα μπορεί να φτάσουν τους 30 πόντους σε μέγεθος και να ζήσουν ως και 30-40 χρόνια. Αλλά πολλές φορές καταλήγουν να πεθαίνουν μέσα σε 2-3 χρόνια λόγω έλλιψης σωστών συνθηκών, κι αυτό είναι κρίμα.
    Να σου ζήσει! Σταδιακά θα ανταλλάξουμε πολύ περισσότερες πληροφορίες.
    Δες και http://pets.gr/forum/showthread.php?t=6223 για ένα πολύ καλό άρθρο με τις βέλτιστες συνθήκες φροντίδας.
    Και πάλι καλώς ήλθες!
    Last edited: Apr 19, 2010
  13. ΥΓ: Όσο για το φύλο, η χελώνα σου είναι μωρό ακόμα, οπότε δεν μπορείς να ξέρεις... υπάρχουν ενδείξεις για το φύλο της, αλλά πριν να γίνει 1-2 χρόνων (και λίγο λέω)
    δεν μπορείς να ξέρεις με ασφάλεια.
  14. sofos94

sofos94 New Member

File panagiwti efxaristw poly fia tis simvoules sou.. Dystihws den mporw na ehw anikto to para8yro gth ehw gatakia e3w apo to spiti... :p Yparxei kati allo pou mporw na kanw gia na exeioso ilio xreiazete??
  15. Η εναλλακτική είναι λάμπα ερπετών, που κυκλοφορεί σε σποτ ή στο σχήμα λάμπας φθορισμού...
  16. sofos94

sofos94 New Member

poly xrisimo to link!! Omws 8a i8ela na mou peite peripou se ti times kimenontai afta ta enidreia???
  17. Τονίζω κάθε τόσο το "σταδιακά" γιατί τα έξοδα συνολικά δεν είναι και τόσο λίγα. Γι αυτό το λόγο, ξεκινάς με τα εντελώς απαραίτητα και σιγά σιγά χτίζεις.
    Τα παρακάτω είναι ενδεικτικές τιμές πριν περίπου 2 χρόνια, και φυσικά μπορεί να ποικίλουν από περιοχή σε περιοχή, απλά ήταν η προσωπική μου εμπειρία...
    Από ενυδρεία, τα τελείως βασικά για αρχή, τουλάχιστον για μένα ήταν γύρω στα 140 ευρώ (φτηνό ενυδρείο 70 λίτρων 80 ευρώ+ εσωτερικό φίλτρο 15 ευρώ + θερμοστάτης 15 ευρώ + λάμπα ερπετών 10 ευρώ + διακοσμητικά 20 ευρώ+ 4 θερμόμετρα 8 ευρώ), εξοπλισμός που με κάλυψε για περίπου 2 χρόνια και συμπληρωνόταν σταδιακά με διακοσμητικά και έξτρα θερμαντικά... Μια "χελωνιέρα" (δηλ. ένα κουτί άμμου για γάτες με ένα στοιχειώδες διακοσμητικό) θα σε καλύψει για μερικούς μήνες και θα σου κοστίσει περίπου 20 ευρώ (+φίλτρο 10 ευρώ +θερμοστάτη 10 ευρώ + λάμπα σποτ ερπετών 10 ευρώ). Αν τα οικονομικά σου είναι πολύ περιορισμένα, μια χελωνιέρα, ένα σποτ με λάμπα ερπετού είναι τα πράγματα που χρειάζεσαι άμεσα κι ένας θερμοστάτης θα σου χρειαστεί από Σεπτέμβρη (όλα μαζί περίπου 40-50 ευρώ). Επίσης κυκλοφορούν μεγάλες χελωνιέρες με περίπου 60-70 ευρώ, μέσα στις οποίες μπορεί να βάλεις φίλτρα κτλ. Τέλος, αν έχεις κάποιο γνωστό τζαμά, μπορεί να κάνεις κάποια ιδιοκατασκευή με πλεξιγκλάς και σιλικόνη ενυδρείου και να σου κοστίσει λιγότερο.
    Πριν να με λυντσάρουν οι πιο ψαγμένοι, να πω ότι προτείνω τα περισσότερα από τα παραπάνω ως βραχυπρόθεσμες και οικονομικές λύσεις μέχρι να φτιάξεις το πρώτο σου ενυδρείο. Για να καταλάβεις, ο κανόνας που ισχύει λέει ότι για κάθε εκατοστό που έχει μήκος η χελώνα σου, χρειάζεσαι ενυδρειο που να έχει 12-15 λίτρα νερό. Για μια ενήλικη χελώνα 20-30 εκατοστών λοιπόν το ιδανικό είναι ένα αρκετά μεγάλο ενυδρείο με εξωτερικά φίλτρα, φυτά, μεγάλες λάμπες κτλ που κοστίζει αρκετές εκατοντάδες ευρώ, αλλά κάτι τέτοιο δεν θα σου χρειαστεί άμεσα αλλά σε κάποια χρόνια, εκτός αν εχεις το χρόνο και τα χρήματα να ασχοληθείς τόσο σοβαρά από τώρα. Επίσης, μπορεί να κάνεις κάποια ιδιοκατασκευη που θα σου κοστίσει λιγότερο.
    Προς το παρόν λοιπόν προμηθεύσου όσα από τα παραπάνω θεωρείς βασικά, ανάλογα με τις δυνατότητές σου, και διάβαζε όσο περισσότερο μπορείς για τα συγκεκριμένα ερπετά και μη σε απασχολούν τόσο τα έξοδα, έτσι κι αλλιώς όποιο ζωάκι και να είχες θα χρειζόταν κάποια έξοδα σε βάθος χρόνου.
    Last edited: Apr 22, 2010
  18. panossemi

panossemi New Member

βρηκα μια χελωνα ξηρας (Νομιζω) αναποδα στο εξοχικο μου ....ειναι μικρη και την εχω σε μια γυαλα ψαριων αλλα το θεωρω σαν να την εχω φυλακισμενη .κι οταν μεγαλωσει τι να την κανω ????δεν ξερω καν αν ειναι αρσενικο η θυλικο τι τρωει τι ''ρατσα'' ειναι τπτ .......το αλλο ειναι το που θα την βαλω τι να την κανω δεν θελω ομως να την αφησω απο τωρα ελευφθερει θα την φαει καμια γατα η κανα ποντικι θελω βοηθεια και ιδεες που να την βαλω η τι να αγορασω καποο παρκο για χελωνες ισος η κατι τετοιο θελω βοηθεια ..........παρακαλω βοηθηστε με
  19. nasos

nasos New Member

καλησπερα σας!εχω δυο χελωνακια τα οποια τα εχω σε ενα ενυδρειο!παρατηρησα οτι το ενα απο τα δυο τρωει πολυ ενω το αλο οχι!και αυτο που δεν τρωει δεν ειναι και πολυ κινητικο!παρατηρησα επησεις οτι το καβουκι της χελωνας που δεν τρωει και γενικα δεν εχει πολυ ορεξη ειναι μαλακο!τι πρεπει να κανω?ευχαριστω

Share This Page