Crate και εκπαιδευση τουαλετας

Discussion in 'Απορίες' started by e1drua, Jan 21, 2008.

1. e1drua

e1drua New Member

Να σας ενημερωσω κ εγω σχετικα με τις εξελιξεις με το Crate..
    Το εχω αρκετο καιρο και τους το εχω ανοιχτο να μπαινοβγαινουν και να το συνηθισουν...
    Ευτυχως απο την πρωτη κιολας μερα το βρηκαν βολικο και πηγαινουν εκει και κουρνιαζουν...
    Σταδιακα αρχισα να κλεινω την πορτα για λιγη ωρα μετα λιγο πιο πολυ και παει λεγοντας.. Μερικες φορες τους βαζω και πανω απο το crate και μια κουβερτουλα για να μην εχουν φως και εχω παρατηρησει πως τους αρεσει καλυτερα ετσι :)
    Σημερα ειναι η πρωτη μερα που θα τις αφησω μεσα και τις 2 για 6 ωρες και ειμαι πολυ αγχωμενη.. Αφησα οδηγιες στη γιαγια (που δεν ακουει) πως να με παρει τηλεφωνο και να μου πει αν κατι δε παει καλα...
    Σε καμια ωρα θα γυρισω σπιτι και ελπιζω ολα να ειναι στη θεση τους.. :)
    Μερικες φωτο απο το σπιτακι τους.. :)

2. Sofia

Sofia New Member

Οι μικρες σου ειναι κουκλες! :)
    Εγω δεν θα αφηνα δυο σκυλια μαζι στο ιδιο crate,και ειδικα του ιδιου φυλου.Τωρα ειναι μικρουλες,οταν ομως μεγαλωσουν,αν δημιουργηθει καποιο προβλημα θα σε δυσκολεψει περισσοτερο να τις χωρισεις τοτε.
  3. e1drua

e1drua New Member

Ολα πηγαν ονειρεμενα!
    Οι μικρες ηταν πολυ ησυχες καθ'ολη τη διαρκεια της μερας που ελειπα..! Η γιαγια (που δεν ακουει :lol: ), μου ειπε οτι ουτε που διαμαρτυρηθηκαν καθολου και πως κοιμοντουσαν ολη την ωρα :)
    Ο σκοπος μου Σοφια, ειναι μελλοντικα να μεινει αυτο το crate στην Gitta (πιτμπουλ) και να παρω ενα αρκετα μικροτερο για την Κλειω.. (για διακοπες κυριως)
    Δεν εχω σκοπο να τις εχω εκει μεσα για αρκετο καιρο, αλλα μεχρι να μαθουν το θεμα τουαλετας και να σταματησουν τις καταστροφικες τασεις στο σπιτι. Οταν δω πως μπορω να τις εμπιστευτω θα τις αφηνω παλι ελευθερες στο σπιτι και τις πολυθρονες τους :)
    Τα κοριτσακια σε ευχαριστουν για τα καλα σου λογια :smt058
  4. gikkat

gikkat New Member

Είδες που ήταν ευκολάκι??? Άδικα αγχωνόσουν κορίτσι! Όλο το θέμα είναι πώς θατ ους το πασσάρεις και οι μικρές φαίνεται να το έχουν κάνει φωλίτσα!!! :wink:

@Σοφία: Αν δύο σκυλιά δεν τα πάνε καλά μεταξύ τους μέσα στο crate, το πιθανότερο είναι να μην τα πάνε καλά και εκτός. Οι στατιστικές μου τουλάχιστον αυτό έχουν δείξει... :wink:
  5. Sofia

Sofia New Member

Πολλες φορες τα σκυλια οσο μεγαλωνουν τεσταρουν την θεση τους στην αγελη,προσπαθοντας το ενα να επιβληθει στο αλλο,και το θεωρω λιγο δυσκολο και επικυνδυνο να γινει αυτο μεσα σε ενα τοσο στενο χωρο,γιατι δεν θα εχει τον τροπο το ενα απο τα δυο να υποχωρησει αν θελει.
    Αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα τα πανε καλα γενικα,μπορει να ειναι οι καλυτερες φιλες,απλα δεν ξερεις μετα απο ενα γρυλισμα σε ενα τοσο στενο χωρο,τι μπορει να επακολουθησει
  6. e1drua

