Crate και εκπαιδευση τουαλετας

Discussion in 'Απορίες' started by e1drua, Jan 21, 2008.

1. e1drua

e1drua New Member

Καλημερα σας, απο μερα σε μερα περιμενω να μου ερθει 1 crate..
    Αρχικα το παιρνω για εκμαθηση τουαλετας, μιας και εχω κουραστει πολυ με 2 κουταβια στο σπιτι. Η μια ειναι 4 μηνων και κατι και η αλλη 9 μηνων και κατι...
    Αν μπορειτε δωστε μου συμβουλες για την ορθη χρηση σου, Tips για ευκολοτερη εξικοιωση ή οτι αλλο μπορειτε να σκεφτητε... :) Εχω παρει το μεγαλο μεγεθος για να της χωραει μεσα και της 2...
  2. drosia

drosia New Member

3. gikkat

gikkat New Member

Δες και τα links κοριτσάκι, θα βρεις διάφορες infos για τις χρήσεις του crate :wink:
  4. e1drua

e1drua New Member

Ευχαριστω βρε κοριτσοπουλα :)
    Αυτα τα εχω διαβασει, (αψογο το ποστ σου Κατερινακι!) θελω να μου πουν οι εκπαιδευτες σχετικα με την εκμαθηση τουαλετας... αναφερεται καπου αυτο?
    Ανησυχω σχετικα με τις ωρες που μπορω να τα αφηνω μεσα...
    Ενας εκπαιδευτης μου ειπε πως μεχρι 12 ωρες ειναι καλα... αλλα μπορουν τα κουταβια να κρατηθουν 12 ωρες? μηπως ειναι πολυ καταναγκαστικο?
  5. noela

noela New Member

Είσαι σίγουρη; Αποκλείεται εκπαιδευτής να σου είπε ότι μπορεί να μείνει σκυλί και μάλιστα κουτάβι 12 ώρες στο crate. Θα το αναγκάσεις να λερώσει στο χώρο του και αυτό θα δημιουργήσει προβλήματα. Ούτε ενήλικο σκυλί δεν κάνει να μείνει τόσες ώρες. Τα μικρά κουτάβια ανά 1-2 ώρες θα πρέπει να τα βγάζεις να κάνουν την ανάγκη τους. Για να μπορέσει ένα κουτάβι να κρατηθεί όλη νύχτα θα πρέπει να έχει φτάσει 8 περίπου μηνών. (Η δικιά μου κρατιόταν εξαρχής αλλά το θεωρώ εξαίρεση). Για να μπορέσει να κρατηθεί και να μη λερώνει αμά είναι ελεύθερο στο σπίτι θα πρέπει να είναι περίπου 5 μηνών και πάλι θα έχει κάποια ατυχήματα. Οι ηλικίες είναι ενδεικτικές γιατί κάθε σκυλί είναι διαφορετικό βέβαια.
    O κανόνας που χρησιμοποιείται είναι η ηλικία τους σε μήνες +1. Δηλαδή ένα κουτάβι 2 μηνών μπορεί να μείνει μέχρι 3 ώρες.
  6. matilda

matilda New Member

Δήμητρα,

Κατά την γνώμη νου κακώς πήρες 1 crate kai gia ta 2. Επειδή ο χώρος είναι περιορισμένος μπορεί να δημιουργηθούν εκνευρισμοί.

Όσον αφορά την τουαλέτα

Φτιάχνεις ένα πρόγραμμα φαγητού - παιχνιδιού - ξεκούρασης.

Φροντίζεις να πηγαίνεις τα σκυλιά στο μέρος της τουαλέτας μετά από το φαγητό, το παιχνίδι, και τις ώρες ξεκούρασης.

Επιβραβεύεις όλες τις επιτυχημένες προσπάθειες, αγνοείς τα ατυχήματα.

