δαγμωμα σκιουρου

Discussion in 'Σκιουράκια' started by KOSTAS1993, Feb 6, 2012.

1. KOSTAS1993

KOSTAS1993 New Member

μερικες φορες δραγνωνει σβερκο δηλαδη 1 2 φορες το εχει κανει!!
    κοιτα εγω οταν κουνιεμαι εστω και λιγο κατευθειαν ανεβαινει πανω μου!!βγαζω μια λιχουδια και την βαζω στο χερο μου!!μετα βαζω το χερι μου μεσα στο κλουβι ,μπαινει και αυτος και μετα κλεινω την πορτα!!
    τωρα μου εχει χωθει μεσα στην ντουλαπα!
  2. skouk

skouk Member

οχ....και αν χωθει καπου και δεν λεει να βγει τι κανεις???????αν αρχισει να τρωει βιβλια καλωδια και τετοια?κανενα αφτι μην δαγκωσει γιατι αν κοψει κομματι τη γαμησαμε...
  3. KOSTAS1993

KOSTAS1993 New Member

οχ ο καημενος επεσε και ματωσε η μυτη του γαμοτο!!
    του σκουπησα το αιματακι!!
    δεν ξερω τι αλλο να κανω!
    λοιπον σου αοανταω γρηγορα!!βγαινω εξω με το που ακουσει φασαρια!!η μυρησει κατι!!δεν τρωει καλοδια και βιβλια!
    και μου εχει δαγκωσει το αφτι αλλα ενταξει δεν το καταλαβα!
  4. skouk

skouk Member

οχ οχ....ειναι καλα?μα πως επεσε?αυτοι ειναι ακροβατες...
  5. KOSTAS1993

KOSTAS1993 New Member

απο το κουρτιονοξυλο!
    τωρα ειναι μια χαρα απο οτι βλεπω!
    σταματησε η αιμοραγια!!
    ειναι σκιουρος ομως ετσι ειναι αυτα !!
    λες να εχει καμοια εσωτερικη αιμοραγια?
    αλλα δεν νομιζω γιατι κουνιεται μια χαρα!!τρωει τα παντα!
  6. skouk

skouk Member

οχι ρε....δεν παθαινουν ετσι ευκολα εσωτερικη αιμοραγια...αν κινειται μια χαρα ειναι ενταξει...αυτα πεφτουν απο ολοκληρα δεντρα....ειναι ανθεκτικα.το σωμα τους ειναι ειδικα φτιαγμενο για ευκινησια,πτωσεις και σκαρφαλωμα...εγω τον δικο μου δεν τον εχω αφησει ακομα εξω.αλλα ολο κοιμαται ρε γαμωτο....δεν εινια πολυ ενεργητικος και θελω να τον αφησω λιγο εξω...
  7. KOSTAS1993

KOSTAS1993 New Member

εφτιαξα και θεμα μηπως μου πουν τιποτα χρησιμο!!

ελπιζω ολα αυτα που λες να ειναι σωστα γιατι δεν θελω να παθει κατι!
    κοιτα πρεπει να εισαι ωρες απο πανω του!
    να σε σηνηθησει!!ειναι και χειμωνας τωρα μην περιμενεις να μην κοιμαται!
  8. skouk

skouk Member

καλα ισχυει...απλως φιλε εχω διαβασει παντου οτι αν τον εχεις μεσα δεν κοιμαται και καλα....αλλα αυτος ειναι συνεχεια ξαπλα,και ειναι μικρο σπιτι με καλοριφερ κλπ και εχει καλη θερμοκρασια..γι'αυτο μου εκανεε εντυπωση..
  9. KOSTAS1993

KOSTAS1993 New Member

δεν εχει σχεση και τοσο η θερμοκρασια τα σκιουρακια καταλαβουν με την ωσφρηση τι πρεπει να κανουν!εχει μαζεψει καθολου τροφη σε καμια γωνιτσα.σπιτακι,μπολακι?
  10. skouk

skouk Member

σε ενα μπολακι που του βαζω την κανονικη του τροφη βαζει οτι του σπορους και φυστικια του εχω δωσει.....στο σπιτακι παιρνει μονο οτι προκειται να φαει.....αλλα συνηθως κοιμαται.πολλες φορες βγαινει εξω απο το σπιτακι με κλειστα ματια και σερνεται στο κλουβι,υποθετω ακολουθωντας τη μυρωδια της τροφης,αρπαζει ενα φυστικι και ξεραινεται φαρδυς πλατυς στο πατωμα του κλουβιου με το φυστικι στο στομα.και εχει ενα κακο,παει στη γωνια του κλουβιου και αφοδευει αλλα οταν προκειται για κατουρα ριχνει δυο μικρες ψεκασιες εξω απο το κλουβι και πρεπει να τα μαζευω καθε φορα..
  11. KOSTAS1993