e1drua New Member

Σοφια αυτο το θεμα με εχει απασχολησει παρα πολυ..
    Τωρα ειναι ακομα μικρουλες και τα κανουν ολα χαριτωμενα, αλλα ειμαι προετοιμασμενη οτι καποια στιγμη θα υπαρξουν διαπληκτισμοι για το ποια θα εχει το πανω χερι.
    Ο φοβος μου ειναι μηπως στην προσπαθεια της η Γκιτα να επιβληθει της Κλειως την τραυματισει λογω υπεροχης και δυναμης.. Στην αρχη οταν εβλεπα πως ενω τσακωνονται για πλακα, μερικες φορες ξεφευγαν λιγο, συνεχως τις χωριζα, τωρα πια ομως τις αφηνω να τα βρισκουν μονες τους και να οριοθετει η καθε μια το χωρο της. Πριν απο 3-4 μερες καθομουν στον καναπε και η Γκιτα γρυλισε πολυ σοβαρα στην Κλειω, επειδη δεν ηθελε να ανεβει και αυτη και να της παρει το μονοπωλειο, Η κλειω (δεν την εχω ξαναδει ετσι) τρομαξε τοσο πολυ που για μια ημερα δεν την πλησιαζε καν.. Δεν πηρα θεση γιατι αυτα πρεπει να τα βρουν απο μικρες... γιατι αν καταπιεσω τωρα την Γκιτα καποια στιγμη που θα καταλαβει τη δυναμη της, θα μου ξεσκισει την Κλειω..
    Αν καποιος θεωρει πως κανω κατι λαθος, παρακαλω να μου το επισημανει επειδη και εγω μαθαινω ακομα και θελω συνεχως να βελτιωνομαι :)
    --Κατερινακι ενω τα πηγαν αψογα εχθες που τις αφησα, μετα παιζαμε για ωωωωρες στον κηπο αλλα το βραδυ ουτε που να το πλησιασουν δεν ηθελαν :) Που θα παει ολα θα στρωσουν σιγα σιγα :)
  7. Xotikouli

Xotikouli New Member

Πρώτα από όλα οι μικρές είναι γλύκες, για πολύ χάζι! Ειδικά στη φωτο του αβατάρ... Αχ... Ερωτας!

Στο θέμα με τον καναπέ που περιέγραψες, εσύ τι έκανες όσο συνέβαινε? Ρωτάω γιατί τα σκυλιά παίρνουν πολλά μηνύματα και από την δική μας συμπεριφορά, ακόμα και όταν εμείς δεν θεωρούμε ότι "ανακατευόμαστε". Αντιλαμβάνονται το παραμικρό τα παλιόπαιδα και μπορεί να δρουν ανάλογα με αυτά που κάνουμε. Αν πχ την χάιδευες εκείνη τη στιγμή και συνέχισες και όσο γρύλιζε, μπορεί να το πήρε σαν επιβεβαίωση ότι αυτό που έκανε είναι σωστό.

Για να αποφύγεις πάντως τυχόν προστριβές, καλό είναι να καταλάβουν από νωρίς τι είναι αποδεκτό και τι όχι. Αλλιώς θα κάτσουν η μια στο σβέρκο της άλλης και οι 2 μαζί στο δικό σου (και σε βλέπω με αυχενικό με τόσο βάρος :-D )
  8. e1drua

e1drua New Member

χαχαχα..:)
    καταρχην ευχαριστω για τα καλα σου λογια.. :smt058
    Οταν η Γκιτα αρχισε να τσαμπουκαλευεται εγω συνεχισα να παρακολουθω αταραχη τηλεοραση και δεν εδωσα σημασια σε καμια απο τις 2...
    Μετα απο πολυυυ ωρα φωναξα την κλειω να ερθει μαζι μου στον καναπε και ενω ερχοταν διαστακτικα χαιδευα και τις 2 ταυτοχρονα και συνεχισα να τις χιαδευω και τις 2 ενω ηταν πανω στον καναπε ηρεμες, αλλα οταν δεν ημουν εγω μπροστα ή ο φιλος μου η κλειω την φοβοταν και δεν εμενε μονη μαζι της.
    Την αλλη μερα βεβαια ουτε γατα ουτε ζημια παιζανε μαζι σα να μην ειχε γινει τιποτα..
  9. gikkat

gikkat New Member

@Σοφία: Αναφέρομαι σε ενήλικα και όχι κουτάβια, τα οποία όμως είναι τσεκαρισμένα μεταξύ τους.

@Δήμητρα: Καλό είναι να τα βρίσκουν μεταξύ τους αλλά ορισμένες φορές χρειάζεται να τους υπενθυμίζεις ποιες είναι αποδεκτές συμπεριφορές και ποιες όχι. Η Γκίττα πρέπει από τώρα να καταλάβει τι είναι αποδεκτό και τι όχι... :wink:
  10. matilda

matilda New Member

Συμφωνώ με την Σοφία στο θέμα του crate. Ακόμα και ενήλικα που τα πάνε καλά καλό είναι να μην μοιράζονται έναν τόσο στενό χώρο. Ειδικά αν δεν μιλάμε μόνο για ύπνο αλλά για να μένουν εκεί με κλειστή πόρτα όταν λείπουμε.

Μπορεί ο συνωστισμός να δημιουργήσει στρες και να έχουμε άσχημη κατάληξη.
  11. drosia

drosia New Member

Ειδες τι καλα κοριτσια ειναι :heart: ?
    Καταλαβαινουν οτι πρεπει να ειναι ησυχες μπραβο
  12. gikkat

gikkat New Member

Παιδιά, για να μην παρεξηγηθώ... Δεν αναφέρομαι σε σκυλιά ξένα μεταξύ τους, ούτε συστείνω την παραμονή τους σε crate το οποίο δεν έχουν συνηθίσει είτε σε συνθήκες που μπορεί να τους προκαλέσουν στρες.