Το πρόγραμμα πρέπει να είναι κάπως έτσι

Φαγήτό, έλαφρυ (όχι έντονο) παιχνίδι , τουαλέτα (η τουαλέτα μπορεί να πάει και πριν το παιχνίδι αν δεις ότι δεν κρατιούνται και να την επαναλάβεις και μετά από αυτο), crate για 3 ώρες maximum (και αυτό σταδιακά) μετά τουαλέτα- παιχνίδι κοκ. Το βράδυ μπορείς να τα αφήνεις μέσα στο crate περισσότερες ώρες 8-12 ανάλογα τις ώρες που κοιμούνται.
  7. e1drua

e1drua New Member

Ειμαι 10000000000% σιγουρη, Noela, γι αυτο και το θετω ως ερωτημα γιατι μου εκανε εντυπωση και μενα 12 ωρες...
    Παντως και οι 2 ολο το βραδυ κρατιουνται γιατι τις εχω στο υπνοδωματιο μου και ποτε δε λερωνουν εκει... (περιπου 8-10 ωρες κοιμαμαι :oops: )
    Δηλαδη να το ξεκινησω με 2 ωρες? και οταν δουλευω τι θα κανω? Νταξει αυτες τις μερες εχω αδεια λογω εξεταστικης? αλλα μετα?
  8. e1drua

e1drua New Member

Μα ο εκπαιδευτης μου ειπε πως ειναι καλυτερο το 1 απο τα 2... :roll:

Ο χωρος που θελω να βρωμιζουν ειναι εκτος σπιτιου... στη βολτα τους...
    Μηπως πρεπει να συνεχισω με πανες ομως?

Και οταν ειμαι δουλεια, ποιος θα τα βγαζει καθε 2-3 ωρες?
  9. gikkat

gikkat New Member

Ρε 'συ, μήπως εννοούσε προοδευτικά μέχρι 12 ώρες. Κι εμένα μου έχει φανεί πολύ για κουτάβι. Μήπως δεν κατάλαβες καλά? Ξέρω ενήλικα σκυλιά που μένουν πολλές ώρες σε crate, σε περιπτώσεις βέβαια που ο ιδιοκτήτης έχει αργήσει από δουλειά κλπ. Αλλά ενήλικα...
    Στα links που έχω παραθέσει έχει σίγουρα tips για εκμάθηση τουαλέτας.
  10. noela

noela New Member

Κάποιοι δεν το συνιστούν αλλά εγώ προτιμάω όταν έχω να κάνω με πολύ μικρά κουτάβια και πολλές ώρες απουσίας να έχω την πάνα μέσα στο crate. Μετά την βγάζεις απέξω και σταδιακά έξω από το σπίτι. Δεν έχεις άλλη επιλογή άμα λείπεις. Ή θα τα έχεις ελεύθερα να κάνουν ζημιές, να λερώνουν όπου να'ναι και πιθανόν να κινδυνεύουν ή θα τα περιορίσεις όσο λείπεις. Τις βραδυνές ώρες που κοιμούνται δεν έχουν συνήθως θέμα. Τα δικά σου όμως δεν είναι και τόσο μικρά. Μπορείς να τα περιορίσεις σε ένα δωμάτιο με τα παιχνίδια τους ώστε να έχουν περισσότερο χώρο και αν λείπεις πολλές ώρες ίσως μια πάνα στο μπαλκόνι;
  11. noela

noela New Member

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, αυτή που είναι 9+ μηνών σου λερώνει μέσα ακόμα; Πόσο καιρό τα έχεις;
  12. e1drua

e1drua New Member

Κατερινα, οντως ετσι μου ειπε, ρωτησα και τον Στεφ, μηοως εγω δε καταλαβα καλα...
    Η κλειω ειναι 9+ και λερωνει ακομα οπου βρει... την εχω απο 4 μηνων...
  13. e1drua

e1drua New Member

Δεν εχω μπαλκονι ρε γμτ... :(
    Δηλαδη προτεινεις να μη το χρησιμοποισω το crate? δε καταλαβα... :oops:
  14. noela

noela New Member

Δηλαδή στη μεγάλη δεν έχεις παρατηρήσει κάποια σταδιακή μείωση στα ατυχήματα; Την επιβραβεύεις όταν λερώσει στο χώρο που θες;
    Εγώ όταν βγαίνω για κατούρημα έξω (των σκύλων όχι δικό μου :p ) παίρνω και 3 μπισκοτάκια. Λέω τη λέξη που έχω συνδέσει με το λέρωμα και περιμένω. Με κοιτάνε και επαναλαμβάνω. Όποιο από τα 3 λερώσει παίρνει μπισκοτάκι. Μετά περιμένω και τα άλλα. Το μαθαίνουν αρκετά γρήγορα αυτό και προτιμάνε να λερώνουν έξω εκεί που τους δίνω την εντολή. :wink: Το κάνω ακόμα και στο μεγάλο περιστασιακά, για συντήρηση.
  15. e1drua

