1. *Alondra*

*Alondra* New Member

Geia!

Prin ena mhna agorasame ena arseniko kai ena thiliko cockatiel! :D

Ta eixame sto idio kloubaki alla malwnan,par'olo pou einai poly erwteymena,kai etsi ta xwrisame.. :( Twra niwthoun poly kalytera kai paizoun synexeia! Dysthxws,paixnidakia den brhkame edw sto Hrakleio.. Mono kati plastika,axara pou pio poly emoiazan me paixnidia gia skylo! Htan akrws epikyndhna kai den ta agorasame... :shock:

Theloume na arxizoume na ta bgazoume siga siga eksw... Hdh exoume ftiaksei mia gwnitsa me kladia gia na kathontai eleytheroi sto spiti alla de kseroume pws na ta peisoume! :roll:

H thilikia einai pio hmerh,otan bazoume to xeri mas mesa sto kloubaki anebainei kai panw mas alla fainetai poly fobismenh kai ayth.. O arsenikos panikobaletai para poly eykola! Mono to meshmeri einai pio hremos pou tou mathainw tragoudakia... Kathetai sthn akrh tou kladiou tou kai akouei prosextika ta sfyrigmata mou gia na pei! :p

1. Pws tha ta mathw na bgainoun eksw kai na me empisteuontai? Prepei na ta paw kai se kthniatro gia na tous psalidisoun ligo ta fterakia?

2. Pou tha brw paixnidakia pou na mhn einai epikyndina? 8)

3. Episeis opoia allh symboulh symperiforas h diaitas exete einai eyprosdekth! :-D
  2. giorgos13

giorgos13 New Member

eixa kai egw mikra poulakia kai twra exw kai enan papagalo

prwta prwta otan ta afiseis e3w prepei na exeis pslidisei ta ftera tous auto mporeis na to kaneis se kthniatro
    deuteron pote ma pote otan ta exeis bgalei apo to kloubi na exeis anoixto para8iro 8a fugoun amesos
    to 8ema me ta paixnidia einai ena na perneis panta 3ilinaopote 8a mporoun na to rokanisoun (o papagalos mou to dialiei panta kai sunexia pairnou kainourgio) alla mhn fobase giati ta dika sou einai mikra
    afta eixa na pw
  3. Nikosg7

Nikosg7 New Member

kai egw exw ena 8uliko kokatilaki kana mhna peripou.
    8elei polly ypomonh gia na se empisteytei kai na kse8arepsei na vgainei apo to klouvi tou.De xreiazetai viasynes kai anypomones kinhseis..apla na afhneis thn porta tou klouviou anoixth kai 8a vgei ayto opote 8elei...emena akoma den exei vgei.Ean se empisteyetai kai de se fovatai piasto kai vgalto eksw..alla ama to deis oti tromazei kai se apofeygei asto...de xreiazetai na to agxwneis xwris logo.Na ksereis oti oi kokatil einai to monadiko eidos papagalou pou petaei kalytera apo ta alla..opote exei anagkh na vgei na petaksei ligo gia na mhn atrofisoun oi myes twn fterwn(1-2 fores th vdomada einai kala).Twra mpixlimpidia mporeis na vreis se ola te pet-shop.Na ksereis oti tous aresei polly to skarfalwma..opote enas leptos kormos dentrou h kapoio kladi 8a einai mia polly wrea asxolia....prosexe omws na mhn einai toksikos aytos o kormos..diladi me to dagkwma na mhn tipota ygra kai dhlitiriastei.mporeis na tou valeis ena ka8reftaki mia skalitsa,kounia klp :)

Sxetika me thn diatrofh tou dineis papagalinh mixed me liosporo sth mia taistra kai sthn allh sporous kexri pou 8a vreis sta petshop(to latreyoun to kexri).Episeis mporeis na tou dwseis stikaki me sporous(emena den to trwei :)) kai oposdhpote laxanika opws maroulaki mhlo analoga tis protimhseis! Sta kokatil aresei polly o sporos me thn fytra opote mporeis merikous sporous kexri na tous afhseis mia mera sto nero kai molis vgaloun fytra ta afhneis se xartopetseta na stegnwsoun kai tou to dineis!
    Mhn ksexaseis polyvitamines gia to nero 1-2 fores th vdomada kai twra pou plakwnoun oi zestes na ta psekazeis me neraki :)

Ayta pros to parwn...elpizw na voi8hsa! oi papagaloi einai h agaph mou!
    ama einai na ta leme...
  4. *Alondra*

*Alondra* New Member

Na'ste kala paidia! Me bohthisate poly!

