δαγμωμα σκιουρου

Discussion in 'Σκιουράκια' started by KOSTAS1993, Feb 6, 2012.

1. KOSTAS1993

KOSTAS1993 New Member

καλησπερα και παλι παιδια!!
    λοιπον εχω ενα σκιουρο εδω και 3 μηνες!!μετα απο 2 μηνες αρχησα να τον εξημερωνω!του εδινα απο το χερι μου στην αρχη ηλιοσπορους και μετα τον εβγαλα εξω μαζι με τον αδελφο μου!!τον εβγαζα καθε μερα ανεβαινε πανω παντα στους ωμους μου.εμπαινει μεσα στην μπλουζα μου,μεσα στην κουκουλα κ.τ.λ!καποια στιγμη ομως ανεβαινε πανω και αρχησε να με δαγκωνει στα αφτια και δεξια και αριστερα στο λεμο!!προσπαθησα να τον βγαλω και τοτε με δαγκωσε και μετωσαν τα χερια μου!!τον εβγαζα ξανα ξανα το ιδο τα χερια ειχαν γεμησει πληγες!!ειπα δεν τον ξαναβγαζω ποτε αλλα μετα απο λιγο τον λυπηθηκα και τον εβγαλα!!παλι με δαγκωσε τοτε δεν τον εβγαλα για 1 εβδομαδα!οταν τον εβγαλα ολα ενταξεθ αν και φοβομουν δεν εκανε τιποτα!!αλα φοβαμαι λιγο παλι να τον βγαλω δεν ξερω τι εχει παθει!!χρησιμες πληφοριες:τον εχω μαζι με μια σκιουρινα που μου την αφησ ο αδελφος μου γιατι την βαρεθηκε!!(πολυ ανεπροκοπος)και επιδης ο δικος μου ειναι αγορι!σας παρακαλω πειτε μου τι φταιει???και τι να κανω?
  2. Axel

Axel New Member

Γενικά τα τρωκτικά μπορούν να δαγκώσουν για δύο λόγους. Πρώτον από φόβο για άμυνα και δεύτερο γιατί το δάγκωμα αποτελεί για αυτά ένα τρόπο αντίληψης του περιβάλλοντος. Όσον αφορά τα χέρια αν έχεις πιάσει κάτι που του μυρίζει έντονα του σκίουρου θα δαγκώσει για να δει τι πράγμα είναι αυτό, είναι φαγητό ή είναι κάτι άλλο? Ακόμα και η μυρωδιά σου μπορεί να του φαίνεται "ενδιαφέρουσα" και να δαγκώνει για να αντιληφθεί τι συμβαίνει. Τώρα καλύτερο από τα γενικά αυτά που σου είπα είναι να ψάξεις σε site για το συγκεκριμένο είδος σκίουρου που έχεις και για τους λόγους που μπορεί αυτός να δαγκώνει.
  3. KOSTAS1993

KOSTAS1993 New Member

περιεργο δεν θυμαμαι να εχει πιασει τιποτα!!και δεν νομιζω να το κανει απο κακο ο σκιουρος!!εσυ τι προτεινεις να κανω??
  4. Axel

Axel New Member

Εγώ είχα το ίδιο πράγμα με τους σκατζόχοιρούς μου που περνάγανε το δάχτυλό μου για φαγητό και το γλύφανε και μετά το δαγκώνανε. Αυτό που θα πρότεινα εγώ είναι να ψάξεις μέσω google για το θέμα αυτό σε εξειδικευμένα site. Πήγαινε στο google και ψάξε chipmunk biting αν έχεις chimpunk πχ και πρώτα πρέπει να βρεις τον λόγο που δαγκώνει ο σκίουρος και στην συνέχεια τρόπο να το σταματήσεις. Επίσης μπορεί να διαβάσεις σε εξειδικευμένα sites για σκίουρους του εξωτερικού φυσικά να δεις αν αναφέρουν κάτι εκεί.
  5. KOSTAS1993

KOSTAS1993 New Member

οκ

οκ θα ψαξω !!!!
    παω τωρα αμεσως να κανω αναζητηση πληροφοριων!!
    αλλα μηπως θελει να μην τον βγαλω για πολυ καιρο να ηρεμησει?
  6. KOSTAS1993

KOSTAS1993 New Member

βασικα ψαχνω και δεν βρισκω τιποτα!!αν μπορεις βοηθησε με να βρω καμια πληροφορια αν εχεις χρονο φυσικα!δεν ξερω τι να κανω !
  7. Axel

Axel New Member

Βασικά όταν τον βγάζεις εκτονώνεται οπότε δεν ξέρω αν είναι καλό να τον αφήσεις μέσα και αν θα ηρεμήσει τελικά. Αλλά καλύτερα ψάξε σε κανένα εξειδικευμένο site μιας και δεν έχω εμπειρία από σκίουρους για να σε βοηθήσω τόσο.
  8. Axel

Axel New Member

Τι είδος σκίουρου έχεις?
  9. KOSTAS1993

KOSTAS1993 New Member

αυτον που πουλανε σε ολα τα Pet shop!!ξερεις τον μικουρη σκιουρο με τις ,μαυρες ριγες και το υπολειπο σωμα ειναι προς το καφε!!
  10. Axel