e1drua New Member

Λοιπον στη Κλειω ειχα καταφερει και λερωνε κυριως εξω... Δε τη μαλωνα σπιτι και της εδινα σοκολατακι οταν λερωνε εξω... Της ξεφευγαν ομως τσισα οταν ελειπα στη δουλεια.., ποτε ομως κακα μεσα στο σπιτι.
    Απο οταν ηρθε η Γκιτα σπιτι λερωνει κυριως μεσα και κακα και ολα... Τουλαχιστον η Γκιτα παει στην πανα κατα 90%, αλλα η Κλειω οχι μονο ξεχασε αυτα που ειχε μαθει αλλα εγινε χειροτερη απο πριν....
  16. ana

ana New Member

Aυτό νομίζω είναι φυσιολογικό. Σκέψου ότι κι εμένα ο Ράπερ που έχει μάθει από 6 μηνών(και τώρα είναι 3,5 ετών) να κάνει την ανάγκη του μόνο έξω τώρα που έχω το κουτάβι, μου κάνει κάτι παλαβά και κατουράει μέσα καμιά φορά (2-3 φορές). Εγώ τον μάλωσα τον κακομοίρη την πρώτη φορά αλλά μετά από συζήτηση μου είπαν να μην του δίνω σημασία γιατί ίσως το κάνει για να τραβήξει την προσοχή μου επειδή νοιώθει παραμελημένος τώρα που υπάρχει και δεύτερο μέλος. Οπότε στα επόμενα ατυχήματα δεν έλεγα τίποτα και απλά τα καθάριζα...ότι κάνω και με το κουτάβι δηλαδή..
  17. e1drua

e1drua New Member

Αυτο κανω και εγω ακριβως... δεν την μαλωνω και την αγνοω... ισως νιωθει ασχημα και παραμελημενη...
    Μετα απο ποσο καιρο ομως σταματησε εσενα??
    Γιατι εμενα το κανει εδω και 1 μηνα χωρις να εχει ελλατωθει καθολου..:(
    Και παρασυρει και την μικρουλα να βρωμιζει και αυτη καποιες φορες εξω απο την πανα...
  18. ana

ana New Member

Φαντάσου ότι εγώ την είχα την μικρή μία εβδομάδα και τώρα την ξαναέχω από το Σάββατο... Μου το έχει ξανακάνει όμως παλαιότερα με σκυλίτσα μιας φίλης που φιλοξενούσα και δεν είχε μάθει να λερώνει έξω. Τώρα το έκανε 2-3 φορές τις πρώτες μέρες που την είχα σπίτι. Σκέψου όμως ότι ο δικός μου έχει μάθει πολύ καλά που να κάνει την ανάγκη του και να κρατιέται οπότε το έκανε σίγουρα από αντίδραση, ενώ η δική σου είναι και αυτή κουτάβι :heart: ..οπότε φαντάζομαι θα της πάρει λίγο περισσότερο καιρό να επιστρέψει στις παλιές τις καλές συνήθειες και να σταθεροποιηθεί σε αυτές! Κουράγιο και υπομονή πάντως σου εύχομαι γιατί σίγουρα ΔΕΝ είναι καθόλου εύκολο να μαζεύεις τα σκ@@@@άκια από 2 κουτάβια...
  19. e1drua

e1drua New Member

Οχι απλα δεν ειναι ευκολο.. ειναι τραγικο!
    Το σπιτι μου εχει γινει μια απεραντη τουαλετα... :(
    Ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου! :)
  20. ana

ana New Member

από την δική μου πάντως εμπειρία ο Ράπερ έμαθε που να λερώνει όταν έβγαλα εντελώς την πάνα από το σπίτι...τότε ειχα και περισσότερο ελέυθερο χρόνο οπότε τον είχα τρελάνει στις βόλτες. Πρέπει όμως να ομολογήσω ότι όποτε τον έβλεπα και πήγαινε να κατουρήσει μπροστά μου του έλεγα ένα "Μη" δυνατά και αμέσως του έβαζα λουρί και τον πήγαινα έξω και τον επιβράβευα με το που έκανε την ανάγκη του...Οπότε νομίζω είναι ευκαιρία τώρα που έχει άδεια να προσπαθήσεις να τα μάθεις να λερώνουν μόνο έξω και όχι στην πάνα

Share This Page