Niko na ta leme! Bebaia! Kai egw agapaw poly tous papagalous alla de kserw tipota gia aytous... Diabazw oso mporw apo to internet alla o kathenas grafei diaforetika pragmata apo ton allon kai exw mperdeytei poly...
  5. *Alondra*

*Alondra* New Member

Na 2 video pou deixnoun aggeloudia cockatiels na diaskedazoun!

Etsi thelw na ta kanw kai egw,hrema,na zoun eksw apo to kloubaki tous.. :-D

<object width="425" height="350"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/esde8fj7cwI"></param><param name="wmode" value="transparent"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/esde8fj7cwI" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350"></embed></object>
  6. *Alondra*

*Alondra* New Member

7. *Alondra*

*Alondra* New Member

8. Nikosg7

Nikosg7 New Member

kai egw kati tetoio 8elw na kanw alla den einai toso eykolo.8elei polly ypomonh gia na kerdiseis thn empistosynh tou papagalou sou.
    To mono pou exw kataferei einai na ton psiloxaideyw otan ka8etai sthn akrh tou klouviou.Einai paneksypna omws...ayto einai to mono sigouro kai einai se 8esh na ma8oun polla!
    An ton exeis apo th stigmh pou vgainei apo to aygo tou ton taizeis sto xeri klp tote sigoura 8a einai poio eykola ta pragmata.Ayta pou exoume emeis apo ta petshop einai peripou enos xronou alla pote den einai arga :)
  9. *Alondra*

*Alondra* New Member

10. Marianthy

Marianthy New Member

Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω για τη διατροφή των παπαγάλων. Αυτό που έχω να πω είναι πως θεωρώ το ψαλίδισμα των φτερών κάτι βάναυσο. Ένα πουλί που είχε την αίσθηση οτι έχει τα φτερά του, ξαφνικά καταλαβαίνει πως δεν μπορεί να πετάξει... Είδα το video χωρίς ήχο όμως και ελπίζω να δίνει μια εξήγηση για ολο αυτό... Αν η δικαιολογία είναι τα ατυχήματα όπως έχω ακούσει πολλούς να υποστηρίζουν, διαφωνώ. Με λίγη προσοχή σε κάποια σημεία όταν βγαίνουν από το κλουβί δεν παθαίνουν τίποτα! Για παράδειγμα να είναι τραβηγμένες οι κουρτίνες για να μην χτυπήσουν στα τζάμια νομίζοντας πως μπορούν να βγουν έξω.

Στο τέλος τέλος μπορεί κανείς να κερδίσει την εμπιστοσύνη ενός παπαγάλου και αυτός να νιώθει άνετα να κάθεται πάνω του. Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην πετάει ελεύθερος μέσα σε ένα δωμάτιο...
  11. Marianthy

Marianthy New Member

Alondra τώρα που έχω λίγο χρόνο στη διάθεσή μου θα σου περιγράψω τη διαδικασία που ακολούθησα στο καναρίνι μου. Μπορεί να μην είναι παπαγάλος αλλά θα μπορούσες να το μπερδέψεις. :-D

Το είχα βέβαια από 3 μηνών περίπου οπότε σε μεγαλύτερης ηλικίας πουλιά ίσως θέλει ακόμα περισσότερη υπομονή. Μετά από καμιά εβδομάδα στο σπίτι, ωστε να συνηθίσει λίγο το περιβάλλον, άρχισα να βάζω το χέρι μου στο κλουβίι του με λίγο αυγό πάνω που είχα προσέξει πως το λάτρευε. Το κράταγα ακίνητο για κανα μισάωρο να φανταστείς... Αγκύλωση είχα πάθει! :-D

Μετά από δυο μέρες περίπου κατάλαβε μάλλον οτι δεν θα πάθαινε τίποτα να τσιμπίσει λίγο. Και μετά από άλλη μια εβδομάδα ανέβαινε και στο χέρι για να το φάει.
    Στη συνέχεια έπερνε και σποράκια από το χέρι. Μετά από αρκετό καιρό ανέβαινε στο χέρι μέσα στο κλουβί του και χωρίς αυγό.