Axel New Member

11. KOSTAS1993

KOSTAS1993 New Member

σε ευχαριστω παρα πολυ!!τα side Που μου εδωσες λενε πολλα!!και παλι ευχαριστω για οτι νεοτερο θα σε ενημερωσω
  12. skouk

skouk Member

φιλε ερωτηση....εχω δει σε μερικα βιντεακια που τα chipmunk κανουν μπανιο σε αμμο ή χωμα ή αλλα ειδη αμμου...παιζει κατι τετοιο?γτ δεν εχω δει πουθενα αλλου αναφορα για μπανιο,αν πρεπει να πλενονται και πως....εχεις ιδεα??
  13. KOSTAS1993

KOSTAS1993 New Member

καλησπερα!!δεν τον εχω κανει μπανιο ποτε στην ζωη μου!αλλα μπορεις να το κανεις μπανιο δηλαδη ετσι μου εχουν πει!!τον βγαζεις εξω(αν τον εχεις εξημερωσει και του ριχνεις νερακι ζεστο(οχι πολυ)απο επανω !!φυσικα δεν σου εγγυοιουμαι τιποτα!!μπορεις να λεω και χαζομαρες!!του αδελφου παντος ετσι γινεται!
  14. skouk

skouk Member

καλως φιλε...ευχαριστω...εγω εχω τον δικο μου περιπου απο τα Χρισοτυγεννα...βεβαια κοιμαται την περισσοτερη ωρα αν και τον εχω μεσα στο σπιτι και εχει αρκετη ζεστη.
    ενα θεμα με δαγκωμα το ειχα κι εγω.εβαζα το χερι μου στο κλουβι καποιες φορες που ξυπνουσε και ετρωγε μια χαρα και με αφηνε να τον χαιδευω αλλα με μυριζει πολυ εντονα και οταν πλησιαζω το χερι μου στο κλουβι προσπαθει να με αρπαξει.και μια φορα ενω ετρωγε μια χαρα αφηνει τα φυστικια και μου τραβαει μια......αστα να πανε!λιγο ακομα να δαγκωνε και θα ηθελα ραμματα.εχει καμια 15 μερες και ακομα υπαρχει σημαδι στο δαχτυλο απο την πληγη...
  15. KOSTAS1993

KOSTAS1993 New Member

εχεις αγορι η κοριτσι??
    και το κουβι που εχεις τι διαστασεις εχει??
    παντος να ξερεις οτι ο καλυτερος τροπος να τον εξημερωσεις ειναι να βαζεις το χερι σου μεσα με 10 λιχουδιες και να το αφησεις να ανεβει πανω στην παλεμη και να τα φαει!
  16. skouk

skouk Member

λιχουδιες οπως??
    ειναι αρσενικο....ετσι μου πε ο πετσοπας.δυστυχως δεν εχω δει πουθενα πως το ξεχωριζουμε.δεν ξερω ακριβως διααστασεις αλλα ειναι πανω απο 70 υψος και περιπου ενα μετρο μηκος..ειναι αρκετα μεγαλο.ηθελα μεγαλυτερο αλλα δυστυχως τα οικονομικα μου δεν πετανε τωρα τελευταια.εχω μεσα ενα μεγαλο κλαδι με αρκετες διακλαδωσεις και ενα σπιτακι...ροδα ειμαι διστακτικος για το αν πρεπει ή οχι.τον περισσοτερο καιρο παντως κοιμαται μεσα στο σπιτακι του.βεβαια πριν λιγο καιρο του ειχα βαλει βαμβακι στο κλουβι και προτιμουσε να τυλιγεται με αυτο και να κοιμαται εξω παρα μεσα στο σπιτακι.
  17. KOSTAS1993

KOSTAS1993 New Member

λιχουδιες οπως σταφιδες,φυστικα,καρυδια,ηλιοσπορους δηλαδη τα αγαμηπενα τους!!
    και εμενα τωρα δεν ειναι πολυ ενεργητικος αλλα πριν απο 2-3 εβδομαδες δεν μπορεις να φαντασεις τι εκανε !οταν τον βγαζω εξω φυσικα αρχηζει τι τρελες!
    τωρα το φυλλο το ξεχωριζεις απο πισω!πρεπει να ανεβει στα καγλελα για το το διακρινεις!!δηλαδη εχουν μια τρυπιτσα η οποια αν ειναι ψηλα δηλάδη κοντα στα ποδια ειναι αρσενικο αν ειναι κοντα στην ουρα ειναι θυληκο!!εμενα ο πετσοπας δεν ηξερε τι ειναι κα ι το καταλαβα μονος μου!εσενα σηνεχησει να δαγκωνει?
  18. skouk

skouk Member

μια φορα με δαγκωσε...οταν με δαγκωσε για αρκετη ωρα δεν με αφηνε,ειχε γραπωθει και επρεπε να ταρακουνησω λιγο το χερι μου για ναμε αφησει..απο τοτε δεν εχω επιχειρησει να βαλω χερι μεσα.ολο κοιμαται και οταν ξυπναει ειναι για πολυ λιγο.πινει νερο,τρωει ενα δυο σπορους και κοιμαται ξανα
  19. KOSTAS1993

KOSTAS1993 New Member

αυτην τιν στιγμη τον εχω εξω!!και μεχρι στιγμης ολα καλα
  20. skouk

skouk Member

μεχρι στιγμης ολα καλα???υπαρχουν στιγμες που κατι δεν παει καλα δηλαδη??
    μετα πως ξαναμπαινει στο κλουβι??

Share This Page