KOSTAS1993 New Member

χαχαχαχα κατουραει εξω?
    πρεπει να αρχησεις να τον ημερευεις γιατι οταν μεγαλωσει θα ειναι αργα!
  12. skouk

skouk Member

το ξερω οτι πρεπει αλλα δεν μπορω να τον ξυπναω για να τον ημερευσω...πιστευω οτι με το τελος του μηνα θα αρχισει να ξυπναει...
    ναι ρε φιλε!!κατουραει εξω!τι πραμα ειναι αυτο?ολοκληρο κλουβι και παει σε μια συγκεκριμενη γωνια γυρναει με τον κωλο προς τη γωνια του κλουβιου και φραστ!!ψεκαζει προς τα εξω...παλι καλα που δεν κατουραει πολυ αλλιως θα υπηρχε θεμα.με ξυπνησε ενα πρωι 5 η ωρα,κατι κατεστρεφε μεσ'το κλουβι του καια νοιξα το φως και τον ειδα να διαπραττει το εγκλημα!!και μετα χαλαρα και ωραια σαν κυριος πηγε για υπνο και αφησε εμενα να σκουπιζω!
  13. KOSTAS1993

KOSTAS1993 New Member

καλο σκιουρακι!τα κανει και φευγει !ηξερα και εναν αλλον που ειχε εναν σκιουρο και εκανε το ιδιο!!στο σημειο που κανει βαλε ενα φυλλο απο περιοδικο και θα σταματησει!!
    τωρα που μπαινει ανοιξη ειναι πολη καλη ευκαιρια!!να ξερεις οτι τρελαινονται για κερασια,φραουλες και σταφυλια!
  14. skouk

skouk Member

ξερω..εχω διαβασει...μεχρι στιγμης μονο ηλιοσπορους και φυστικια εχω προμηθευτει γτ οτι δεν φαγωθει συντομα θα χαλασει και δεν ειναι σιγουρι οτι θαφαει αυτες τις μερες...δεν ξυπναει καθε μερα..
    να βαλω φυλο απο περιοδικο στη γωνια τοποθετημενο ετσι ωστε να μπλοκαρει τις "ριπες" του?ή απλως στο πατωμα του κλουβιου?
  15. KOSTAS1993

KOSTAS1993 New Member

στην γωνια θα το βαλεις και θα τις μπλοκαρει!!αυτος μετα απο λιγες μερες δε θα ξανακανει εκει!
    μπορεις ομως να του παρεις και τουαλετα ειδικη για τρωκτικα!!κανει 3 ευρω
  16. skouk

skouk Member

πρωτη φορα ακουω γι'αυτο....δεν εχω δει σε κανενα πετσοπ...τι ακριβως ειναι αυτη η ιστορια?
  17. skouk

skouk Member

και αλλη μια ερωτηση...μολις ξυπνησε,βγηκε απο το σπιτακι,εκανε εναν κυκλο του κλουβιου του,πηγε στη γωνια που χρησιμοποιει για τις βιολογικες του αναγκες,πηρε ενα δυο μπαλακια απο τα περιτωματα του και τα εφαγε..μετα μπηκε παλι στο σπιτακι του....ειναι φυσιολογικο αυτο??
  18. KOSTAS1993

KOSTAS1993 New Member

αυτο δεν νομιζω να ειναι καλο που λες!!αλλα αν πας και δεις και αλλα θεματα λενε οτι εχουν βιταμινες τα κακα τους!τωρα δεν ξερω και εγω τι να σου πω!
    βαζε πολλα φρουτα μεσα!!δινουν ενεργεια!τα βασικα ξερεις μηλα και αχλαδια!
    οσο για την τουαλετα ειναι κατι σαν μπολακι με φαι απλα κουμπονει στην γωνια δηλαδη εκει που παει ο δικος σου για τις αναγκες του!οποτε θα τα κανει εκει μεσα και εσυ θα μπορεις να καθαριζεις τη τουαλετα οποτε θες!
  19. skouk

skouk Member

καλως φιλε......αυτο θα κανω!δεν το εχει ξανακανει αυτο και να τον εχω δει τουλαχιστον....θα ψαξω και για την τουαλετα αλλα θα δοκιμασω αυτο με το χαρτι πρωτα...
    ο δικος σου ειναι καλα τελικα?
  20. KOSTAS1993

KOSTAS1993 New Member

ο δικος ειναι μια χαρα τελικα απο οτι φενεται!!
    φοβηθηκα γιατι ειναι κι μικρουλης ακομα!!να φανταστεις η ουρα του ειναι 3 ποντοι!δεν ξερω αν του εχει καπει αλλα φενεται πολυ μικρος!
    ο δικος ξερεις σε τι ηλικια ειναι?

Share This Page