Αρκετό καιρό αργότερα δοκίμασα και το έβγαλα από το κλουβί όχι πιάνοντας το αλλά όταν είχε ήδη ανέβει στο χέρι μου. Αν δεις πως γυρνάει πίσω στο κλουβί και δεν βγαίνει μην το αναγκάσεις. Καλό είναι να βγει όταν θα νιώθει έτοιμο.

Στην πρώτη του βόλτα έφαγε τα μούτρα του μετά από μια ωραιότατη καθοδική τροχιά αφού δεν είχε εξασκήσει ποτέ τα φτερά του. Σε λίγη ώρα όμως κατάφερνε να πετάξει μέχρι εκεί που ήθελε. Συνήθως ο προορισμός του ήταν το χέρι μου ή ακόμα καλύτερα το κεφάλι μου :D

Από τη στιγμή που σε εμπιστεύεται δεν ξεκολάει από πάνω σου. Για να καταλάβεις αν πάω σε άλλο δωμάτιο έρχεται πετώντας (και όχι τρέχοντας αφού τα φτεράκια του δεν τα έχω πειράξει).

Στις πρώτες βόλτες κυρίως θα πρέπει να προσέξεις τον χώρο να μην έχει πράγματα που θα μπορούσε να σφηνώσει από πίσω. Όταν μάθει να ελέγχει τα φτερά του και δεν θα φοβάται πια δεν θα έχει πρόβλημα. Και πάντα προσοχή στις διαφανείς επιφάνειες όπως τα τζάμια. Να έχεις τραβηγμένες κουρτίνες.

Καλή υπομονή!
  12. *Alondra*

*Alondra* New Member

Marianthy

Diabasa ola ayta pou eipes kai se eyxaristw :)

Twra gia to psalidisma twn fterwn,stous papagalous epibaletai otan theleis na tous exeis eksw apo to kloubi.. Oxi mono gia thn apofugh twn atyxhmatwn alla kai gia na mporeseis na ton eksimerwseis pio eykola.. Emas papagalos einai poly pio neyrikos kai eyaisthitos psixologika apo ena kanarini.. Xarakthristika,se ena forum gia papagalous opou symmetexw,exa diabasei gia istories opou o papagalos htan apolyta hremos kai demenos me ton idiokthth,eixe synhthisei tous thorybous mesa sto spiti kai ola ayta,alla gia kapoion logo mia mera tromakse,arxise na petaei panikoblhtos mesa sto spiti kai telika koutoulhse ston toixo kai espase ton laimo tou.. Kati tetoio den to diakindineyw,toulaxiston mexri na hremhsei entelws... To psalidisma twn fterwn einai aparaithth frontida stous eleytherous papagalous,kathws einai poly aprobleptoi kai neyrikoi,opws eipa kai parapanw... E3'allou,mallon den skopeyw na tous exw gia panta ta ftera psalidismena,otan hremhsoun entelws kai tous exw kai egw pio pollh empistosynh mallon tha stamathsw na ta psalidizw...

Sigoura einai asxhmo na stereis apo ena pthno thn ikanothta na petaei,alla allo toso asxhmo einai na stereis apo ena skylo gia paradeigma thn ikanothta na gennaei... Omws anagazomaste kai steirwsh na kanoume,kai na psalidizoume na ftera stous papagalous giati einai gia to kalo tous... Kai mhn sygrineis ta kanarinia me tous papagalous,einai entelws diaforetika ws pros thn psixosynthesh... An gnwriseis tous papagalous mou tha apokthseis sxizofreneia! ahhaha :)
  13. giorgos13

giorgos13 New Member

nomizw oti otan den tou exeis 4alidisei ta ftera tou (an kanw la8os na me dior8osei kapios) tou erxete tash na peta3ei kai 8a sou kanei to spiti xalia
  14. Nikosg7