Μιλάω για σκυλιά που έχουν μεγαλώσει παρέα, που είναι τσεκαρισμένα ότι τα πάνε μια χαρά μέσα και έξω από το crate και που απλά παραμένουν στη "φωλιά" τους για κάποιες ώρες παρέα. That's it!
  13. Sofia

Sofia New Member

Πολλες φορες εχουν συμβει καβγαδες και με ασχημη καταληξη,σε σπιτια με σκυλια του ιδιου φυλου,αν και μεχρι εκεινη την ημερα,και για πολλα χρονια τα πηγαιναν πολυ καλα.

Οι δικες μας 9,5 και 7,5 χρονων εκαναν ενα τεστ μεταξυ τους πριν ενα χρονο και μεχρι τοτε ηταν μια χαρα,η Καρυ 8,5 χρονων εδειξε πρωτη φορα στην Αυρα τα δοντια της :twisted: ,ευτυχως το συμβαν εληξε μεσα σε λιγα δευτερολεπτα αλλα δεν ξερω τι θα γινοταν αν η Καρυ δεν ειχε διεξοδο να φυγει λιγο μακρια οπως εγινε.
  14. drosia

drosia New Member

το ιδιο και σε μας
    Βαγγελης και Κωστακης χρονια μαζι σε διπλανο καναπε
    Μια φορα πηγε να περασει ο Κωστακης απο μπροστα του και πηγε ο Βαγγελης να τον φαει ζωντανο..
    απο το τε ο ενας δεν πλησιαζει και πολυ τον αλλο, απο μακρια και αγαπημενοι
  15. e1drua

e1drua New Member

Προς το παρων η διαμονη τους παει μια χαρουλα στο crate οσο λειπω απο το σπιτι..
    Δεν εχουν κανει τσισα/κακα καθολου μεσα στο crate και γενικοτερα στο σπιτι. Οταν γυρναω σπιτι τις βγαζω αμεσως εξω και γενικοτερα ολη μερα δε βρωμιζουν καθολου μεσα.. Συνεπως μπορουν και κρατιουνται αρκετη ωρα.
    Τωρα θελω σιγα σιγα να τις μαθαινω να καθονται σπιτι ησυχες (χωρις ζημιες δηλαδη) και να συνεχισουν να μη μου λερωνουν μεσα αλλα να μην τις εχω και συνεχεια στο crate...
    Υπαρχουν καποια τιπς για ομαλη προσαρμογη απο το ενα σταδιο στο αλλο? :roll:
  16. noela

noela New Member

Σα μεταβατικό στάδιο, τις περιορίζεις σε ένα ασφαλές δωμάτιο, ώστε να εξασφαλίσεις ότι και σε μεγαλύτερο χώρο κρατιούνται.
  17. e1drua

e1drua New Member

Ο μονος χωρος στο σπιτι μου που μπορει να "κλεισει" ειναι το υπνοδωματιο μου και η τουαλετα...
    Θεωρειται ασφαλης χωρος το δωματιο μου με καλωδια-τηλεορασεις κτλ?
    Προς το παρων ο μοναδικος χωρος που δε βρωμιζαν μεσα στο σπιτι ηταν το δωματιο μας, που το βραδυ κοιμουνται και αυτες μαζι μας. Φοβαμαι γιατι αν κανουν αρχη και βρωμιζουν και εκει.. μετα θα εχω προβλημα.. :?
  18. gikkat

gikkat New Member

Εγώ νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα για το "μεταβατικό" στάδιο. Είναι πολύ λίγος ο καιρός...
  19. e1drua

e1drua New Member

Μωρε οντως ειναι λιγος ο καιρος αλλα θελω να το επισπευσω γιατι δε θελω να τις κλεινω για πολυ καιρο εκει μεσα.. μπορει να μην δειχνουν να εχουν μεγαλο προβλημα αλλα οπως και να το κανεις ειναι κλεισμενες τοσες ωρες μεσα σε ενα κουτι... :? Θα το προτιμουσα χιλιες φορες να ειναι κλεισμενες σε δωματιο..
    ειναι σχεδον 2 εβδομαδες ετσι.. κατα προσεγγιση ποτε θα πρεπει να περασουμε στο επομενο σταδιο?
  20. gikkat

gikkat New Member

1ον - το crate δεν είναι "κουτί" είναι φωλιά και δυστυχώς έχουμε όλοι τελείως λανθασμένη άποψη γι' αυτό στη χώρα μας
    2ον - εσύ πιστεύεις ότι αν αυριο τα περιορίσεις στο δωμάτιο δεν θα κάνουν ζημιές???
    3ον - μόνο σταδιακά μπορείς να περάσεις στο επόμενο στάδιο. επειδή καταλαβαίνω ότι δεν μπορείς να γυρνάς νωρίτερα από τη δουλειά, μπορείς απλά να τα περιορίζεις για λίγη ώρα στο δωμάτιο όταν φεύγεις για μικροδουλειές το απόγευμα :wink:

Share This Page