Nikosg7 New Member

Mporeis na mou steileis me pm to link gia to forum?
  15. Marianthy

Marianthy New Member

Alondra (και Γιώργο), μπορώ να δεχτώ, ακριβώς επειδή δεν έχω ασχοληθεί με τους παπαγάλους, πως για την ασφάλειά τους ίσως να πρέπει να ψαλιδίζονται τα φτερά. Βέβαια το ίδιο μου είχαν πει και για το καναρίνι μου όταν ακούσανε άνθρωποι που ξέρουν από καναρίνια οτι θα το έχω και ελεύθερο...

Αυτό που δεν δέχομαι είναι το να ψαλιδίζονται για να μην γίνεται το σπίτι χάλια! Είναι επιλογή μας να βάζουμε ένα πουλί σε κλουβί, και να το έχουμε σπίτι μας. Αν λοιπόν θέλουμε να το έχουμε και ελεύθερο (και καλά κάνουμε) πρέπει να δεχτούμε οτι πουλί είναι, θα λερώσει. Εγώ όμως να σας ρωτήσω και κάτι άλλο? Ποιός ο λόγος να είναι έξω από το κλουβί αν δεν μπορεί να πετάξει? Απλά για να μη βλέπει κάγκελα? Ή για διακοσμητικό? Μου μοιάζελίγο με ένα σκύλο που θα τον έχουμε συνέχεια δεμένο σε μια γωνία.

Ξαναλέω πως αν υπάρχει θέμα ασφάλειας δεν μπορώ να φέρω αντίρηση. Πάντως όταν είναι ήμερα εξακολουθώ να πιστεύω πως δεν χρειάζεται. Alondra χωρίς να θέλω να συγκρίνω καναρίνι με παπαγάλους, κι ο δικός μου έχει πανικοβληθεί και πετάει ξαφνικά, αλλά ακριβώς επειδή πετάει από μικρός δεν έχει κουτουλήσει ποτέ σε τοίχο. Η μόνη φορά που κουτούλησε σε καθρέφτη ήταν γιατί ήταν σκοτεινά.

Ένα τελευταίο που θα ήθελα να σου πω είναι πως απότι έχω διαβάσει το ψαλίδισμα των φτερών είναι άσχημη εμπειρία για τα πουλιά. Οπότε αν δεν είναι ήδη ήρεμα για να μην τρομάξουν όταν τα πιάσεις, φοβάμαι πως με την τρομάρα που θα πάρουν θα αργήσουν ακόμα περισσότερο να σε εμπιστευτούν μετά...
  16. *Alondra*

*Alondra* New Member

Marianthy

Diabasa osa eipes kai symfwnw sta perissotera..

Kai egw eimai kata tou na psalidizeis ta ftera sta poulakia,alla me osous idiokthtes papagalwn exw milhsei ayto mou lene.. Ap'oti exw katalabei einai kati aparaithto... Kyriws gia thn asfaleia..

Twra na sou pw kai thn amartia mou,de kserw apo papagalous kai egw,kai prospathw na mathw twra... Kai fobamai mhn kanw kamia blakeia..
  17. christinaa

christinaa New Member

paidia pate kala i exete saltari??? tha kopsete ta ftera ton pouliwn eiste sovaroi?????? afiste ta zwa isixa an se empiskteftous tha katsoun panw sou an tous kopseis ta ftera den se empistevonte se fovounte kai upotasonte giati den mporoun na kanoun diaforetika einai timoria afto. a den kathese na se xaidepsw na se piasw giafto kai egw sou kwvw ta ftera ! pate kalaaa!!!!!!!!!!!! exw 9 kokati kai dn pianw kanena an me afisoun ta xaidevw den tha ta valw me to zori epidi etsi to thelw. tha se empisteftoune me ton kairo kai tha se agapisoun den xriazete na ta vasaniseis krima einai. esas pws tha sas fenotan an kapios pou den thelate na milisete sas epine kai sas plakone sto ksilo den tha ton fovosastan? siga siga thelei polu upomoni kai agapi. to arseniko xtipiete giati paraviazeis to spiti tou vazontas to xeri sou mesa apofige mono gia na tou vazeis fagito kai na tou alazeis xartia an dei oti den ton peirazeis kkai den ton kinigas me to xeri sou tha stamatisei na xtipiete. oso gia na tous afiseis eletherous sto spiti tha apomakrineis exmira antikimena kai tha kleiseis ta patxouria i tis kourtines giati tha pane kai tha koutoulisoun sta tzamia kai tha travmatistoun. se ena mikro dwmatio asta an thes an kai den tha sto protina akoma ase na se sinithisoun prota. kai otan theliseis na ta valeis ksana stin klouva tous an den girisoun mona tous pare ena ksilo kai kanta na anevoun panw me arges kiniseis kai pigeneta me to skilo sto klouvi mia ta piaseis tha ta kaneis xirotera ase pou tha sou kopsoun kai kana daxtilo.

irema me ta poulia den einai paixnidi oute sklavoi.
  18. Marianthy

Marianthy New Member

Πες τα βρε Χριστίνα! :-D

Alondra όσοι και να λένε οτι έτσι πρέπει εγώ συνεχίζω να έχω τις επιφυλάξεις μου... Δεν μου πάει βρε παιδί μου να κόβω φτερά σε ένα πουλί. Και έχω καταλήξει πως ακόμα και αυτοί που έχουν ασχοληθεί πολύ δεν σημαίνει οτι είναι σε όλα σωστοί. Μπορεί να είναι βολικό για μας, αλλά πιστεύω πως (με πολύ παραπάνω υπομονή) γίνεται και με άλλους τρόπους η εξημέρωση. Άσε που να τα αναγκάζεις με αυτό τον τρόπο δεν θα το έλεγα εξημέρωση... Κι εγώ παντού για κομένα φτερά διάβαζα (και για τα καναρίνια) πριν πάρω το καναρίνι μου... Μάλλον δεν έχουν προσπαθήσει αλλιώς όμως...
  19. Nikosg7

Nikosg7 New Member

ontws einai paralogo se ena pouli na tou sterhseis thn ikanothta na petaei poso mallon se ena kokatil eidika pou einai apo to eidos pou th sygkekrimenh ikanothta thn exei poio aneptygmenh se sxesh me alla akoma kai an zei sto kouvi tou.Legetai genika se ar8ra pou exw diavasei oti einai kalo alla de nomizw an kai agorasa ena vivlio gia kokatil kai den elege pou8ena kati tetoio.To mono pou mporw na dextw einai ama megalosoun polly ta ftera tou kai ton enoxloun alla logika to provlhma 8a ly8ei me thn pteroroia.
    Apla esy frontize na mhn megalwsei polly to ramfos tou kai ta nyxia tou apla exontas sto klouvi soupiokokkalo h kapoio ksylo na rokanizei kai ksylines kournies.An xreiastoun ta nyxakia tou kopsimo phgaine to se kapoion pou kserei,yparxei kyndinos aimoragias.
  20. christinaa

christinaa New Member

re paidia exw sxedwn 9 xronia tous kokatil mou kai den megalonoun ta ftera tous ti einai afta pou lete diladi ta elefthera pigenoun sto komotirio gia na tous kopsoun ta makria ftera giati ta zestenoun?
    den theloun tipota ta zwa ksilina patimata gia na akonizoun ta podia tous kai asvestio gia na masoulane to ramfos. tipota allo ola ta alla pou sas lene einai ........
    giati na kopseis ta ftera na ta eksimerosei??? erwtw
    diladi gnwrizeis enan anthrwpo theleis polu na ginei filos sou kai aftos exei epifilaksei den tha sou anoixtei amesos na sou pei ta dka tou diladi ti prepei na ton plakosoume sto ksilo gia na mas empiskteftei?? i na ton desoume kai na ton vasanisoume mexri na ta kserasei ola....................

min ta taleporeite min ta vasanizeteeeeeeeeeeeeee otan akouw tetoia ta pernww egw 9 xronia kai den anevenoun sto xeri mou kai den me niazei mou arke ipou mou kelaidane otan me vlepoun kai otan tous milaw. min thelete parapanw afisteta stin isixia tous.

Share This Page